Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500): tablet na 5-
Od jakiegoś czasu bawię się tabletem Samsung Galaxy Tab 10.1 otrzymanym od polskiego oddziału Samsunga.
Ponieważ SGT10.1 posiada wbudowany moduł 3G, wrzuciłem do niego kartę SIM z zapasem internetu (spreparowaną według przepisu podanego ostatnio) i z takim zestawem poruszałem się w terenie. Miałem go ze sobą w Poznaniu na e-nnovation, używałem go też podczas gdańskiego Blog Forum.
Spodobał mi się i przez chwilę znowu zacząłem myśleć o kupieniu sobie jakiegoś tabletu :).
Ogólne wrażenia
Galaxy Tab 10.1 jest zdecydowanie cieńszy i lżejszy od innych androidowych tabletów opartych na Honeycomb. 565 g nowego Taba to zauważalnie mniej w porównaniu z 730 g Acer Iconia A500 czy podobnych Motoroli Xoom i Asus Transformer. Wszystkimi wymiarami przypomina iPada 2, co należy zaliczyć na plus.
W ogóle podobieństwo do iPada jest zauważalne i jestem w stanie uwierzyć w historię o prawniku Samsunga, który miał problem w rozróżnieniem tabletów stojąc zaledwie trzy metry od nich. Patrzę teraz na leżący płasko na stole tablet i pod tym kątem nie jestem w stanie rozpoznać jego proporcji. Czarna ramka, duży ekran, srebrna otoczka… to może być wszystko :)
Podobieństwa do iPada niestety ciągle kończą się zaraz po wejściu do Android Market. Minęło 6 miesięcy od premiery Honecomba, a aplikacji dedykowanych tabletem wciąż jak na lekarstwo. Tyle miejsca na ekranie, idea paneli super, a trzeba korzystać z „normalnych” aplikacji. Dobrym wyznacznikiem popularności platformy są oficjalne aplikacje Twittera czy Facebooka: na iPada nawet ten ostatni się doczekał dedykowanej aplikacji, a na androidowe tablety nawet Google+ wygląda średnio…
Ale wróćmy do samego Galaxy Taba:
Wykonanie
Galaxy Tab 10.1 prezentuje się bardzo dobrze, do czego zobowiązuje w końcu podobieństwo do iPada :) Przód jest cały czarny, krawędzie/obramowanie jest strebrne i metalowe, natomiast cały tył wykonano z białego plastiku o lekko śliskiej powierzchni. Trochę bardziej matowa i chropowata powierzchnia pewnie ułatwiałaby trzymanie.
Całe urządzenie jest niezwykle smukłe, a zawdzięcza to zapewne małej ilości portów na krawędziach. Na spodniej krawędzi urządzenia znajdziemy wyłącznie jeden port . Samsung stosuje swoje unikalne gniazdo służące do ładowania, transferu plików, łączenia ze stacją dokującą itd. Obok niego jeszcze malutki otworek mikrofonu. Na bocznych ściankach znajdziemy tylko małe głośniczki, a na górnej części włącznik, dwa przyciski regulacji głośności, gniazdo słuchawkowe i zamaskowane gniazdo na kartę SIM. Nie ma portów micro-USB ani gniazda kart micro-SD. Zostały jeszcze dwie kamerki: przednia (2MP) do wideokonferencji, znajdująca się mniej więcej na środku górnej krawędzi oraz tylna (3MP) z diodą LED.
Specyfikacja
Sercem tabletu jest dwurdzeniowy układ NVidia Tegra 2 o taktowaniu 1 GHz oraz 1 GB pamięci RAM. Nie ma tu więc zasadniczej różnicy w stosunku do konkurentów, a ogólne wrażenia są bardzo dobre. System chodzi płynnie, gry 3D śmigają bez zająknięcia. Również zmiana orientacji ekranu jest niezła, chociaż wydaje mi się, że iPad pod tym względem dalej jest niedościgniony.
Jeśli chodzi o przeglądarkę i strony internetowe, również całość chodzi płynnie, nawet jeśli na danej stronie osadzone są reklamy we Flashu. Próbowałem też oglądać jakieś seriale na MegaVideo, śmigają.
Samsung Galaxy Tab 10.1 ma po prostu odpowiednio dużo mocy żeby z niego komfortowo korzystać.
10.1″ ekran o rozdzielczości 1280×800 jest bardzo czuły i błyskawicznie reaguje nawet na delikatny dotyk. Chociaż Samsung nie zastosował w Galaxy Tabie techonologii AMOLED lub innych podobnych, kolory są żywe i soczyste, a całość jasna. Do ekranu nie mam najmniejszych zastrzeżeń.
Tablet posiada wbudowany pięciozakresowy moduł 3G (850/900/1800/1900/2100) obsługujący HSPA+, na standardowe karty SIM. Do tego WiFi b/g/n obsługujący zarówno 2.4 GHz jak i 5 GHz. Całości dopełniają Bluetooth 3.0, A-GPS, żyroskop, akcelerometr i kompas.
Czas pracy na baterii
Samsung podaje w specyfikacji, że wbudowany akumulator o pojemności 7000 mAh pozwoli na 9 godzin oglądania wideo non-stop, czyli porównywalnie z iPadem. Ale nie mam aż takich zaległości filmowych żeby przesiedzieć cały dzień na oglądaniu :)
Tablet sprawdził się za to podczas weekendowej konferencji. Podłączony stale do internetu przez wbudowany modem 3G, używany do śledzenia backchannelu, komentowania na żywo, poczty, notatek, okazjonalnego zaglądania na inne strony, zrobienia kilku zdjęć itd. bez najmniejszego problemu chodził przez cały dzień.
Zdecydowanie dobrze bateria trzyma, gdy tablet leży nieużywany. Ponad 5 dni okazjonalnego korzystania, włączonego WiFi i dalej bateria pozwalała na długi czas pracy.
Plusy, minusy, podsumowanie
Wśród zdecydowanych plusów, warto wymienić:
- Mocny procesor i odpowiednio dużo RAM-u
- Jasny i czuły wyświetlacz
- Wbudowany moduł 3G
Minusy? Kilka drobiazgów:
- Ciągle niewiele aplikacji dedykowanych tabletom z Androidem 3.x
- Port Samsunga zamiast standardowego USB
- Brak obsługi kart SD/micro-SD
- Brak HDMI
Podsumowując: Pod względem specyfikacji technicznej, Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500) nie różni się praktycznie niczym od Iconii, Xoom lub Transformera. SGT10.1 16 GB 3G można kupić za około 2000 zł, natomiast w zbliżonej cenie można znaleźć też Motorolę Xoom 3G, która ma 32 GB pamięci i jeszcze port HDMI. Zarówno Asus Transformer i Acer A500 w wersjach z 3G są droższe o kilkaset złotych.
Jednak Samsung zdecydowanie in plus wypada pod względem wyglądu i lekkości swojego tabletu.
» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «
Wpis opublikowany 1 listopada 2011
Tagi: android, galaxy tab, honeycomb, samsung, tablet
Kategorie: android, ciekawostki, tablety, Testy sprzętu, wszystkie
Minusy… Android 3.2 raczej?
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Tak tak, chwila rozkojarzenia, oczywiście chodziło o 3.x.
Swoją drogą, w tej chwili SGT10.1 działa w oparciu o 3.1 i nie było nigdzie głośnych zapowiedzi dotyczących aktualizacji do 3.2, więc pewnie można liczyć dopiero na jakąś aktualizację do ICS.
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Brak HDMI mi nie przeszkadza, ale żeby nie było slotu na karty pamięci? Eee… Samsung zdecydowanie za dużo zgapił z iPada ;) Toż to ja nawet w Smartfornie potrafię zapchać kartę 16GB łącznie z zbudowaną pamięcią 8GB. Ba – same mapy rastrowe, które zabieram na wycieczki (zarówno piesze, jak i rowerowe) potrafią mi zająć całą taką 16GB kartę ;)
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Fajna recenzja, dzieki. Przymierzalem sie do tego galaxy tab. Obilo mi sie o uszy, ze w Europie byl zbanowany za bodaj podobienstwo do iPada? Moze to nie ta wersja…
Aplikacje faktycznie wygladaja deczko kijowo tak rozciagniete. Tak maja wszystkie, czy niektore po prostu zajmuja ustalony obszar x na y pixeli?
Ma toto bluetootha do podpiecia komorki?
Tomku, czy korzystanie z tabletu jest w ogole wygodne? No bo jedna lapa wypada go trzymac, jesli sie nie chce pisac na poziomej powierzchni stolu, nie? Czy doradzilbys to urzadzenie do pisania duzej ilosci tekstow? Czy ekran daje po oczach po pewnym czasie, czy to juz cos zblizonego do kindle’a?
Sporo pytan. Mam nadzieje, ze znajdziesz chwile na odpowiedz :)
Pozdrawiam!
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Tak, to jest dokładnie ten model blokowany przez Apple. Ale w Polsce jest nadal dostępny w sprzedaży bez żadnych problemów.
Bluetooth 3.0 jest, więc da się spokojnie spiąć z telefonem.
Co do aplikacji: najważniejsze jest to, że prawie wszystkie, których używałem, uruchamiają się bezproblemowo. Jeśli tylko zostały napisane zgodnie z wytycznymi Google, obszar roboczy się bardzo ładnie skaluje do całej dostępnej wielkości ekranu. Kwestia tylko tego jak zostaną ostylowane pozostałe elementy.
Widoczna na screenie aplikacja Facebooka, Google+, Orange iCare, Allegro i inne podobne składające się z typowych elementów API (formularze, przyciski, treść) zachowują się podobnie: mają na ten przykład ikony o stałych wymiarach, które się automatycznie pozycjonują na środku ekranu o automatycznie dopasowanych marginesach, natomiast elementy formularza rozszerzają się do szerokości ekranu. W przypadku gier, wszystkie tekstury się po prostu odpowiednio skalują i mamy rozrywkę na pełnym ekranie.
Po prostu brakuje aplikacji potrafiących wykorzystać elementy dedykowanych tabletom: niezależne panele itd.
Pozwól, że na pozostałe pytania odpowiem w drugim komentarzu za jakąś godzinkę, bo to temat na dłuższy tekst :)
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Dzieki, Tomku :)
Poki czekam na odpowiedzi, dorzuce kolejne pytanie :P
Piszesz, ze tekstury z gier sie skaluja. Czy znaczy to, ze wiekszosc gier ma bycze „pixelki” z racji powiekszania grafiki rastrowej?
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Pikselozy brak, na pewno są przygotowywane odpowiednio większe. A wszelkie wersje „HD” wyglądają super :)
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Co do pisania: da się pisać dłuższe teksty trzymając tablet w jednym ręku, ale jesteś skazany w zasadzie na klikanie jednym palcem. Trochę więc wolniej niż na zwykłym netbooku, ale można się przyzwyczaić.
Osobiście zdecydowanie wygodniej mi się pisało tak na 7″ tablecie z zainstalowaną klawiaturą Swype. Wielkość jeszcze w miarę dobra do machania palcem po ekranie, a po kilku dniach ćwiczenia, pisanie w ten sposób wydaje się być najzupełniej w świecie naturalnym. Ten komentarz w sumie też piszę na tablecie jednym palcem z zainstalowanym Swype i jest wygodnie.
Co do pisania w poziomie – płaska powierzchnia bardzo wskazana. Tu Swype wymaga już sporego machania palcem po całym ekranie ;) Zwykle pisanie: na jakieś 4 palce da się spokojnie , ale zwalnia się bardzo przy polskich znakach. Lepiej chyba poszukać w Markecie jakiejś klawiatury z normalnym ALT-em.
Ale da się spokojnie przyzwyczaić do pisania na takim ustrojstwie :)
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Hej. Dzieki za odpowiedzi, wszystko super wyjasniles :)
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Mi się ostatnim czasy podobają czytniki, ale z klawiaturą typu slider, czy jak Acer Transformers.
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
na nudnych 6h wykladach sie przydaje zdecydowanie.. tylko gorzej jak sie zawiesi i na nic nie reaguje.. ale moze to przez ta zmiane czasu
Autor komentarza, wtorek, 1 lis 2011 #
Mam krótkie pytanko. Czy w testowanej wersji miałeś dostęp do Reader’s Huba? Ja mam ten tablet, ale bez tej aplikacji i niestety nie mogę jej odnaleźć, a bardzo ułatwiłaby mi pracę. Zastanawiam się czy Samsung wycofał tą aplikację, czy może jest to wina Tmobile i tego, że tablet jest zakupiony w ich salonie. Będę wdzięczny za info. Pozdr Michał
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Też nie mam, tylko Social Hub i Music Hub.
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Czyli Samsunga wycofuje b.fajną aplikację. Szkoda. Dzięki za info:)
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Byłby fajny gdyby nie był taki plastikowy a android byłby bardziej dopasowany… Niestety androidy to ciągle zabawki dla bogatych, bo tylko ich stać na wywalenie kilku tysięcy na sprzęt, który nie jest w pełni obsłużony systemem, na sprzęt, który przestanie być oficjalnie wspierany zaraz jak pojawi się nowsza wersja czy to sprzętu czy systemu. Każdy producent ma swoją nakładkę na androida, mamy kilkanaście lub dziesiąt modeli na rynku, ewelucja odbywa się szybko, więc nic dziwnego, że szybko producenci zapominają o modelach wypuszczonych pół roku wcześniej. Dla tego lubię Apple:)
Autor komentarza, środa, 2 lis 2011 #
Powiedz Tomku jak w kwestii czasu czuwania. Kiedy przestajesz korzystac dajesz na stand by. Ile najwiecej dni tablet wytrzymal bez ladowania?
ps. sorry za brak PL. Musze dograc;)
Autor komentarza, poniedziałek, 7 lis 2011 #
Tak jak widać na jednym ze screenów – pozostawiony włączony na 5 dni w trybie stand-by z podpiętym aktywnym netem (od czasu do czasu mi wibrował, gdy powiadamiał o nowym mailu na podpiętej skrzynce), zszedł do około 40-50% baterii. Więc korzystając z niego od czasu do czasu można pewnie założyć np. ładowanie 1-2 razy w tygodniu.
Autor komentarza, środa, 9 lis 2011 #
Jeżeli chodzi o tablety, to od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Asus’a Transformera.
Przed zakupem rozważałem Samsunga, ale jednak nie ma jak stacja dokująca z klawiaturą, wejściem USB i przedłużająca żywotność baterii;]
Netbook i tablet w jednym. Jedynie mogę żałować braku modemu 3G, ale są już dostępne w Polsce wersje z 3G, a za niedługo premiera nowego Transformersa;)
Autor komentarza, sobota, 10 gru 2011 #
Witam,
Od wczoraj posiadam Samsunga Galaxy 10.1, i mam problem, a mianowicie niemogę się połączyć z siecią wifi. Na lapku działa, w telefonie działa a na tablecie nie, jest to proste podejrzewam ale za nic na świecie mi to nie wychodzi. Tablet szuka sieci poczym znajduje moją domową sieć łączy wpisuje hasło i nic. Wkładałem nawet kartę sim z telefonu ale tam też nie widzę żeby tablet nawiązał jakiekolwiek połączenie. Proszę o jaką kol wiek pomoc techniczną w tej sprawie, poproszę jeśli ktoś się na tym zna żeby mi to wytłumaczył krok po kroku może robie coś źle albo coś nie tak jest z tabletem.
Pozdrawiam Misiek
Autor komentarza, wtorek, 20 mar 2012 #
mam pytanie. Jak włożyć kartę SIM do tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 ??????????????????????? PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ !!
Autor komentarza, środa, 2 sty 2013 #
Tablet ma dobrą wydajność i ekran. Modem 3G też działa całkiem dobrze. System trzeba samemu zaktualizować do najnowszej wersji, bo inaczej prawie nic nie będzie chodziło(fabrycznie jest wgrany Android 3 który jest beznadziejny). Po zainstalowaniu aplikacji i paru gier, wrzuceniu muzyki i zrobieniu paru zdjęć i filmów okazuję się, że 16GB to zdecydowanie za mało a tablet nie posiada wejścia na kartę pamięci. Uważam ten mankament za dyskwalifikujący go.
Autor komentarza, piątek, 21 lis 2014 #