Opera Mini 5 beta

 

Opera Mini 5 beta - nowa strona startowa

Można już pobrać betę najnowszej, 5. wersji przeglądarki Opera Mini. Wśród nowości znalazły się dwie funkcje, na które czekałem od dawna: przeglądanie w kartach (tabach) i copy&paste.

Jeszcze w dniu premiery zainstalowałem na mojej Nokii E51, przetestowałem i muszę stwierdzić, że działa rewelacyjnie. Już prawie ideał.

Nowy design

Opera Mini 5 beta - nowe menu

Pierwszą rzeczą, którą zauważymy po uruchomieniu przeglądarki, to jej nowy design. Wszystko większe, bardziej kolorowe, animowane, opatrzone w ikonki. Od razu mi się skojarzyło z iPhone i nie widzę w tym nic złego.

Zmodyfikowano również stronę startową. Podobnie jak w desktopowej wersji przeglądarki, po włączeniu nowej karty zobaczymy „Speed Dial”, czyli skróty-miniaturki do 9 ustawionych przez nas ulubionych stron WWW. Ładne i przydatne.

Przeglądanie w kartach

Gdy desktopowe przeglądarki nie obsługiwały jeszcze przeglądania w zakładkach, zawsze można było otwierać kolejne strony w nowych oknach. Więcej klikania, więcej otwartych okien, większe zamieszanie na pasku zadań, ale dało się.

A w telefonie mogłem mieć tylko jeden proces Opery Mini, w której wyświetlała się tylko jedna strona. Owszem, od dawna były dostępne inne przeglądarki dla telefonów (bawiłem się np. UCWEB), ale tym z kolei brakowało serwerów proxy Opery, które pozwalały zaoszczędzić po kilkanaście cennych KB transferu.

Teraz buszuję po sieci, otwieram linki w nowych zakładkach mogąc spokojnie doczytać aktualną stronę do końca. Przy pomocy klawiszy skrótów szybko przeskakuję pomiędzy kolejnymi kartami. Pełny luksus. Tylko boli mnie to, że średnie dzienne zużycie transferu wzrosło mi prawie czterokrotnie… Więcej kart -> więcej stron -> więcej ściągnięte. Będzie trzeba się rozejrzeć za jakimiś większymi pakietami, bo z torbami pójdę…

Schowek, czyli copy&paste w akcji

Opera Mini 5 - copy&paste

Opera Mini w końcu dorobiła się również funkcji schowka, czyli możliwości zaznaczania, kopiowania i wklejania fragmentów tekstu do formularzy. W połączeniu z przeglądaniem w kartach – rewelacja.

Minus: sposób wprowadzania tekstu

opera mini 5 beta wprowadzanie tekstu

W nowej wersji zmienił się sposób wprowadzania tekstu w formularzach. Przeglądarka wymusza swoje przyporządkowanie liter do klawiszy, przez co w chwili obecnej nie mogę np. wprowadzać polskich znaków. Gdy pojawi się ostateczna wersja wraz z tłumaczeniami na inne języki, pewnie zostanie to poprawione. Na razie trzeba to jakoś przeboleć.

Dużo bardziej wkurza wymieszanie kolejności znaków specjalnych. Do szału doprowadza zwłaszcza przeklikiwanie się do przecinka, który wylądował prawie na samym końcu. Przeglądarka zablokowała mi również systemowe menu, które pozwala łatwo wybrać dodatkowe symbole. Mam cichą nadzieję, że zostanie to jakoś usprawnione w finalnej wersji.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 19 września 2009
Tagi: , , , , , , ,
Kategorie: gsm, internet, software, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Opera Mini 5 beta"

 1. Ja mam Samsunga S5230 i przyznam, że trochę się zacina.

  Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

 2. „W nowej wersji zmienił się sposób wprowadzania tekstu w formularzach. Przeglądarka wymusza swoje przyporządkowanie liter do klawiszy, przez co w chwili obecnej nie mogę np. wprowadzać polskich znaków. Gdy pojawi się ostateczna wersja wraz z tłumaczeniami na inne języki, pewnie zostanie to poprawione. Na razie trzeba to jakoś przeboleć.”

  Wyłącz inline editing (w preferencjach) — wrócą polskie litery i sposób wprowadzania znany z poprzedniej wersji (niestety nie da się zrobić inline z wprowadzaniem znanym z telefonu)

  Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

 3. O, dzięki. Faktycznie, nie doklikałem się do tego.

  Autor komentarza, sobota, 19 wrz 2009 #

 4. UCWeb też chodzi przez proxy i kompresuje strony (może nie aż tak efektywnie jak to robi mini Opera, ale starają się ;). Dane lecą przez amerykańskie serwery SoftLayer.
  A sama nowa mini5 zaskoczyła mnie odejściem (w stosunku do mini4) od autofocusa kursora na aktywne elementy strony. W mini4 wystarczyło jechać kursorem w dół a chwytał po kolei wszystkie elementy. W piątce już tak nie ma. Trzeba się „najeździć” kursorem, podobnie jak we wbudowanej w E51 przeglądarce. Szkoda, bo poprzednie rozwiązanie było praktyczniejsze.
  Brakuje mi też podpowiedzi skrótów. W mini4 wystarczyło nacisnąć gwiazdkę i za chwilę w rozwijały się podpowiedzi. Tu naciskasz * i dzieje się nic :)
  Nie wiem czy widziałeś Ozone mobile. Zapowiada się dobrze. Acid3 test: 94/100 ;)

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 wrz 2009 #

 5. muszę ściągnąć sobie opere na mojego G1 i potestować

  Autor komentarza, poniedziałek, 21 wrz 2009 #

 6. A zauważyliście te małe kreseczki na bokach ekranu, które pokazują w którym miejscu strony (początek, środek, już prawie koniec…) jesteście? Fajny drobiazg

  Autor komentarza, wtorek, 22 wrz 2009 #

 7. A teraz taka mała ciekawostka – po sieci już ponad rok temu zaczął krążyć mod OperyMini 4, w którym została odblokowana domyślnie ukryta możliwość przeglądania w tabach (ale skomplikowałem to zdanie;)

  Autor komentarza, czwartek, 24 wrz 2009 #

 8. właśnie chciałem ściągnąć operę z Android Market, a tu lipa, jest tylko wersja 4.3.2

  Autor komentarza, piątek, 25 wrz 2009 #

 9. Zdecydowanie Opera mini5 bije wszystko inne na głowę. Pomimo braku wprowadzania polskich znaków w „inline editing” taka edycja bardziej mi się podoba.

  BTW: Jak zmienić/usunąć strony w Speed Dial?

  ^budek24 ;)

  Autor komentarza, poniedziałek, 28 wrz 2009 #

 10. O stary zaczynam kochac twój blog, dowiedziałem się o rzeczach o których nie miałem pojęcia, jak naprzykład ta operka, myślałem, że jest mobilna opera i nowszych wersji juz nie będzie a tu miłe zaskoczenie :)

  Autor komentarza, niedziela, 4 paź 2009 #

 11. Niestety na spv m3000 wiesza się, o ile wersja 4.x działa świetnie, o tyle ta zawiesza się i tylko reset javy pomaga :/
  Może w wersji finalnej będzie lepiej :)
  Jakby ktoś pytał, nie korzystam z opery mobile tylko mini (ta co działa w javie), a to ze względu na znacznie mniejsza ilosc pobieranych danych.

  Autor komentarza, wtorek, 26 sty 2010 #

 12. wlasnie, jak edytowac wpisy w fast dialu ?

  Autor komentarza, czwartek, 4 lut 2010 #

 13. Również przyłączam się do pytania wyżej, może zmienić te strony?

  Autor komentarza, poniedziałek, 12 kw. 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów