Testy Samsunga N140: hardware

 

Uwaga: tekst od czasu do czasu aktualizuję, dodając treść lub zdjęcia na podstawie pytań zadanych w komentarzach. Ich lekturę również polecam.

Netbook Samsung N140

Zgodnie z zapowiedziami, dziś i w kolejne dwa piątki pojawią się tu wpisy poświęcone netbookowi Samsung N140, który otrzymałem na miesiąc do testowania. Na pierwszy ogień pójdzie hardware, czyli opis samego sprzętu.

Specyfikacja

„Pod maską” siedzi płyta główna z chipsetem Intel 945GSE, procesor Intel Atom N270 1,6 GHz, 1GB pamięci RAM, zintegrowana karta grafiki Intel GMA 950. LAN, WLAN, Bluetooth, 10,1″ matryca LED wyświetlająca obraz w nominalnej rozdzielczości 1024×600, dysk 160GB… ot, standard spotykany w praktycznie wszystkich nowych netbookach.

Nie będę opisywał dokładnie każdego elementu czy przeprowadzał jakichś testów wydajności – przeprowadzono ich już masę i wiadomo, że nie będzie tu jakiejś znacznej różnicy w stosunku do innych modeli.

6-komorowej baterii o pojemności 5200 mAh będzie poświęcony cały osobny wpis, więc na razie pominę ten element.

Obudowa, wykonanie

Z pudełka od kuriera wyjąłem netbooka o prostym, eleganckim designie. Kompaktowa, czarna obudowa wykonana została z tworzywa o całkiem przyzwoitej jakości. Błyszcząca pokrywa wygląda bardzo efektownie, a elegancji dodaje jeszcze metalowa ramka biegnąca wokół klawiatury. Błyszcząca powierzchnia oznacza niestety konieczność częstego wycierania odcisków palców, a ściereczki w zestawie brak.

samsung n140 tył

N140 wyposażony jest w typowe porty. Z prawej 2 x USB, security lock i gniazdo zasilacza. Z lewej trzeci port USB, VGA do podłączenia monitora/projektora, tuż obok gniazdo Ethernet/RJ-45 i dwa wejścia minijack na słuchawki i mikrofon. Z przodu czytnik kart SD i włącznik zasilania.

samsung n140 wystająca bateria

Pod ostatnim wpisem pojawiło się pytanie o wystającą baterię. Obraz wart więcej niż tysiąc słów: jak widać bateria wystaje minimalnie i w niczym nie przeszkadza. I nawet z nią jest niższy niż mój Eee 1000HE:

samsung-n140-vs-asus-eeepc-1000he

Dostęp do pamięci RAM nie jest problemem, aby wymienić kostkę wystarczy odkręcić tylko jedną śrubkę. Aby dostać się do dysku twardego, trzeba niestety rozbebeszyć większość obudowy.

samsung-n140 wymiana pamięci

Klawiatura

Wcale nie procesor, ilość zainstalowanej pamięci, karta graficzna czy pojemność dysku są najważniejszym elementem netbooka. Jeśli często korzystasz z tych małych komputerków do pisania w terenie, szybko przekonasz się, jak kluczową sprawą jest wygodna klawiatura.

samsung-n140-klawiatura-2

Klawiaturę użytą w testowanym Samsungu można określić jako dość wygodną. Poszczególne klawisze są duże i szerokie (znacznie większe niż niż w 1000HE), lekko profilowane, wykonane z matowego plastiku. Skok jest wyczuwalny i miękki. Przy czym przez cały czas wydawało mi się, że klawisz Del miał trochę większy skok… ale to pewnie przez umiejscowienie i mniejszy rozmiar.

samsung-n140-klawiatura

Z istotnych szczegółów układu: Fn na prawo od lewego Ctrl, spacja ma długość około 4 klawiszy. Pg Up/Home oraz Pg Dn/End są umieszczone po bokach „strzałki w górę i to Pg Up/Dn są dostępne bezpośrednio. Ja częściej używam jednak Home i End i trochę męczy mnie konieczność łapania lewą ręką Fn. Te przyciski są nieco mniejsze i nieco przesunięte w dół w stosunku do doo pozostałych i niestety często zdarzało mi się trafić w Shift lub klawisze poniżej (które to w kombinacji z Fn odpowiadają za zmianę głośności).

samsung-n140-klawiatura

Brakuje mi jednak troszkę miejsca na nadgarstki. Gdyby zastosowano ciutkę mniejsze klawisze lub przesunięto całą klawiaturę bliżej zawiasów od matrycy (jest wolne miejsce), to pisanie byłoby wygodniejsze. Jednak klawiatura jak klawiatura, do każdego nowego układu trzeba się przyzwyczaić. Jak zwykle polecam przed zakupem udać się gdzieś do sklepu gdzie można włączyć komputer i popisać sobie przez kilka minut w notatniku.

Touchpad

Odpowiedniej wielkości, odpowiedniej czułości, regulowany przez sterowniki systemowe obszar scrolla. Wspiera multitouch, czyli można np. zoomować „szczypaniem”. Wydaje mi się, że przyciski pod touchpadem można było rozwiązać trochę lepiej. Teraz jest to jednolity przycisk oddzielony od brzegu obudowy. W 1000HE genialne są duże przyciski nachodzące na brzeg obudowy, dzięki czemu dużo łatwiej się „klika”.

samsung-n140-touchpad-klawiatura

Głośność pracy

Samsung N140 jest zadziwiająco cichy. Miałem uruchomione kilka programików, które dość mocno obciążały procesor, a mimo to wiatrak wciąż pracował spokojnie. Gdy pobuszowałem jeszcze trochę w BIOSie, znalazłem opcję pozwalającą dokładniej określić czy chcemy aby wiatraczek stale chodził na niewielkich obrotach, czy też pozwalamy na wyłączanie i rozpędzanie go gdy jest potrzebny. Sprawuje się to w praktyce rewelacyjnie.

W kolejnych odcinkach…

W poniedziałek czeka mnie dłuuugi dzionek w pracy, więc zabiorę netbooka i zobaczę jak trzyma bateria. Kolejny wpis będzie poświęcony oprogramowaniu dołączonemu do komputera.

Czekam również na Wasze pytania i sugestie.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 18 września 2009
Tagi: , , , , , , ,
Kategorie: Eee, hardware, it, komercyjne, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Testy Samsunga N140: hardware"

  1. Ile kosztuje przeciętnie taki sprzęt??

    Autor komentarza, piątek, 18 wrz 2009 #

    • Nie widziałem jeszcze tego modelu w żadnym z polskich sklepów, ale na podstawie podpisanego cyrografu i brytyjskiego eBay strzelam, że cena będzie wahać się w okolicach 1700zł.

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

    • Znalazłem go dzisiaj w sklepie notebooki.pl za 1463, dokładny kod to: NP-N140-KA01PL
      Pozdrawiam

      Autor komentarza, niedziela, 20 wrz 2009 #

    • NP-N140-KA01PL za 1399 w Warszawie – Saturn Centrum Targówek, 2009-10-19

      Autor komentarza, wtorek, 20 paź 2009 #

  2. O faktycznie klawiatura w takim sprzęcie to podstawa. Ostatnio miałem przez pewien czas jakiegoś Leoparda i niestety tamtejsza klawiatura strasznie mi nie podeszła. Szczególnie przez klawisz Fn w samym rogu, przez co kombinacje Ctrl+C > Ctrl+V mi nie wchodziło gdyż trzeba strasznie wąskiego chwytu :/

    Autor komentarza, piątek, 18 wrz 2009 #

  3. Odnośnie touchpada: czy granica z resztą obudowy jest wyczuwalna? Ta obwódka wystaje lekko? Bo u mnie (NC10) wciąż nierzadko zdarza się kreślić palcem po obudowie zamiast na tabliczce :D

    Autor komentarza, piątek, 18 wrz 2009 #

    • Na pewno czuję moment w którym zjeżdżam palcem z touchpada na obudowę. Różnica w wysokości pewnie w okolicach 1mm, podobnie jak ramka wokół touchpada.

      Aha, tylko zewnętrzna strona matrycy pokrywy jest błyszcząca, cała reszta obudowy jest wykonana z matowego plastiku. Mniej miejsc do ścierania odcisków paluchów ;)

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  4. Bardzo mi się podoba klawiatura. Jednak samo wykonanie też jest bardzo ładne :)

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  5. pokaz fotke z bliska touchpada i klawiszy, najlepiej pod lekkim katem :>

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

    • Dodałem do tekstu fotki klawiszy i touchpada.

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  6. Napisz porównanie Samsunga vs. Twojego Asusa, jestem ciekaw który lepszy.

    Jak pisałem porównanie N140 vs MSI Wind U100 to Samsung zmiażdżył konkurenta i w sumie nie było co porównać ;)

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

    • Pojawiło się kilka próśb o takie porównanie z 1000HE, więc pewnie pojawi się jakieś zestawienie. Wygranej przez nokaut się nie spodziewam, będzie to raczej pełna dwunastorundowa walka na punkty…

      Piszesz, że N140 „zmiażdżył” U100. Masz tu na myśli jakość wykonania, tak? Bo z tego co widzę, to parametry techniczne bardzo zbliżone…

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

    • Jakość wykonania
      Czas pracy na baterii
      Kultura pracy
      :)

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  7. klawiatura jest niemal identyczna jak w laptopach Lenovo. tylko klawisze Ctrl i Fn są zamienione miejscami. to dobrze, kolejne „za” kupnem tego cudeńka. :]

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  8. z windem nie ma co rownac, bo w chwili premiery byl juz slaby.
    Tomku, a jak możesz to podaj mi przy okazji informacje o dzialaniu mikrofonu przy rownoczesnym korzystaniu z lapka – bo mam wrazenie ze tak umiejscowiony mikrofon moze byc zakrywany :>
    Czy nie ma problemu z klapa? czy nie trzeszczy, nie wygina sie za bardzo? czy dobrze chroni matryce?
    czy sama obudowa pod naciskiem dlonji nie ugina sie, i nie wydaje dzwiekow?
    i bardzo interesuje mnie porownanie dzialania baterii miedzy Twoim HE i tym SAM. najlepiej jakbys na obydwuch odpalił batterymetera czy cos takiego. tak zeby dokladnie w tych samych okolicznosciach bylo porownanie.
    mysle o zastapieniu eee901 czyms nowym, i ten model sie ciekawie zapowiada. mam nadzieje ze beda jakies baterie o zwiekszonej pojemnosci do niego tylko ;d

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

    • Mikrofon: Pisanie nie jest problemem, dłoń i tak trzyma się ciutkę dalej od touchpada. Kliknięcia za to słychać wyjątkowo wyraźnie – jeśli gadasz z kimś przez skype’a, to lepiej używać myszki :)

      Obudowa nie wydaje jakichś niepokojących dźwięków podczas dotykania. Fakt, górna klapa ugina się ciut bardziej pod naciskiem niż w moim 1000HE.

      Zawiasy: hm… dużo cieńsze niż w moim Asusie, delikatniejsze. Tak jak już Ci pisałem na Blipie, po złapaniu komputera po bokach i obróceniu do góry nogami, klapka się delikatnie uchyla… ale to samo dzieje się w Asusie. Podczas normalnej pracy trzymają już stabilnie. Oba netbooki nie mają mechanicznych zaczepów do klapek, więc to chyba urok takiego rozwiązania.

      Opis baterii w przyszły piątek, przez tydzień uda mi się ją konkretnie wymęczyć w różnych okolicznościach przyrody :)

      Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  9. aaa i jeszcze cos, znajdz pendive podobnego do Corsair Voyager, PAtriot Xporter i zobacz czy bez problemu wchodzi do portu usb, bo w niektorych lapkach porty usb jak sa pod takim skosem juz nie stykaja sie z penem.

    Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

  10. Wiem, czepiam się Tomku ;) ale nie byłbym sobą:

    „który otrzymałem na miesięczne testy”

    Ilu miesięczne ? ;) Chyba powinno być na miesiąc testów?

    Autor komentarza, poniedziałek, 21 wrz 2009 #

  11. cena na allegro 1699

    Autor komentarza, czwartek, 24 wrz 2009 #

  12. to ja mam jeszcze jedno pytanie w sprawie tego netbooka
    a w zasadzie to pytanie moznaby podpiac pod wszystkie netbooki 10 calowe

    W niektorych recenzjach strasza,ze czest bedzie trzeba uzywac scrollowania w poziomie przy przegladaniu stron www
    Jak jest w rzeczywistosci?

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 paź 2009 #

    • Przesadzone. 10″ netbooki mająÂ nominalną rozdzielczość 1024×600. Większość stron jest wciąż dopasowywana do szerokości 1024, więc nie ma problemów z poziomym scrollem.

      Jeśli projektanci zaczną tworzyć szersze strony, to oczywiście pojawi się poziomy pasek. Ale problem dotknie tak samo wszystkich korzystających z rozdzielczości 1024×768 na normalnych monitorach.

      Autor komentarza, poniedziałek, 19 paź 2009 #

  13. A jak spisują się glosnoczki w tym malenstwie w porównaniu do przecietnej klasy notebooka? Wystarcza do obejrzenia filmu w cichym otoczeniu bez konieczności podlaczania sluchawek?

    Ps. Czy ktoś może testował tego samsunga (typu modelu nie pamietam;/) z systemem głośników 3.1?

    Autor komentarza, wtorek, 20 paź 2009 #

  14. Jak ma się ten model do N120?

    Autor komentarza, sobota, 31 paź 2009 #

  15. czy owy netbook bez problemu odtworzy program o takich wymaganiach?
    – system operacyjny Windows 2000 PL, XP PL, Vista PL, 7, 8 PL (32 bit)
    – ok. 890 MB miejsca na dysku twardym
    – CD-ROMx16
    – pamięć operacyjna 256 Mb
    – karta graficzna TrueColor 1024×768
    – karta dźwiękowa

    Autor komentarza, czwartek, 17 sty 2013 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów