W końcu sensowne tablety z Androidem

 

Gdy w styczniu 2010 roku Steve Jobs prezentował iPada, wielu producentów zapowiadało, że wkrótce powstaną sto razy lepsze i tańsze produkty pracujące pod kontrolą systemu Android. Gdy w kwietniu 2010 roku iPad trafiał do sklepów, kolejni producenci zachwalali swoje pomysły na urządzenia, które miały zostać „iPad-killerami”. Na targach CeBIT prezentowano pierwsze prototypy i koncepcje nowych produktów, które wkrótce miały zdominować rynek. Owo „wkrótce” okazało się trwać ponad pół roku. Skończył się sierpnień, a na rynku wciąż jest tylko iPad i kilka modeli chińskich tablecików za 300zł, działających w oparciu o dość leciwe już wersje Androida.

Ale coraz więcej wskazuje na to, że tej jesieni można się w końcu spodziewać premier i faktycznego rozpoczęcia sprzedaży wielu urządzeń tego typu (na które czekam od dawna. A prawdziwy zalew premier przenośnych urządzeń do internetu będzie miał miejsce podczas rozpoczynających się w piątek targów IFA w Berlinie.

Archos 101 Internet Tablet

Archos 101 Internet Tablet

Wczoraj Archos oficjalnie przedstawił nową linię produktów typu „internet tablet”, których sprzedaż rozpocznie się na przełomie września i października. Do 5-calowego Archos 5 Internet Tablet dołączy cała gama nowych urządzeń w rozmiarze od 3 do 10 cali. Najbardziej interesująco prezentuje się oczywiście największy model.

W recenzji Archos 5 IT wymieniałem wiele elementów, które w nowej serii (8. generacji) zostały poprawione. Znajdziemy więc:

  • najnowszą wersję Androida (2.2 Froyo), która w znaczny sposób poprawia szybkość pracy urządzenia (sprawdzone na moim HTC Magic).
  • 10.1″ ekran pojemnościowy o rozdzielczości 1024×600
  • 1GHz procesor + akcelerator 3D OpenGL
  • Wyjście HDMI i port USB, które pozwolą na podłączenie innych urządzeń bez konieczności dokupywania dodatkowej podstawki (DVR Station).
  • Bluetooth, WiFi b/g/n, webcam, akcelerometr
  • Rozszerzenie kart pamięci MicroSD HC (szkoda, że nie normalne SD, ułatwiłoby to przenoszenie np. zdjęć pomiędzy aparatem a tabletem)
  • Bateria, która pozwoli na 7 godzin oglądania filmów lub 10 godzin buszowania w sieci. Przyzwoity wynik.
  • Cena modelu 101: od $299 (prawdopodobnie za model z 8GB pamięci)

Archos 5 Internet Tablet

Mniejsze modele nie mają niestety ekranów pojemnościowych, zrezygnowano również z dużych mechanicznych dysków twardych na rzecz pamięci Flash. Wyjątkiem jest Archos 70 Internet Tablet, który ma być sprzedawany w opcji z dyskiem 250GB.

Brakuje również wbudowanych modułów 3G, przez co jesteśmy ograniczeni do miejsc z WiFi. Oczywiście można skorzystać via Bluetooth lub WiFi i wykorzystać telefon (tethering), ale to nie to samo.

Wciąż brakuje też oficjalnego dostępu do Android Market, przez co jesteśmy ograniczeni do przygotowanego przez Archosa AppsLib. Prawdopodobnie po kilku dniach pojawi się sposób na instalację aplikacji do Marketu na A101IT, ale wciąż nie wiem dlaczego Archos nie chce udostępnić tego out-of-the-box.

Tak czy siak, prawdopodobnie w połowie października zamówię sobie model 101 do zabawy.

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab

W przeddzień rozpoczęcia targów IFA w Berlinie (czyli już jutro!) swoją premierę ma mieć długo oczekiwany tablet Samsung Galaxy Tab.

Według wszystkich najnowszych przecieków zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi dziś przez Engadget, urządzenie ma mieć:

  • 7″ ekran pojemnościowy z rozdzielczością 1024×600
  • 1GHz procesor Cortex A9
  • Android 2.2 z nakładką TouchWiz3
  • 16 lub 32GB pamięci
  • moduł 3G (HSUPA 5.76 / HSDPA 7.2), GPS, WiFi b/g/n (z pasmem 5GHz)
  • przednia kamera 1.3mpix oraz tylna 3mpix z flashem
  • domyślnie instalowana klawiatura Swype
  • bateria o pojemności 4,000mAh

W sieci krąży też mnóstwo grafik prezentujących dodatkowe akcesoria. Jedno jest pewne: w najbliższych dniach czeka nas zalew informacji na temat tego produktu.

Coś czuję, że również zamówię jeden egzemplarz do przetestowania…

OlivePad / ViewPad

OlivePad / ViewPad

Jeszcze w sierpniu miała mieć miejsce premiera tabletu z Indii: OlivePad. W sklepie OliveTelecom wciąż nie widać opcji zamówienia, ale za to pojawiło się więcej szczegółów na stronie producenta. W tym tanim, pierwszym indyjskim tablecie 3G, znaleźć będzie można:

  • 600MHz procesor Qualcomm MSM7227
  • Android 2.1 (z dalszym upgradem do 2.2 Froyo)
  • 512MB wewnętrznej pamięci oraz obsługę kart MicroSD HC (do 32GB)
  • 7″ ekran pojemnościowy o rozdzielczości 800×480
  • Moduł 3G, GPS, WiFi b/g, Bluetooth, port USB, akcelerometr

Do Europy ma trafić natomiast bliźniaczo podobny ViewSonic ViewPad, który ma kosztować w UK „nie więcej niż £350” i trafić na półki w październiku. Europejska wersja będzie prawdopodobnie miała od razu Androida 2.2.

Jeśli chodzi o podzespoły i moc, OlivePad/ViewPad na pewno nie będzie konkurentem dla wymienionych wcześniej urządzeń, jednak jeśli będzie sprzedawany w rozsądnej cenie, może stanowić bardzo dobre uzupełnienie oferty pomiędzy solidnymi droższymi modelami, a chińskimi tablecikami.

Inni producenci

Dużo ciekawych pozycji na pewno zostanie zaprezentowanych w tym tygodniu podczas targów IFA. Dużo się mówi o tablecie od LG (Optimus Pad), Folio 100 od Toshiby czy tablet od Hannspree oparty o chip Tegra 2.

Ważne jest to, że można już zobaczyć namacalne egzemplarze i względnie konkretne daty premier, a nie tylko prototypy i same spekulacje.

No i wciąż czekam na NotionInk ADAM

Karta już czeka na zakupy…

Już teraz blokuję środki na karcie żeby w październiku zrobić trochę zakupów. Na pewno chcę wypróbować nowego Archosa i Galaxy Tab. Mam niecny plan zamienić netbooka na internetowy tablet (koniecznie z 3G), a do prawdziwej pracy postawić na biurku Mac Mini.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 1 września 2010
Tagi: , , , , , , , , ,
Kategorie: android, ciekawostki, gsm, hardware, it, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "W końcu sensowne tablety z Androidem"

  1. Gdyby ten hinduski tablet nie miał ceny zbliżonej do pozostałych graczy, a był raczej bliższy chińskim podróbkom iPada, to kto wie, może warto poczekać? Mówię ze swojej perspektywy.

    Autor komentarza, środa, 1 wrz 2010 #

  2. Nie wiem, gdzie jest mój komentarz ale powtórzę.

    ten moduł 3G nie jest równoznaczny z 3.5G, a więc oznacza to, ze nie ma hspa (?!)

    Autor komentarza, środa, 1 wrz 2010 #

    • Komentarz trafił na filtry Akismeta, już usunięty dubel.

      Z tym 3G vs 3.5G bym bez dokładnego sprawdzenia nie wyrokował. „3G” to bardziej medialne sformułowanie i bardzo możliwe, że w materiałach promocyjnych może być używane zamiennie z 3.5G/HSPA/HSPA+…

      Autor komentarza, środa, 1 wrz 2010 #

    • 3.5G to w rzeczywistości HSPA(+) ;-).. Ale jeśli to chwyt marketingowy to trochę fail wiesz? Masz rację, poczekajmy do późnej jesieni.

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Jestem pewien, że np. w pierwszych materiałach prasowych OlivePad był reklamowany jako „India’s first 3.5G Android Tablet”, a teraz na stronie jest to wszędzie nazwane po prostu „3G”. Dlatego obstawiam, że te tablety będą obsługiwały HSPA, natomiast „3G” jest używane przez marketingowców jako synonim „internetu poprzez sieć komórkową”

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Podczas premiery Samsung Galaxy Tab podano oficjalnie, że urządzenie wspiera HSUPA 5.76 / HSDPA 7.2. A wcześniej była wszędzie mowa o „3G”.

      Czyli „three-gee” to po prostu marketingowy „skrót myślowy” – który, powiedzmy sobie szczerze, brzmi o niebo lepiej niż te wszystkie HSUPA, HSDPA i inne dziwne, długie i niewymawialne skróty ;)

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Zależy kto będzie odbiorcą / klientem końcowym tychze urządzeń.

      Zakładam, że to będzie osoba, mająca sporą wiedzę nt technologii mobilnej. 3G to jednak synonim wolniejszego Internetu ;-)

      Wiem, czepiam się. o.

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Czy ja wiem? I mi jest trudno czasem połapać się w tych wszystkich standardach – HSPA, CDMA, WCDMA, HSDPA, HSUPA, GPRS, GPS, GSM… no dobra, trochę przesadzam, ale i tak często muszę się mocno zastanowić, zanim odpowiem, co konkretny skrót w tym konkretnym kontekście znaczy…

      A 3G jak dla mnie nadal pozostaje synonimem „internetu wystarczającego do streamingu YouTube 720p, który gdyby nie wysokie pingi, niewielka stabilność połączenia i niskie limity byłby dla mnie internetem idealnym”. :P

      Autor komentarza, niedziela, 21 lis 2010 #

  3. Zastanawiam sie, czy te wyzsze rozdzielczosci beda obslugiwane przez aplikacje z marketu. ostrze sobie zeby na galaxy pada, ale wolalbym nizsza rozdzielczosc i bezproblemowa obsluge aplikacji.

    Autor komentarza, środa, 1 wrz 2010 #

    • Będą, będą. Nie wszystkie idealnie, ale to się będzie zmieniać tylko na plus. :)

      Autor komentarza, niedziela, 21 lis 2010 #

  4. Ciekawe czemu nie ma info o bateriach lub czasie pracy. Mam nadzieję, iż wymyślą jakiś tryb „book” do długiego czytania e książek.

    Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Tu właśnie zyskuje przewagę wyświetlacz PixelQi, który ma być zastosowany w NotionInk ADAM. Wyświetlacz ten może prawcować w trybie „e-ink”, który świetnie nadaje się do czytania e-booków i jest bardzo energooszczędny,

      W pozostałych przypadkach raczej ciężko mówić o specjalnym trybie ebookowym, ponieważ można ewentualnie manipulować wyłącznie natężeniem podświetlenia ekranu.

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • O faktycznie może być fajne, tylko ta cena 400-500$

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • No niestety… ale jeśli ten ekran będzie działał zgodnie z zapowiedziami, tzn. będzie bardzo sensowne zarządzanie energią i bardzo oszczędny tryb „e-ink”, to może być warte ceny.

      Swojego netbooka też kupiłem dość drogo w porównaniu z innymi modelami, ale chciałem mieć bardzo wydajną baterię na całodzienne wypady.

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

  5. „Prawdopodobnie po kilku dniach pojawi się sposób na instalację aplikacji do Marketu na A101IT”

    Dlatego od pewnego czasu trzymam się Apple. Szkoda, że Google nadal nie chce przejąć pałeczki i zapanować nad tym śmietnikiem w sprzęcie z Androidem.
    Przez to w sklepach nadal można kupić np. telefony z Android 1.6, a teraz będziemy mogli spotkać tablety bez Marketu prawdopodobnie z powodu różnej rozdzielczości.

    Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

    • Masz rację, to jest pewien „urok” Androida.

      Teoretycznie istnieje dokument „Compatibility Definition Document” (CDD), który określa jakie elementy muszą mieć urządzenia działające pod kontrolą Androida. Wytyczne te zostały jednak spisane dopiero w trakcie wypuszczania Androida 1.6.

      Da się jednak wypuścić urządzenia, które nie spełniają w pełni CDD. Choćby taki zapis: „Device implementations MUST include a rear-facing camera” – a dobrze pamiętam, że Archos 5 IT nie miał aparatu. I to pewnie jest jedną z przyczyn, dla których Google nie pobłogosławił w pełni tego urządzenia i nie ma tam od ręki wszystkich google’owych aplikacji.

      Autor komentarza, czwartek, 2 wrz 2010 #

  6. ViewSonic pokazał właśnie ViewPad G Tablet – 10″ tablet napędzany przez NVIDIA’s Tegra 2, 10″ wyświetlacz pojemnościowy o rozdzielczości 1024 x 600, 1GB of RAM (!), USB / HDMI, 802.11n WiFi, Bluetooth 2.1, 16GB pamięci, 1.3mpix kamerę. A wszystko śmiga na Androidzie 2.2 Froyo.

    W sprzedaży ma się pojawić w połowie października w cenie $529.

    I wspaniale, pokazują kolejny produkt, a o ViewPad 7 cisza i zero nowych szczegółów. I wygląda na to, że nici z modułu 3G. Ugh.

    Autor komentarza, czwartek, 16 wrz 2010 #

    • Czyli z tego co widzę, specyfikacja (poza ekranem PixelQi) praktycznie identyczna jak w Adamie(?)

      Autor komentarza, niedziela, 21 lis 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów