Transportoid – rozkład jazdy w telefonie z Androidem

 

Wśród aplikacji mobilnych można wyróżnić te bajeranckie, które wykorzystują najnowsze technologie (akcelerometry, GPS, aparaty, touchscreeny, animacje 3D i inne cuda…) oraz te proste, spełniające czasami wręcz bardzo prozaiczne zadania. Ale niejednokrotnie okazywało się, że to właśnie te drugie są najbardziej przydatne. Weźmy na przykład takie rozkłady jazdy komunikacji miejskiej: niezbędne minimum to wyszukiwanie odjazdów z wybranych przystanków i linii w konkretnym mieście.

Transportoid

Taką ciekawą aplikacją, która mi ostatnio przypadła do gustu i na dobre zagościła w moim Androidowym telefonie, jest Transportoid, czyli offline-owy rozkład jazdy komunikacji miejskiej.

Aplikacja jest najzwyczajniej w świecie przydatna i wygodna w użyciu. Wybieram konkretny przystanek lub linię, a aplikacja pokazuje mi najbliższe odjazdy. Jasnym kolorem są zaznaczone kursy odległe, żółte odjeżdżają w przeciągu kilku-kilkunastu minut, natomiast widząc czerwony kolor wiem, że powinienem wystartować na przystanek sprintem. Proste.

Transportoid - sprawdzenie odjazdu z dowolnego dnia i godziny

Możemy oczywiście również sprawdzić rozkłady jazdy dla każdej linii o dowolnej porze, dowolnego dnia.

Przydatne jest grupowanie wszystkich linii odjeżdżających z danego przystanku, możliwość zaznaczania ulubionych linii i przystanków (takie zakładki, nie trzeba ich za każdym razem wyszukiwać). Z informacji na stronie projektu wynika, że trwają ostatnie testy modułu wyszukiwania połączeń, a w przyszłości planowane jest również m.in. dodanie obsługi GPS do wyszukiwania pobliskich przystanków czy wizualizacja ich położenia na mapach Google.

Transportoid wyszukiwanie połączeń w nowej wersji

W tym momencie Transportoid obsługuje następujące miasta: Warszawa, Kraków, Wrocław, KZK GOP, Gdańsk, Łódź, Białystok, Toruń, Rybnik, Opole. Świetną sprawą jest możliwość dodawania własnych rozkładów – na stronie projektu podany jest format danych obsługiwanych przez program.

W weekend powinienem skończyć prace nad generatorem rozkładów dla ZKM Gdynia (które to przedsiębiorstwo obsługuje trasy w Gdyni, Sopocie i zahacza o inne miasta), a może spróbuję też przygotować taki dla SKM w Trójmieście. Oczywiście udostępnię później to wszystko za free.

Transportoid można pobrać z marketu za darmo:

Pobierz rozkłady jazdy Transportoid

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 8 kwietnia 2010
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: android, ciekawostki, gsm, internet, software, startupday, trójmiasto, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Transportoid – rozkład jazdy w telefonie z Androidem"

 1. A coś podobnego na „zwykłe” telefony… :)

  Autor komentarza, czwartek, 8 kw. 2010 #

  • Jest w Javie aplikacja „mmpk”, obsługuje kilka miast(w tym Gdańsk), przy pobieraniu można wybrać rozkład których linii chcemy. Używam i działa bardzo sprawnie.

   Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

  • Dokładnie, telefony z Javą mają mmpk z bodaj 20 rozkładami dla różnych miast i aglomeracji.

   Autor komentarza, sobota, 10 kw. 2010 #

  • Lecę sprawdzić – dzięki chłopaki :)

   Autor komentarza, sobota, 10 kw. 2010 #

  • Faktycznie całkiem niezłe to na Javę, a największy Plus, że nie łączy się z netem podczas korzystania, jedynie jeśli chce się aktualizować rozkłady.

   Autor komentarza, środa, 14 kw. 2010 #

 2. Coraz mocniej ciągnie mnie do tel. z Androidem :D

  Tylko się zastanawiam, czy Adroid nie obsługuje żadnego SQLa? Iż rozkłady mają być przechowywane w plikach tekstowych?

  Jak chcesz przygotować rozkład na Gdańska (MPK i SKA) czyli można korzystać na raz z kilku baz danych?

  Z schematu dni widzę iż domyśle jest pod kursy pon-pt, sob, nied(święto). A co jak niektóre linie mają układ pon-czw, piątek/sob – sob/święto, świeto/pon. (Kraków linie nocne 6xx).

  Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

  • Hej, tu mówi autor. Tekstowy jest „dystrybucyjny” format rozkładów, bo tak jest prościej napisać konwerter i walidować wyniki gołym okiem – w końcu rozkłady przygotowują wolontariusze.

   Gdy pobierzesz sobie rozkład dla jakiegoś miasta, istotna część danych wlatuje do bazy SQLite (silnik ten jest częścią infrastruktury Androida).

   Co do nietypowych rozkładów – autor rozkładów dla Krakowa zaznaczył w komentarzu do rozkładów jak są konwertowane kursy weekendowe. Rozkładów jeszcze bardziej nietypowych (np. KZK GOP – osobny rozkład wybranych linii w środę) w programie nie ma i trzeba się z tym pogodzić.

   Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

 3. Super! Sam coś takiego zaczynałem pisać! :)

  Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

 4. Kiedy można się spodziewać rozkładu jazdy dla Poznania?

  Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

  • W Poznaniu możesz korzystać z aplikacji Ginger (http://ginger.pasjagsm.pl/), która jest dostępna przynajmniej od 3 lat

   Autor komentarza, wtorek, 20 kw. 2010 #

  • Jest już testowa wersja Ginger na Androida. Ma mniej funkcji niż Transportoid, jest za to zdecydowanie mniejsza i szybsza

   Autor komentarza, poniedziałek, 4 paź 2010 #

  • Działa :) Dzięki wielkie za informacje :)

   Autor komentarza, poniedziałek, 4 paź 2010 #

  • Korzystam :) Tylko że jest to aplikacja javowa, z której ciężko się korzysta na Androidzie ;)

   Autor komentarza, wtorek, 20 kw. 2010 #

 5. Fajne :) A Coś dla iPhone i Gdańska ?
  ZTM zrobił fajną web aplikację dla tramwajów, szkoda tylko że autobusów nie obsługuje.

  Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

 6. Jedna z bardziej przydatnych aplikacji.. :)

  Autor komentarza, piątek, 9 kw. 2010 #

 7. Cos premiera sei opoznia ;)

  Autor komentarza, środa, 14 kw. 2010 #

 8. Na iPhone jest Scheduler Poland w AppStore

  Autor komentarza, niedziela, 13 cze 2010 #

  • A idź się wal pazerniaku! Ty bierzesz kasę za cudzą własność a tu rozkłady są tak jak powinno być czyli za darmo! Mam Iphone i Galaxy II. I cieszę się, że tutaj autor rozwiązał to tak jak trzeba. Płaci się tylko za dodatki, które on dodał. Ja uważam, że żadnych wad Transportoid niema, wraca lepie na swoją tępą kakaki=kupa gówna.

   Autor komentarza, wtorek, 24 maj 2011 #

 9. Niestety z tego co widzę Transportoid ma jedną podstawową wagę. Umoźliwia szukanie tylko z jedną przesiadką, to czasem w niektórych miastach np Kraków mało.

  Widzę iż w opcji płatnej, ma być to dopiero planowane. To chyba na razie zostaje korzystać z jakdojade.pl czy mpkgoogle.rox.pl i wykorzystać do czegoś pakiet.

  Autor komentarza, piątek, 17 wrz 2010 #

  • Prawdopodobnie jedyną aplikacją mobilną działającą na telefonach javowych, która bez łączenia się z Internetem umożliwia planowanie przejazdu z dowolną liczbą przesiadek, jest itiner (http://itiner.pl). Dla części miast (np. Poznań, Wrocław, Gorzów czy Zielone Góra) obsługuje wyszukiwanie połączeń między POI (uczelnie, kina, teatry, restauracje…) oraz adresami (ulica, numer domu). Współpracuje z GPS-em i wyświetla pozycję i/lub przejścia piesze na mapie. Dodatkowo w przypadku Zielonej Góry wyświetla rzeczywiste czasy oczekiwania na autobusy.

   Autor komentarza, sobota, 18 wrz 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów