4G vs 4G vs 4G
Od pewnego czasu coraz głośniej jest o wdrażaniu przez kolejnych operatorów komórkowych nowych usług „4G”. Za nimi idą oczywiście nowoczesne telefony „4G” takie jak Samsung Epic 4G, HTC/Sprint Evo 4G czy HTC MyTouch 4G.
Może się jednak okazać, że chociaż wszystkie te telefony są „4G”, to skorzystanie z nich u innego operatora może być niemożliwe, ponieważ… u różnych operatorów „4G” oznacza zupełnie inne technologie.
I tak jeśli popatrzeć tylko na rynek amerykański:
- Sprint pod hasłem telefonii „4G” reklamuje usługi wykorzystujące standard WiMAX
- T-Mobile ostatnio prowadzi agresywną kampanię reklamową usług „4G” pod którymi rozumie… HSPA+
- AT&T oraz Verizon swoje usługi „4G” Będą opierać na LTE
Warto jednak zauważyć, że obecna wersja „LTE” też nie jest do końca „4G” gdyby trzymać się założeń projektu „IMT Advanced” (ten zakłada m.in. transfer w dół do 1 gigabita na sekundę). „LTE” bywa też często nazywany „Super 3G” lub „3.9G”, jednak specjaliści od marketingu pozwolili sobie już teraz „zaokrąglić” wartość dla lepszego efektu. Tak samo jak na HSDPA/HSPA potocznie częściej mówi się „3G” zamiast „3.5G”.
W oparciu o technologię LTE na częstotliwości 2.6 GHz swoje usługi 4G już dzisiaj w wybranych obszarach Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii oferuje Telia Sonera.
Testy tego systemu przeprowadziły lub przeprowadzają m.in. Vodafone Italy, Telecom Italia, hiszpański Movistar czy China Mobile. Swoje zainteresowanie wdrożeniem technologii wyraziły choćby T-Mobile, Vodafone, France Télécom, Telecom Italia Mobile (TIM), Telefónica, holenderski KPN, australijski operator Telstra, kanadyjscy operatorzy Rogers i Bell i wielu innych.
Na LTE stawiają też polscy operatorzy: na częstotliwości 1.8GHz nadają już Mobyland i CenterNet, a częstotliwością 2.6GHz interesują się również pozostali operatorzy, w tym wspominany już dziś Plus.
Aktualizacja: 27 stycznia 2011: Sieć „Play” również ogłosiła uruchomienie „Sieci 4G”… przy czym pod tym pojęciem rozumieją wyłącznie HSPA+ i to jeszcze z ograniczonym transferem do ledwo 2 megabitów na sekundę…
Jedno jest pewne – coraz większymi krokami zbliżają się jeszcze większe prędkości transmisji, dużo mniejsze opóźnienia i płynniejsze przełączanie pomiędzy kolejnymi nadajnikami.
Wpis opublikowany 29 listopada 2010
Tagi: 4g, gsm, hspa, lte, umts, wimax, wireless
Kategorie: ciekawostki, gsm, internet, wszystkie
Wybrane osoby z kręgu biznesowego, mogą już testować 4G czy też LTE od http://ittechblog.pl/2010/11/18/internet-4glte-i-100-mbs-od-polsatu/ :)
Autor komentarza, poniedziałek, 29 lis 2010 #
Heh, jeszcze nie mamy 99% pokrycia Polski na HSPA/ a juz chcą 4G wprowadzic..
Autor komentarza, poniedziałek, 29 lis 2010 #
Od czasu, jak się przeprowadziłem w tereny podmiejskie (zaledwie 16 km od Torunia) mogę sobie oficjalnie ponarzekać. 99% pokrycia to marzenie… U mnie ledwo działa EDGE…
Autor komentarza, wtorek, 30 lis 2010 #
Można pomóc. Ale to zalezy od modemu i okolicy w której mieszkasz.
Autor komentarza, wtorek, 30 lis 2010 #
Modem, to standardowy „koziołek”, czyli MV410 z Orange Freedom Pro. Niestety, już nawet zewnętrzna antena ustawiona zgodnie z kompasem na najbliższy BTS pomaga średnio, pomimo „zielonego” poziomu sygnału. Taki los… Sama usługa nie jest doskonała.
Autor komentarza, wtorek, 30 lis 2010 #
Czy dobrze pamiętam, że Orange Freedom Pro działa w oparciu o CDMA a nie nadajniki GSM/UMTS?
Autor komentarza, wtorek, 30 lis 2010 #
Pytanie jakiej jakości jest owa antena? mówimy tu o antenie kierunkowej nielicznych firm, które są polecane przez specjalistów. Nie wspomnę tutaj o typach homemade, bo te z reguły są badziewne.
Polecam w tej sytuacji zajrzeć na forum http://bez-kabli.pl i przejrzeć FAQ o antenach. :) Sam kupiłem takowego do Huawei E230 2 lata temu i jestem bardzo bardzo zadowolony.
Autor komentarza, wtorek, 30 lis 2010 #
Tak. Orange Freedom Pro działa w oparciu o technologię CDMA, czyli 450 MHz. A antena właśnie jest dobrana na podstawie doświadczeń z tego forum i podobno jest najlepsza z możliwych… Posiadam Dipol-a dedykowanego do tego modemu (http://www.dipol.com.pl/antena_freedom_cdma-10_eco_400-470_mhz__10_m_przewodu__wtyk_tnc__A6911.htm). Niestety, poprawa jest, ale nadal daleko do ideału. Bez niej miałem kłopoty w ogóle z uzyskaniem połączenia z siecią pomimo, że od BTS-a oddalony jestem w prostej linii niespełna 5 km. Po zamontowaniu anteny zasięg urządzenia prawie na full (zielona dioda). Działanie kiepskie… Modem się zawiesza, transfer bardzo marny (daleki od deklarowanego) i w dodatku limit 3GB/m-c, co w połowie miesiąca daje jeszcze większe ograniczenie transferu… Nie mam niestety alternatywy, bo już zamontowałem w domu repeater GSM i poza możliwością prowadzenia rozmów w budynku żaden transfer via komórka nie jest mi dany…
Autor komentarza, środa, 1 gru 2010 #
A tak na osłodę całej naszej konwersacji w temacie Orange Freedom Pro. Chyba nie tylko ja jestem niezadowolony… W wolnej chwili możecie sobie poczytać na ile wystarcza transfer i jak działa oferowany przez Orange wynalazek CDMA:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=26053&postdays=0&postorder=asc&start=0
Autor komentarza, środa, 1 gru 2010 #
4g, czyil rozumiem LTE? o telefonach jescze zaden operator nie wspominal, ale chyba kazdy mowil cos o planowanym uruchomieniu lub o przeprowadzaonych testach.
mnie to sie generalnie nie podoba ta droga rozwoju naszeog mobilnego netu, lepiej wlasnie jakby inwestowali w ten „wynalazek” cdma. poza miastami dziala i to niezle. I nie mowimy tylko o freedom pro, ale o zwyklym free takze. Z tym ze we free limit jest troche wyzszy, no i jest bez limitu w nocy. Co do stacjonarnego netu w orange, to roznie jest. Tam gdzie nie ma mozliwsci kabla freedom pro, zbeira niezle opinie, tam gdzie jest kabel jest freedom zwyykly.
Autor komentarza, czwartek, 9 gru 2010 #