Nexto dla Androida

 

Nexto wypuściło dziś wersję beta mobilnej aplikacji do czytania ebooków i słuchania audiobooków.

Co ciekawe, nie zaczęli od iOS (iPhone / iPod / iPad), natomiast postawiono na Androida. Ktoś w końcu odważył się postawić na pojawiające się telefony i (coraz częściej) tablety z tym systemem.

Dzięki aplikacji, której finalna wersja pojawi się w Markecie pod koniec miesiąca, można odczytywać zakupione w Nexto eBooki oraz słuchać audiobooków (a nawet przekonałem się do nich przy okazji Ojca Chrzestnego).

Aplikacja zawiera w zasadzie wszystko co potrzebne: katalog pozycji z możliwością łatwego zamawiania, pobieranie zakupionych już pozycji na telefon, wbudowany odtwarzacz…

Z ciekawszych pomysłów uwzględnionych w aplikacji:

 • pobieranie audiobooków we fragmentach, a nie w postaci jednej wielkiej paczki,
 • pobieranie książek w tle nawet gdy nie korzystamy z aplikacji,
 • domyślne ograniczenie ściągania książek tylko do WiFi, dzięki czemu nie wykorzystamy sobie zaraz całego limitu transferu

Jeśli chodzi o samo czytanie ebooków, jest pewna zasadnicza różnica pomiędzy aplikacją Nexto a np. Aldiko – tutaj trzeba sobie palcem ciągle scrollować tekst w dół. Aldiko fajnie dzieli na strony i dotknięcie ekranu przerzuca od razu dalej.

Brak e-prasy

Odnotowałem jeden spory brak, a bardzo liczyłem na uwzględnienie tej jednej funkcji sklepu Nexto w aplikacji. Nie można kupować ani czytać e-prasy. Miałem nadzieję, że w końcu na nowym tablecie będę mógł przejrzeć po raz kolejny wszystkie zakupione numery gazet, a tu jednak kiszka.

Czyli minęło półtora roku, a mój dylemat Plik czasopism vs plik z czasopismem wciąż nie jest rozwiązany.

Jeśli ktoś chce jeszcze przetestować betę, musi zarejestrować się na stronie mobilenexto.pl (mobile, nie mobilne – kilka razy się pomyliłem już).

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 4 stycznia 2011
Tagi: , ,
Kategorie: android, gsm, software, tablety, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Nexto dla Androida"

 1. Graficznie nie powala, jakiś taki zlepek nieprzemyślany.

  Co do wejścia najpierw na Android..Dziwne, ich wybór.

  Ale widzę, że zrobili ten sam błąd co konkurencja (eGazety) na iOS – w ogóle nie przemyślana kwestia czytania ściągniętych materiałów :(
  Widać, że ktoś po prostu w firmie powiedział fajnie mieć aplikację na iOS, Android itd. gdzie nie poszły za tym poważne dyskusje i myślenie o zarabianiu…

  Autor komentarza, środa, 5 sty 2011 #

 2. Witam, dziękuję za wpis i poniższy komentarz. Odnosząc się do czytania ebooków. Na razie specjalnie przygotowaliśmy przewijanie tekstu w dół, aby sprawdzić użyteczność takiego rozwiązania. Nie musi być ono grosze od przewijania w bok, zwłaszcza, że czytanie w dół jest bardziej naturalne na telefonach. Ale tutaj możemy się mylić i po to są beta testy.

  Katalog ePrasy jest w planach. Jest tylko tutaj wieczny problem z formatem PDF (w takiej wersji otrzymujemy od wydawnictw czasopisma). Mogą być pewne trudności z czytaniem plików PDF, zwłaszcza na małych urządzeniach.

  ps. wybór Androida jest świadomy i przemyślany. Zwyczajnie a. łatwiej nam jest prowadzić betatesty, b. mamy większy wpływ na samą aplikację c. Androidów będzie w tym roku na 100% więcej niż iOS’ów w Polsce.

  Kolejne wieści w drodze.

  Autor komentarza, środa, 5 sty 2011 #

  • Dziękuję za komentarz i trochę dodatkowych informacji.

   Największym problemem z PDF-ami ePrasy jest, o czym już chyba kiedyś wspominałem na facebookowym fanpage’u, zabezpieczenie FileOpen. Mobilny Acrobat Reader nawet na najmniejszych ekranach by sobie jakoś poradził z opcją „reflow” i wyświetlaniem samego tekstu.

   W każdym razie, życzę powodzenia w dalszych pracach i polecam się pamięci przy informacjach na temat kolejnych wersji.

   Autor komentarza, środa, 5 sty 2011 #

 3. nie znajduje mi tego w emarkecie?
  jakie hasło należy wpisać?

  dziękuję za info….

  Autor komentarza, środa, 5 sty 2011 #

  • Wersji beta nie ma w Markecie, trzeba się zarejestrować na mobilenexto.pl

   Autor komentarza, środa, 5 sty 2011 #

 4. Fileopen w niedługim czasie będzie kończył swój żywot na Nexto.pl. Zmiany wkrótce.

  Autor komentarza, czwartek, 6 sty 2011 #

 5. Z e-prasą w Nexto.pl to porażka. W dzisiejszych czasach Android to jak Windows 7. Nie po to ma się tablet na Androidzie, żeby nie można było odczytać zakupionej e-gazety bo ktoś sobie ubzdurał jakąś durną wtyczkę. Ma to zabezpieczyć przed piractwem czy utrudnić życie uczciwym ludziom?

  Autor komentarza, sobota, 19 mar 2011 #

 6. No i miało być tak pięknie… niestety nadal WPROST jest kodowany openfile i mogę sobie na swoim transformerze popatrzeć na plik i tyle.
  Nie mieści mi się w głowie, że nadal nikt nie zrobić wtyczki do ANDROIDA by czytać e-prasę.
  Przykre.
  Za pozostałe możliwości aplikacji jak najbardziej pochwały. Nie odstają zbytnio od Aldiko czy innych popularnych rozwiązań.

  Autor komentarza, piątek, 14 paź 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów