Jak płacić w Internecie – szybko, tanio i bezpiecznie?

 

Coraz więcej banków umożliwia swoim klientom dostęp do kont przez Internet, przez co możemy na bieżąco, 24 godziny na dobę, kontrolować stan naszego konta i wykonywać przelewy. Dzięki dostępowi do Globalnej Sieci mamy możliwość kupowania dóbr i usług praktycznie na całym świecie, bez ruszania się z sprzed komputera. Kto z Was nie doładowywał przez Internet telefonu, płacił za rzeczy kupione na Allegro, kupował domen, hostingu?

Dokonywanie takich transakcji w Polsce odbywa się zwykle za pośrednictwem przelewów bankowych. Gdy zamawiamy usługę, dostajemy numer konta na który trzeba dokonać płatności w określonym terminie (zwykle 14 dni). Przelewu możemy dokonać na poczcie, w oddziale banku czy przez Internet (ręcznie wypełniając formularz przelewu, albo korzystając z usług typu mTransfer, Płacę z Inteligo i podobnych).

Jednak najbardziej rozpowszechnioną formą płatności na świecie jest płatność kartą kredytową. W Polsce mało popularna, zarówno z powodu na małą liczbę wydanych kart jak i brak wiedzy na ten temat wśród Internautów.

Zapraszam więc do małego poradnika na temat płatności w Internecie. Skupię się tu głównie na kartach wirtualnych, ponieważ są one dla młodych ludzi najbardziej przystępne i dostępne. W kilku najbliższych wpisach postaram się przybliżyć ten temat.

Co to jest karta wirtualna?

Zacznę od rzeczy najdziwniejszej: karta wirtualna wcale nie musi mieć postaci plastikowej karty. Tak naprawdę, nas interesują cztery rzeczy:

eKarta

 • 16-cyfrowy numer karty (na rysunku zaznaczony na czerwono)
 • Data wygaśnięcia (kolor zielony)
 • Imię i nazwisko właściciela karty (kolor niebieski)
 • 3-cyfrowy numer zabezpieczający CVV/CVC (nadrukowany z tyłu karty lub dostarczany osobno)

mBank i Multibank przysyłają swoje karty wirtualne w postaci przezroczystych kart bez paska magnetycznego, natomiast kod zabezpieczający przychodzi w formie wydruku w osobnej kopercie bez logo banku. Kartą taką nie wypłacimy więc pieniędzy w bankomacie ani nie zapłacimy nią w sklepie – służy ona wyłącznie do transakcji w Internecie. Karta Inteligo jest normalną kartą płatniczą (do płatności bezgotówkowe i wypłat z bankomatów), ma ona tylko udostępnioną usługę płatności w sieci.

Karty wirtualne są z reguły powiązane ze specjalnym subkontem powiązanym z naszym kontem osobistym (eKarta, netk@rta, Inteligo), może natomiast korzystać z konta głównego (Inteligo). Oznacza to, że na czas przeprowadzania transakcji możemy przelać na to specjalne konto tylko określoną kwotę pieniędzy, a po wszystkim ją wyzerować. Mamy więc pewność, że kontrahent nie będzie próbował obciążyć naszej karty zawyżoną kwotą.

Tyle podstaw, niedługo szczegółowy opis poszczególnych kart.

Wpis opublikowany 4 marca 2007
Tagi: , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Jak płacić w Internecie – szybko, tanio i bezpiecznie?"

 1. taa. tez mam karte z delfinkami – fajna jest ;)

  losamorales, niedziela, 4 Mar 2007 #

 2. Z tego co wiem, w inteligo nie trzeba wyrabiać takowej karty (przynajmniej jak mówił doiy płacąc za hoting DH). W mbanku jest i kosztuje 25 zł rocznie o ile się nie mylę.. Szkoda, bo jest warto uwagi.

  OSKAr, poniedziałek, 5 Mar 2007 #

 3. Owszem, kosztuje 25zł, ale z doświadczenia wiem, że… [b]opłaca się[/b] za nią zapłacić i dość szybko [b]się zwraca[/b]. Kupując rzeczy za granicą, biorąc pod uwagę nawet konieczność zapłacenia za przesyłkę i przewalutowanie, [b]dużo się oszczędza[/b].

  Tomasz Topa, poniedziałek, 5 Mar 2007 #

 4. Jak ja zamówiłam tą rzecz to teraz mam iść do banku i co zrobić bo ja nie wiem?????????????

  Aneta Fic, środa, 10 Lut 2010 #

 5. Posiadam Kartę Multibanku. Konkretnie Netkartę w USD. Jeśli chcę nią zapłacic za zkupy w polskim sklepie internetowym, to czy czeka mnie jakieś przewalutowanie ? Czy też płacę tyle ile przedmiot kosztuje w PLN ?

  Monika, poniedziałek, 24 Maj 2010 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

koko: Czesc wszystkim, a ja mam pytanie, mieszkam w uk i zalozylem pay pala,2 dni temu dokonalem tranzakcji i zaplacilem z... więcej »

Meh: Witam, Patrząc na recenzje w Amazon UK, ta nawigacja jest cieniutka. Jak jest z gubieniem sygnału GPS? Bo na to... więcej »

janusz walecki: Kupiłem Router Netgear N600 WNDR3700v2 w celu wykonania domowej sieci Wi-fi. Obecnie korzystam z modemu... więcej »

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
3000 organizacji społecznych i ponad 900 sklepów