Żegnaj Nasza-Klaso!

 

NK.pl Miejsce Spotkań

…witaj NK.pl. Największy polski serwis społecznościowy chce w końcu zrzucić łatkę serwisu do odnajdywania znajomych ze szkoły i stać się „miejscem spotkań” z wszystkimi znajomymi.

Zmiana nazwy serwisu i wprowadzenie nowych elementów (m.in. gry czy grupy) wiąże się z koniecznością zmiany regulaminu. A wprowadzone w nim zmiany jak zwykle wywołały poruszenie i rozpoczęły kolejną „masową ucieczkę” w stronę Facebooka…

„Masowego kasowania kont” nie traktuję oczywiście w 100% poważnie. Swoistą „modę” na znikanie z Naszej-Klasy (i związane z tym kwestie usuwania danych osobowych) mieliśmy jakiś czas temu, komercjalizacja portalu i walka z nią też jest często powtarzającym się tematem.

Akceptacja nowego regulaminu

Teraz mamy nowy do zaakceptowania nowy regulamin:

NK.pl nowy regulamin

Forma może wydawać się trochę straszna – sam spis treści swoją objętością zniechęca do czytania całości, a do tego jeszcze mała czcionka i powoływanie się na jakieś ustawy… Jako największy serwis, NK jest pod ciągłym obstrzałem, więc bezpieczniej wypisać takie punkty, niż zawrzeć w regulaminie i być później posądzonym o stosowanie klauzul niedozwolonych. Miałem okazję współtworzyć regulaminy serwisów i muszę powiedzieć, że to straszna robota.

Przedstawiciele serwisu wskazują na fakt, że musimy dwukrotnie potwierdzić zapoznanie się z regulaminem i wszystkimi zgodami, za drugim razem tłumacząc te zgody „z prawniczego na polski”. Jeśli za pierwszym razem nie wyrazimy zgody na jeden z elementów, serwis zasugeruje ponowne zastanowienie się i umożliwi zmianę decyzji.

NK.pl Wyjaśnienie

Kontrowersyjne zapisy

Czego dotyczą kontrowersje? Najczęściej czytałem narzekanie na:

 • Wykorzystanie zdjęć i imienia w reklamach – bo nigdy wcześniej nie było sprawy ze spersonalizowaną kartą kredytową czy imienia na bannerach
 • Monitorowania aktywności w serwisie – kody Analytics czy Gemiusa już śledzą każdy nasz ruch na milionach witryn, te same dane można wyciągnąć z logów serwerowych. Nigdy nie sprawdzaliście jakimi ścieżkami poruszają się użytkownicy Waszych stron?
 • Przesyłania e-maili z informacjami handlowymi – kto ma/miał konto na Fotka.pl, wie jak to wygląda. Mój filtr antyspamowy w GMailu też się szybko nauczył odpowiednio szufladkować te przesyłki i mi już to nie przeszkadza. WP, Onet czy o2 codziennie zapychają darmowe skrzynki pocztowe, ale da się je prosto wyciąć kilkoma regułkami w filtrach.
 • Wykorzystywanie zdjęcia profilowego poza serwisem – Pamiętacie takie ustrojstwo jak MyBlogLog? Flakerowy Traker? Facebookowe wklejki? Też wykorzystują Wasze avatary na innych stronach!

Jak trwoga, to do Faceboga…

Często (według popularnej metodologii badania – „A u kilku moich znajomych”) widzę informację, że kasują konto na „złej” NK i przenoszą się na „dobrego” FB…

 • Tego FB, który zawsze umożliwiał super precyzyjną kontrolę prywatności naszych danych
 • Tego FB, który w przeciwieństwie do NK, nie podsuwa nam do podpisania zgody na nieodpłatne wykorzystanie imienia i zdjęcia profilowego poza serwisem – co dobrze widać na wszystkich widgetach / wklejkach czy dodatkach typu Facebook Connect zainstalowanych na różnych stronach.
 • Tego FB, który do perfekcji opanował sztukę manipulowania imionami i avatarami znajomych i eksponowaniem ich w różnych częściach serwisu w celu zachęcenia nas do skorzystania z różnych funkcji
 • Tego FB, który nie wykorzystuje naszych imion przy reklamach

Facebook - imię przy reklamie

I tak dalej, i tak dalej…

Czy usunę konto z NK?

Nie, zaakceptowałem nowe regulaminy i siedzę tam dalej. Tzn. wpadam tam od święta do święta, przeglądam fotki ludzi, którzy nie korzystają z dobrodziejstw innych serwisów, czasem wrzucę na śledzia jakiś link do nowego wpisu na blogu itd. Nie uważam nowego regulaminu za tak straszny w porównaniu z innymi serwisami żebym musiał kasować konto.

Chociaż muszę powiedzieć, że przy akceptacji nowego regulaminu jest pewna nieścisłość, która mnie trochę zirytowała. W czerwonawym okienku widocznym na jednym ze screenów w tekście, widać podpis:

Niestety nie zaakceptowałeś wszystkich postanowień. Może to skutkować utrudnionym korzystaniem z serwisu nk.pl

Ja zrozumiałem to w ten sposób: nie wyrażam zgody na moje imię w reklamach czy umieszczenie avatara w widgetach, więc nie będę miał np. możliwości korzystania z tych elementów, ale serwis będzie dla mnie dostępny – nie są to przecież jakieś kluczowe elementy serwisu.

A tu zdziwienie – żółty komunikat straszący mnie, że jednak

NK.pl - brak akceptacji

I pomarudzę trochę na nowe logo. O ile w przypadku całego napisu „naszaklasa” to jeszcze jakoś tam wyglądało, tak te dwie literki mnie średnio kręcą…

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 24 czerwca 2010
Tagi: , , , ,
Kategorie: internet, prywata, social media, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Żegnaj Nasza-Klaso!"

 1. Zastanawia mnie ile procent „nkowiczów” zaakceptuje nowy regulamin nie czytając go :)

  Autor komentarza, czwartek, 24 cze 2010 #

  • Mnóstwo. Regulaminy, polityki, licencje i temu podobne dokumenty nie są jakąś specjalnie fascynującą lekturą…

   Autor komentarza, czwartek, 24 cze 2010 #

  • Zdecydowanie zgadzam się z Tobą, Tomku.

   Pół biedy jeżeli komuś zwisa to, że dostaje jakieś reklamospamy, jego dane są wykorzystywane w banerach itp. itd., bo te zmiany właściwie dla takich ludzi nie stanowią różnicy.

   Gorzej jest, że część osób strasznie się piekli na to, że dostaje pełno syfu, a mimo to nie czyta tego typu „ciekawostek”.

   Niemniej dobrze, że takie wpisy jak ten powstają, bo chcący lub niechcący tworzą szum dookoła pojęcia „ochrona danych”, które wbrew pozorom może stworzyć potem „bałagan w życiorysie” (oczywiście w skrajnych przypadkach).

   Nie wiem jak Wy, ale ja wychodzę z założenia, że nigdy nie akceptuję żadnych regulaminów dopóki nie są wymagane do działania serwisu/usługi itp. Ot taki wentyl bezpieczeństwa, żeby nie musieć czytać tych setek punktów regulaminu.

   Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 2. E, grunt że nie można animowanego gifa na nk jako awatar wstawić. Jak to umożliwią to zwiewam ;)

  Autor komentarza, czwartek, 24 cze 2010 #

 3. MyBlogLog? Oj, to nie tak, chyba trochę mylisz zasady działania i funkcje… To „było” specjalizowane narzędzie które daje możliwość a nie wymusza. User „mógł” chcieć z niego korzystać jeżeli miał taką potrzebę – tu potrzebę ma nasza klasa (i inne serwisy) a nie user.
  Jeszcze gemiusy i inne analyticsy – śledzą nas, przynajmniej formalnie, „anonimowo” – nk chce to robić personalnie – też spora różnica.
  Nie mniej z jednym się zgodzę w 100% – odejście z nk, z powodu regulaminu, żeby przejść na fb to co najmniej hipokryzja… Å»eby nie nazwać tego zwykłą głupotą czy chociaż naiwnością :)

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 4. Mi tez to NK sie nie podoba w sumie nic nie mówi. Moim zdaniem przekombinowali.

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 5. Pozbyłem się swojego konta NK już dawno temu i przesiadłem na FB. Nie dlatego, że regulamin był taki czy owaki, ale dlatego, że dla mnie FB jest po prostu lepszy, a jako bonus, mało na nim jeszcze Dzieci NEO ;-)

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 6. „sztukę manipulowania imieniami” – imionami Tomku, imionami :)

  Szpiegowanie Gemiusa i Analytics mam wycięte dla każdego softu komunikującego się z netem za pomocą filtrów AdMunchera.
  „Default filter match – Block retrieval of URL: .hit.gemius.*.js [http://adnet.hit.gemius.pl/_…..] itp, itd :)

  A odnośnie tematu – w serwisach społecznościowych nie podaję istotnych danych, jeśli to konieczne, to podaję nieprawdziwe dane :D – a jeśli jest możliwość kontroli, to ściśle reglamentuję dane i są dostępne tylko dla zaufanych znajomych :) Zdjęcie najczęsciej jest graficznym awatarem, ostatecznie jest zdeformowane jakimś filtrem ;) Do zakładania konta używam adresów tymczasowych typu mailinator i póki co nie zdarzyło się, żebym miał z tego powodu jakieś komplikacje – bo istotne informacje z serwisów dostaję też na PM i to wystarcza. A jak nie dostanę, to mówi się trudno ;) Na NK mam konto całkowicie fikcyjne, chociaż nie jest fikcyjne w rozumieniu NK :) Kilkoro znajomych dla których NK jest jedynym serwisem społecznościowym jaki trawią ;) zna te konto i jest dla nich metodą komunikacji.. of course też za pomocą PM :D Nowy regulamin zaakceptowałem bez czytania – NK może wykorzystywać sobie te „moje” dane, może nawet pisać na maila.. w próżnię ;)
  Takie czasy :>

  Autor komentarza, sobota, 26 cze 2010 #

  • Imionami… tak… już poprawiam, wstyd. Dzięki.

   Autor komentarza, sobota, 26 cze 2010 #

 7. I jeszcze jedna perełka jest – nk może bez podania przyczyny zażądać od Ciebie zapłacenia kary chyba 50 zł… :P

  Autor komentarza, piątek, 9 lip 2010 #

 8. cos mi sie wydaje ze to i tak jedno i to samo ;)

  Autor komentarza, środa, 14 lip 2010 #

 9. ja osobiście wole FB, więcej możliwości daje, a nk skasowałem dawno temu.
  Po za tym tego nikt nie czyta…

  Autor komentarza, piątek, 16 lip 2010 #

  • Poza tym* :P

   Autor komentarza, sobota, 17 lip 2010 #

 10. Mnie ciekawi rzecz następujaca, a mianowicie ile osób nie poklika w regulaminy, a potem zapomni o owych 30 dniach odliczania – i czy NK faktycznie zlikwiduje wtedy iles tam kont, a mniemam, ze bedzie tego tak z 15% minimum – patrzac na czestotliwosc korzystania z NK przez moich znajomych (na Sledziku wciaz dominuja zyczenia noworczne :) )

  Autor komentarza, sobota, 17 lip 2010 #

  • Też się nad tym zastanawiałam ;)

   Autor komentarza, sobota, 17 lip 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów