Nowe Google Picasa Web Albums- rozpoznawanie twarzy, odkrywanie świata

 

Picasa Web Albums

Nie samym Chromem żyje człowiek. Google tego samego dnia zaktualizowało usługę Picasa Web Albums. Lifting wyglądu to tylko dodatek do innych nowinek, w tym:

 • możliwość zarządzania licencjami dla naszych zdjęć (© zakaz powielania lub Creative Commons z wybranymi atrybutami)
 • funkcja Explore pozwalająca przeglądać zdjęcia innych użytkowników
 • system rozpoznawania twarzy i zaznaczania postaci na zdjęciach („Name tags„)

Explore – odkrywaj nowe zdjęcia

Picasa Web Albums

Pod zakładką Explore kryje się strona bardzo przypominająca stronę główną Flickra. Mozaika z wybranych i polecanych zdjęć, przeglądarka ostatnio dodanych do albumów fotek (z publicznych albumów) czy lista najpopularniejszych tagów. Nie wiem kto wybiera te zdjęcia, ale naprawdę jest na czym zawiesić oko. Też mógłbym pracować nad Picasą, cały dzień oglądać zdjęcia i wybierać te najlepsze :)

Picasa Web Albums - gra

Bardzo fajnym sposobem oglądania zdjęć jest gra, w której zgadujemy gdzie zostało zrobione dane zdjęcie. Nasze typy obstawiamy oczywiście na mapce z Google Maps. Im bliżej trafimy, tym więcej punktów zdobędziemy. Przy fotkach typu kwiatek, zwierzątko, wnętrze domu itd. możemy strzelać w ślepo – jeśli trafimy, to możemy spokojnie iść grać w Lotto przy najbliższej kumulacji, bo mamy nieziemskiego farta :) Ale przy zdjęciach z miast, gór, ludzi o charakterystycznych cechach itd. możemy już pogłówkować i wskazanie choćby prawidłowego regionu świata powinno nas napawać dumą :) Mój najlepszy wynik to wskazanie miejsca oddalonego raptem o 66 km od miejsca zrobienia fotki :)

Rozpoznawanie twarzy, zaznaczanie postaci na zdjęciach

Picasa Web Albums - gra

Samo rozpoznawanie twarzy na zdjęciach nie jest niczym nowym – w wyszukiwarce zdjęć Google Image Search istnieje taka opcja od dawna (patrz przykład: Doda – tylko twarze). Zaznaczanie osób na zdjęciach to z kolei funkcja, którą doskonale znają użytkownicy Facebooka. Koniec z podpisywaniem zdjęć w stylu „od lewej Jasiu, Stasiu, Kasia… a za nimi jeszcze Tereska i Monika” – każdą osobę na zdjęciu możemy podpisać. Najlepiej opowie nam o tym pracownik Google na tym filmie:

Zaznaczam osoby na moich fotkach!

Nie powiem, zawsze mi się podobała ta funkcja i też postanowiłem spróbować otagować moje fotki. Nie przemyślałem tylko jednej rzeczy – mam pełno zdjęć z koncertów i innych imprez, gdzie ogólnie rzecz biorąc, twarzy nie brakuje ;) Google najpierw skanuje wszystkie nasze zdjęcia poszukując na nich twarzy. Jeśli masz dużo zdjęć – uruchom proces rano, a popołudniu po pracy będzie już wszystko gotowe do zabawy :) U mnie wykryło 542 twarze, oczywiście spora część z nich to były przypadkowe osoby…

Picasa Web Albums - tagowanie ludzi

Gdy już Google przeskanuje nam wszystkie fotki, w zakładce People pojawi nam się narzędzie do opisywania – całkiem proste w obsłudze. Do każdej fotki są dobierane inne podobne. Jeśli zdjęcia są dobrej jakości, to dopasowanie również jest całkiem porządne. Pod zdjęciami pole na opis danej osoby (np. ksywka). Jeszcze niżej – sugestie Google wygenerowane na podstawie podobieństwa do wcześniej otagowanych już zdjęć.

Picasa Web Albums - tagowanie ludzi

Gdy już się uporamy z tagowaniem wszystkich zdjęć, możemy wyszukiwać fotki z wybranymi osobami. Na screenie powyżej przykład z wszystkimi fotkami na których jestem. A przynajmniej jestem rozpoznawalny… ;)

Picasa Web Albums - tagowanie ludzi

Jeśli przeglądając zdjęcia trafimy na takie, na którym osoby nie zostały uwzględnione przez automat wyszukujący twarze, możemy je zaznaczyć i opisać ręcznie. W sidebarze obok listy osób na zdjęciu jest ikonka pozwalająca dodać nową osobę. Zaznaczamy odpowiednie pole, podpisujemy i voila!.

Podsumowując…

Google zdecydowanie postanowiło rozbudować Web Albums, aby nie było to miejsce wyłącznie do wrzucania zdjęć. Możliwość przeglądania fotek innych użytkowników poprzez funkcje Explore, grę czy tagi sprawdzają się bardzo dobrze i przyciągają internautę przed monitor na dłuższy czas. Tagowanie znajomych na fotkach to też świetna zabawa na zbliżające się długie jesienne wieczory :)

Zapowiada się też kilka ciekawych usług związanych z wychodzącym niedługo programem Picasa 3.0… ale o tym już w kolejnym poście ;)

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 4 września 2008
Tagi: , , , , , , ,
Kategorie: blog, google, hosting, internet, it, wyszukiwarki

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Nowe Google Picasa Web Albums- rozpoznawanie twarzy, odkrywanie świata"

 1. rzeczywiscie fajnie rozpoznaje twarze, ale jest jeden problem, przy nadawaniu nazwy, google podpowiada nam imie czy nazwsko z ksiazki adresowej gmaila i niby fajnie, tylko po wybraniu nazwy zasugerowenj z ksiazki adresowej w tejze ksiazce gina wszytskie inne adresy email jakie mial ten ktos i zostaje tylko ten jeden ktory wybralismy dla danej osoby.

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 2. Pięknie. Z jakihś niezrozumiałych przyczyn po zmianie jezyka nie mam w ustawieniach „name tags”. :/ Ani na angielskim amerykańskim ani na zwykłym :/

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 3. @Lavinka: po zmianie języka na English (US), w ustawieniach powinna się pojawić opcja „Name tags”…

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 4. Tagowanie – ok. Zaznaczanie i rozpoznawanie twarzy – ok. Ale wyszukiwanie po zdjęciach na których mnie rozpoznano ? A ja tam w tym widzę bardziej niebezpieczną zabawkę do wyszukiwania i zdobytwania informacji o ludziach niż zabawę na długie wieczory.

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 5. @Ganc: Z prywatnością nie jest tak źle. Domyślnie wszystkie zaznaczone postacie są widoczne tylko dla nas. Jeśli już udostępnimy tę funkcję gościom, zobaczą oni tylko nadaną ksywkę (a już nie np. adres e-mail danego kontaktu).

  Wyszukiwanie ogranicza się do albumów konkretnego użytkownika. Jeśli album jest oznaczony jako prywatny – globalna wyszukiwarka nic nie znajdzie, np.: http://picasaweb.google.com/lh/view?q=tomasz%20topa&psc=G&filter=1

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 6. Może w końcu się skusze na Picasę… :P

  Autor komentarza, czwartek, 4 wrz 2008 #

 7. niech jasny szlag trafi takie nowości!! dobrze koRnac, że zwróciłeś uwagę! zdążyłem właśnie zepsuć „tylko” ~30 kontaktów. A straty mogłby być duuużo większe, muszę poszukać, gdzie mam backup kontaktów, jeżeli w ogóle gdzieś sie zachował na dysku – nie robiłem go zbyt często, bo nigdy nie było problemów jak nowe googlowe aplikacje sie podlaczaly pod ksiazke gmaila ;/

  Autor komentarza, sobota, 6 wrz 2008 #

 8. Ciekawe nowości… Już pędzę je testować. Na pewno się przydadzą, zwłaszcza, że z Picasy dość często korzystam…(;

  Autor komentarza, sobota, 6 wrz 2008 #

 9. rewelacja z tym rozpoznawaniem twarzy – prosto, skutecznie, sugestie często trafnie podpowiadają kto jest na zdjęciu… jedynie niesmak w związku z tymi kontaktami, nie testowałem ale jest jak piszecie to wpadka…

  w moim przypadku cały proces nie trwał dłużej niż 30 minut (rozpoznanie plus otagowanie) ale nie mam wielu zdjęć (kilkaset)

  byłem bliski wykupienia konta na flickr ale widzę że google nie zapomina o rozwoju picasa i na razie zostaję :)

  Autor komentarza, piątek, 12 wrz 2008 #

 10. jest problem z prywatnością, wszystkie te dane znajdują się w posiadaniu jednej korporacji, która ma do nich nieograniczony dostęp i możliwości przetwarzania. bez problemu znajdzie wszystkie fotki na ktorych jest dana osoba, nawet nie podpisane , dzięki właśnie tej funkcji.

  Autor komentarza, czwartek, 19 lut 2009 #

 11. jest fajnie – teraz czekamy na taką samą funkcje rozpoznawania twarzy w samym programie PICASA a nie tylko na stronie WEB ALBUM.

  Autor komentarza, wtorek, 11 sie 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów