Szukam laptopa…

 

…i zaczyna mnie to wkurzać.

Wybór jest przeogromny, przez co oczekuję sprzętu IDEALNEGO. A z takim założeniem to będę wybierał nowy sprzęt przez najbliższy rok… w ciągu którego pojawią się jeszcze lepsze technologie i kolejny tysiąc nowych modeli.

Rozmiar. Wciąż waham się pomiędzy większą mobilnością (13,3″) a dużo mocniejszym mocniejszym sprzętem klasy 15,4″ / 15,6″ praktycznie za te same pieniądze… No dobra, załóżmy, że to już będzie 13,3″ – chcę mieć coś mniejszego, a zewnętrzny monitor załatwi kwestię pracy w domu.

Teraz wybieramy bebechy. Niby laptop głównie do pracy, ale jak już chcę wydać te ~3000 PLN i korzystać z niego przez najbliższe 2-3 lata, to mógłby już mieć pod maską to Core 2 Duo zamiast Dual Core i coś lepszego do generowania grafiki… Fajnie by było ten super śliczny interface Aero w Windows 7 / Windows Vista. I pograć tam w pasjansa bez lagów jak teraz ;)

Bateria. Mocniejszy sprzęt = większe zużycie prądu = krótsza praca na baterii. A chciałbym żeby te kilka godzin komputer potrafił wytrzymać bez nerwowego rozglądania się za gniazdkiem…

Dalej: producent. Rozmawiam z różnymi osobami pracującymi w serwisach, sklepach, hurtowniach… Każda zupełnie zaprzecza poprzedniemu rozmówcy. HP, HP/Compaq, Toshiba, Fusjitsu-Siemens, Acer, Asus, LG? A może dać szansę Lenovo czy Samsungowi? California Access też produkuje komputery od lat, nie mogą być aż takie złe… nawet na MacBooki zacząłem zerkać… Nie wiem, nie wiem.

Sklepy, sklepiki…

Nie wspomnę już o tym jak wkurzają mnie niektóre sklepy internetowe ze sprzętem komputerowym lub wręcz tylko z notebookami. Sortowanie wg ceny to jakaś fanaberia i w kilku takiej funkcji nie znalazłem. Å»e niby właściciele nie chcą abym łatwo znalazł i kupił najtańszy model? Dobrze, nie kupię u nich żadnego, poszukam innego sklepu.

Spotkałem również jakieś poronione pomysły typu wyszukiwanie tylko po producencie, albo możliwość filtrowania tylko wg trzech wielkości wybranych w jakiś kosmiczny sposób (17,1″, 15,4″ i 12,1″, to nie są przedziały – konkretne wartości). Bardzo mi się też spodobało zaawansowane wyszukiwanie w jednym z nich, gdzie maksymalnie można było wybrać tylko pomiędzy 256MB a 1GB RAM…

Miesiąc temu nastawiałem się, że będąc na wiosnę w UK, tam sobie kupię sprzęcik. Ale GBP był wtedy po 4,2 PLN, teraz sięga 5 PLN… Znowu kilka stówek człowiek w plecy na dzień dobry.

Drogi Czytelniku…

proszę pomóż mi coś wybrać. Na pewno czyta to ktoś, kto niedawno kupował sobie laptopa i robił podobny „research”. Pracownicy sklepów ze sprzętem, serwisanci, handlowcy… jeśli macie jakiegoś znajomego „w branży”, też go tu napuśćcie.

A może się znajdzie firma, która by zechciała zasponsorować mi laptopa? ;) Może tu i przez kilka miesięcy wisieć reklama, dziennie zobaczy ją jakieś ~1500 osób. Albo jakaś inna forma barteru.

Wpis opublikowany 31 stycznia 2009
Tagi: , , ,
Kategorie: hardware, prywata, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Szukam laptopa…"

  1. Widzę,że nie ja jedna mam problem. W skąpcu wyszukiwarka nie uwzględnia laptopów poniżej 15″(w ceneo też nie łatwiej). Oszaleć można.

    Tyle,że ja chcę od małego laptoka:

    1.Rozdzielczość 1024 (800 odpada)
    2.Dysk przynajmniej 80Giga, a najlepiej 160 i 1Giga RAMu
    3.Bakteria mogłaby działać dłużej niż 3 godziny(realnie producenci zawsze zawyżają te wartość, mój obecny powinien chodzić 4 – chodzi 1,5)

    Niby nic a wybór wcale nie jest taki szeroki jeśli chce się wydać mniej niż 1500zł. Grr. A miało taniej być.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  2. Bierz nowego MacBooka :D

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

    • Mam teraz Samsunga R510, i dziwie sie czemu zaden sprzedawca mi nie polecal modeli samsunga :)
      Zadowolenie, 9/10.
      Jedynym malkamentem jest bateria, 2,5h przy wifi i muzyce.

      Podam ci bezposredni link, bo R510 jest kilka :)
      http://www.ceneo.pl/1872425

      Autor komentarza, sobota, 7 lut 2009 #

  3. @Lavinka: 1024 w pionie czy poziomie? Nawet 8,9″ MSI Wind / Eee dają rozdzielczość 1024×600…

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  4. Ja polecam HP Compaq ;-)

    Rok temu miałem podobny problem http://radziu.jogger.pl/2007/09/28/wybor-laptopa-pomocy/ i wybrałem HP Compaq 6710b…. rozdziałka 1680 na 1050 przy 15,4 i co najlepsze potrafi uciągnąć nawet do 5 godzin na baterii (jak się WiFi wyłączy) a tak to 3 – 4 godziny bez problemu pociągnie na baterii.

    Jedyną wadą jest brak wyjścia DVI no i zintegrowana karta graficzna (jak ktoś lubi pograć w gry) jednak ja bardziej potrzebuję laptopa do pracy i mi wystarcza w 200% ;-)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  5. Zajrzyj na http://www.notebookcheck.pl/ i ich forum. Tam jest dość sporo postów na podobne tematy. Potem zdecyduj o tym jaką chcesz przekątną ekranu i rozdzielczość matrycy. Na samym końcu określ czy chcesz mocną kartę graficzną czy też dłuższy czas pracy na baterii. To bardzo skróci listę idealnych laptopów. Sam myślę o LG S510 ale to zupełnie inne wymagania i inny przedział cenowy.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  6. Przesiadłem się z 15,4″ na 13″ i … już nigdy więcej nie kupię większego laptopa ;)
    => http://chato.pl/2008/10/13/lenovo-ideapad-u330/

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  7. @Tomasz: gdyby nie cena (4k+) to bym się może i skusił na tego MacBooka 13,3″ Alu… Tysiączek mniej i bym miał o wiele mniej wątpliwości…

    @Radzio: dużo dobrego słyszałem o nowych Compaq-ach, szkoda, że takie duże to to… Nie wiem czemu, ale kusi mnie 13,3″ zamiast kolejnego 15,4+” potwora… na którym w końcu codziennie mi się cholernie wygodnie pracuje… ech…

    @Chato:
    O, pamiętam ten wpis, zaraz zajrzę tam jeszcze raz dokładniej. Znajoma ma Toshibkę 13,3″ – miodzio. Idealne proporcje dla takiego „malucha”, wygodny w obsłudze, całkiem sprawny…

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  8. Podobnie jak Tomasz Fiedoruk polecam MacBook’a… Może nie od razu model aluminiowy, bo do komputerów Apple według mnie trzeba powoli się przyzwyczajać, a aluminiowy to już wydatek spokojnie 5k… Używam Apple od ponad roku… Jakoś nie potrafię sobie aktualnie wyobrazić życie bez tego systemu :)

    Btw. nie jest to zapis jakiegoś „maniaka” apple, jak to pewno niektórzy odbiorą, jestem zwykłym userem i potrzebuje komputera tylko do pracy :)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  9. mobilność 13″ z dobrą matrycą i monitor 24″ na biurko :)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  10. Sam dosłownie tydzień temu zastanawiałem się nad wyborem, chociaż w nieco niższym pułapie cenowym.

    Padło na VBI ( http://pl.wikipedia.org/wiki/VBI ) i za kwotę nieco przekraczającą 1000 złotych mam Core 2 Duo T7500 z 2GB ramu i 8600GT 512MB. Matrycę chciałem mniejszą (bo laptop tylko do pracy ‚w terenie’), ale wobec takiej ceny postanowiłem odpuścić. Trzyma ponad dwie godziny, myślę o dokupieniu

    Jeśli chodzi o firmy, to polecam Lenovo (w końcu to IBM), HP, Toshibe…
    Asusy ostatnio są średnie, natomiast zdecydowanie odradzam acera, chyba ze szukasz laptopa na rok z lipnym serwisem.

    Jeśli jednak decydujesz się na coś małego, nie zapomnij o funkcji tablet PC… :)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

    • @Paweł Szołtysek:
      A składałeś laptopa sam czy zamawiałeś gotowy zestaw? W sumie marka marką, ale jeśli idzie złożyć sobie taki sprzęcik samemu…

      O tablecie myślałem, super sprawa. Jednak w większości przypadków są to 12,1″, nie wiem czy to już nie jest ta granica przy której laptop nie jest ciutkę za mały… no i znam swoje mozliwości i zdolności, nie wiem czy bym od razu nie wyłamał tego zawiasu…

      Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  11. Edit:
    *myślę o dokupieniu zamiennika baterii, jakieś 150zł i 2x tyle trzyma*
    ;)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  12. Hapki są drogie i często nie mają napędu CD. Wygląda na tańszy a jak człek się przypatrzy to ma linuksa(acery i asusy mają wbudowany XP). Z drugiej strony wolałabym mieć wybór systemu. XP home jest chyba niepełny. Mówię chyba, bo nie wiem jak to idzie w kwestii netu bezprzewodowego. Na ten temat w opisach nie ma ani słowa. I znów trzeba pyszczyć ze sprzedawcą :/
    Moje ograniczenie mniej niż 1500 a tak naprawdę im mniej tym lepiej kończy się na dwóch modelach asusa(jakieś tandetne w wyglądzie), dwóch acera(biały i niebieski) i jednego hapka z linuksem bez nagrywarki. Taaaki wybór.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  13. Mam „stacjonarnego” lapa z 17″ ekranem. Å»ona ma MSI Wind z 10″ (zdecydowanie za mały), tak jak mówisz 12-13″ + monitor.

    To, co tak na pierwszy rzut oka wygladało ciekawie:

    IBM Lenovo ThinkPad SL300 lub x300
    albo
    Toshiba Portege R500

    Niestety nie jestem fanem Apple ;)

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  14. Kupiłem go jako używanego (tzn „używany”, bo tyle co lekko porysowana klapa na wierzchu… co znów zakleję naelcedką) – gotowy komplet, tylko bez ramu (tzn w zasadzie z, bo w tym samym punkcie kupiłem i za friko mi go włożyli, to już się nie bawiłem).
    Czytałem w sieci artykuł kogoś kto sam składał i generalnie wydźwięk miało pozytywny, ale tak jak ja go kupiłem to wydaje mi się że wyszło taniej.

    Tablety to faktycznie zwykle (chociaż nie zawsze) 12″ matryce. Chciałem kupić sobie właśnie taki wynalazek, ponieważ szukałem przede wszystkim laptopa do używania poza domem, zresztą za tym zwykle idzie dłuższe życie na baterii i mniejsza waga. Dlaczego nie zdecydowałem się to już napisałem, ale jeśli chodzi o wielkość matrycy: kilka moich znajomych ma właśnie 12″ laptopy (dziwnym trafem wszystkie od HP) i gdy czasem ich używam/obserwuję jak oni je używają, to nie odnoszę wrażenia że byłaby to za mała matryca.

    Ktoś wyżej wspomniał o notebookcheck, i potwierdzam jest to ciekawa witryna, dużo informacji nawet w polskiej wersji można znaleźć. Ze swojej strony polecę tam zestawienie procesorów: http://www.notebookcheck.pl/Zestawienie-mobilnych-procesorow.1187.0.html ; http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-procesory-rozpiska-osiagow.4344.0.html oraz kart graficznych: http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-graficzne-rozpiska-osiagow.1174.0.html ; http://www.notebookcheck.pl/Zestawienie-mobilnych-ukladow-graficznych.1166.0.html – te kart graficznych nie są może najnowsze, ale dają ogólną orientację.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  15. @Lavinka:
    Windows XP Home w zupełności wystarcza do pracy „zwykłego” usera. Od trzech lat na takim pracuje i w zasadzie ani razu nie tęskniłem do wersji Pro. Home nie ma m.in. zaawansowanego zarządzania prawami dostępu (podział na grupy, użytkowników, prawa odczytu / zapisu…), usługi faksu, obsługi wielu procesorów, szyfrowania danych na poziomie systemu, serwera IIS i innych „profesjonalnych” usług. Do codziennej pracy XP Home jest idealny i w zupełności wystarczający. Nie ma najmniejszych problemów z pracą via WiFi czy usługami typu iPlus, BlueConnect czy Orange Everywhere.

    Co do Apple – kiedyś byłem bardzo sceptycznie nastawiony, teraz już nie mam jakichś „uprzedzeń rasowych”. MacBook to komputer jak każdy inny – tylko ładniejszy ;) Do MacOS bym się prędzej czy później przyzwyczaił (jak i do Linuksa – gdybym MUSIAŁ). Sprzęt technicznie bardzo dobry, bateria ponoć wytrzymuje bardzo długo… Jedyne co mnie powstrzymuje przed tą marką to cena. MacBook jest w sumie drogi, a wszelkie akcesoria do niego są już cholernie drogie… Kilku znajomych ma MacBooka – będzie trzeba popytać.

    Na razie mnie Paweł strasznie zaintrygował VBI – słyszałem o tym ustrojstwie, ale nie miałem jeszcze okazji spotkać kogokolwiek, kto by to widział / używał w praktyce.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  16. Polecam Lenovo. T61p albo W500. Sa swietne.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  17. Kolejny głos na MacBook’a. Masz racją że jest drogi, ale za to porządnie wykonany, cały z aluminium, nie ma mowy o jakimś skrzypieniu czy przebarwianiu się matrycy. Wnętrzności też ma całkiem spoko, do tego długi czas pracy na baterii, brak problemów (przynajmniej na razie) z wirusami, no i pod Os X’em wszystko działa :> … same zalety, no prócz ceny … i tego że raczej sobie nie pograsz na nim w super ekstra wypasione nowe gierki, bo po prostu nie ma dla nich edycji „for Os X” … no chyba że instalniesz sobie winde ;)

    Gdybyś się jednak zdecydował na Mac’a to polecam najpierw sprawdzić tą stronkę:
    http://buyersguide.macrumors.com/
    żeby nie kupić nowego kompa tuż przed upgrade’m ;P

    Pozdrawiam.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  18. Acera odradzam ze względu na strasznie marne materiały, miałem jednego i się w prawym dolnym rogu (patrząc od zewnątrz) ułamał, i teraz nijak mogę złożyć laptopa. Co do sprzętu to raczej nie mam zastrzeżeń.

    Ludzie chwalą Toshiby, u mnie bardzo dużo na uczelni osób ma je. Sam mam jedną, na której aktualnie pracuje i nie narzekam.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  19. Compaq byłby super, gdyby nie to, że sterowniki w HPkach są robione na masę i nie odpowiadają często-gęsto konkretnemu modelowi. Fakt, wpakowałem się kupując takiegoż z Vistą i 2GB (realnie 1 z kawałkiem), bo zamula. Ale największe zdenerwowanie właśnie wywołane było przez sterowniki. Otóż model ten ma układ muzyczny bodajże MusicMaster czy czegoś takiego. Ten sam układ był w Pavilionie, który miał mikrofon w obudowie. Dlatego domyślnie odsłuch mikrofonu jest wyciszony i nie da się go włączyć. To godzinie googlowania znalazłem tutorial jak „przerobić” sterownik i wszystko zaczęło śmigać… do pierwszego auto-update HPka. Podobne zabawy spotkały mnie przy innych peryferiach.

    Poza tym solidna zabawka, daje radę gdy podróżujesz i boisz się poobijania, zakurzenia, itp, ale i jak masz siłę go dźwigać.

    Autor komentarza, sobota, 31 sty 2009 #

  20. MacBook. Jeśli nie chcesz nowego – rozejrzyj się za sprzętem z drugiej ręki, bądź kupionym za granicą (USA/UK). Jeżeli nie zależy Ci na najnowszym modelu można zakupić poprzedni (jest jeszcze normalnie w sprzedaży) za ok. 3000 zł (nowy). Å»ona używa poprzedni model („whitebook”) prawie 1,5 roku – żadnych problemów (wiadomo jednakże, że o sprzęt trzeba dbać). Ja osobiście pracuję od maja 2008 na MacBookPro (ale to już 15,4″), tyle że to już zupełnie inny przedział cenowy (C2D 2,6GHz, 4GB, GFX GF8600MGT z 512MB VRAM, itd.)

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  21. Dzięki Tomku za odpowiedź. Na obecnym dużym lapku mam wlaśnie Home, ale zastanawiałam się co będzie gdy zechcę oba podłączyć do routera -to jeden problem(ale ponoć rozwiązywalny,kwestia mądrej głowy), drugi zastanawiałam się z wi-fi. Ale skoro mówisz,że z wi-fi da radę to jakieś braki w zwykłym łączeniu sieciowym powinnam obejść. Małego chcę kupić głównie „na miasto”, trochę mnie męczy dźwiganie obecnego,zwłaszcza jak mam pod pachą kilka równie ciężkich katalogów z lampkami :) Do pracy i tak mam trzeci,zwykłą skrzynkę, z monitorem crt, bardzo go lubię. LCD niestety mają mniej kolorów. A i kontrast(czerń) dużo słabszą. Dopóki się crt nie popsuje pewnie będę na nim pracować.

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  22. @Lavinka: XP Home na PC też z kartą WiFi chodził aż miło, więc tu się nie ma co martwić. Home jest dla „zwykłych” użytkowników idealny – tani i działa ze wszystkim :)

    Tam gdzie mamy do czynienia z grafiką, faktycznie CRT są wciąż niezastąpione. Dopóki mi stary 15″ CRT nie zdechł (pewnego dnia w środku mu coś zrobiło puff! i tyle widziałem obraz…), też zerkałem jak wszystko wygląda na „innych” kolorach.

    @Paweł: hm… musiałbym się rozejrzeć za częściami i kadłubkami, może faktycznie by wyszło tanio… na razie widziałem składany 13,3″ z C2D i 2GB RAM za 2k PLN i 24mc gwarancją na Allegro… a to już jest konkretna oferta. Jutro pobuszuję jeszcze po eBay’u

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  23. Czy CRT niezastąpione? Myślę że obecne parametry matryc SPVA pozwalają na spokojną pracę grafika na LCD… sam czasem się zdjęciami pobawię i w zupełności wyświetlacz z taką właśnie matrycą mi wystarcza…

    Jeśli chodzi o gwarancję VBI to muszę Cię ostrzec, gdzieś czytałem że czasami są problemy, konkretnie z czasem potrzebnym na jej zrealizowanie – ale to jedna opinia gdzieś kogoś.

    Podsumowując VBI: jeśli potrzebujesz laptopa do pracy, który ma być dobry i akceptujesz w nim to że nie będzie to najnowszy szyk mody, a raczej tania, kompletna stacja robocza to chyba właśnie to jest dobry wybór :) Ja mojego mam już prawie tydzień i powiem szczerze że nie narzekam. Pozostaje mi jeszcze dopisać konkretny mój model: Compal FL90.

    A jeszcze, jeśli chodzi o zawias w tabletach, to nie ma się o co martwić – też się tym aspektem interesowałem i nie znalazłem ani jednej osoby która narzekałaby na to, że popsuła właśnie zawias.

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  24. Jak dla mnie ten komputer to mistrz: http://www.komputronik.pl/Notebooki/DELL_XPS_M1330_T5850_czarny/pelny,id,61447/
    – 13,3 cala z rozdzielczoscia 1280×800
    – Core 2 Duo
    – 3 GB RAMu
    – 250 GB HDD
    – śVista w cenie
    – wazy 1,8 kg.
    Wybaczam nawet blyszcaca matryce ;-)

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  25. A ja chciałbym mieć HP Pavilion dv7-1140ew. Co prawda ten laptop ma 17″, ale prawdopodobnie i tak większość czasu stałby na biurku.

    Za to ma 3 GB RAM-u, Core2 Duo T5800 (2.0 GHz, 2MB cache), GeForce’a 9600M GT (DirectX10, SM 4.0, PureVideo, 512MB), więc nadawałby się do gier i odpalania czegoś cięższego – takie NetBeans aktualnie u mnie się lekko zawiesza przy bardziej skomplikowanych procesach.

    15,4″ mógłbym sobie kupić, gdybym był na studiach, ale, jak już pisałem, na razie laptop byłby stacjonarny.

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  26. Też od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem (a właściwie wyborem, bo kupię na pewno) laptopa. Niestety u mnie najważniejszym kryterium przy wyborze sprzętu będzie karta graficzna i.. tu zaczynają się schody. Powierzchownie przeglądnąłem oferty na allegro i niestety większość laptopów, które w swoich zasobach mają kartę graficzną mocniejszą od standardowych kosztują często od 3-4 tysięcy wzwyż… Niestety taka kwota jest dla mnie nie osiągalna…
    Z tego co pamiętam to w najnowszym magazynie NEXT jest test laptopów. Zaraz zerknę i może napisze coś więcej.

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  27. @Tomek: No ok MB drogi …. ale od czegoś wynaleziono raty :D Dodatkowo np. Cortland ma 10x 0% itd.

    Ja od ponad roku mam Lenovo T61 ale nie polecam.

    Zastanawiam się nad kupnem nowego i tak co raz bardziej skłaniam się ku MB (im więcej problemów z XP tym decyzja co raz bliższa ;)).

    Jedyne co mnie zniechęca to ekran „glare” … ale może przeboleję ;)

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  28. Przeglądnąłem właśnie test w NEXT-cie. Pierwsze miejsce zajął Lenovo ThinkPad SL300, lecz konfiguracją moim zdaniem nie zachwyca. Warte uwagi są natomiast miejsca 3 oraz 6 (zycięzca jakość/cena). 3 miejsce zajął LG R310-K.APRAY posiadający na swoim pokładzie procesor Core 2 Duo T5800, 3GB RAM, HDD 300GB, oraz karte graficzną Radeon HD 3470. Czas pracy baterii wynosi 2,5h, a przy intensywnym wykorzystaniu 1,5h. Monitor 13,3″. To wszystko w cenie ok. 3200zł. 6 miejsce zajął MSI PR211-012UK, który posiada procesor Turion X2 Ultra ZM-80, 4GB RAM, HDD 240GB, grafika Radeon HD3200. Maksymalny czas pracy baterii ok. 4,5h a przy intensywnym wykorzystaniu laptopa 2,5h. Monitor 12,1″. Całość zamyka się w cenie ok. 2700zł

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  29. Wczoraj mi Mediafun podrzucił linki do laptopów 17″ w bardzo fajnej cenie, co by umożliwiało np. pracę na takim „stacjonarnym” laptopie w domu, a za niedługo dokupienie 10″ laptopika „w teren”…

    I jeszcze na bardzo fajne 15,4” trafiłem z przyzwoitą baterią 9 cell…

    Ech, wybory wybory…

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  30. @Tomasz – ja bym CI proponował (jeżeli masz tą opcję) pożyczenia od kogoś MB, na jakiś tydzień/weekend… Sam z początku obawiałem się ceny, jednak przy sprzedaży pierwszego MB, cena zupełnie inaczej już wyglądała… MB nie tanieją tak szybko jak inny sprzęt komputerowy… Jeżeli potrzebujesz niezawodnego, stabilnego, długo pracującego, wolno taniejącego laptopa to wybierz MB… Najtańszą wersję można już w Cortlandzie mieć za 3200….

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  31. @Tomasz: Pochwal się tym linkiem :D Przyda się.

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  32. Byłem dzisiaj w Miejskiej Macalni sprzętu elektronicznego (Media Markt ;)), postałem sobie po kilkanaście minut przed 13,3″, 10″ MSI Windem i kilkoma maszynami 15,4″, 16″ i 17″…

    Wnioski:
    – Przy 10″, te 13,3″ wcale nie są aż tak poręczne, leciutkie, wygodne i ultradługo pracujące na baterii
    – 15,4″ to w sumie przyzwoity rozmiar, do którego się już przyzwyczaiłem
    – 15,6″, 16″ czy nawet 17″ nie są aż takie duże jak na „stacjonarnego” laptopa + sporadyczne wyjście w teren (mój obecny przecież prawie 3kg waży…)

    Chyba właśnie się wyleczyłem z 13,3″ i szukam 15-17…

    VBI są ciekawą opcją, bardzo ciekawą…

    A te linki to aukcje Allegro – 17″ HP na wyprzedaży. Nie mogę ich teraz wygrzebać, za dużo allegro.pl* w historii przeglądarki… :)

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  33. Ja polecam Toshiba SatPro U300
    http://www.ceneo.pl/1172900

    Mam osobiście i sprawuje się świetnie – grafika również jest ok, vista chodzi baaardzo płynnie :) Trzeba tylko poszukać sprzętu :)

    Autor komentarza, niedziela, 1 lut 2009 #

  34. Cokolwiek kupisz bedziesz zadowolony… to juz nie czasy gdzie byly takie wielkie roznice miedzy sprzetem. Jezeli faktycznie chcesz wydac ok 3000 to kupuj macbooka lub jezeli trafisz dobrze sony vaio :-)

    Ja mam hp mini 2133 i tez jestem zadowolony.

    Autor komentarza, poniedziałek, 2 lut 2009 #

  35. >Dzięki Tomku za odpowiedź. Na obecnym dużym lapku mam wlaśnie Home, ale zastanawiałam się co będzie gdy zechcę oba podłączyć do routera -to jeden problem(

    a co przepraszam ma XP do podlaczenia do routera ? XP Home jest downgreadowanym Pro – glownie chodzi o mozliwosci (a wlasciwie ich brak a jeszcze dokladniej zwykle ich wylaczenie bo za pomoca prostych ale nie do konca legalnych trickow mozna ta opcje wlaczyc) pracy w domenie, oraz jak ktos napisal powyzej mniejsza mozliwosci konfiguracji ustawien typu „Security” ale jesli chodzi o sieciowosc „domowa” to raczej roznicy nie zauwazysz.

    Autor komentarza, poniedziałek, 2 lut 2009 #

  36. witam,

    sam mam vbi od nieco ponad roku (konkretnie kadlubek s96s, c2d t7500 2×2.2, 4gb ram, grafika geforce 8600m gs, dysk jeszcze 160gb, planowana zamiana na 500gb 7200).

    przez rok chodzil bez zadnego problemu, znajomy ktory ma identyczny sprzet mial problem tylko ze sterownikami do dzwieku. pisze ze przez rok chodzil idealnie bo 2 tygodnie temu padla mi matryca. poprostu nagle zaczela wyswietlac czarny jako zielony i inne takie zamiany. na zewnetrznym monitorze wszystko gra. zbieram sie do wysylki do serwisu (czyli do sklepu gdzie mi kadlubek skladali), po rozmowie tel ponoc nie bedzie zadnego problemu, wymienia matryce na nowa.

    ogolnie jestem bardzo zadowolony, wszystko chodzi niczym blyskawica, obudowa moze nie jest miss world, ale sie nie rysuje ani nic (codziennie noszony w plecaku). troche mocno sie grzeje w okolicach touch pada, ale to kwestia przyswyczajenia.

    acha, za laptopa zaplacilem w listopadzie 2007 ok 3300, takie same konfiguracje ale hp, lenovo, asus chodzily po ok. 4200-4500, wiec roznica w cenie byla spora..

    gdybys mial jakies pytania to mejla podalem prawdziwego ;p

    pozdrawiam,
    kamil

    Autor komentarza, poniedziałek, 2 lut 2009 #

  37. Ja zakupiłem sobie w dobrej cenie na allegro takiego Dell-a:

    http://silentbits.com/hardware/hardware-dell/

    i jestem z niego super zadowolony.

    Autor komentarza, poniedziałek, 2 lut 2009 #

  38. Pewnie mój komentarz zaginie wśród wielu, ale ja stawiałbym na ThinkPad’a, kiedyś IBM teraz Lenovo, ale tan naprawdę tylko logo się zmienia, bo Lenovo wceśniej było producentem IBM’a.

    Dlaczego ThinkPad? Wydaje mi się, że wiele dużych film z branży IT nie może się mylić. Pracuję w jednej z trzech największych firm informatycznych w moim regionie i tutaj każdy komputer służbowy to IBM, każdy laptop to ThinkPad. Pozostałe dwie duże firmy też używają właśnie tej marki, a nie są to komputery najtańsze, więc nie kierują się ceną.

    Dlaczego ThinkPad? Bo ten komputer wytrzyma nawet koniec świata. Są to bardzo wytrzymałe, odporne na uderzenia, ściśnięcia, upadki i zalania laptopy.
    Seria T oraz R ma wmontowany żyroskop (czy tam akcelerometr, jak kto woli), który chroni dysk twardy przed uszkodzeniami,
    Matryca jest osłonięta klatką od zewnątrz, dzięki czemu można (są filmiki na YouTube) na nim stanąć.
    Przypadkowe rozlanie jakiegoś płynu na klawiaturę nie kończy się śmiercią kilku podzespołów tylko ciecz wypływa dołem.
    Nie są to komputery najpiękniejsze i wydają się, WYDAJĄ się większe od innych, ale tak nie jest. Porównywałem swojego do mojego starego ASUSa i jest mniejszy :)

    Więcej na temat wad i zalet na YouTube, polecam jedne polski filmik:
    http://pl.youtube.com/watch?v=SGfFXZm4inc

    Mój sprzęt to ThinkPad T61p, Core2Duo T9300 2,5 GHz, 2 GB RAM, matryca FullHD 1920×1200 bardzo jasna i bardzo kolorowa. Zapłaciłem ~5k zł, ale to za serię T i p na końcu, to najwyższa półka, ale nie żałuję, bo wiem, że przetrwa wszystko.

    Seria R cechuje się niższymi cenami i troszkę słabszymi parametrami, bateria trzyma około 4-5 godzin przy mniejszych matrycach (14″, 13″). Ceny ~2,5 – 3k zł, ostatnio dziewczyna sobie kupiła takiego mniejszego (14″) i jest bardzo zadowolona.

    W razie pytań, pisz :)

    Autor komentarza, wtorek, 3 lut 2009 #

  39. A ja właśnie odradzam ThinkPady. Mam T61 od ponad roku i już sobie wyrobiłem opinie. To już nie jest to co kiedyś. Po przejęciu przez Lenovo jakość znacznie podupadła a ceny nadal na wysokim poziomie.

    Jak ktoś szuka odpowiednika T61 to już bardziej polecam HP 6930p lub Della Latitude D630.

    Zwłaszcza support i serwis DELLa zasługuje na pochwałę :D Ta gwarancja NBD jest SUPER :D

    Autor komentarza, wtorek, 3 lut 2009 #

  40. Też muszę sobie kupić niebawem nowego.

    Autor komentarza, czwartek, 5 lut 2009 #

  41. Tomku, jeśli szukasz czegoś w małych rozmiarach w kwocie około 3000zł to polecam to:
    http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/444166
    Lub coś mocniejszego:
    http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/366160

    Podejrzewam tylko, że w Asusie bateria się szybciej skończy.

    Poza tym, zapraszam na forum.laptopy.info.pl :)

    Autor komentarza, sobota, 14 lut 2009 #

  42. Ja swojego laptopa kupiłam w Vobisie, sądzę, że możesz w nim znaleść coś co by Ci odpowiadało. Posiadam Toshibe A300-1MT 3GB 250GB, Intel Core 2 Duo, używam go głównie do pracy i sprawuje się naprawdę bardzo dobrze, bateria długo trzyma, choć ja większość czasu mam podłączoną toshibę do prądu. Z tej samej rodziny Toshiby masz A300-1N9 z lepszymi paramterami – 4GB 320GB, Intel Core 2 Duo, 15,4″ a kosztuje 3000zl – za taką cenę to naprawdę bardzo dobry sprzęt, w dodatku mają extra głośniki.

    W tej samej cenie jest http://sklep.vobis.pl/oferta/notebooki/tft_15_4/875639_notebook_hp_dv5-1140ew.aspx ale z tego co słyszałam to ma skłonność do bardzo szybkiego nagrzewania się, 3GB 250GB.

    Kolega ma Lenovo Y530 – podobno jest super i godny polecenia w cenie 2300 masz 3GB i 320GB. Często na nim gra więc grafika też jest dobra.

    Mam nadzieję, że jakoś Ci pomogłam:)

    Autor komentarza, czwartek, 19 lut 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów