ZTM Gdańsk wie, że jeden obraz wart jest tysiąca słów…

 

Mówi się, że jeden obraz jest wart tysiąca słów. I całkowicie się z tym zgadzam – czasem odpowiednio dobrana grafika, jeden mały piktogram, jedna ikona, jeden symbol, są w stanie przekazać tą samą treść, której przekazanie w formie tekstu wymagałoby całego zdania.

Wydaje mi się jednak, że ktoś w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsku nie do końca zrozumiał ideę zastępowania tekstu formami graficznymi. Od pewnego czasu bowiem niektóre aktualności na swojej stronie zamiast zwykłym tekstem, zamieszcza w formie grafik. Wielkich, oczoje… przygotowanych w jaskrawych kolorach grafik. Najnowszy przykład tfu!rczości poniżej…


ZTM Gdańsk informuje...

Grafiki są wielkie zarówno pod względem wymiarów (1024 piksele szerokości), jak i wagi (od 160 do nawet i ponad 250 kilobajtów jedna). Wepchnięte są na stronę główną poprzez chamskie HTMLowe zmniejszenie (<img src=”…” width=”…” height=”…” />). Efekt? Strona główna zajmuje teraz w sumie około 1 megabajta i ładuje się niemiłosiernie długo.

Najgorsze jest to, że nie istnieje tekstowy odpowiednik tych newsów. Nie ma, po prostu nie ma tego zapisanego w czystym tekście. Za każdym razem gdy chcę sprawdzić czy nie ma zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej (a korzystam z niej bardzo często), muszę się przebijać przez te paskudne grafiki.

Å»eby nie było nudno, kolor tła, rozmiar pola i zastosowane czcionki się zmieniają. Można również zauważyć ciągłe poszukiwanie odpowiedniego formatu zapisu daty.

ZTM Gdańsk informuje...
ZTM Gdańsk informuje...

Pierwsze newsy były pisane zwykłą czcionką, najważniejsze fragmenty były ewentualnie pogrubione lub podkreślone. Ale potem obsługa strony otrzymała chyba dostęp do jakiegoś lepszego edytora WYSIWYG, co zaowocowało przeróżnymi formami prezentowania newsów:

ZTM Gdańsk informuje...

Efekt choinki” świetnie uzupełniają flashowe bannerki, graficzne nagłówki i milion innych dziwnych ustrojstw.

Choinkom mówię stanowcze NIE. Przekaz powinien być PROSTY i CZYTELNY. I nie potrzeba tu specjalistów od usability żeby na coś takiego wpaść.

Musisz korzystać ze strony ztm.gda.pl ZŁA KARMA.

 

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 5 kwietnia 2009
Tagi: , , , , ,
Kategorie: internet, trójmiasto, webdesign, webmaster, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "ZTM Gdańsk wie, że jeden obraz wart jest tysiąca słów…"

 1. Odnoszę wrażenie, że w wielu przedsiębiorstwach komunikacji publicznej poziom serwisów internetowych jest wprost proporcjonalny do jakości usług. Momentami jest bardzo dobrze (np. gdański ZTM ma natychmiastowy dostęp do wszystkich rozkładów), a czasami siermiężnie i idiotycznie.

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

  • ZKM Gdańsk (przewoźnik) sobie sam struga stronkę – http://www.zkm.pl – nie jest tragiczna, poprawili nawet trochę w ostatnim czasie.

   ZKM Gdynia – http://www.zkmgdynia.pl – ma ładną i elegancką stronę. Jak się chce, to można.

   Metropolitalny związek komunikacyjny zatoki gdańskiej – http://www.mzkzg.org – też ma w zasadzie całkiem niezły site.

   A ZTM Gdańsk ma stronę zrobioną przez firmę „zajmującą się wykonywaniem profesjonalnych stron www”, a taki bubel… ech…

   A te rozkłady w ZTM to dłuuuga historia, w końcu je tam wrzucili. Rozkłady na komórki kiedyś były fajnie rozwiązane gdy to jeszcze ZKM publikował, a teraz linkują do jakiegoś zewnętrznego serwisu, gdzie sobie można pobrać.

   Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 2. typowo polskie, widzialem podobnych przypadkow dziesiatki – pani z marketingu zrobila tablice i jeszcze wstawila na strone internetowa! :-)

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 3. Wiesz, szczęścia tyle że w ogóle takie informacje dają w sieć… ;-)

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 4. No niestety – zjawisko często spotykane na stronie ZTMu. Do takich kwiatków można również zaliczyć stronę mojego byłego gimnazjum… Każdy news innąÂ czcionką, a jak już nie korzystają z edytora WYSIWYG to wrzucają newsa w postaci ogromnego pliku JPG. :D

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 5. Nie mówiąc o tym, że strona zkmgdynia.pl ma funkcje szybkiego połączenia, którego próżno szukać na stronie ztm-u.

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 6. Mój ulubiony przypadek to strona pewnej wspólnoty mieszkaniowej ;) http://www.odynca57.republika.pl/sprawy_biezace.html

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 7. Liczę na to, że ZKM Gdynia czy ZTM Gdańsk podepną się w końcu do Google Transit – tak jak Białystok czy Olsztyn http://www.google.com/transit

  Autor komentarza, niedziela, 5 kw. 2009 #

 8. Ogólnie, z komunikatami na stronach MPK/MZK/itp nie jest najlepiej. Co prawda Kraków nie zamieszcza komunikatów jako jpg (a jak go mają przeczytać osoby niewidome i niedowidzące?), ale też i nasze komunikaty nie grzeszą przerostem formy nad treścią której spodziewają się pasażerowie. Najgorsze jest to iż nieraz komunikaty pojawiają się dzień po zmianie, a zazwyczaj max 2 dni przed. I to nie wszędzie tylko na odcinkach trasy (od pętli, do miejsca zmiany) pomijając resztę trasy, czy całe miasto (nawet w pobliskich węzłach przesiadkowych o tym nie wspominają).

  Autor komentarza, poniedziałek, 6 kw. 2009 #

 9. Te obrazki są tak wielkie, ponieważ po zmniejszeniu przez przeglądarkę wielkość czcionki akurat odpowiada rozmiarowi tekstu na stronie w tej kolumnie treści. Eeehhhh, a wystarczyłoby dopisać kilka regułek CSS i odpowiednią klasę…

  Wy też tak macie, że widząc takie rzeczy macie ochotę udusić webmastera i samemu pozamiatać stroną robiąc z niej klasyczny XHTML+CSS compliantt?

  Autor komentarza, wtorek, 7 kw. 2009 #

 10. Tak mamy :D
  Zresztą nie tylko wszelkiego rodzaju ZKMy mają takie strony. Proponuję wejść na stronę jakiegoś większego szpitala, na przykład szpital MW w Gdańsku. Normalnie aż ręce opadają.

  Autor komentarza, czwartek, 9 kw. 2009 #

 11. Rozkład gdańskiego ZTM wożę ze sobą w komórce ;) Jest taki wynalazek na mmpk.info. Raczej na bieżąco aktualizowany, ma wyszukiwarkę połączeń itp. Wygodniejsze toto niż przebijanie się nawet kompresującą dane przeglądarką przez graficzne zasoby ZTM ;-)

  Autor komentarza, środa, 29 kw. 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów