Nokia 700 – wszystko co najlepsze w Nokii
W sobotniej recenzji telefonu Nokia 500 wspominałem, że w tym samym czasie posiadałem drugi telefon tego producenta, który zdecydowanie mi się bardziej spodobał. Jest to Nokia 700, należąca do tej samej serii urządzeń działających w oparciu o najnowsze wersje Symbiana.
Telefon bardzo pozytywnie mnie zaskoczył połączeniem wszystkich najlepszych cech, z którymi zawsze kojarzyła mi się Nokia z segmentu tych biznesowych:
- mały, kompaktowy rozmiar,
- solidna metalowa obudowa,
- bardzo przyjemny design,
- pasujący do reszty system operacyjny
Biorąc te wszystkie elementy pod uwagę, mogę śmiało powiedzieć, że chociaż Nokia 700 nie jest smartfonem idealnym, to jednak jest według mnie jednym z najlepszych nie-windowsowych modeli, jaki wypuściła Nokia w ostatnim czasie.
Specyfikacja techniczna
Patrząc na specyfikację techniczną Nokii 700 widzimy wszystko, co nowoczesny telefon z ponad-przeciętnej półki mieć w sobie powinien: jest 1 GHz procesor (jednordzeniowy) i 512 MB RAM. Jest WiFi 802.11 b/g/n, jest moduł HSDPA pozwalający pobierać z sieci z prędkością do 14,4 Mb/s. Jest Bluetooth, jest moduł zbliżeniowy NFC.
Znajdziemy w nim pojemnościowy ekran dotykowy AMOLED o przekątnej 3.2″ i rozdzielczości 640×360 px, który jest bardzo czuły i wyświetla bardzo żywe kolory. Do tego ochrona przed zarysowaniami w postaci Gorilla Glass.
I do tego wszystkie „standardowe” już czujniki i nowinki: A-GPS, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, micro-USB z trybem host (USB On-The-Go) czy czytnik kart micro-SDHD do 32 GB.
Design i wykonanie
Jak już wspominałem, design Nokii 700 bardzo mi się podoba. Telefon jest bardzo mały i lekki: monoblok z metalową obudową waży zaledwie 96 g i ma wymiary 110 × 50 × 9.7 mm. Telefon jest po prostu przyjemny w dotyku: ze względu na wymiary trzyma się go pewnie i czuje się solidność obudowy. Wrażenia w porównaniu z plastikową Nokią 500 po prostu super.
Pod względem wyglądu: klasyczna Nokia, co można tu uznać za pozytywną opinię. Z frontu klasyczny czarny prostokąt z zaokrąglonymi rogami i delikatnym kolorowym (lub jaśniejszym – w zależności od wybranego koloru telefonu) motywem w postaci siatki zasłaniającej głośnik w dolnej części. Bardzo miła odmiana od coraz większych i szerszych smartphone’ów.
Trzy płaskie przyciski pod ekranem, na prawej krawędzi regulacja głośności, przycisk blokowania klawiatury i dedykowany dla aparatu. Port USB, 3.5″ wyjście audio i standardowe gniazdo ładowania „cienka Nokia” znalazły się na górnej krawędzi. Wejścia na karty SIM i microSD znalazły się w środku, przy baterii.
System Symbian Belle (Nokia Belle)
Jeśli tylko Twój telefon pozwala na aktualizację do Symbian Belle (albo Nokia Belle jak jest również nazywany system), zrób to od razu. W zestawieniu z Anną, Bella w końcu wygląda i działa dużo przyjemniej. Balla zyskała trochę „androidowości”, w tym pozytywnym sensie.
Mamy więc możliwość ustawienia od 3 do 6 pulpitów z widgetami lub skrótami do wybranych aplikacji, a każdy może mieć ustawioną inną tapetę. W przeciwieństwie do Nokii 500, jest tu dużo przykładowych tapet :) Widgety stały się trochę ładniejsze i bardziej konfigurowalne. Na dole ekranu pojawił się pasek z ikonkami, które w zależności od kontekstu, dają łatwy dostęp do dodatkowego menu, wyszukiwarki czy choćby opcji „wstecz”. Górny pasek możemy ściągnąć w dół, tak jak to ma miejsce w Androidzie czy iOS5.
Zmieniła się również forma głównego menu: ujednolicono kształty ikon systemowych i preinstalowanych aplikacji, które wyglądają zdecydowanie lepiej. W odróżnieniu od Symbiana Anna, jest tu „normalna” długa, przewijalna lista wszystkich aplikacji.
Aplikacje
Przez cały post było do tej pory miło, ale ten temat musiał się pojawić. Może i przemianowano system na „Nokia Belle”, ale to ciągle Symbian. A Symbian nie ma tylu fajnych aplikacji i gier jak Android czy iOS. Telefon może mieć 1 GHz procesor, fajny ekran i super inne rzeczy, ale gra Assassin’s Creed: Revelations na telefonie za prawie 1000 złotych w 2012 roku nie może wyglądać tak:
A to jakieś wyścigi, które znalazłem w Ovi Store:
Aparat
5 MP aparat, który zamontowano w Nokii 700 robi całkiem znośnej jakości zdjęcia typu krajobraz.
Zastosowany focus typu „EDoF” (Extended Depth of Field) daje świetne efekty przy fotografowaniu obiektów z dużej odległości, jednak wykonanie ostrego zdjęcia z odległości poniżej pół metra jest nie lada wyczynem. Chociaż z tego co czytałem, w modelu Nokia 700 i tak zdecydowanie poprawiono jakość tego typu zdjęć w porównaniu ze starszymi modelami posiadającymi podobne aparaty. Dodatkowo telefon wyposażono dodatkowo w diodę LED, która pozwala osiągnąć trochę lepsze efekty przy słabszym oświetleniu.
Największą poprawę jakości zanotowała funkcja nagrywania wideo, która w przeciwieństwie do trybu VGA@15fps w Nokii 500, w tym telefonie potrafi nagrywać filmy HD 720p w prędkością do 30 klatek na sekundę.
NFC – Near Field Communication
Nokia 700 wyposażona jest w moduł NFC, który pozwala na różnego rodzaju komunikację zbliżeniową. Przykład zastosowania został zaprezentowany w samej instrukcji do telefonu, gdzie umieszczono specjalną naklejkę. Zbliżenie do niej telefonu umożliwia pobranie specjalnych wersji aplikacji.
W samouczkach wyróżniono kilka zastosowań, jak np. łatwe parowanie urządzeń (bez wyszukiwania i wpisywania PIN-ów jak w przypadku Bluetooth), odczytywanie dodatkowych informacji z „tagów” czy wymiana plików. Oczywiście żeby w pełni wykorzystać potencjał tej technologii musi minąć jeszcze trochę czasu, aż moduły NFC będą pojawiać się „w standardzie” w większej ilości telefonów lub innych urządzeń.
Pod koniec zeszłego roku czytałem gdzieś, że Nokia miała promować ideę wykorzystania ich telefonów jako „portfeli NFC” w Indiach, jednak od tego czasu nie słyszałem o większych partnerstwach tego typu w Europie.
Inne uwagi
- Pionowa klawiatura jest równie kiepska jak ta w Symbian Anne. Te dodatkowe litery upchnięte z prawej strony bardzo przeszkadzają i ciągle polecam ściągnięcie klawiatury Swype i przestawienie się na jeżdżenie palcem po ekranie
- Mapy Ovi są dużym plusem, zwłaszcza dzięki bezpłatnemu trybowi nawigacji off-line. Moduł GPS jest dość dokładny i szybko odnajduje lokalizację.
- Jak przystało na Nokię, w telefonie znajdziemy sporo preintalowanych aplikacji, które pozwalają na wykonanie wielu czynności. Tradycyjnie znajdziemy dyktafon, czytnik PDF-ów, QuickOffice, proste edytory zdjęć i wideo, aplikacje do pogody, przewodniki itp.
Podsumowując krótko: według mnie, Nokia 700 jest bardzo udanym modelem fińskiego producenta. Nowy Symbian wygląda i zachowuje się zdecydowanie lepiej niż wersja Anna, chociaż dalej wydaje mi się, że pełny potencjał systemu i, przede wszystkim, sprzętu nie jest w pełni wykorzystywany (patrz: gry i aplikacje). Samo wykonanie telefonu mi się bardzo podoba.
» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «
Wpis opublikowany 15 lutego 2012
Tagi: 700, belle, gsm, nokia, recenzje, symbian, telefon, testy
Kategorie: gsm, hardware, symbian, Testy sprzętu, wszystkie
Zobacz również:
Komentarze do wpisu "Nokia 700 – wszystko co najlepsze w Nokii"
Najnowsze posty:
- Unboxing: Topowy/TomTomowy Prezent
- Rozpakuj Topowy Prezent - konkurs świąteczny
- Tajemnicze zmiany rozkładu SKM
- #Apple World Problems: co zrobić z iPadem "3"?
- Zakaz palenia papierosów elektronicznych?
Najnowsze komentarze:
- lazienkaw10dni.pl
A tu sprawdziłeś dokładność GPSa?
Autor komentarza, czwartek, 16 lut 2012 #