Jak płacić w Internecie – szybko, tanio i bezpiecznie?

 

Coraz więcej banków umożliwia swoim klientom dostęp do kont przez Internet, przez co możemy na bieżąco, 24 godziny na dobę, kontrolować stan naszego konta i wykonywać przelewy. Dzięki dostępowi do Globalnej Sieci mamy możliwość kupowania dóbr i usług praktycznie na całym świecie, bez ruszania się z sprzed komputera. Kto z Was nie doładowywał przez Internet telefonu, płacił za rzeczy kupione na Allegro, kupował domen, hostingu?

Dokonywanie takich transakcji w Polsce odbywa się zwykle za pośrednictwem przelewów bankowych. Gdy zamawiamy usługę, dostajemy numer konta na który trzeba dokonać płatności w określonym terminie (zwykle 14 dni). Przelewu możemy dokonać na poczcie, w oddziale banku czy przez Internet (ręcznie wypełniając formularz przelewu, albo korzystając z usług typu mTransfer, Płacę z Inteligo i podobnych).

Jednak najbardziej rozpowszechnioną formą płatności na świecie jest płatność kartą kredytową. W Polsce mało popularna, zarówno z powodu na małą liczbę wydanych kart jak i brak wiedzy na ten temat wśród Internautów.

Zapraszam więc do małego poradnika na temat płatności w Internecie. Skupię się tu głównie na kartach wirtualnych, ponieważ są one dla młodych ludzi najbardziej przystępne i dostępne. W kilku najbliższych wpisach postaram się przybliżyć ten temat.

Co to jest karta wirtualna?

Zacznę od rzeczy najdziwniejszej: karta wirtualna wcale nie musi mieć postaci plastikowej karty. Tak naprawdę, nas interesują cztery rzeczy:

eKarta

  • 16-cyfrowy numer karty (na rysunku zaznaczony na czerwono)
  • Data wygaśnięcia (kolor zielony)
  • Imię i nazwisko właściciela karty (kolor niebieski)
  • 3-cyfrowy numer zabezpieczający CVV/CVC (nadrukowany z tyłu karty lub dostarczany osobno)

mBank i Multibank przysyłają swoje karty wirtualne w postaci przezroczystych kart bez paska magnetycznego, natomiast kod zabezpieczający przychodzi w formie wydruku w osobnej kopercie bez logo banku. Kartą taką nie wypłacimy więc pieniędzy w bankomacie ani nie zapłacimy nią w sklepie – służy ona wyłącznie do transakcji w Internecie. Karta Inteligo jest normalną kartą płatniczą (do płatności bezgotówkowe i wypłat z bankomatów), ma ona tylko udostępnioną usługę płatności w sieci.

Karty wirtualne są z reguły powiązane ze specjalnym subkontem powiązanym z naszym kontem osobistym (eKarta, netk@rta, Inteligo), może natomiast korzystać z konta głównego (Inteligo). Oznacza to, że na czas przeprowadzania transakcji możemy przelać na to specjalne konto tylko określoną kwotę pieniędzy, a po wszystkim ją wyzerować. Mamy więc pewność, że kontrahent nie będzie próbował obciążyć naszej karty zawyżoną kwotą.

Tyle podstaw, niedługo szczegółowy opis poszczególnych kart.

Wpis opublikowany 4 marca 2007
Tagi: , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Jak płacić w Internecie – szybko, tanio i bezpiecznie?"

  1. taa. tez mam karte z delfinkami – fajna jest ;)

    Autor komentarza, niedziela, 4 mar 2007 #

  2. Z tego co wiem, w inteligo nie trzeba wyrabiać takowej karty (przynajmniej jak mówił doiy płacąc za hoting DH). W mbanku jest i kosztuje 25 zł rocznie o ile się nie mylę.. Szkoda, bo jest warto uwagi.

    Autor komentarza, poniedziałek, 5 mar 2007 #

  3. Owszem, kosztuje 25zł, ale z doświadczenia wiem, że… [b]opłaca się[/b] za nią zapłacić i dość szybko [b]się zwraca[/b]. Kupując rzeczy za granicą, biorąc pod uwagę nawet konieczność zapłacenia za przesyłkę i przewalutowanie, [b]dużo się oszczędza[/b].

    Autor komentarza, poniedziałek, 5 mar 2007 #

  4. Jak ja zamówiłam tą rzecz to teraz mam iść do banku i co zrobić bo ja nie wiem?????????????

    Autor komentarza, środa, 10 lut 2010 #

  5. Posiadam Kartę Multibanku. Konkretnie Netkartę w USD. Jeśli chcę nią zapłacic za zkupy w polskim sklepie internetowym, to czy czeka mnie jakieś przewalutowanie ? Czy też płacę tyle ile przedmiot kosztuje w PLN ?

    Autor komentarza, poniedziałek, 24 maj 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów