Rękawiczki działające z pojemnościowymi ekranami dotykowymi

 

Pojemnościowe ekrany dotykowe są super czułe i w znaczny sposób zwiększają komfort podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Takie ekrany znajdziemy w urządzeniach Apple (iPhone, iPad, iPod), niektórych opartych na Androidzie telefonach i tabletach czy choćby w najnowszych Nokiach.

Problem pojawia się jednak zimą, gdy daje się we znaki mróz. Plastikowy rysik czy bawełniana rękawiczka zupełnie się nie przydadzą, ponieważ ekrany pojemnościowe wymagają do działania dotyku z przewodzącym elektryczność palcem. A nikomu się nie uśmiecha zdejmowanie rękawiczek przy ujemnych temperaturach.

Hitem ubiegłej zimy było mazanie iPhone’a parówką lub innymi produktami spożywczymi. Oprócz walorów użytkowych dochodziły niewątpliwie wspaniałe zapachy i smak, a w razie ataku małego głoda można było spokojnie skonsumować stylusa ;) Ja jednak nie lubię się bawić jedzeniem i sprawiłem sobie właśnie coś innego.

Rękawiczki The North Face E-TIP mają na czubkach kciuka i palca wskazującego specjalne fragmenty przetykane nitkami srebra, który przewodzi prąd. Dzięki temu można spokojnie obsługiwać nasze gadżety. Zobaczcie sami:

Jak widać, da się nawet wykorzystać multitouch i pisać bez większych przeszkód (Swype sobie radzi). Dokładność jest naturalnie odrobinę mniejsza niż w przypadku gołych palców, ale lepsze to niż skostniałe na mrozie dłonie.

Rękawiczki powinny się też przydać podczas jesienno-zimowych zabaw z tabletami, na które czekam z niecierpliwością.

Trochę minusów

Wewnętrzna część rękawiczki jest pokryta silikonowymi wypustkami, które mają poprawiać stabilność urządzenia w dłoni. Przyczepność jest jednak dużo mniejsza niż się spodziewałem. Tarcie pomiędzy wypustkami a dość śliską powierzchnią mojego Magika nie zapewnia niestety tak stabilnego uchwytu jakiego bym oczekiwał.

I gdyby jeszcze producent zrezygnował z tego śmiesznego wzoru na palcach wskazujących…

Ciężko trafić na te rękawiczki w sklepach, nawet tych rekomendowanych na stronie producenta. Zwiedziłem pół Gdańska i nigdzie ich nie znalazłem, a pracownicy Intersport w Madisonie nie mogli ich nawet znaleźć w swojej bazie. Zamówiłem je w końcu on-line za 89zł.

Wpis opublikowany 19 października 2010
Tagi: , , , ,
Kategorie: ciekawostki, offline, Testy sprzętu, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Rękawiczki działające z pojemnościowymi ekranami dotykowymi"

  1. Teraz tylko pytanie jak duze ujemne temperatury sa w stanie wytzymac nasze urzadzenia :) z tego co widze to iPad ma tolerancje od 0oC do 35oC przy wlaczonym urzadzeniu. Podejrzewam ze inne urzadzenia maja podobnie (oczywiscie to podaje producent, wiec pewnie nic sie nie stanie jesli zalozymy ze jest ona o kilka-kilkanascie procent wieksza).

    Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

    • Nie wiem jak tablety, ale telefony na minusie działają. Mój Magic ma według producenta tolerancję do -20.

      Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

    • Jesteś pewny tej temperatury? Nie jest to przypadkiem temperatura przechowywania, a nie eksploatacji?

      Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

    • W instrukcji jest tylko:

      „Nie wystawiać telefonu lub jego akcesoriów na działanie skrajnych temperatur; minimalna temperatura to –20, a maksymalna to 55 stopni Celsjusza.”

      Więc pewnie macie tu rację… W każdym razie, podczas ubiegłej zimy działał w tych mrozach.

      Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

    • działać działał ;) Ale jak dla każdej elektroniki zalecają minimum 0 stopni w trakcie działania.
      Pewnie jakby co gwarancja nie zadziała.

      Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

  2. iPad tez ma -20oC ale w trybie OFF :)

    Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

    • Powiedzmy sobie szczerze, poniżej -10 staram się w ogóle nie używać takich sprzętów. I nie mam tu na myśli nawet zaleceń producenta. Za zimno żeby przystanąć na chwilę i wyjąć z kieszeni :)

      Autor komentarza, wtorek, 19 paź 2010 #

  3. Dodam jeszcze info, że rękawiczki radzą sobie z touchpadem w moim EeePC. W praktyce pewnie tego się często nie będzie wykorzystywało (patrz: wcześniejsze komentarze dotyczące temperatur), ale jako ciekawostkę warto odnotować.

    Autor komentarza, poniedziałek, 25 paź 2010 #

  4. Gdzie kupiłeś te rękawiczki bo nie moge znaleźć dostępnych w żadnym polskim sklepie on-line? ;)

    Autor komentarza, piątek, 19 lis 2010 #

    • W rzeszowskim sklepie Polstor – polstorsport.pl. A przed chwilą widziałem jeszcze w trekinger.pl

      Autor komentarza, piątek, 19 lis 2010 #

  5. A skąd zamówiłeś on-line bo ja ich nie mogę w żadnym sklepie znaleźć:(

    Autor komentarza, sobota, 11 gru 2010 #

  6. A jak by komuś było szkoda wydawać 100zł, to może sobie zrobić takie rękawiczki praktycznie za darmo: http://mydiy.pl/rekawiczki-do-obslugi-smartfonow :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 7 lis 2011 #

  7. Śmiesznie bo ostatnio w GoSport zachwala NorthFace (inny model) że można sterować. No to ja myk na ręke wyciągam phone i …
    „A to jednak się myliem …”
    Testuje rózne rozwiązania. Do aparatu nie jest potrzebna jest taka precycja ale jak jest minus 16 to zdjecie rękawicy na 2 minuty powoduje że potem migawkę trudno nacisnąć nawet w rękawicy.
    Chwilowo mam wesję „na cebulę”. Cienkie rękawiczki bez koncówek palców jak na żagle i na to grube.

    Lubie NorthFace ale to co teraz producenci odstawiają z nadrukami to jakaś pomyłka. Znaczy że zapomnę o tym którym palcem mam naciskać? Jak mam lubić firmę która mnie traktuje z góry :)

    Dzieki Tomek za teścior praktyczny

    Autor komentarza, wtorek, 31 sty 2012 #

    • Jedną z nich zgubiłem, więc sobie kilka dni temu zamówiłem nowe z promocji na jakimś grouponie. Mam nadzieję, że przyjdą szybciej, niż moje ręce gdzieś pójdą od tych mrozów. Tym razem już tradycyjne czarne, bez tych dziwnych nadruków. To były chyba jakieś jedne z pierwszych takich, to bajerowali i z materiałem i fakturą.

      Autor komentarza, wtorek, 31 sty 2012 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów