Blueprint: A CSS Framework

 

Taka mała ciekawostka weekendowa, którą znalazłem już jakiś czas temu, i która ciągle leżakowała sobie w bookmarkach. Framework CSS o nazwie Blueprint. Cóż to takiego? W skrócie jest to zestaw plików .CSS z predefiniowanymi klasami, które mają ułatwić tworzenie stron.

Blueprint CSS Framework

Według Twórców, main features to:

 • An easily customizable grid
 • Sensible typography
 • Relative font-sizes everywhere
 • A typographic baseline
 • An extendable plugin system
 • Perfected CSS reset
 • A stylesheet for printing
 • Compressed version

Najważniejszą rzeczą oferowaną przez Blueprint jest siatka (grid) według której możemy ustawiać elementy na stronie. Blueprint dzieli obszar strony na 24 kolumny o stałej szerokości z odpowiednimi marginesami:

Blueprint CSS

Dokumentacja i tutoriale dostępne są na stronie projektu Blueprint.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 30 września 2007
Tagi: , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Blueprint: A CSS Framework"

 1. Masz byka w ostatnim linku w poście. Widzę, że CSS też Ci nie jest obcy :P Zna ktoś może dobre umówienie wartości reset css w polskich artykułach, bo do tej pory żadnego nie zauważyłem?

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 2. Wiesz Tomku -też się tym jakiś czas temu zainteresowałem – ostatnio framework wydaje mi się pojęciem wszechobecnym… Szkoda tlyko, że na opanowanie każdego trzeba czasu. Dużo czasu.

  Warto też zwrócić uwage na YUI Library – tam także sporo fajnych rozwiązań.

  @Off: Akurat reset jest chyba dość oczywistą rzeczą, której… nie ma co tlumaczyć?

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 3. @wzs Ostatnymi czasy, pamiętam próbowało się resetować wszystko za pomocą margin:0;padding:0. Ostatnio na scenę webdev weszły frameworki wraz z resetami które resetują „wszystko” począwszy od wszystkich marginesów, do obramowań, rozmiarów i typografii. I tutaj się pojawia moje pytanie: Czy warto przeznaczyć około te 4kb transferu na plik reset.css.

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 4. Ciekawy artykuł na temat frameworków i rest css czytałem ostatnio na Smashing Magazine: http://www.smashingmagazine.com/2007/09/21/css-frameworks-css-reset-design-from-scratch/

  Podobno * {margin: 0; padding: 0} jest dość mocno obciążające dla przeglądarki. …no i psuje wygląd przycisków formularzy.

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 5. Ciekawa rzecz, muszę się zapoznać z tym frameworkiem.

  grizzly3: ja nie zuważyłem jakieś szczególnego obciążenia, a niemal zawsze stosuję to formułkę. I że niby jak psuje wygląd przycisków formularzy? Przecież wszystko się potem poprawia indywidualnie, chyba nie łapię.

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 6. bardzo ciekawe rozwiązanie :) prawdę mówiąc w pierwszej chwili framework dla CSS wydał mi się absurdalny, ale rzeczywiście coś takiego istnieje :) bo po co na nowo wymyślać koło? xD

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 7. Też się zdziwiłem na widok framework’u CSS, ale może to i nie takie głupie? Trzeba będzie potestować w wolnej chwili. :)

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 8. Niedługo będzie framework na myślenie. :/

  Dzięki, ale nie rozumiem np. potrzeby wciskania czterokilobajtowego wspomnianego przez Was reseta w sytuacji, gdy cały styl zajmuje ~20kB.

  Strzelanie do muchy z armaty, skończyły się czasy minimalizmu… :(

  Autor komentarza, niedziela, 30 wrz 2007 #

 9. heh

  framework na myślenie… fajne… wszystko jest dobre.. chyba chodzi o zastosowanie na cos wiekszego… moze wieksze niz blog dla babci i dziadka ;)
  ok to nie bylo zgryzliwe… ;)

  Autor komentarza, sobota, 27 paź 2007 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów