Google Analytics na własnym serwerze – Urchin Software from Google (beta)
Używasz Google Analytics i jesteś zadowolony z oferowanej funkcjonalności? Chcesz przy pomocy takiego oprogramowania monitorować również swoje intranetowe serwisy? A może po prostu wolisz mieć oprogramowanie do statystyk zainstalowane na własnym serwerze? Google powraca do rozwijania oprogramowania Urchin i dzisiaj wypuścił wersję betę najnowszej wersji Urchin Software from Google beta, którą można pobrać i bezpłatnie testować przez 90 dni.
Urchin 6 beta można pobrać ze strony www.google.com/urchin/download.html i testować bezpłatnie przez 3 miesiące. Dostępne są wersje dla systemów operacyjnych FreeBSD (w wersjach 4, 5.3+ i 6), Linux (z jądrem 2.4 lub 2.6) oraz Windows (Windows 2000, Windows XP lub Windows 2003 Server. Vista nie jest obsługiwana). Oczywiście Google przypomina, że oprogramowanie jest w wersji testowej, brakuje szczegółowej dokumentacji i nie powinniśmy podejmować decyzji wyłącznie na podstawie tych danych oraz bez konsultacji z autoryzowanymi konsultantami.
Gdy już zakończą się testy wersji beta, finalna wersja Urchin 6 będzie rozprowadzana nie bezpośrednio przez Google, a przez sieć Autoryzowanych Konsultantów Urchin.
Cena Urchin 6
Dochodzimy do kwestii najważniejszej: ile taka przyjemność będzie nas kosztowała? Gdy po raz pierwszy pisałem o Google Analytics, wspominałem, że przed rokiem 2005 licencja na oprogramowanie Urchin 5 (w wersji do 100.000 wyświetleń strony w miesiącu) kosztowała $495 rocznie. Po przejęciu tej firmy Urchin przez Google, cena poleciała w dół o blisko 60%, do $199.
A teraz zapowiadana cena pełnej wersji oprogramowania Urchin 6 (zapnijcie pasy): $2995. Użytkownicy posiadający ważną licencję na Urchin 5, będą mogli zaktualizować oprogramowanie za darmo.
Co nam oferuje Urchin 6
Za wspomniane $2995 Google oferuje nam wszystkie funkcje, które posiadały Google Analytics przed majem 2007r. kiedy to wprowadzono nowy interface:
Urchin Software from Google does not have the most recent interface improvements and email reporting capabilities that were launched in Google Analytics in May 2007
Generowanie statystyk na podstawie logów serwera pozwala oczywiście dokładniej monitorować ruch na naszej stronie, uwzględniając wizyty robotów, dokładne odwołania do plików multimedialnych, strony błędów itp.
Dystrybucja oprogramowania Urchin 6 wymaga blisko 700mb miejsca na serwerze i, jeśli dobrze rozumiem, nie uwzględnia to miejsca potrzebnego na przechowywanie logów serwera i przetworzonych danych. A tego będzie również potrzeba sporo: średnio miesięcznie będziemy potrzebować aż 10GB miejsca na każdy milion wyświetleń.
Ogromnie żałuję, że nie mam jakiegoś serwera dedykowanego, gdzie mógłbym zainstalować wersję beta Urchin 6 i przetestować to dokładnie… Gdyby ktoś się pokusił o instalację i zechciał udostępnić konto, proszę o kontakt ;)
Wpis opublikowany 1 lutego 2008
Tagi: analytics, google, serwer, statystyki, urchin
Kategorie: Bez kategorii
Zobacz również:
Komentarze do wpisu "Google Analytics na własnym serwerze – Urchin Software from Google (beta)"
Najnowsze posty:
- Unboxing: Topowy/TomTomowy Prezent
- Rozpakuj Topowy Prezent - konkurs świąteczny
- Tajemnicze zmiany rozkładu SKM
- #Apple World Problems: co zrobić z iPadem "3"?
- Zakaz palenia papierosów elektronicznych?
Najnowsze komentarze:
Zobacz również:
Przeprowadzka Serca i Rozumu, czyli jak sprytnie TP łączy się z Orange
01.02.2008, 6 komentarzy
HMM. Pierwsze słyszę o dodatkowym software do statystyk. Ta cenato raczej dla większym przedsiębiorstw, niż dla przeciętnego uzytkownika. Ja wybrałem GA, dlatego bo jest darmowe i wchodzi w skład Google Apps. Nawiasem pisząc, nie testował może nikt z was ‚Clicky’?
Autor komentarza, sobota, 2 lut 2008 #
A dla mnie to wybawienie i juz nosze się z zamiarem kupna, pod warunkiem, że udostepnią adekwatny do ceny support.
Chyba, że ktoś z Was zna może statystyki dorównujące GA w niższej cenie? (albo podobnej tyle, że lepsze?)
Póki co jestem zadowolony z funkcjonalności GA, ale warto wypłacić taką kwotę, żeby uwolnić się od monopolisty.
Autor komentarza, sobota, 2 lut 2008 #
„Póki co jestem zadowolony z funkcjonalności GA, ale warto wypłacić taką kwotę, żeby uwolnić się od monopolisty.”
Przecież dalej korzystasz z rozwiązań tego samego monopolisty… :)
Autor komentarza, sobota, 2 lut 2008 #
ale nie zbiera danych o mnie…
to jest tak jakbys próbował pozycjonować stronę która jest w adwordsie, bo nie wiem czy wiesz ale to jest bardzo nieprzyjemnie połączone
Autor komentarza, niedziela, 3 lut 2008 #