Barry Schwartz – paradoks wyboru

 

Moim zdaniem świetne wystąpienie Barry’ego Schwartza pt. „Paradox of Choice„, które pewnie wielu z Was już miało przyjemność oglądać.

Z każdym dniem odczuwam coraz bardziej, że praktycznie nieograniczone możliwości wyboru jakie zapewnia mi internet, wcale nie mi nie pomagają… Wręcz przeciwnie, czuję się przytłoczony i nie mogę się zdecydować. A nawet gdy już się zdecydowałem na coś, to wciąż chodzi mi po głowie ta wredna myśl „a co by było, gdybym wybrał inną opcję…?”.

Polecam to wystąpienie z TED, moim zdaniem jedno z lepszych jakie tam widziałem.

Wpis opublikowany 29 stycznia 2009
Tagi: , , , , ,
Kategorie: ciekawostki, video, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Barry Schwartz – paradoks wyboru"

 1. Nie jest niczym nowym fakt, iż zbyt duży wybór zmniejsza naszą satysfakcję. To tak jak na przykład wybiera się do świetnej restauracji – w niej nigdy nie ma bogatego wyboru, ale za to jest rewelacyjne jedzenie. I jesteśmy o tym przekonani.

  Zresztą o tym jakie wybór ma znaczenie również można się przekonać w restauracji: Gdy zamówimy to samo co osoba nam towarzysząca (to rzadkie, prawda?), wówczas jedzenie będzie nam bardziej smakować! Niestety zarazem (jak zawsze) muszą być jakieś koszty, w tym wypadku będziemy mniej zadowoleni ogólnie, ponieważ różnorodność na stole będzie mniejsza. Ale w końcu do restauracji idzie się po to, żeby się najeść, prawda? :)

  Autor komentarza, czwartek, 29 sty 2009 #

 2. zabójczo stare.

  Autor komentarza, czwartek, 29 sty 2009 #

 3. No niezłe.
  Warto posłuchać.

  Autor komentarza, czwartek, 29 sty 2009 #

 4. @Tomasz: no stare, stare… ale wciąż spotykam masę ludzi, którzy TED nie znają i warto czasem takie ciekawostki wybrać.

  @Brt: jeśli drugiej osobie będzie smakować, to nam również będzie :) Bogate karty w restauracjach też mnie zawsze stresowały – tyle fajnych dań. Ba, wybierając pizzę w pizzerii pod domem mam zawsze ten sam problem – niby są dwie ulubione, ale skoro jest 60 innych, to może jednak lepiej spróbować ich…

  Autor komentarza, czwartek, 29 sty 2009 #

 5. Stare i nudne :P :P

  Autor komentarza, czwartek, 29 sty 2009 #

 6. Zgadzam się, im więcej wyborów tym mniej podjętych decyzji i mniejsze zadowolenie.

  Do niedawna myślałem że jestem upośledzony bo nie umiem korzystać z Internetu. A po prostu jestem ofiarą „paradoksu wyboru”

  Autor komentarza, wtorek, 3 lut 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów