e24cloud.com – nowa polska chmura obliczeniowa

 

Mam dostęp do testowej wersji usługi e24cloud.com uruchomionej przez poznańską firmę Beyond.pl i właśnie się nią bawię.

„Bawienie się” jest właściwie najlepszym określeniem. Akurat nie mam teraz żadnego projektu, który bym mógł wrzucić w taką chmurkę, ani za bardzo czasu na skonfigurowanie od podstaw jakiegoś serwerka WWW na własne potrzeby. Ale rozdałem na Google+ kilka kodów do testów i powoli zbieram opinie, a sam się przeklikuję przez panel i informacje serwera. I wygląda ciekawie.

Taka chmura może być w pewnych przypadkach dużo atrakcyjniejszą alternatywą dla VPS-ów czy własnego dedykowanego serwera. Możliwość „dokładania” kolejnych rdzeni procesora czy pamięci operacyjnej praktycznie w czasie rzeczywistym i rozliczanie za faktyczny czas pracy pozwalają na większą elastyczność względem wykupionego na stałe abonamentu za fizyczną maszynę.

Zakładanie serwera

Jak widać na zrzucie z konfiguratora, do wirtualnej maszyny można przypisać aż do 48 rdzeni, 96 GB RAM i 5 TB powierzchni dyskowej. Wśród systemów operacyjnych, do wyboru Ubuntu, Debian, Gentoo, CentOS i Windows. W chwili obecnej nie widać też limitów transferu.

Z informacji uzyskanych od obsługi wynika, że widoczna na zrzucie cena jest tylko przykładowa i z pewnością nie będzie ostateczna. Na razie więc trudno porównać ofertę e24cloud z innymi.

W panelu znalazłem niedziałającą jeszcze opcję uruchamiania kolejnych serwerów wirtualnych, można się pewnie spodziewać możliwości uruchomienia w ramach „swojej chmury” kilku różnych wirtualnych serwerów, z różnymi systemami itd.

Z tego co udało mi się namierzyć, chmura wisi w Poznaniu (mój błąd z wcześniejszym Dusseldorfem, traceroute przewiózł mnie przez Niemcy i tam się musiał gdzieś urwać :)), napędzana jest procesorami AMD Opteron 6164 HE.

cpuinfo

Opinie po pierwszych testach

Pierwszym testerem, który podzielił się swoimi uwagami, jest Michał „Migol” Gołuński. Oto jego uwagi:

 • Moim zdaniem jak narazie wygląda to dobrze – 5 systemów operacyjnych, całkiem dobrze dobranych (Ubuntu, Gentoo, Debian, CentOS, Windows), do tego podstawowa konfiguracja – ilość mocy, ilość miejsca na dysku. Wszystko w ładnej oprawie, chociaż trochę brakuje takiego „fine tuning”
 • Gentoo – po instalacji zrobiłem emerge –sync. Efekt: masa pakietów jest przedawniona. Przydałoby się żeby ktoś w miarę na bieżąco aktualizował obrazy systemów.
 • Ogólnie prędkość serwera z dwoma rdzeniami, czy też jakość działania strony na ten moment, jest naprawdę dobra.
 • Inna rzecz która by się przydała a której nie ma to wysyłanie własnych obrazów systemu – tworzę sobie wirtualną maszynę na swoim komputerze a następnie wysyłam ją na serwer podając konfigurację na której to ma pracować.

Kolejne opinie będę dołączał w miarę ich otrzymywania od pozostałych testujących.

Jest też szansa, że pojawi się jakiś konkursik z nagrodami w postaci konta na e24cloud, gdy zakończą się zamknięte testy… ale to na razie bardzo wstępna informacja.

W komentarzach tradycyjnie otwarty koncert życzeń odnośnie rzeczy do sprawdzenia. Jestem windziarzem, więc gotowe formułki do wklejenia w konsoli mile widziane ;)

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 28 września 2011
Tagi: , , ,
Kategorie: ciekawostki, hardware, hosting, internet, software, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "e24cloud.com – nowa polska chmura obliczeniowa"

 1. Wszędzie piszą, że ta usługa jest dobra dla każdego – zarówno dla wielkich jak i małych stron.
  Czy to oznacza, że mogą z tego skorzystać małe blogi <100 UU? Jak w takim przypadku wygląda cena?
  Średnio najtańszy hosting kosztuje 50 zł więc może to być ciekawa alternatywa dla sporej liczby osób ;)

  Autor komentarza, środa, 28 wrz 2011 #

  • Zakładając, że teraz cena testowa dla najmniejszego pakietu (1 Core, 2 GB RAM, 100 GB) ustalona jest na 0,17 zł/h, miesięcznie za takie konto byśmy zapłacili około 122 zł. Ja za swój hosting pod tego bloga płacę 183 zł ROCZNIE.

   Do małych blogów, prywatnych stron WWW itd. spokojnie wystarczają najzwyklejsze hostingi współdzielone (shared hosting) za około 100 zł rocznie.

   Trochę podrasowany WordPress (np. z WP Super Cache) nawet przy kilku tysiącach UU dziennie z jakichś wykopów itd. nie będą obciążać współdzielonego serwera.

   Taki chmury przydają się tam, gdzie potrzeba trochę więcej mocy obliczeniowej – dużo dynamicznie generowanych treści, obróbka obrazków itd. Do (relatywnie) statycznych treści spokojnie wystarczają współdzielone serwery.

   Autor komentarza, środa, 28 wrz 2011 #

  • A u kogo trzymasz strone? Polecasz, czy srednio?

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

  • Ja trzymam blog na prohost.pl – mam konto od dwóch czy trzech lat, serwer stoi w Gdańsku i przez ten czas nie miałem większego powodu do narzekań

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

 2. Taka mała uwaga. Na początku kiedy maszyny z wirtualkami są nieobciążone wszystko ładnie „hula”. Po pewnym czasie kiedy coraz więcej ludzi wykupuje usługi, rośnie ilość wirtualek per host i nagle potrafi nas zaatakować spadek wydajności – co gorsza w zgodzie z regulaminami itp.

  Autor komentarza, środa, 28 wrz 2011 #

 3. A to ma/ma mieć jakieś API, by skrypt mógł sam uruchamiać taką maszynę, by przenieść cięższe obliczenia na zewnętrzną maszynę?

  Autor komentarza, niedziela, 2 paź 2011 #

  • nic o API nie piszą na razie, ale pomysł dobry, by się pewnie przydało. Łatwy sposób na odpalenie maszyny czy zmiana parametrów.

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

 4. Firma Beyond nawet mi sie obila o uszy i to chyba w dobrym kontekscie. Oferta wyglada dobrze.
  Co dostajemy dokladnie? Pustego linuxa? Skonfigurowanego? Z httpd? Oni aktualizuja oprogramowanie, czy uzytkownicy?

  Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

  • Czysty linux, na moim testowym nie było httpd. Chociaż wraz z pojawieniem się opcji serwerów wirtualnych udostępnią jakieś presety

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

  • O, presety dobra rzecza by byly ;)

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

  • Dzieki za info, wezme ich na radar :)

   Autor komentarza, poniedziałek, 3 paź 2011 #

  • Aktualnie rozdają równowartość 200 zł w ww. usłudze za polubienie na Facebooku. Się bawię, pewnie niedługo coś napiszę. Na starcie dostajesz gołego Linuksa (kilka dystrybucji) + hasło do konta root. Aktualizujesz wszystko sam. Przynajmniej w wariancie „wirtualka na godziny”.

   Autor komentarza, sobota, 15 paź 2011 #

 5. Brzmi zachcająco. Wiecie czy, i jeśli tak to gdzie, można znaleźć jakieś opinie na temat tej usługi?

  Autor komentarza, piątek, 3 lut 2012 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów