Blogowanie z telefonu – część 1: WordPress i Symbian S60

 

Jest coś, czego zazdroszczę użytkownikom iPhone. Dedykowanej, oficjalnej aplikacji służącej do obsługi WordPressa. Eleganckiej aplikacji, idealnie dopasowanej do telefonu, która pozwala łatwo tworzyć nowe wpisy oraz zarządzać całym blogiem. Użytkownicy innych telefonów (smartfonów) muszą sobie radzić inaczej.

Od pewnego czasu składam sobie pewien projekcik, który zakłada częsty mobilny dostęp do bloga. Zrobiłem więc pewne „rozeznanie terenu”, szukałem najlepszych możliwych rozwiązań. Wynikami podzielę się tutaj, może komuś się takie informacje przydadzą.

Aplikacje do obsługi WordPressa dla Symbian S60

Na pierwszy ogień idą aplikacje dla telefonów opartych o system Symbian S60v3: Scribe, WordMobi i Wavelog. A platforma S60 ze względu na to, że dzięki sieci Blogvertising wciąż mogę korzystać z telefonu Nokia E75 (wrażenia z testów w kilku wcześniejszych wpisach) właśnie się dowiedziałem, że jednak czas najwyższy odesłać telefon. Trudno, wracam do E51 – też na S60v3 i takich programów właśnie potrzebuję – jeśli mi ktoś podrzuci do testów telefony z Androidem, Windows Mobile czy Palm/WebOS, to również z chęcią zobaczę co się da z nimi zrobić ;)

Zanim zaczniesz: aktywuj XML-RPC

Aktywacja XML-RPC

Aby korzystać z wymienionych aplikacji należy się upewnić, że w naszym blogu została uaktywniona obsługa protokołu XML-RPC.

Scribeâ„¢

Scribe jest najprostszą z testowanych aplikacji. Umożliwia tylko tworzenie i edycję wcześniejszych wpisów (tytuł, treść, tagi i kategorie).

WordPress client Scribe for Symbian S60 - tworzenie postów

WordPress client Scribe for Symbian S60 - tworzenie postów

Sam edytor treści również jest bardzo prosty. Możemy oczywiście zapomnieć o graficznym edytorze typu WYSIWYG, jedynym ułatwieniem jest tu opcja wstawienia podstawowych tagów tagów takich jak <p>, <br /> czy ogólnych ram < > </ >. Dla mnie to w zupełności wystarcza, nawet w „normalnym” panelu nie używam edytora graficznego i cały kod wklepuję „z palca”. Wymaga to niestety podstawowej znajomości HTML-a, ale gwarantuje pełną kontrolę nad kodem.

WordPress client Scribe for Symbian S60 - tworzenie postów

Brak tu również opcji uploadu zdjęć/grafik czy innych plików.

Scribe można bezpłatnie pobrać ze strony projektu. Do pracy wymaga wcześniejszej instalacji środowiska uruchomieniowego Pythona (Python for S60) w wersji co najmniej 1.4.x (ja testowałem na 1.9.6).

Wavelog v2

Wavelog jest dużo bardziej rozbudowaną aplikacją od wymienionego wcześniej Scribe. Dużym plusem jest to, że nie ogranicza nas tylko do WordPressa. Wavelog pozwoli nam tworzyć nowe strony w serwisach stworzonych na innych platformy wspierających XML-RPC i opartych na API MovableType (m.in. Joomla) czy Blogger.com (np. Blogger.com, Drupal).

Wavelog umożliwia upload grafik i video (z opcją wyboru odpowiednio Picasy i YouTube jako miejsca przechowywania tych multimediów). Wspiera również m.in. tagi Technorati.

Edytor treści jest również bardziej rozbudowany. Aplikacja stara się automatycznie „ubrać” wpisany tekst w tagi HTML (chociaż XHTML-owi pedanci raczej nie powinni go oglądać). W pełnej wersji jest również możliwość edycji kodu HTML.

WordPress s60 Wavelog tworzenie postów

Wavelog jest aplikacją płatną. Aby korzystać z niej będziemy musieli wydać $16.50 na zakup licencji. Na stronie projektu możemy znaleźć 30-dniową okrojoną wersję demonstracyjną.

WordPress s60 Wavelog Trial

Wordmobi

Ostatnią aplikacją, a zarazem według mnie najlepszą z przetestowanych, jest Wordmobi. Jest to najbardziej rozbudowana aplikacja, pozwalająca na pisanie/edycję postów, moderację komentarzy oraz edycję kategorii i tagów.

WordPress Symbian s60 - WordMobi - edycja

Wordmobi może współpracować zarówno z blogami na platformie wordpress.com, jak i hostowanymi na własnych serwerach. Pozwala na zdefiniowanie i zarządzanie wieloma blogami. Jest upload grafik, jednak w aktualnej wersji brak jeszcze generowania miniaturek i zapisywania wgranych grafik jako „załączników” do konkretnych postów (przez co nie zadziała na przykład funkcja galerii). Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach funkcja ta zostanie dodana.

WordPress Symbian s60 - WordMobi - edycja

Edycję tekstu rozwiązano podobnie jak w przypadku Scribe – ręcznie wpisujemy treść wraz z tagami HTML, przy czym w menu mamy do dyspozycji „pomagierów” -tagi ukryte są pod „ludzkimi” określeniami. I jest tego więcej niż w Scribe.

WordPress Symbian S60 - Wordmobi - edycja postów

I najlepsze wiadomości: aplikację można za darmo pobrać ze strony projektu. Tam również kod źródłowy, gdyby ktoś miał ochotę pogrzebać i na jego bazie stworzyć coś swojego. Najnowsza wersja Wordmobi do działania wymaga Python for S60 z gałęzi 1.9.x (testowane na 1.9.6).

W kolejnej części…

Zamiast instalować aplikację na telefonie, wgramy odpowiedni plugin na serwer i będziemy cieszyć się okrojoną (czytaj: dostosowaną do urządzeń mobilnych) wersją panelu.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 3 sierpnia 2009
Tagi:
Kategorie: blog, gsm, internet, software, wordpress, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Blogowanie z telefonu – część 1: WordPress i Symbian S60"

 1. Ty masz dalej E75? Jak się dobrze orientuję inni testerzy telefony musieli oddać jakoś 1-2 miesiące temu.

  Autor komentarza, poniedziałek, 3 sie 2009 #

  • Heh, chyba właśnie wykrakałem. Dzisiaj właśnie przyszedł mail z informacją, że niestety przedłużona zabawa telefonem będzie musiała się skończyć. Miałem nadzieję, że uda się przynajmniej odkupić telefon po okazyjnej cenie… no trudno.

   No to teraz powrót do E51 (też S60v3) i… może niedługo zapoluję na E52… :)

   Autor komentarza, wtorek, 4 sie 2009 #

  • Właśnie się dziwiłem iż Nokia zabiera te telefonu. Przecież jako używki ich nie sprzeda, więc po co im one są? A tak spokojnie mogli by zostawić je blogerą na własność. Lub do konkursu jak to robi np LG.

   Autor komentarza, wtorek, 4 sie 2009 #

 2. Czyli telefonik ląduje w kieszeni pracownika Nokii ;)

  Autor komentarza, wtorek, 4 sie 2009 #

 3. Fajna sprawa, dotychczas jak robiłem przez telefon (e63) coś na blogu to poprzez IE lub MiniOpere. Takie aplikacje mogą zdecydowanie ułatwić życie.

  Dzięki za posta zaraz biorę się za instalację Wordmobi

  Autor komentarza, środa, 5 sie 2009 #

 4. Tomku czy, aby zainstalować WordMobi nie potrzebowałeś dodatkowo doinstalować „Python Runtime” i „PIPS Library” ?

  U mnie taki komunikat się pojawia i mam problem ze znalezieniem odpowiednich wersji tego softu na mój telefon.

  Autor komentarza, środa, 5 sie 2009 #

  • W ostatnim zdaniu wspomniałem, że Wordmobi wymaga Pythona.

   Gotową paczkę możesz znaleźć pod adresem https://garage.maemo.org/frs/?group_id=854 (dokładniej: Python_1.9.6_fixed.sis)

   Autor komentarza, środa, 5 sie 2009 #

 5. Gratulacje, Tomku, znalazłeś się na liscie u Kominka :)

  Autor komentarza, niedziela, 16 sie 2009 #

 6. Tomku mozesz mi powiedziec jak to dziala?

  Mialem na blogu dodanych kilka tematow na bloga. Jadac w autobusie wyedytowalem je i uzupelniłem treść. O dziwo na blogu nie bylo zaktualizowanej tresci. Gdy w WordMobi dalem update to mi wgral puste wpisy z bloga. Efekt byl taki ze stracilem 2 artykuly.

  Autor komentarza, niedziela, 7 lut 2010 #

 7. To chyba zainteresuje właścicieli telefonów Nokii: WordPress pracuje nad oficjalnym klientem dla Symbiana i Maemo: http://dev.nokia.wordpress.org/

  Autor komentarza, sobota, 27 lut 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów