Karty wirtualne: eKarta, netk@rta

 

Zobacz uaktualnione zestawienie kart wirtualnych uzupełnione w listopadzie 2010 roku o Kartę Internetową BZ WBK i K@rtę Internetową ING Banku Śląskiego

Były już podstawowe informacje o płatnościach w sieci, teraz czas na szczegółowe omówienie dostępnych kart. Przykłady będą głownie oparte na eKarcie mBanku, ponieważ to z niej korzystam, jednak w pozostałych przypadkach cała zasada działania jest praktycznie identyczna.

eKarta mBanku

eKarta

eKarta to karta wirtualna wydawana przez mBank. Aby ją otrzymać, należy posiadać eKONTO lub izzyKONTO. Aby zamówić eKartę, wystarczy po prostu zadzwonić na mLinię. Karta przychodzi do nas po 2-3 tygodniach. Wydanie karty ważnej przez okres 1 roku kosztuje 25zł, opłata jest pobierana z naszego eKonta. mBank oferuje obecnie trzy rodzaje eKart: eKARTA, eKARTA Interia.pl i eKARTA Onet.pl. Jak można się domyślać, te dwie ostatnie to karty partnerskie i oprócz podstawowej funkcjonalności, dają nam również dodatkowe korzyści u partnera, np. rabaty w jego sklepie.

eKARTA Interia.pl
eKARTA Interia.pl

Limit wysokości środków dostępnych na eKarcie to 2000zł. eKartę stanowi tak naprawdę osobne subkonto, na które w razie potrzeb przelewamy określoną kwotę, a następnie możemy je wyzerować. Tyle też może wynieść maksymalna jednorazowa płatność.

Za korzystanie z eKARTY mBank oczywiście nie pobiera żadnych prowizji (oprócz ewentualnego przewalutowania – o tym za chwilkę). Wszystkie transakcje są rozliczane przez VISA w dolarach amerykańskich, czyli niezależnie od tego, czy kupujemy w sklepie w Chicago za dolary, czy w Londynie za funty, mBank dostaje żądanie zapłaty w dolarach. Kwota ta jest następnie przeliczana przez mBank na złotówki po obecnym kursie PLN/USD i dopiero ta kwota jest ściągana z naszego subkonta. W przypadku transakcji bezgotówkowych, dokonanych za granicą w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, bank, na podstawie przepisów Visa International, może pobrać dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości do 2% wartości transakcji

mBank przysyła swoje karty wirtualne w postaci przezroczystych kart bez paska magnetycznego, natomiast 3-cyfrowy kod zabezpieczający (CVV2) przychodzi w formie wydruku w osobnej kopercie bez logo banku. Kartą taką nie wypłacimy więc pieniędzy w bankomacie ani nie zapłacimy nią w sklepie – służy ona wyłącznie do transakcji w Internecie.

netk@rta MultiBanku

netk@rta

netk@rta tak naprawdę nie różni się zbytnio od eKarty. MultiBank i mBank to w końcu jednostki wchodzące w skład tej samej grupy kapitałowej (BRE Bank S.A.). Wymienię więc tylko różnice pomiędzy tymi kartami.

Wydanie netk@rty kosztuje 22zł (do kont MultiKonto jestem, MultiKonto ja i MultiKonto my), dla posiadaczy kont MultiKonto Aquarius będzie to wydatek rzędu 15zł. Karty również są wydawane na okres 1 roku. Netk@rtę można naraz doładować do wysokości 5000zł (eKarta tylko 2000zł). Aby zamówić netk@rtę, wystarczy zadzwonić na multilinię.

Kartę Inteligo Visa Electron opiszę innym razem, nie używam jej, więc skonsultuję się jeszcze ze znajomymi :)

Wpis opublikowany 4 marca 2007
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Karty wirtualne: eKarta, netk@rta"

  1. Odnośnie Inteligo Visa ELectron – nie ma co konsultować. Zakładasz konto, dostajesz kartę i możesz płacić w sieci. Zarówno w polskich jak i zagranicznych serwisach. Problemów nie napotkałem.

    Niestety ma jeden minus – jak ktoś dorwie Twoją kartę to sobie może nią płacić – do wykorzystania ma wszystkie pieniądze, które są na koncie.

    Pewnym rozwiązaniem może być założenie sobie subkonta, zamówienie drugiej karty i używanie wyłącznie jej do płacenia w sieci. Ale to uchroni wyłącznie przed internetowymi złodziejami, bo jak ktoś ukradnie „pierwszą” kartę to może szaleć.

    Autor komentarza, niedziela, 4 mar 2007 #

  2. Dzięki za info :) Od jakiegoś czasu się zbieram do założenia drugiego konta, właśnie w Inteligo, ale jakoś się zabrać nie mogę… uraz po BPH ;)

    Czyli uzupełniając wpis i komentarz Ekhila: karta Visa Electron Inteligo pozwala na płatności w sieci. Kod CVV jest zapisany na odwrocie Twojej karty, czyli jej utrata może się skończyć dość nieprzyjemnie… Karta jest wydawana na 2 lata, miesięczna opłata za kartę wynosi 0,99zł.

    Autor komentarza, niedziela, 4 mar 2007 #

  3. Heh.. To co ja napisałem w komentarzu wcześniejszego posta ; )

    Ale umówmy się też, że zawsze (przynajmniej ja) trzymam większość rzeczy w jednym miejscu (co pewnie jest złe ; ) ), i ma to pewną wagę, więc nie trudno poczuć, że tego nie mam ; )

    Autor komentarza, poniedziałek, 5 mar 2007 #

  4. Ja korzystam eKarty i jestem bardzo zadowolony. Przelewam na nią kasę tylko gdy płacę, później rozładowuję. 100% bezpieczeństwa

    Autor komentarza, wtorek, 6 mar 2007 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów