KolejNaBusa.pl – z Gdańska do Warszawy szybciej i taniej niż PKP

 

Co jakiś czas dostaję zaproszenie na jakąś konferencję lub inne spotkanie w Warszawie i z każdym rokiem wydaje mi się, że Gdańsk w jakiś magiczny sposób oddala się do stolicy.

Pamiętam jak kiedyś można było dotrzeć ekspresem w 4 godziny, teraz poniżej 6 godzin nie sposób przejechać pociągiem. I albo startujesz o 23:30 i tłuczesz się przez całą noc i jesteś w stolicy o 6:30 rano (TLK, 59 zł), albo o 4:01 wyjeżdżasz ekspresem (116zł) i jesteś na Centralnym po 10:00.

Jadąc w zeszłym tygodniu na konferencję Internet&PR skorzystałem tym razem, za zaproszeniem znajomego, który prowadzi im stronę, z usług KolejNaBusa.pl. Do Warszawy dotarłem w 4h 40 minut.

Bus startuje z Gdańska o 4:20 i jest pod Centralnym około 9:00. Ponad godzinę szybciej niż w przypadku pociągu InterCity. I cena przyjemniejsza od kolejowej – bilet powrotny bez żadnych zniżek kosztuje 159 zł, w jedną stronę 89 zł – porównując oczywiście z EIC, a nie TLK. Ale jest pewne miejsce siedzące, gniazdko 220V, klimatyzowany busik i wygodne fotele, uprzejmy kierowca. No i pierdółki w postaci darmowej kawy/herbaty czy wafelka podczas postoju, żeby w niczym nie być gorszym od PKP :)

Z Warszawy wracałem ICE i nie mogę powiedzieć żeby było niewygodnie, polecam zwłaszcza wagony bezprzedziałowe – te są zwykle najnowsze, fotele co najmniej tak samo wygodne jak te w przedziałach, no i jednak nie siedzisz zamknięty przez ten cały czas w klitce. Większa, otwarta przestrzeń, jakoś lepiej na mnie wpływa.

Tylko czas przejazdu pociągiem męczy najbardziej – 6 godzin męczy. Jechałem w miłym towarzystwie z inną osobą biorącą udział w SAS Social Flight (BTW: wrzuciłem już porcję zdjęć z wyjazdu), pogadaliśmy sobie, obejrzeliśmy wszystkie zdjęcia, posiedzieliśmy w necie (laptop + telefon)… ale jednak każde spojrzenie na zegarek wywoływało „jeszcze tyyyyle zostało…?”

Jestem pewien, że gdyby ten busik kursował do Gdańska w niedzielę wieczorem, to bym nim wracał. I na pewno będę uwzględniał przy planowaniu podróży.

Wpis opublikowany 14 czerwca 2011
Tagi: , , , , ,
Kategorie: ciekawostki, offline, prywata, trójmiasto, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "KolejNaBusa.pl – z Gdańska do Warszawy szybciej i taniej niż PKP"

 1. Ale się możesz pocieszać, iż jak się skończą remonty na trasie Warszawa – 3M, to pociągi będą jeździć szybciej, a w przyszłości nawet i polskie Pendolino będzie jeździć na tej trasie.

  Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

  • Ja się już tak pocieszam od kilku lat… i data zakończenia tych remontów jest ciągle przekładana.

   Fragment z Gdańska do Tczewa chyba już gotowy (oficjalnie projekt miał się zakończyć w 2010). Projekt Tczew – Nasielsk kończy się dopiero w 2013 roku.

   Jeśli czas przejazdu zbliży się do tych 3h, to już będę mega zadowolony. A jak będą latały z tymi nominalnymi prędkościami 160km/h, to będzie mega super.

   Ale to za kilka lat dopiero, a na razie trzeba sobie jakoś radzić :)

   Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

  • Pendolino jak Pendolino, ale będzie jeździło bez włączonych wagonów wychylnych, czyli i tak nie w pełnej krasie/prędkości/ogólnym rozwinięciu możliwości.

   Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

 2. Od razu dodam jeszcze kilka słów odnośnie Polskiego Busa, który właśnie wszedł na rynek. Czy to konkurencja dla PKP? Tak i to ogromna. Czy to konkurencja dla takich minibusów? Nie.

  Wyszukałem właśnie połączenie Gdańsk – Warszawa na jakiś środek tygodnia w lipcu. Cena przejazdu: od 5 do 20 zł – WOW! Tego nikt nie przebije. MegaBus w UK też jeździ za mini stawki.

  Ale każdy przejazd trwa 6 godzin i 25 minut, czyli porównywalnie dla pociągu. No i godziny przejazdów:

  – Odjazd z Gdańska: 06:50, przyjazd w Warszawie: 13:15
  – Odjazd z Gdańska: 14:50, przyjazd w Warszawie: 21:15
  – Odjazd z Gdańska: 22:50, przyjazd w Warszawie: 05:15

  To oferta dla osób, które chcą się tanio dostać do stolicy, ale nie zależy im na czasie przejazdu czy jakiejś konkretnej godzinie.

  Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

  • Dokladnie. Jesli chcesz sie tylko dostac do miasta – to PolskiBus wygrywa cena. Jesli chcesz byc o konkrentej godzinie, to moze byc juz problem. Jesli zalezy ci na czasie – no to tutaj PKP (brzmi smiesznie, ale to prawda) zazwyczaj wychodzi obronna reka. Mowie o relacjach Poznan – Wawa – Białystok, gdzie PKP dowozi mnie w 6h 30min. Busami jest niestety DUZO DUZO dluzej (Polski Bus to Poznan – Wawa w 5h 20 min + czekanie + Wawa – Bstok 3h 20min).

   Jak na razie dla wszstkich jest na naszym rynku miejsce.

   Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

  • Osobiście, powiem iż w przypadku busów z rozkładem 4:20h, boję się o przepisowość tego rozkładu. Niestety, za dużo widziałem by bez obaw jeździć busem powyżej 120km/h.

   A przykłady z trasy Lublin – Warszawa są masakryczne, aż urząd kazał busom przytemperować rozkład. Bo rozkładowo przekraczali prędkość.

   Akurat wiem, iż na chwilę obecną czas jazdy na poziomie 5h, jest jak najbardziej realnym i bezpiecznym rozkładem. W tym pewnie po drodze jest jeszcze jakiś przystanek pośredni z przerwą (ustawa o czasie pracy kierowcy).

   Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

 3. @Spex: Ten konkretny BUS ma ograniczenie do 100km/h. Ale planujemy znaleźć – oczywiście legalne – szybsze rozwiązanie:)

  Pozdrawiam,
  MK

  Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

  • Nie da się, szybciej i legalnie. Niestety 100km/h trzyma PoRD.

   Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

 4. Autor komentarza, środa, 15 cze 2011 #

  • polskibus.com

   Ogólnie jestem ciekaw tych busowych alternatyw. W mojej okolicy niby jest takie rozwiązanie ale z uwagi na korki (przebudowa węzłów w Antoninku) wolę jednak PKP.

   Autor komentarza, środa, 15 cze 2011 #

 5. No tak, ale wartości dodanej pociągu nie ma.
  Polskie PKS-y, ComfortBusy źle mi się kojarzą – wolę własnymi kołami pojechać.
  Moim zdaniem szkoda marnować kasy na taki biznes (dziwię się twórcom), czy te wielkie czerwone busy. Przecież niedługo będzie można pojechać koleją szybciej na tej linii.

  Autor komentarza, poniedziałek, 20 cze 2011 #

 6. U nas na trasie Łowicz – Łódź PKP usunęło pociągi (może jest jeden na dobę, ale nie jestem pewien). I wszystko przejęły busy. Jeżdżą 3 (lub 4) firmy. Jeżdżą z reguły od 4:00 – 5:00 rano do 23:00 – 3:00 (zależy do firmy oraz pory roku). Kurs kosztuje od 11 do 5 zł (ulgowe, zniżkowej, studenci, pracujący, emeryci, bilety miesięczne…). Na całej trasie staje w ponad 20 miejscach (miejscowości po drodze, przystanki, dworce… a jak się ładnie poprosi to i wysadzą tam gdzie się chce ;).

  I jak tu nie korzystać? ;)

  Autor komentarza, wtorek, 21 cze 2011 #

  • Za wysadzenie pasażera poza przystankiem firma może dostać mandat na 3000 zł.

   Autor komentarza, wtorek, 21 cze 2011 #

 7. Ja i tak wolę kolej i nikt mnie od niej nie odwiedzie mimo wielu na niej zaniedbań można to wszystko bardzo prosto usprawnić.

  Autor komentarza, środa, 29 cze 2011 #

 8. Busy to typowy środek komunikacji w biednych zaniedbanych krajach, które nie mają środków na sprawne systemowe rozwiązania. Podróżowanie koleją jest dużo wygodniejsze od wszystkiego, co ciągle skręca, wyprzedza, zwalnia, hamuje etc. Człowiek nie czuje się tam jak worek kartofli. Gdyby ktoś w Polsce potrafił zreformować kolej…

  Autor komentarza, poniedziałek, 25 lip 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów