Bilix – nadciąga era e-faktury?

 

Przeglądając wczoraj Dziennik Internautów natrafiłem na artykuł „Uwolnimy się od papierowych faktur?„. Opisywana tam nowa usługa Krajowej Izby Rozliczeniowej zwana BILIX ma ułatwić dostarczanie faktur oraz rozliczenia pomiędzy kontrahentami.

Głównym celem nowej usługi jest nie tylko zastąpienie tradycyjnych papierowych faktur poprzez e-faktury, ale również uproszczenie procedury opłacania dla wszystkich klientów banków oferujących internetowy dostęp do konta. Zamiast wypełniać ręcznie kolejne polecenia przelewów przepisując dane z faktury, system automatycznie pobierze dane odbiorcy, do nas będzie tylko należało zatwierdzenie lub odrzucenie płatności. W przeciwieństwie do znanego już wcześniej „Polecenia zapłaty”, środki nie będą automatycznie pobierane z naszego konta, to my będziemy musieli podjąć decyzję o zapłacie.


Bilix

Opis działania – krok po kroku

Schemat działania systemu sam KIR S.A. opisuje następująco:

  • Dostawca, z którego usług korzystasz (operator telekomunikacyjny, zakład elektryczny lub gazowniczy, dostawca internetu lub telewizji kablowej itd.) zamiast wysyłać kopertę zawierającą rachunek/fakturę i pozostałe materiały drukowane, dostarcza do Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. dokumenty w formie elektronicznej.
  • KIR S.A. jako operator BILIXA – świadczący usługi dla różnych dostawców i banków – grupuje zebrane od różnych dostawców dane i udostępnia je bankowi.
  • Bank po uzyskaniu danych z systemu BILIX prezentuje je klientowi za pośrednictwem systemu bankowości internetowej.
  • Klient przegląda zaprezentowane mu dane i akceptuje (lub nie) płatność.
  • Bank informuje KIR S.A. o statusie przetwarzania danego dokumentu, w tym o fakcie zaakceptowania płatności bądź odmowie wykonania płatności.
  • KIR S.A. grupuje otrzymane informacje z banków i przekazuje dostawcom w ustalonej formie.
  • Przepływ środków z tytułu opłaconych rachunków i faktur z banku klienta do banku dostawcy realizowany jest standardowo poprzez system ELIXIR (jeśli konta dostawcy i klienta prowadzone są przez rózne banki).

Jakie koszty?

Nigdzie nie znalazłem informacji z jakimi kosztami będzie się wiązać korzystanie z systemu BILIX. Skoro będziemy mieli do czynienia z e-fakturami, to zgodnie z różnymi rozporządzeniami, będzie wymagany podpis elektroniczny (więcej można poczytać m.in. u Vagli: „Przesyłanie faktur mailem bez bezpiecznego podpisu pozbawia prawa do odliczenia VAT” oraz „Nie tylko chodzi o PDF i serwis internetowy, ale również o odbiorcę elektronicznej faktury”. Krajowa Izba Rozliczeniowa oferuje podpisy cyfrowe w cenie od 248zł netto /rok.

Póki co – testy

Jak informuje Rzeczpospolita, w połowie roku system będzie działał testowo tylko dla klientów jednego banku w celu rozliczeń z jednym dostawcą energii:

W połowie roku usługa zostanie udostępniona klientom pierwszego banku. Jednak początkowo będą oni mogli dostawać tą drogą tylko faktury wystawiane przez jeden zakład energetyczny oraz jedną firmę z branży multimedialnej. Z czasem do systemu mają być przyłączane kolejne banki i kolejni wystawcy faktur.

Usługa bardzo ciekawa – warto śledzić jej losy.

Wpis opublikowany 19 kwietnia 2008
Tagi: , , , , ,
Kategorie: wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Bilix – nadciąga era e-faktury?"

  1. Era już dawno wprowadziła e-fakturę :) Już nie przysyłają co miesiąc kilograma makulatury pocztą, tylko wszystko jest ładnie dostępne na www (oczywiście z możliwością wydruku).

    Autor komentarza, sobota, 19 kw. 2008 #

  2. @Łukasz Więcek
    Orange też (nawet promują te formę punktami lojalnościowymi), ale w tej opcji możesz ją tylko oglądać, a Tomasz pisze tu o pełnym zastąpieniu papieru elektroniką.

    Wg. mnie tego typu rozwiązanie stanie się popularne dopiero wtedy, gdy cena zestawu do podpisu elektronicznego spadnie poniżej 100 zł brutto a sam podpis na rok poniżej 25.
    W przeciwnym razie nikt poza instytucjami zobligowanymi do tego prawnie (są takie w tej chwili?) i paroma setkami pasjonatów nie będzie z tego korzystał.

    Gdzieś czytałem (kiedy? gdzie? utnijcie mi głowę – nie pamiętam), że taka obniżka jest realna, ponieważ szykują się zamiany w prawie, w myśl których wszystkie firmy zatrudniające powyżej 5 osób będą musiały posiadać podpis cyfrowego. Będzie popyt na ‚diwajsy’ i subskrypcje to będzie obniżka cen. Na razie zostaje nam czekanie.

    Sory – trochę się rozpisałem. Ale nie piszcie TLDR :D

    Autor komentarza, sobota, 19 kw. 2008 #

  3. Mnie sie widzi, ze e-faktury to juz niemal sa (wszak moge sobie zazyczyc takowe od tepsy, dostawcy energii itp… nie musza mi stukac listonosze do drzwi). Jedyna nowosc jaka w tym widze (moze zle patrze?) to ze na stronie mojego banku beda na mnie czekaly propozycje zaplaty (oby nie bylo naduzyc w postaci prob wyludzenia kasy przez jakies firmy), czyli oszczedze czas na przepisywanie tekstu… Ale moment. Przeciez juz mam wpisane dane stalych odbiorcow. Uzupelniam tylko kwote. Suma sumarum, wg mnie to jest polepszenie sytuacji o brak koniecznosci wpisywania kwoty w formularzu, a nie e-faktury, ktorych tak oczekujemy…

    Autor komentarza, poniedziałek, 21 kw. 2008 #

  4. W przypadku korzystania z polecenia zapłaty również mamy możliwość odrzucenia konkretnej płatności, np. jeśli mamy zastrzeżenia co do wysokości rachunku – czyli de fakto różnica jest niewielka.
    @Chris Trynkiewicz: masz wpisane dane stałych odbiorców, ale musisz po pierwsze pilnować terminów, a po drugie przepisywać kwoty, tytuły przelewów (numery faktur czy coś), generalnie jest to krok chyba ku zautomatyzowaniu kolejnych procesów, czyli ku lepszemu;-)

    Autor komentarza, wtorek, 29 kw. 2008 #

  5. era, orange itp nie dostarczają faktury elektronicznej – jest to tylko prezentacja rachunku – E faktura musi być według prawa polskiego podpisana bezpiecznym podpisem elektroncznym i tylko wtedy jest ważnym dokumentem, musi być przekazywana w systemie EDI – który właściwie stosują tylko duże sieci handlowe.

    Autor komentarza, środa, 4 cze 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów