Jak dbać o oczy przed komputerem

 

Ochrona oczu przy pracy przed komputerem (fot. Simon Cataudo / SXC)

Ten wpis był już zapowiadany przy okazji konkursu Hyabak. Jak sami pisaliście, warto dbać o oczy, ponieważ „oczy mamy tylko jedne”, „to są okna duszy”, „oczy nie kłamią” i (co według Ceza jest niezwykle istotne) „żeby można było gapić się na kobiety ;)”

Skoro wiemy już dlaczego warto dbać o oczy, szybka powtórka informacji na temat JAK o nie dbać.

Przerwy w pracy

 • Przepisy BHP mówią o tym, żeby po każdej godzinie pracy przed monitorem, zrobić sobie 5 minutową przerwę.
 • Tego czasu nie wykorzystujemy oczywiście na to, aby okna Office’a zamienić na Facebooka czy inną Naszą-Klasę. Odrywamy wzrok od komputera, jeśli mamy możliwość, to dobrze się chwilę przejść.
 • W trakcie ciągłego patrzenia na monitor, nasze oko skupione jest wciąż na płaszczyźnie znajdującej się w tej samej odległości. Aby zmienić akomodację oka, dobrze popatrzeć na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach od nas – zobaczmy co się dzieje w drugim końcu biura czy za firewallem, pomrugać.
 • Spotkałem się również z zaleceniem „3 x 20” – co 20 minut przez 20 sekund popatrzyć na odległość 20 stóp (ok. 6-7 metrów).

Właściwe oświetlenie

 • Duże różnice jasności monitora i tła powodują, że źrenica oka musi dostosowywać się do zmiennej ilości światła, a co za tym idzie, oko szybko się męczy.
 • Ekran monitora nie powinien być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu – chociaż lubimy oglądać wieczorami filmy lub buszować w internecie w ciemności.
 • Monitor nie powinien być ustawiony na tle okna lub bezpośrednio na przeciwko niego. Wszelkie refleksy świetlne (odblaski) utrudniają odczytywanie informacji, mrużymy oczy i bardzo szybko je męczymy. Zbyt intensywne źródło światła skierowane wprost w nasze oczy może być szkodliwe.
 • Najlepsze jest oczywiście oświetlenie naturalne, ale wiemy jak to jest z pogodą i godzinami pracy. Najlepsze jest sztuczne oświetlenie ogólne, sufitowe. Mam nadzieję, że już wszędzie wyeliminowano stare, mrugające jarzeniówki.

O czym jeszcze warto pamiętać

 • Powinniśmy patrzeć na ekran z odległości przynajmniej pół metra i odrobinę z góry – dobrze jest, gdy górna krawędź monitora znajduje się na wysokości naszych oczu.
 • Większość programów pozwala odpowiednio dopasować wielkość czcionek czy posiadają inne funkcje umożliwiające powiększyć obraz tak, aby z wspomnianej odległości dobrze widzieć wszystko na ekranie bez mrużenia oczu. CTRL++ Twoim przyjacielem. Sam się o tym przekonałem, gdy zacząłem pracować na 21,6″ monitorze z nominalną rozdzielczością 1920×1080.
 • Suche powietrze podrażnia oczy, a za takie odpowiadają m.in. klimatyzacje. Chociaż latem mamy dzięki temu przyjemny chłód, warto od czasu do czasu pokój przewietrzyć i stosować nawilżacze do powietrza. Dym z papierosów palonych w pokoju również podrażnia oczy.
 • Gdy nie ma szans na znaczną poprawę warunków pracy, możemy stosować również krople do oczu, tzw. sztuczne łzy. Tutaj wypada wymienić produkty marki Hyabak, która sponsoruje konkurs i patronuje temu wpisowi :) Ale pamiętajmy, że lepiej jest wcześniej przeciwdziałać niż później łagodzić skutki…

Kilka ćwiczeń dla odprężenia oczu

Nie poruszając głową…

 • popatrz w górę, w dół, w prawo i w lewo
 • wyobraź sobie, że na ścianie jest duża ósemka i staraj się wodzić oczami po jej obrysie
 • zataczaj oczami wielkie koła – najpierw w jedną stronę, potem w drugą
 • wyciągnij przed siebie dłoń w której trzymasz długopis i umieść go na wysokości oczu. Skupiając na nim wzrok, przybliżaj go do siebie, a potem oddalaj

Wyniki konkursu Hyabak

Kosmetyczka i okulary Hyabak

Aktualizacja: 25 czerwca 2010, 11:10 – z drobnym poślizgiem publikuję wyniki konkursu. Zestawy Hyabak (krople + okulary żelowe + kosmetyczka) ufundowane przez firmę Thea, otrzymują:

 • A
 • Cain
 • Cez
 • Direk
 • Joanna Dawid
 • Joanna Motyka
 • Łukasz Więcek
 • MrCichy
 • Rafał Koszela
 • Zielony

Laureatów wybrała Moja Lady oraz przedstawiciel sponsora, firmy Hyabak – ja siedziałem w żelowych okularach i się relaksowałem :) Gratulacje! Zaraz zacznę wysyłać do Was maile z prośbą o podanie adresu na który zostaną przesłane nagrody.

„Hyabak – Ulga dla Twoich oczu”! Emocjonalnie czy racjonalnie każdy dostrzega, jak ważny jest komfort widzenia. Dbanie o oczy powinno być naszą codziennością. Z życzeniami ulgi dla wszystkich zmęczonych i zapracowanych oczu – Hyabak”

Foto na początku wpisu: Simon Cataudo / SXC.hu

Wpis opublikowany 21 czerwca 2010
Tagi: , , , ,
Kategorie: ciekawostki, it, komercyjne, offline, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Jak dbać o oczy przed komputerem"

 1. bardzo dobre wskazówki i zalecenia jak nie przemęczać oczu i o nie dbać. szkoda tylko, że ciężko (czyt. przez zabieganie i brak czasu) większość z nich wprowadzić w życie, a później pozostaje tylko narzekanie i wizyty u specjalisty :/

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 cze 2010 #

 2. Å»adnych zasad praktycznie nie przestrzegam – 8h w pracy w monitor, po pracy kolejne 2-3h – ciekawe kiedy przestanę widzieć :]

  Autor komentarza, wtorek, 22 cze 2010 #

  • Też dużo czasu spędzam przed komputerem, ale jednak warto czasem pomyśleć o oczach :) Powiedział ten, który od 20 lat biega w szkłach…

   Autor komentarza, wtorek, 22 cze 2010 #

  • Ja też spędzałem po 12h przed komputerem i nic się nie działo, aż w pewnym momencie wzrok zaczął mi się psuć w takim tempie, że z tygodnia widziałem coraz gorzej. Wówczas było już za późno, więc radzę walczyć z tym za wczasu. Bez przesady – 20s przerwy co 20 minut to nie tragedia.

   Autor komentarza, niedziela, 9 cze 2013 #

 3. Ciekawy i przydatny tekst. Dzięki.

  Autor komentarza, środa, 23 cze 2010 #

 4. dzię-ku-ję!!! super :)) ale się cieszę i moje oczka również :D

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 5. Gratulacje dla zwycięzców.

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 6. Jakże miła niespodzianka do kolejnej kawy przed monitorem :-) Podziękowania dla sponsora i gospodarza bloga!

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 7. yay! :D

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 8. chwila, chyba jest jakiś błąd, bo nie ma mnie na liście zwycięzców.. :P

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

  • buuu i mnie i mnie :(

   Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 9. Wstaję, zaglądam do skrzynki, a tu taka wiadomość : ) Jupi! :-) Dziękuję za wyróżnienie komisji oraz oczywiście autorowi bloga : )

  Autor komentarza, piątek, 25 cze 2010 #

 10. Na pewno warto pomyśleć na tymi radami. Szczególnie nad tym żeby wstawać często od komputera, odpoczywają wtedy nie tylko oczy.

  Autor komentarza, środa, 14 lip 2010 #

 11. A szkła, zerówki? Korzystam (od przypadku do przypadku niestety)… ale jak na fakt od 10 lat sleczenia stale przed monitorem i niezauwazenia zmian – to mam albo szczescie, albo.. nie wiem. :)

  Autor komentarza, sobota, 17 lip 2010 #

 12. A ja mam do Was jedno pytanko. Jak jest u Was rano ze wzrokiem po nocy przespanej z tymi żelowymi okularkami naciągniętymi na oczy? Ja przez jakieś 2h mam wielkie problemy z ostrością widzenia…

  Tak się zastanawiam, czy ta gumka nie jest trochę za ciasna, jak na mój wielki łeb. A może to jest normalne?

  Tak, czy siak – na pewno śpi się w tym fajnie. Normalnie budziłem się kilka razy każdej nocy (wiecie – sprawdzić @, itp;), a teraz najzwyczajniej w świecie nie chce mi się ściągać tych żelków i śpię dalej ;)

  Autor komentarza, wtorek, 20 lip 2010 #

  • Szczerze mówiąc, nie śpię całej nocy w tych okularach, tylko wieczorem sobie zakładam na jakieś pół godzinki dla relaksu przy muzyce…

   Autor komentarza, wtorek, 20 lip 2010 #

 13. Dobra, a teraz niech mi ktoś powie jakie są wasze odczucia po używaniu tych kropli.

  Autor komentarza, wtorek, 7 wrz 2010 #

 14. Rady super tylko z ich zastosowaniem może być kłopot. Ja na razie kupiłam sobie okulary do pracy przy komputerze.

  Autor komentarza, środa, 26 lis 2014 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów