ePrasa na tabletach na iPadzie

 

Na początku chciałem zatytułować ten wpis „ePrasa na tabletach”, ale powiedzmy sobie szczerze – dla wydawców prasy jest tylko jeden tablet: iPad.

Ze świecą szukać aplikacji dedykowanych dla tabletów działających na Androidzie, co mnie boli od dawna. Inna sprawa, że ze świecą szukać też w sklepach tabletów z nowym Androidem, ale to temat na inny wpis…

Podczas kilku dni z iPadem 2 postanowiłem zobaczyć jak się sprawują e-wydania polskich tygodników udostępnionych jako aplikacje dla iPada.

Ceny e-wydań na iPada

Ceny są bardzo atrakcyjne. Za jeden numer Polityki, Newsweeka czy Przekroju zapłacimy €0.79 (in-app payment). W kiosku kosztują po 5 zł, e-wydania w Nexto można dostać po 4 zł, a tutaj (przy obecnym kursie euro) można mieć jedno wydanie za nieco ponad 3 zł. Całkiem niezła gratka.

Rzeczpospolita dostępna tylko w prenumeracie, ale na szczęście dostępny jest bezpłatny tygodniowy okres próbny.

Wykonanie aplikacji

Aplikacje i same e-wydania przygotowane są na różne sposoby:

 • Rzeczpospolita i Angora stosują najprostsze rozwiązanie, czyli umieszczenie w aplikacji skanów całych stron (czy jak to tam nazwać). Oznacza to konieczność używania zooma i ciągłego przewijania tekstu od kolumny do kolumny. Rzeczpospolitą można oglądać w postaci jednej strony lub dwóch obok siebie. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie na świecie, ale w zasadzie da się korzystać i czytać. Pozostaje się cieszyć, że Rzeczpospolita zmniejszyła jakiś czas temu format :).
 • Polityka ma już dedykowaną aplikację, która jednak jest bardzo minimalistyczna. Tytuł tekstu, zdjęcie na początku i praktycznie sam tekst, sama esencja. To co najważniejsze w przystępnej formie, czyta się bez problemów.
 • Przekrój jest trochę bardziej rozbudowany. Pomińmy tę dziwną kostkę na początku, która jest tam zupełnie z kosmosu. Tekst w kolumnach, przeplatany zdjęciami i multimediami. Fragmenty tekstów na poszczególnych podstronach są krótkie, duże, czyta się całkiem przyjemnie.
 • Najbardziej rozbudowaną aplikację i formę ma Newsweek. Poszczególne strony są przygotowywane od zera, fragmenty tekstów są scrollowalne, dużo dodatkowych multimedialnych materiałów.

I jak się to czyta?

eWydania w zestawieniu z iPadem, którego się używa prostu rewelacyjnie, są po prostu… super :).

Jestem bardzo daleki od twierdzenia, że w najbliższym czasie tabletowe wydania wyprą zupełnie papierowe wydania, ale jednak tablety świetnie się sprawdzają w roli czytników tego typu materiałów.

Chciałoby się tylko żeby równie udane aplikacje były dostępne również dla innych platform – tak, chodzi mi tu o Androida. Niby to co chwilę słyszymy o podbijaniu kolejnych rynków i pobijaniu przez Androida kolejnych rekordów popularności i liczby aktywacji, ale jednak to iOS jest wciąż platformą numer jeden jeśli chodzi o tworzenie aplikacji.

W zasadzie największym minusem jest dla mnie to, co wymieniałem już wcześniejbrak ściągania kolejnych numerów w tle. Musiałem pozmieniać ustawienia usypiania iPada, bo bym przez cały dzień ściągał tę kilkuset megową paczkę (tak, mam w domu słabe łącze). W ogóle bym sobie marzył, żeby kolejne materiały ściągały się stopniowo – zaczynam czytać pierwsze artykuły, a te z kolejnych stron się spokojnie w tle dociągają.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 29 kwietnia 2011
Tagi: , , , , , , , ,
Kategorie: android, ios, media, software, tablety, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "ePrasa na tabletach na iPadzie"

 1. „Jestem bardzo daleki od twierdzenia, że w najbliższym czasie tabletowe wydania wyprą zupełnie papierowe wydania, ale jednak tablety świetnie się sprawdzają w roli czytników tego typu materiałów.” – prędko nie wyprą, bo iPad2 dla przeciętnego Polaka jest produktem niedostępnym. I bynajmniej nie chodzi mi o fakt, że nie ma ich w iSpot’ach :)

  Autor komentarza, piątek, 29 kw. 2011 #

  • Spece głosili upadek prasy drukowanej za sprawą wszelkiej maści tabletów. A jakoś tak wyszło, że tylko iPady się przebiły :)

   Autor komentarza, piątek, 29 kw. 2011 #

 2. Nie wiem jak inne, ale w Przekroju, gdy pyta mnie czy pobrać nowe artykuły klikam „Nie”. Pomimo dalej można je wybrać ze spisu i podczas czytania są wczytywane, chyba strona po stronie.

  Autor komentarza, piątek, 29 kw. 2011 #

 3. A jak wygląda sprawa w czytnikach ebooków?

  Autor komentarza, piątek, 29 kw. 2011 #

  • Nie miałem niestety tyle czasu żeby sprawdzić wszystko. Jest aplikacja Kindle, która dla większości świata sprawdza się bardzo dobrze (bez udziwnień itd.) i daje dostęp do przeogromnej bazy książek.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 4. Czy testowałeś może na iPadzie aplikację eGazety (egazety.pl)? Mnie akurat ta platforma zainteresowała najbardziej.

  Autor komentarza, poniedziałek, 2 maj 2011 #

  • Ech, zapomniałem o eGazetach. Nie dało się w dwa dni wszystkiego ogarnąć.

   Autor komentarza, środa, 4 maj 2011 #

 5. Hey,

  Oprócz wymienionych pozycji prasowych np. poprzez press readera (Android) można czytać po polsku – Metro, Fakt, International Herald Tribune oraz sporo pozycji GW (Sport, Wysokie Obcasy, Duzy Fromat itp.)

  Autor komentarza, piątek, 6 maj 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów