Mozilla Thunderbird 3.0b1

 

Thunderbird 3 Beta 1

W sieci pojawiła się pierwsza beta trzeciej wersji klienta pocztowego Mozilla Thunderbird. Wśród wymienianych nowości są:

 • Obsługa zakładek (tabów), podobnie jak to ma miejsce w przeglądarce Firefox
 • Usprawniona obsługa protokołu IMAP

 • Szybsza wyszukiwarka
 • Kilka poprawek w książce adresowej (nieco zmieniony wygląd, lepsza integracja z książką adresową MAC OS)
 • Ulepszone narzędzia do importu ustawień z innych klientów pocztowych

Beta 1 nie ma jeszcze zapowiadanego zintegrowanego dodatku Lightning (kalendarz, lista todo). Możliwe, że wersja finalna będzie również posiadała rozszerzenie GData provider, które to umożliwia synchronizację z kalendarzem Google.

Chociaż zainstalowałem w innym katalogu, nowa wersja automatycznie pobrała wszystkie ustawienia z poprzedniej wersji (2.0.0.14). Testuję i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Wszystko działa szybko i sprawnie.

Zakładki, tabbed browsing

Thunderbird 3 Beta 1 - przeglądanie w zakładkach

Na początku zastanawiałem się po co w zasadzie w kliencie pocztowym przeglądanie w zakładkach… Odczytujesz jednego maila, odpisujesz, wrzucasz do jakiegoś katalogu i lecisz dalej…

Do nowej zakładki można wrzucić zarówno pojedynczą wiadomość jak i cały folder, może się więc komuś przydać jakiś katalog otwarty cały czas w tle, aby można było mieć do niego ciągły dostęp. Na pewno nie będzie mi się z tego wygodnie korzystało dopóki nie będzie można otwierać nowych zakładek poprzez kliknięcie rolką, jak to ma miejsce w Firefoksie.

Podgląd wiadomości

Thunderbird 3 Beta 1

Drobna, kosmetyczna wręcz, zmiana nastąpiła w podglądzie wiadomości. Pojawiły się ikonki do szybkiego odpowiadania / przekazywania wiadomości dalej, trochę ładniej wygląda pole z informacjami o nadawcy.

Inne zmiany

Thunderbird 3 Beta 1 - GMail IMAP

 • Z drobniejszych zmian: do kreatora tworzenia nowych kont dodano GMaila poprzez IMAP.
 • Pewne przyspieszenie w działaniu na kontach IMAP jest odczuwalne, dopracowano trochę synchronizację i pobieranie nagłówków w tle (czasem widać na pasku statusu informację o synchronizacji danych folderów). Przez IMAP korzystam z mojej głównej skrzynki, więc z tego usprawnienia jestem szczególnie zadowolony.
 • Wyszukiwarka również działa jakby sprawniej.
 • Zmiany w książce adresowej są kosmetyczne, zmieniono tylko rozmieszczenie poszczególnych pól

Podsumowując: nie ma rewolucji / rewelacji. I dobrze, Thunderbird pozostał wciąż całkiem sensownym, prostym i przejrzystym klientem pocztowym. Przeskoczenie z numeracją do „3.0” nie jest tu chyba najważniejszą rzeczą, równie dobrze mogłoby to zostać oznaczone jako „2.2” czy „2.5”.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 11 grudnia 2008
Tagi: , , , , ,
Kategorie: internet, it, software, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Mozilla Thunderbird 3.0b1"

 1. Zmiany kosmetyczne, używam aktualnie alphy 3 (która lubiała, nie wiedzieć czemu, wysypywać swoje ikonki, dopiero pare krotne uruchamianie przywracało je), będę miał przynajmniej jakieś porównanie.

  Autor komentarza, czwartek, 11 gru 2008 #

 2. Chociaż zainstalowałem w innym katalogu, nowa wersja automatycznie pobrała wszystkie ustawienia z poprzedniej wersji (2.0.0.14).

  Nie pobrał automatycznie tylko się wbił na Twój domyślny profil. Odważny jesteś. ;)
  Produkty Mozilli mają plik konfiguracyjny w katalogach użytkownika, gdzie są zebrane informacje o profilach. Jeśli utworzony jest tylko jeden i/lub odznaczone jest pytanie się o wybór profilu po uruchomieniu, to program bierze profil domyślny. Dość wygodne, ale raczej nie w przypadku testowania wersji β, gdzie wszystko się może zdarzyć. Docenisz, kiedy nagle starsza stabilna wersja zacznie się dziwnie zachowywać po jednym tylko odpaleniu nowszej wersji rozwojowej, α czy β albo nagle zniknie połowa poczty. ;>

  A potem ludzie narzekają, że Firefox/Thunderbird ssie, bo stracili pocztę/zakładki. ;)

  Autor komentarza, czwartek, 11 gru 2008 #

 3. Hm… no tak, racja… zapomniałem… tak…

  Autor komentarza, czwartek, 11 gru 2008 #

 4. Mimo, że od dawna już nie korzystam z Thunderbirda to po finalnej wersji może się skuszę ponownie z nim „zaprzyjaźnić”

  Autor komentarza, czwartek, 11 gru 2008 #

 5. dopoki nie zaoferuje mi takiej funkcjonalnosci jaka ma MS Outlook niestety nie wroce do niej :)
  i mam nadzieje ze w koncu poprawili stabilnosc przy wiekszych skrzynkach pocztowych :)

  Autor komentarza, piątek, 12 gru 2008 #

 6. Ja poczekam, aż to nie będzie beta…

  Póki co używam wersji 2.0.0.18

  Autor komentarza, piątek, 12 gru 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów