Archos 70 IT i USB HOST (OTG)

 

Przyszła dziś paczka z odpowiednim kabelkiem, dzięki któremu mogę wykorzystać USB Host w Archos 70 IT. Czyli mogę podłączyć pod tablet różne urządzenia na USB i powinny działać. Ładnie się to nazywa USB On-The-Go.

Sprawdziłem kilka i uczucia na razie mieszane, ponieważ chyba liczyłem na odrobinę więcej…

Jak wygląda kabelek? Z jednej strony jest żeńskie gniazdo USB-A, a na drugim końcu kabelka końcówka micro-USB-A (B?) wpinana do tabletu. Mam problem z nazwaniem końcówki, ponieważ teoretycznie do obsługi trybu HOST potrzebna jest wtyczka micro-A, ale ten mój kabelek ma zdecydowanie końcówkę micro-B – a pendrive działa…

Archos dodał teraz ten kabelek do swojego sklepu i sprzedaje go po €9.99. Dokładnie taki kabelek sprzedaje Nokia pod nazwą CA-157 i w brytyjskim Amazonie kosztuje £8.45. Ja zamówiłem kilka takich no-name’owych na eBay wprost z Hong-Kongu, dostałem darmową przesyłkę, dwie sztuki gratis i wyszło dużo taniej. Mam nadzieję, że się nie przejechałem na tym.

Sprawdziłem kilka urządzeń:

  • Pendrive Mint 4GB – działa bezproblemowo, można kopiować pliki
  • Dwa odtwarzacze mp3 – działają, można kopiować mp3
  • Aparat Panasonic Lumix DMC-TZ2 – aparatowi wydaje się, że jest podłączony do telewizora… nie da się zgrać zdjęć.
  • Telefon HTC Magic z CyanogenMod 6.1 – nie wykrył połączenia z komputerem
  • Telefon Samsung Avila GPS – telefon nie wykrył połączenia z „komputerem”
  • Jakieś dwie proste optyczne myszki przewodowe – nic (nie uruchomiły się diody na dole)
  • Zewnętrzna kieszeń na 2.5″ dysk HDD – oczywiście nie działa, bo port ma tylko 100mA na wyjściu, a kieszeń nie ma zewnętrznego zasilania

Jestem ciekaw czy to jednak kabelek nie do końca działa jak bym chciał, czy jednak za dużo się z tego USB hosta nie da wyciągnąć…

Mam jeszcze kilka takich kabelków, jeśli ktoś chce, to mogę się podzielić – piszcie na priv. 15zł z wysyłką priorytetem, +3zł jeśli będę musiał stać w kolejce z poleconym. Będziecie ciągle 1-2 piwa do przodu w stosunku do zamówienia na Allegro.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 23 listopada 2010
Tagi: , , ,
Kategorie: android, ciekawostki, hardware, tablety, Testy sprzętu, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Archos 70 IT i USB HOST (OTG)"

  1. Te nieudane połączenia może wynikają właśnie z nieodpowiedniego napięcia ?

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  2. Zastanawiam się czy można czytnik laserowy podłączyć do czegoś takiego i zrobić prosty kolektor danych :P

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Dobre pytanie! Sam bym chętnie coś takiego w robocie wprowadził.

      Jednak jak Tomek pisze – myszki nie dały rady to i czytnik dużo może nie zdziałać.

      Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

  3. Wyrokować na odległość to można w nieskończoność, ale mogło się zdarzyć tak, że te kabelki są „lewe” ;) Ostatnio walczyłem z moim Desire próbując go zmusić, żeby się ładował wyższym prądem po podpięciu do dwóch portów USB. Jak się okazało, HTC w starszych telefonach odróżniał ładowarkę od PC po rezystancji wlutowanej między przewody od transmisji danych. W nowszych modelach sprawa się już ciut bardziej komplikuje i aby zmusić telefon do rozpoznania PC jako ładowarki sieciowej trzeba już kilku rezystorów i kondensatorów :) Ech – temat rzeka.

    Co do niedziałających myszek, to spora część z nich przed załączeniem swojej elektroniki próbuje się komunikować z PC w celu potwierdzenia, czy jest to komputer, czy jakaś zwykła ładowarka.

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  4. Odnośnie sprawdzanych przez Ciebie telefonów – czy oba przypadkiem nie są automatycznie ładowane z USB? Jeśli port w tym tablecie ma rzeczywiście ograniczenie jeśli chodzi o przekazywane mA, to te telefony łapczywie łapią energię na doładowanie i nie chce już zadziałać połączenie z PC? Tak gdybam, może jakiś specjalista od elektroniki mnie skoryguje. A masz jeszcze tę Nokię E51 o której kiedyś pisałeś? Jeśli dobrze pamiętam, ona pozwalała na podpięcie jako zewnętrzne urządzenie, a nie obsługiwała ładowania przez USB

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • To działa trochę inaczej. Nowoczesne telefony w momencie podłączenia do USB przeprowadzają z płytą główną coś na zasadzie negocjacji, jak duży prąd mogą z niej pociągnąć. Nie ma takiej możliwości, żeby telefon od razu po podpięciu próbował ciągnąć ile fabryka dała :)

      Co innego z wszelkimi zabawkami zasilanymi z USB, typu podgrzewacze do kawy, wiatraczki, itp – te zabawki z grubej rury potrafią wziąć 500mA oferowane przez standard USB.

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Czyli mit obalony ;) Dzięki za informację

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Niby obalony, ale nie zaszkodziłoby dokładnie tego zmierzyć :) Tomaszu – masz w domu jakiś miernik uniwersalny (woltomierz i amperomierz)?

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  5. Hej,

    Co do wtyczek, ja wlasnie sprawdzilem stary kabelek OTG (ktory mialem od RIP iRivera H320) i ma wtyczke UBS Micro-A. Acz zgodnie ze schematem (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Types-usb_new.svg) Micro-A i B maja identyczne styki – wiec pewnie bylo taniej z Micro-B.
    Z tego co pamietam, z bojow z OTG w iRiverze, to kluczem do sukcesu bylo – prawie zawsze napiecie i ilosc pradu jakie potrzebowala zabawka na drugim koncu kabla. Swego czasu, wlasnie w tym celu, kupilem HUB USB z zewnetrznym zasilaniem (wtedy nawet dyski dawaly rade).

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Z tego co ja tu go widzę (H340) to nie jest żadne mikro usb tylko mini usb host (wiem bo takich kabelków mam ze 2), co do Archosa … na 7 HT dawał radę hub pasywny, myszka na usb logitecha bezprzewodowa, klawiatura usb i pendrive jednocześnie ! Skoro pendrive działa to wg mnie kabelek jest OK

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Yep – kurcze naprodukowali tych standardów od metra – nie zauważyłem ze to jest mini (iRiver) a to drugi Micro…
      No nic – zamówiłem sobie z HongKongu wraz z kabelkiem HDMI (bo tez nie posiadam…)

      Autor komentarza, sobota, 27 lis 2010 #

  6. A i nie mylcie 2 różnych pojęć .. USB Host to to co działa , USB OTG to to co nie działa i np aparaty głupieją

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  7. Dla mnie jest ważniejsze w tym kabelku to czy pin 4 i 5 we wtyczce mikro usb są zwarte bo to jest kluczem do sukcesu …

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  8. A nie masz jakiegoś HUB USB z zewnętrznym zasilaniem? By podmieść poziom napięcia na gniazdach USB?

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • Nie poziom napięcia, bo ono zawsze powinno mieć 5V, a wydajność prądową :)

      Ale fakt – HUB USB z zewnętrznym zasilaniem pozwoli Ci nawet podłączyć podgrzewacz do kawy ;)

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  9. Sorki, że dopiero teraz odpowiadam – właśnie z 3Campa wróciłem.

    Dzięki za doprecyzowanie wszystkich kwestii technicznych. Jutro uśmiechnę się do Ojca, który na pewno ma wszelkie możliwe mierniki. Jak będzie trzeba, to jeden z kabelków rozetnę i zobaczę jak tam wyglądają połączenia pomiędzy stykami.

    Huba USB z zewnętrznym zasilaniem niestety nie mam.

    Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

    • W samym kabelku raczej nic nie znajdziesz. Jak już by było, to raczej w którejś z wtyczek, a że są one przezroczyste, to możesz to sprawdzić pod światło :)

      A z miernikiem byśmy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście problemem niedziałania niektórych sprzętów jest spadek napięcia spowodowany małą wydajnością prądową :) Siedzę teraz na L4, więc jak coś, to chętnie pomogę (chociażby via Skype:)

      Autor komentarza, wtorek, 23 lis 2010 #

  10. Panowie , zeby sprawdzić czy piny są zwarte nie trzeba niczego niszczyć , a tylko miernik z funcją jak to nazwę PIP (test diody) czyli sprawdzającą czy jest zwarcie czy go nie ma …

    Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

    • Ale one nie koniecznie muszą być zwarte. Może być między nimi jakaś konkretna rezystancja. Np HTC wstawiało kiedyś między przewody od transmisji danych rezystor 200OHM.

      Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

  11. Wygrzebałem z dna szafy kieszeń na dyski z zewnętrznym zasilaniem. W środku dysk 160GB podzielony na trzy partycje podstawowe i jedną rozszerzoną z dwoma dyskami logicznymi. Wychodzi w sumie 5 około 30GB partycji sformatowanych pod FAT32. Archos podmontował zewnętrzny napęd, jednak widzi tylko pierwszą partycję podstawową.

    Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

    • Starsze płyty główne w PC też miały ograniczenia, jeżeli chodzi o pojemności dysków. Co najlepsze – mimo niewykrycia takiego dysku przez BIOS, był on dostępny w XP i widoczny jako np. 80GB, ale dało się na nim zapisać tylko 32GB ;)

      Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

  12. na allegro widzialem pendrive’y nawet po 256gb czy archos poradzilby sobie z nim? raczej tego typu urzadzenie nie potrzebuje duzego zasilania

    Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

  13. Z tego co wywnioskowałem … działają 3 rodzaje drajwów 1. Internal, 2. SD i 3.External … 1 partycja logiczna, ta 1 .. więc co do wielkości .. albo Fat32 albo EXT2 lub 3 (teraz nie powiem) , ponoć powyżej 32GB tylko partycja typu EXT

    Co do USB HOST , w Archosie 70 działa tylko USB Host: Mass Storage Class (MSC), a co ciekawe w Archosie 5 IT działa zarówno MSC jak i Picture Transfer Protocol (PTP) odpowiedzialny z komunikację z aparatami cyfrowymi …

    Autor komentarza, środa, 24 lis 2010 #

  14. Mysz i Klawiatura na USB działają .. ale oczywiście nie każda mysz .. mi zadziałała Razer Diamondback , a to Deathadder już nie …

    Autor komentarza, czwartek, 23 gru 2010 #

  15. od ponad tygodnia mam właśnie tablet Archos 70 IT,pierwszy raz ma doczynienia z takim urządzeniem
    pojawiaja się pytania
    1,jak to jest z podłączeniem ,przez ten cudowny kabelek ,aparatu -cyfrowej lustrzanki(czy trzeba wrzucić jakis dodatkowy program żeby wykrywał aparat i zeby można było zrzucać zdjęcia) lub dysku zewnętrznego, pójdzie /nie pójdzie ?
    2 czy zadziała takie podłączenie ?
    tablet +kabelek+hub usb+zewnętrzny zasilacz
    +
    cyfrowa lustrzanka lub dysk zewnętrzny

    Autor komentarza, poniedziałek, 28 mar 2011 #

  16. aa no i czy ktoś ma zbyciu ten kabelek?bo kupienie go graniczy z cudem więc pozostaje mi kupić ten od nokii ca-157

    Autor komentarza, poniedziałek, 28 mar 2011 #

  17. Tak sie sklada ze nabylem ten kabelek ca-157, tylko wlasnie on jest w wersji „a” i nie ma tych skosnych rogow jak w „b”. Mam wiec obawy z wpychanie go! Ktos moze nie byl taki ostrozny i przetesowal praktycznie?

    Autor komentarza, wtorek, 14 cze 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów