Nasza Klaso, jak to jest: usunęliście mój profil, czy nie?

 

Nasza Klasa - konto usunięte, czy nie?

Za pośrednictwem serwisu Prawo.VaGla.pl, Tomasz Berezowski opisał swoją „przygodę” z „Naszą-Klasą”. Okazało się, że pomimo wybrania opcji usunięcia swojego konta ponad rok temu, wciąż można się zalogować przy pomocy „nieważnych” już danych na „usunięte” konto:

14 miesięcy temu założyłem konto na www.nasza-klasa.pl … 13 miesięcy temu skasowałem to konto, z powodów wiadomych (…).

Ale w zeszłym tygodniu z powodów służbowych musiałem przeanalizować pewne aspekty N-K. I tak z głupia frant wpisałem mój skasowany login i moje stare hasło… i voila! Zalogowałem się do mojego skasowanego profilu…

Pojawiły się linki do dwóch wpisów autorstwa Marcina Szumańskiego, który miesiąc temu pisał o tej samej sprawie. Informacja o tej sytuacji pojawiła się również na blogu Lege Artis.

W komentarzach do wspomnianych tekstów pojawiły się głosy, że usunięcie konta a żądanie usunięcia danych osobowych do dwie różne sprawy i jest to bicie piany o nic. Ja ekspertem z zakresu prawa nie jestem, ale „na chłopski rozum”, widzę ewidentnie, że coś tu jest nie tak. Czytam regulamin i widzę:

2.2. Baza Kont (Profili) — zbiór danych i zdjęć udostępnionych przez Użytkowników Serwisu, które są za ich zgodą gromadzone, przetwarzane w uporządkowany sposób w systemie informatycznym, na potrzeby świadczonych przez Administratora usług.

3.2. Przedmiotem działalności Serwisu jest prowadzenie przez Administratora Bazy Kont (Profili) umożliwiających wyszukiwanie Użytkowników oraz zawieranie nowych znajomości pomiędzy nimi, jak również udostępnianie przez Administratora zasobów Serwisu w celu umieszczania w nim przez Użytkowników danych i zdjęć.

4.6 d) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora, przekazanych w formularzu rejestracyjnym, dla celów należytego wykonania umowy o świadczeniu usług drogą elektroniczną,

5.5 Użytkownik ma prawo wglądu do przetwarzanych danych w każdym czasie, jak również prawo do ich poprawiania oraz żądania ich usunięcia z Bazy Kont (Profili).

7.5. Rozwiązanie umowy przez Użytkownika polega na usunięciu przez niego Konta, w drodze procedury podanej na stronie http://nasza-klasa.pl/profile/remove.

W „Polityce Prywatności” również powtarza się zwrot:

Art. 4 ZABLOKOWANIE KONTA

Rozwiązanie umowy przez Użytkownika jest dobrowolne i może nastąpić w każdym czasie, za pomocą formularza dostępnego pod adresem http://nasza-klasa.pl/profile/remove. Rozwiązanie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną skutkuje zablokowaniem Konta.

Czyli rozumuję tak: rejestrując się w serwisie, zawieram z NK umowę o świadczenie dla mnie jakiejś usługi. Podaję swoje dane osobowe, aby serwis mógł świadczyć mi ową usługę: trzymać moje dane w postaci „konta” (wśród innych w „Bazie Kont”) i dzięki temu umożliwiać mi szukanie znajomych i inne takie.

Usuwając konto w sposób określony przez NK, rozwiązuję umowę (w sposób zaakceptowany przez obie strony, co jest potwierdzone w Regulaminie („rozwiązanie umowy przez Użytkownika polega na usunięciu przez niego Konta”) jak i Polityce Prywatności („Rozwiązanie umowy przez Użytkownika jest dobrowolne i może nastąpić w każdym czasie, za pomocą formularza…”)).

Skoro rozwiązałem umowę o świadczenie mi przez NK pewnej usługi, a udostępniłem swoje dane wyłącznie do celów świadczenia mi tej usługi, to od momentu rozwiązania umowy (=zaprzestania świadczenia usługi), moje dane powinny zostać usunięte, ponieważ dalsze ich przetwarzanie odbywałoby się bez mojej zgody.

Dlaczego mam więc zakładać, że „żądanie usunięcia danych z Bazy Kont (Profili)” jest osobną czynnością?

Jestem ciekaw jaka się pojawi odpowiedź ze strony NK…

Wpis opublikowany 21 grudnia 2008
Tagi: , , ,
Kategorie: internet, it, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Nasza Klaso, jak to jest: usunęliście mój profil, czy nie?"

 1. Zastanawiam się czy tu jeszcze nie chodzi o ta magiczną zgodę na przetwarzanie danych. Jakokolwiek to rozumieć. Może przetwarzanie to trzymanie danych na serwerach ;-) A usuniecie konta to zablokowanie dostępu do dancyh znajdujących się na serwerach.
  Tak sobie rozumuje głośno…
  I jeszcze cytacik:
  „Oświadczam, że zostałem/am poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania i że wszelkie dane osobowe zostały przekazane przez mnie dobrowolnie.”

  Autor komentarza, niedziela, 21 gru 2008 #

 2. Nie wiesz, że NK to portal policyjny?

  Autor komentarza, niedziela, 21 gru 2008 #

 3. no i co zmieni taki artykuł?

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 gru 2008 #

 4. @Fazi: jestem pewien, że zarząd NK czyta tego bloga i zaraz polecą głowy ;)

  A tak serio: głośno się zastanawiam nad sytuacją…

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 gru 2008 #

 5. Na jakie podstawie sądzicie że dane konta (czyli imię, nazwisko itp.) nie zostały usunięte ?

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 gru 2008 #

 6. @Jakub: sam Pan Gąbka mówi, że „w edycji profilu mogę obejrzeć swoje dane”…

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 gru 2008 #

 7. Fakt, nieprzeczytałem screena, ale wg mnie ma sens stwierdzenie że „usunięcie konta a żądanie usunięcia danych osobowych do dwie różne sprawy”, gdyż jak czytamy: „Rozwiązanie umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną skutkuje zablokowaniem Konta.”. To samo można wywnioskować czytając Art. 7 regulaminu. Czyli usunięcie konta to tak naprawde jego zablokowanie, teraz powstaje pytanie, co , kto rozumie przez zablokowanie, zaskakujące jest w tym wypadku to: „Nie ma możliwości przywrócenia (ze wszystkimi danymi) usuniętego wcześniej konta.” I jeszcze cytat „Użytkownik rozwiązuje tym samym umowę z Administratorem, co jest równoznaczne z zablokowaniem Konta”. Rzeczą oczywistą jest że niepowinno byc jak jest. :)

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 gru 2008 #

 8. Nasza klasa ma Cię w „d”, kupczy Twoimi danymi jak chce a ty mozesz im ….. za nimi stoi kasa, za nimi stoi taki jeden śmieszny Pan urzedas zwany w skrócie GIODO…Podsumowując – zostałeś oszukany przez NK. I co z tego ?Myślisz że jak im napisałeś „waląc pięścią w stół” to się przestraszyli ? … jak mówił mój Świetej Pamięci Dziadek przedwojenny wojskowy “Koniowi zamelduj”Teoretycznie możesz pisać do GIODO, iść na policję,do Sądu ( ale to jest dla prawników i bogatych) albo “poskarżyć sie mamie” Miły kolego, przyjacielu pamietaj żyjesz w Polsce a to taki “burdelik” w którym wszyscy wszystko mają gdzieśâ€¦Ja nie zakładałem nigdy konta na NK a są tam moje dane i zdjecia …Pan GIODO stwierdził po kilku sprzecznych decyzjach, że to nie dane, teraz poszedłem do WSA, Pisali o tym Vagla, Rzepa, GW …nawet było w TVN i co z tego dane i zdjecia są nadal….walcze, próbuje, pytanie czy życia mi wystarczy ? Pozatym same przedsądowe przepychanki z GIODO to nic miłego …. ….Oni tylko zarabiają pieniądze a Misio Serzycki ich lubi….a jak się kogoś lubi to sam wiesz jak jest? ….

  Autor komentarza, wtorek, 6 sty 2009 #

 9. To jeszcze nic, wyszło na jaw że nasza-klasa nie dość że wbrew woli użytkownika nie usuwa jego danych osobowych to jeszcze poza jego wiedzą przetwarza całą historię edycji tychże danych. Usunięcie stamtąd swoich danych jest możliwe chyba tylko drogą sądową! Przeczytajcie to: http://www.wykop.pl/link/375648/brudne-lapy-naszej-klasy/

  Autor komentarza, czwartek, 10 cze 2010 #

 10. moze pomozecie mi jak można się skontaktowac z administracja naszej klasy.mimo ze wpisuje dobry login i hasło wyskakuje błędny co mam robić

  Autor komentarza, wtorek, 14 wrz 2010 #

 11. Trzy lata temu pisałam do moderatora o zlikwidowanie mojego konta które miałam sama,obecnie mam nowe konto z mężem a tamtego nie mogę się pozbyć,więc do kogo mam się zwrócić o zlikwidowanie mojego konta bo sama już nie wiem,odnoszę wrażenie że ktoś ma mnie gdzieś,pomóżcie.

  Autor komentarza, czwartek, 24 mar 2011 #

 12. witam nie moge rozmawiac z ludzmi na naszej klasie co to moze byc jak odblokowac jesli mozecie podajcie mi numer do was telefonu oki od przedwczoraj nie moge rozmawiac nie wiem czy cos zablokowalem czy co czekam za numerem telefonu do was zaraz zadzwonie do was Wojciech tyda tuchola

  Autor komentarza, środa, 29 cze 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów