Nokia 500 – test kolorowego, niewielkiego, niedrogiego… i nietopowego smartphone’a

 

Jakiś czas temu miałem okazję pobawić się telefonem Nokia 500. Jest to telefon klasy „za złotówkowej”, czyli dostępny w niskiej cenie u operatorów już w niewielkich abonamentach.

Można by go chyba śmiało postawić obok Samsunga Galaxy Spica/Mini lub HTC Wildfire, zamiast Androida napędza go jednak Symbian. Mały telefonik z kolorowymi plastikowymi obudowami. Czy warto się nim zainteresować?

Specyfikacja techniczna

Telefon działa w oparciu o Symbian Anna. Gdy telefon był u mnie, aktualizacja nie była jeszcze dostępna, od kilku dni można ponoć pobrać wersję Belle. I aktualizację polecam, ponieważ według mnie Anna zainstalowana na tym telefonie była zdecydowanie „bez szału”. Równolegle miałem telefon z Bellą i tam system przypadł mi dużo bardziej do gustu.

Pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 3,2″ jest całkiem przyzwoity. Kolory niezłe, czuły na nawet delikatny dotyk. Jak na taką wielkość ekranu, rozdzielczość 640 x 360 również wydaje się w zupełności wystarczająca.

Góra Nokii

Telefon posiada bardzo dużo technologicznych bajerów. Znajdziemy moduł HSDPA (do 14,4 Mb/s), WiFi 802.11 b/g, A-GPS, akcelerometr, Bluetooth, port micro-USB 2.0 On-The-Go (czyli tryb USB-host), radio FM, czujnik światła czy czujnik zbliżeniowy. Do tego 256 MB RAM i 2 GB pamięci na nasze pliki, które można dodatkowo rozszerzyć kartami microSD do 32 GB.

Najbardziej zaskoczyła mnie informacja, że w środku siedzi 1 GHz procesor. Jest to jednordzeniowa jednostka typu ARM11, ale samo taktowanie jest już dość imponujące. Zwłaszcza, że w przypadku telefonów Nokii procesor nigdy nie był jakoś specjalnie eksponowanym elementem konfiguracji. Wymienione wcześniej konkurencyjne modele również mają, ze względu na oszczędności, procesory o zdecydowanie mniejszej prędkości. System w Nokii zawsze działał płynnie i tyle. I tak jest też tutaj, wszystkie elementy systemowego menu działają bez zarzutu.

Od razu więc przyszła mi do głowy myśl „gry będą wymiatać!” Gdy tylko w Ovi Store znalazłem grę Asphalt 6, którą znam z wersji dla Androida, od razu ściągnąłem i zainstalowałem. Ale nawet przy procesorze pozbawionym sprzętowego akceleratora 3D nie spodziewałem się czegoś takiego…

Asphalt 6 Symbian

Nie wiem po co tu aż tak mocny procesor…

Wygląd i wykonanie

Jak już wspomniałem na początku, Nokia 500 należy do klasy urządzeń z niższej półki, więc obudowa jest w pełni plastikowa. Połączenie wibracji przy dotykaniu ekranu i tego plastiku pod palcami ciągle wywoływało u mnie takie śmieszne wrażenie jakbym z każdym dotykiem ekranu „wciskał” coś w obudowie :) Druga testowana Nokia była metalowa, więc różnica w odczuciach była tym większa.

Kolorowe obudowy

Telefon reklamowany hasłem „Non stop kolor” i wzorem dawnych Nokii, ma możliwość łatwej zmiany obudowy, która pozwala na personalizację. Dostępnych jest kilka wersji kolorystycznych, w moim zestawie oprócz czarnej była również czerwona i niebieska. Fajny bajer, niektórym na pewno brakowało tej możliwości personalizacji :)

Klawisze z boku

Generalnie pod względem designu telefon jest poprawny. Monoblok o wymiarach 111.3 x 53.8 x 14.1 mm, lekko zaokrąglony dół z kolorowym akcentem i czarna ramka wokół ekranu. Jakoś mnie ta „kanciastość” góry nie urzekła. Na jednej z krawędzi znajdziemy klawisze fizyczne do zmiany głośności i blokady ekranu. Przeszkadzał mi też trochę głośnik umieszczony w miejscu, który zawsze zasłaniałem palcem podczas grania w poziomie. Może nie umiem trzymać, nie wiem.

System i aplikacje

Jak na taki kolorowy telefon, zaskoczyła mnie domyślna kolorystyka systemu Symbian Anna – wszędzie czerń, bez żadnej tapety itd. Wybór motywu w ustawieniach ograniczał się do zmiany koloru ramek. Nie mówię, że przez to system wyglądał źle, jednak brak możliwości prostej personalizacji bez konieczności pobierania motywów z Ovi Store trochę zdziwił.

Zmieniony motyw

Poza tym ak Symbian, jeśli ktoś miał do czynienia z którąkolwiek wcześniejszą wersją, nie powinien mieć problemu z odnalezieniem się tutaj. Trzy pulpity z możliwością dodawania widgetów itd. W sklepie Ovi można znaleźć trochę ciekawych aplikacji i gier w Java / MIDP 2.0…

Przyzwyczajonych do długiego przewijalnego menu również czeka zaskoczenie: na głównym menu jest 12 ikonek, z których część jest folderami zawierającymi dodatkowe aplikacje.

Dość niewygodna jest też dla mnie domyślna klawiatura w orientacji pionowej. Ekran jest relatywnie niewielki, więc i klawisze są automatycznie małe, a przy prawej krawędzi ekranu upchnięto jeszcze polskie znaki (ł, ż, ą, ę). Polecam doinstalowanie Swype’a.

Klawiatura w pionie

Sporo jest tu też małych aplikacji typu edytor zdjęć, odtwarzacze muzyki, Shazam, obsługa radia internetowego, odtwarzacze CNN Video, E!, National Geographic, słowniki, dyktafon, aplikacje do notatek, komunikatory, antywirus F-Secure Ovi Społeczności jako klient Twittera i Facebooka…

Przeglądarka internetowa jest przyzwoita: wiele kart, kanały RSS, JavaScript, Flash Lite

Część aplikacji (np. Społeczności) wymaga włożonej karty SIM – chciałem się bawić telefonem na samym WiFi w domu (uaktywniał się tryb off-line), ale sporo aplikacji pokazywało mi informację o niedostępności usługi. Dopiero po przełożeniu SIM-a do telefonu okazało się, że wszystko działa bezproblemowo.

Aparat

Nokia 500 posiada aparat o matrycy 5 MP, jednak brak autofokusa i diody LED działa tu zdecydowanie in minus. Nawet przy względnie dobrym oświetleniu w domu fotki nie wyszły mi przeciętne.

Filmy również potrafi nagrywać tylko w rozdzielczości VGA @ 15 fps, co nie jest oszałamiającym wynikiem, ale pamiętajmy, że to telefon raczej z tych tańszych. Na plus można zaliczyć sporo opcji konfiguracji aparatu.

Ustawienia aparatu

Nawigacja Ovi Maps

Niezaprzeczalnym plusem tego telefonu są bezpłatne Mapy Ovi z nawigacją, która działa i w trybie on-line i off-line. Bezpłatnej nawigacji off-line nie znajdziemy w żadnym innym smartfonie z tej półki cenowej. Sam GPS spisywał się dość dobrze i szybko łapał fix i wskazywał bieżącą lokalizację.

Mapy Ovi

Podsumowując

Jeśli będziemy pamiętali o przedziale cenowym, do którego należy Nokia 500 i potrzebujemy w zasadzie telefonu z domieszką „smartfonowości”, to jest to całkiem przyzwoity model. Tanie Androidy mają jednak jednak przewagę jeśli chodzi o dostępność i jakość aplikacji i ogólną internetowość, Nokia to klasyczny i prosty w obsłudze telefon.

Wygląd przyzwoity, kolorowe obudowy na pewno dodają trochę życia, więc może to być całkiem niezły telefon dla młodszych osób.

Z symbianowych Nokii bardziej przypadł mi do gustu model Nokia 700, którego opis pojawi się wkrótce.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 11 lutego 2012
Tagi: , , , ,
Kategorie: ciekawostki, gsm, hardware, Testy sprzętu, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Nokia 500 – test kolorowego, niewielkiego, niedrogiego… i nietopowego smartphone’a"

  1. A pamiętasz mniej więcej jaką dokładnąść miał GPS?

    Autor komentarza, sobota, 11 lut 2012 #

    • Dokładność była na tyle duża i dobra, że szczerze mówiąc, nie zwracałem uwagi na dokładne wartości. Podczas sprawdzenia „pieszego” jak i podczas jazdy samochodem nawigacja ciągle wiedziała gdzie się znajduję i trzymała poprawny azymut :)

      Autor komentarza, sobota, 11 lut 2012 #

    • Wiem iż dla auta dokładność +/-10-15m spokojnie starcza. A ja pamiętam z testu Playowskiego Huawii iż miał naprawdę dobrom dokładność na poziomie 4m (mój HTC Wirdfire ma na poziomie 5-6m).

      Autor komentarza, sobota, 11 lut 2012 #

  2. nokia 500 tak

    Autor komentarza, sobota, 26 kw. 2014 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

      usługi fotografa

      Odkryj moc wizualnego opowiadania historii dzięki portfolio naszego fotografa. Dariuszbudyta.pl Tel 500253769
      dariuszbudyta.pl
Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów