Acer Iconia Tab A500 – recenzja

 

W zeszłym tygodniu miałem okazję pobawić się przez kilka dni tabletem Acer Iconia Tab A500, jednym z pierwszych tabletów napędzanych Tegrą 2 oraz Androidem 3.0.

To pierwszy z tabletów działających pod kontrolą Androida 3.0, z którym miałem okazję się bliżej zapoznać – wcześniej bawiłem się Archosem 5 IT z Androidem 1.6, Archosem 70 IT oraz tPada-780 z Androidem 2.1 oraz Ademem opartym na Froyo.

Czy nowy system i mocna specyfikacja sprzętowa podołają iPadowi 2? Zapraszam do lektury recenzji.

Ogólnie o tablecie

Iconię Tab A500 zamówiłem na niemieckim Amazonie. Pomimo pewnych niedogodności z językiem, o których już wspominałem, tablet okazał się całkiem udanym produktem. Łącznie z kosztem dostawy Deutche Post / DHL do Polski, koszt takiego urządzenia wynosi około 2100 PLN. Przesyłka do Polski w ciągu dosłownie kilku dni roboczych. Chociaż widzę, że ceny spadają z tygodnia na tydzień…

Paczka zawiera tablet, ładowarkę sieciową, kabelek USB, HDMI i ściereczkę do przecierania ekranu.

Tablet Acera był wykonany bardzo solidnie i był dużo bardziej atrakcyjny finansowo od Motoroli Xoom, która niewiele różniła się pod względem technicznym. Jednak do ogólnej atrakcyjności iPada wciąż mu czegoś brakowało…

Wykonanie – Acer już nie znaczy tandetne

Wspominałem już o tym przy okazji recenzowania netbooka Aspire One D260, laptopa Aspire 5750 czy touchbooka IconiaAcer powinien przestać kojarzyć się z tandetnymi, plastikowymi oraz rozsypującymi się produktami. Czasy tanich TravelMate’ów z serii 24xx minęły i produkty tej firmy mogą spokojnie konkurować pod względem jakości wykonania.

Acer Iconia Tab A500 jest wykonany bardzo solidnie. Plastikowo-metalowa obudowa jest wykonana całkiem przyzwoicie, w końcu jakiś Androidowy tablet, który wygląda naprawdę nieźle. Co prawda wagowo nie powala na kolana (~730g, czyli mniej więcej tyle co iPad pierwszej generacji), ale da się go całkiem wygodnie trzymać. Nic się nie ugina, nic nie skrzypi, jest dobrze.

Na krawędziach tabletu znajdziemy pełnowymiarowy port USB działający w trybie host, mini-USB, mini-HDMI, slot kart pamięci micro-SD, miniJack dla słuchawek. Na dolnej krawędzi można również znaleźć port od stacji dokującej, którą można dokupić osobno.

Aparat / kamera

Szczerze mówiąc, coraz bardziej zastanawiam się po co w ogóle w tabletach są montowane zewnętrzne aparaty/kamery. Chociaż w Iconia Tab A500 zastosowano 5-megapikselowy aparat z tyłu, jego jakość jest… przeciętna. Podobnie było w przypadku iPada 2, czy LG Swift 2X. Robienie zdjęć 10″ tabletem według mnie jest bardzo średnio wygodne. Czasem może się jednak przydać, więc jego obecność można jakoś uzasadnić.

Przednia kamerka za to spisuje się całkiem nieźle – trochę bawiłem się tym 2-megapikselowym urządzeniem i jakość do wideorozmów była wystarczająca. Szkoda tylko, że Skype na Androida wciąż nie obsługuje wideorozmów…

Wydajność: Tegra 2 i 1 GB RAM DDR3

Sercem tabletu Acer Iconia Tab A500 jest procesor NVidia Tegra 2 250 o taktowaniu 1 GHz. Takie samo rozwiązanie pojawiło się we wspomnianym LG 2X, czy Notion Ink Adam. Ten sam procesor zastosowano w konkurencyjnej Motoroli XOOM i pewnie będzie też bazą dla kolejnych podobnych urządzeń.

Mocy mu nie brakuje, wszystko działa sprawnie, uruchamia się i instaluje bardzo szybko. Na pewno trochę tu zasługi systemu Android 3.0 Honeycomb, który jest zdecydowanie lepiej dostosowany do dwurdzeniowych procesorów, niż wersje z serii 2.x. W Iconii Tab A500 zastosowano 1 GB pamięci typu DDR3, która powinna jeszcze odrobinę zwiększyć szybkość.

W zależności od wybranego testu / benchmarka, ostateczny wynik był zbliżony do innych urządzeń w podobnej specyfikacji. Wspomniany Android 3.0 pomagał trochę w nadganianiu nawet podkręconego LG Swift 2X.

Software, czyli Honeycomb w akcji

Najnowszej wersji Androida chcę poświęcić osobny wpis, który pojawi się na blogu jutro lub pojutrze. Zasadniczo Honeycomb robi dobre wrażenie i bardzo przymnie mi się z niego korzystało – nawet poradziłem sobie z niemiecką wersją językową, chociaż niewiele rozumiałem :)

Brakowało mi osobnej kategorii w Markecie z aplikacjami dostosowanymi do tabletów – App Store posiadał osobną kategorię dla iPada. W przypadku Android 3.0 trzeba było szukać pod hasłami „tablet” i „honeycomb” i to oceniam na zdecydowany minus. W wynikach wyszukiwania wyskakiwały zarówno aplikacje dopasowane do tej wersji systemu, jak i aplikacje/dodatki posiadające elementy przypominające najnowszą wersję systemu.

O problemach dystrybucją nowych wersji Androida pisałem już wcześniej i problem wydaje się być wciąż aktualny. Urządzeń obsługiwanych przez najnowsze wersje Androida wciąż nie ma zbyt wiele…

Czas pracy na baterii

Bateria w Iconii Tab A500 robiła całkiem niezłe wrażeniem, spokojnie wytrzymywała około 7 godzin bardzo aktywnego używania. Urządzenie miałem niestety zbyt krótko żeby sprawdzić w praktyce podczas podróży czy na jakiejś konferencji, ale można zakładać, że wystarcza na podobny okres czasu co iPad czy podobne urządzenia z Androidem.

Chociaż nadal według mnie najlepiej sprawdzała się funkcja hibernacji, którą zaimplementował w A70IT Archos. Stan aplikacji był zapisywany, a samo urządzenie było w zasadzie nieaktywne, co pozwalało na baaaaaardzo długi czas pracy.

Podziękowania

Testy tabletu zawdzięczam Dooshkowi i ekipie DeSmart z Gdyni. Mam nadzieję, że dodadzą swoje opinie dotyczące tabletu w komentarzach do tego wpisu.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 30 maja 2011
Tagi: , , , , ,
Kategorie: android, ciekawostki, hardware, internet, software, tablety, Testy sprzętu, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Acer Iconia Tab A500 – recenzja"

  1. po co zewnetrzna kamera? do augmented reality :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 30 maj 2011 #

    • Racja, trafna uwaga. Chociaż do wyłapywania znaczników wystarczyłaby spokojnie 2-mpix kamerka, taka jak w przypadku frontowej.

      Licytowanie się megapikselami (5, 6 czy nawet 8) w przypadku dość średnich przetworników do niczego sensownego nie prowadzi…

      Autor komentarza, poniedziałek, 30 maj 2011 #

    • dokładnie. w moim Sony-Erricson 5Mpix robilo zdjecia fatalnej jakosci. liczy sie jakosc matrycy a nie ilosc Mpix, a jako ze w urzadzeniach mobilnych matryca to zazwyczaj wielkosc polowy paznokcia, no to i jakosc fotek jest fatalna.

      Pozatym na porzadne augmented reality przyjdzie nam poczekac. Chociaz nastepca Tegry 2 pokazal ze moc obliczeniowa mobilnych urzadzen naprawde rosnie w zastraszajacym tempie (szkoda ze pojemnosc baterii nie rosnie wprost proporcjonalnie :)

      Autor komentarza, wtorek, 31 maj 2011 #

  2. Ok, to po paru dniach używania kilka moich uwag. Pierwsza, najważniejsza rzecz: niestety Honeycomb lubi się sypnąć. Zazwyczaj jest to proces w stylu *core* i nie ma to wpływu na działanie systemu jednak zdarza się. Czytałem gdzieś, że ma niedługo wyjść v3.1 może to trochę poprawi stabilność.

    Do tego, niestety, niektóre aplikacje nie działają pod nowym systemem – po prostu się wysypują.

    Poza tym jest fajnie. Bardzo szybko trwa instalacja aplikacji/gier – mam Desire HD i tam też jest w miarę szybko ale tutaj trwa to dosłownie sekundy.

    Co do płynności to niestety ja to trochę widzę inaczej niż Ty Tomek :) Tablet w pozycji poziomej działa płynnie (test przewijania desktopów z włączoną live wallpaper) jednak w trybie pionowym widać już delikatny spadek fps :) To samo z „wyskakującymi” okienkami (ładna animacja ale nadal spadek fps). Czepiam się – wiem no ale oczekiwałem, że graficznie będzie bez zarzutu (w końcu NVIDIA…). Do tego zdarzyło mi się, że przycinały się filmy z YT i nie była to wina sieci. Słabo.

    Za to bardzo pozytywnie jestem zaskoczony dźwiękiem. Jest tam sobie jakieś Dolby cośtam i naprawdę daje radę – dźwięk jest przestrzenny, dosyć głośny, spokojnie można oglądnąć sobie film.

    Tak jak Tomek pisał, obudowa wykonana jest bardzo solidnie, ma się wrażenie monolitu, bez możliwości odpadnięcia czegokolwiek.

    Polecam :)

    Autor komentarza, wtorek, 31 maj 2011 #

  3. A i jeszcze jedno: nowy Market – bardzo fajny, przejrzysty, duży (!), chociaż tak jak Tomek pisał brakuje działu „tablets only”.

    Autor komentarza, wtorek, 31 maj 2011 #

  4. Mam pytanie dla mnie istotne. Czy na A500 działa Gadudroid lub VCommunicator? Mógłby któryś posiadacz sprawdzić dla mnie? Będę wdzięczny bo od tego w sumie uzależniam zakup tego tabletu. :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 13 cze 2011 #

  5. Czy ktoś sprawdzał działanie GPS, które aplikacje pracują i jak szybko łapie fixa? Dzięki.

    Autor komentarza, piątek, 14 paź 2011 #

  6. tak, działa vComunicator, ale gadudroid już nie :/

    Autor komentarza, niedziela, 13 lis 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów