Bloger (o dziwo) też człowiek

 

Zawsze gdy widzę w mediach materiały o blogerach, to mam wrażenie, że jako człowiek blogujący (piszący, prowadzący blog) powinienem siedzieć w klatce w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Tuż obok Forfitera.

Teraz z okazji zapowiedzi Blog Forum Gdańsk, czyli konferencji poświęconej blogom, znowu można natknąć się na jakieś dziwne sformułowania. Ot pierwszy przykład z brzegu, tytuł typu „ZDW” (wzięty z… wiadomo skąd) z trójmiejskiej Gazety: „Koniec samotności blogera. Autorzy blogów spotkają się w Gdańsku„.

Też już pojawił Wam się przed oczami ten obraz stada wypuszczonych z klatek blogerów żeby mogli sobie przez dwa dni pokotłować się z innymi podobnymi okazami?

Dlaczego targów motoryzacyjnych nie zapowiada się jako „koniec samotności mechaników”? Oni siedzą przez większość dnia ze swoimi maszynami. A Barbórka to już w ogóle powinno być święto zakończenia samotności, górnicy to dopiero ludzie undergroundu.

Skąd więc pomysł, że to blogerzy akurat są samotni? Bloger to normalny człowiek, który jak każdy inny pracuje, ma znajomych, rodzinę, wychodzi z domu żeby się bawić, chodzi o kina, ogląda tę samą telewizję, czyta takie same książki i gazety, bierze udział w innych aktywnościach społecznych…

Jedyną różnicą jest to, że bloger od czasu do czasu napisze coś na swoim blogu.

Thank you Captain Obvious? No chyba jednak nie dla wszystkich to takie oczywiste, bo często spotykam się takim dziwnym, strasznie wypaczonym, wyobrażeniem blogera, który cały dzień siedzi przed komputerem i pisze coś na swoim blogasku.

A nawet gdyby skupić się na samej działalności on-line: blogi to nie pamiętniki nastolatek, które chowa się w szafie przed młodszym bratem. Tu przecież następuje ciągła interakcja z innymi. Teksty na blogach są dostępne publicznie, ludzie to czytają i komentują. Tak samo blogerzy czytają i komentują teksty w innych miejscach sieci, dyskutują, komunikują się z innymi, nawiązują kontakty. Blogosfera to przecież sieć tysięcy połączeń pomiędzy różnymi blogami.

Ale lepiej przecież zrobić z blogerów grupę aspołecznych komputerowców, prawda?

Jeśli chcecie przeczytać cały artykuł na Gazecie, to znajdziecie go tutaj – ale poza informacją, że będzie taka konferencja i głupim tytułem – nic ciekawego tam nie ma.

Wpis opublikowany 17 listopada 2010
Tagi: , , , , ,
Kategorie: blog, ciekawostki, internet, media, prywata, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Bloger (o dziwo) też człowiek"

  1. Racja, blogerzy są postrzegani przez prasę jako dziwne jednostki.

    Pozwolę sobie dodać przy okazji, że „blogosfera” nie kończy się wcale na kilku blogach poświęconych technologii, marketingowi, politykom i Kominkowi. A często można odnieść wrażenie przy wszystkich zestawieniach „najlepszych blogów”

    Autor komentarza, środa, 17 lis 2010 #

    • Bo ludzie związani z IT i marketingowcy najszybciej łapią o co chodzi z blogami i dostrzegają korzyści z interakcji. A ci ostatni są w końcu szkoleni do tego żeby umieć się wypromować ;)

      Blogi polityków są z kolei promowane przez wszystkie media informacyjne, które z co drugiego wpisu na takim blogu robią wydarzenie rangi ogólnoświatowej i przez pół dnia debatują co autor miał na myśli.

      Autor komentarza, środa, 17 lis 2010 #

  2. Za tekst:
    „górnicy to dopiero ludzie undergroundu”
    masz u mnie plusa, oplułem monitor i spadłem z krzesła, że tak powiem:)

    Widzisz, bloger to takie mityczne stworzenie, coś jak jednorożec albo gryf. Widać nasze działanie, ale nie widać nas samych. Ba, możemy nawet nie istnieć. A jeżeli jesteśmy ludźmi z krwi i kości, to siedzimy w ciemnych pokojach i knujemy. Zdecydowanie. Na szczęście będzie to spotkanie – i będzie można sobie takiego blogera dotknąć! W GW muszą mieć orgazm z tego powodu…

    Autor komentarza, środa, 17 lis 2010 #

  3. Wydawalo mi sie ze w ten sposob postrzegani sa programisci. swoja droga kojarzycie Richmonda z IT CROWD :)

    Autor komentarza, czwartek, 18 lis 2010 #

  4. Też mnie ten tytuł rozwalił ;) Widać stereotyp pana informatyka automatycznie przeszedł na blogerów…

    Autor komentarza, czwartek, 18 lis 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów