Testy komunikatora nktalk

 

Gadu-Gadu wraz z Naszą-Klasą to dwie firmy, które wspólnie chyba mają 100% zasięg wśród polskich internautów. I obie zaczynają walczyć między sobą o ich cenny czas. GG Network wydanym niedawno w wersji testowej GG10 i towarzyszącymi serwisami stara się zagospodarować czas poza komunikatorem. NK natomiast udostępnia wewnętrzny komunikator nktalk, aby odciągnąć internautów od potrzeby korzystania z zewnętrznych sposobów komunikacji. Użytkownicy Facebooka od razu zauważą podobieństwo.

NKTalk Status

Załapałem się do grupy testerów, pobawiłem się przez tydzień i teraz zapraszam na krótką prezentację nowej funkcjonalności. Funkcjonalności, która ma szansę zostać cieplej przyjęta przez użytkowników serwisu niż udostępniony jakiś czas temu Śledzik.

Lista kontaktów

NKTalk Lista kontaktów

Otwierana dopiero po kliknięciu na pasku, prosta i przejrzysta. Bez avatarów, po prostu imię, nazwisko i opis. Dopiero po najechaniu kursorem na dany kontakt, rozwijają się szczegóły. Bez zastrzeżeń.

Okno rozmowy

NKTalk okno rozmowy

Proste, przejrzyste. Dostępne są emotikonki („minki”), zero opcji formatowania tekstu, ikonki umożliwiające wyczyszczenie okna rozmowy i otworzenie archiwum. Można przemieścić okienko w dowolne miejsce ekranu, zwiększyć lub zmniejszyć jego rozmiar. Chyba wystarczy możliwości na szybkie gadki-szmatki. Oczywiście u góry okna jest miejsce na reklamę.

Wiele okienek rozmowy

NKTalk okna rozmów na pasku

Bez problemu można mieć otwartych kilka okienek rozmowy. Otwarte okna są reprezentowane na dolnym pasku. Cztery pierwsze rozmowy mieszczą się na pasku, do kolejnych dostaniemy się po kliknięciu na ikonkę obok.

Archiwum rozmów

NKTalk Archiwum Rozmów

Jest proste archiwum rozmów, każda sesja zapisana osobno. Można filtrować po rozmówcy lub wyszukiwać fraz w treści wiadomości. Przydałoby się może jeszcze jakieś filtrowanie po datach, ale funkcja archiwum jako taka jest.

NKTalk i wiele zakładek

Komunikator nie potrafi na razie współpracować z wieloma otwartymi oknami/zakładkami z Naszą-Klasą. W kolejnych zakładkach zobaczymy na pasku taki komunikat:

NKTalk i wiele zakładek - komunikat

Złe wyświetlanie komunikatu to jedna rzecz, drugą jest samo „przełączanie NKtalk na tę zakładkę”. Niestety nie skopiowały / otworzyły mi się okienka rozmów z poprzedniego okna. Natomiast na poprzedniej, „oryginalnej” stronie, w oknach rozmów pojawił się komunikat:

NKTalk i wiele zakładek - błąd połączenia

Facebook radzi sobie w tym temacie zdecydowanie lepiej, synchronizując „w locie” wszystkie instancje komunikatora otwarte w różnych kartach przeglądarki.

Czego brakuje

Z pewnością poprawionej obsługi wielu zakładek. Domyślam się, że jest to kwestia techniczna do rozwiązania.

Za to drugą rzeczą, którą bardzo łatwo wdrożyć, to… dorobienie podpowiedzi (tooltips) do niektórych ikonek. Nie wszystkie są na tyle oczywiste żeby zrozumieć od razu. Przykład? Do czego może służyć druga ikonka od prawej?

NKTalk brak tooltipów

Na początku klikałem namiętnie w ikonkę i doszukiwałem się jakichś zmian. Klikam, klikam i nic. Dopiero po otworzeniu kilku okienek rozmowy okazało się, że ikonka służy do maksymalizacji/minimalizacji wszystkich rozmów. A taki mały dymek wyświetlany po najechaniu kursorem na ikonkę wyjaśniłby wszystko. To samo dotyczy ikonek w oknie rozmowy.

Podsumowując

NKTalk jest prosty, ale czy potrzeba coś więcej? Chyba nie. Pozwala się komunikować ze znajomymi przeglądającymi aktualnie NK, czyli spełnia swoje zadanie. Działa? Działa. I wystarczy.

Komunikator powinien spotkać się z cieplejszym przyjęciem niż Śledzik – choćby ze względu na mniejszą inwazyjność w układ serwisu. Pasek jest umieszczony na samym dole strony i jeśli nie chcemy z niego korzystać, można go łatwo zminimalizować do pojedynczej ikonki.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 14 listopada 2009
Tagi: , , , , ,
Kategorie: ciekawostki, internet, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Testy komunikatora nktalk"

 1. Jeśli nie będzie API umożliwiającego napisanie aplikacji/transportu do NKTalk’a to będzie epic fail. No bo co? Mam ciągle mieć otwartą przeglądarkę na NK? Mam nie mieć powiadomień dźwiękowych/tekstowych? Bez integracji z OS? Bez lokalnego archiwum czatów? Bez aplikacji mobilnej?
  Brak API == brak możliwości przebicia GG/Tlena/Jabber’a jak dla mnie.

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

  • Jak czytam opinie o NKtalk, to się czasem zastanawiam, czy ludzie nie zapominają kto jest grupą docelową dla tej aplikacji. To musi być łatwe w użyciu i nieskomplikowane, bo z NK korzystają też nasi rodzice i dziadkowie.

   Fajnie jeśli to się rozwinie w przyszłości, ale przecież oni tego nie robią dla geeków. ;-)

   Poza tym – owszem musisz mieć otwartą przeglądarkę na NK, ale… czy to nie o to im chodzi? Przecież to plus dla NK. Popularność portalu zaczęła spadać, więc trzeba było dodać funkcjonalność, która zatrzyma ludzi na NK.

   Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

 2. Podobno jest oparty o XMPP
  host -t SRV _xmpp-server._tcp.nasza-klasa.pl

  Da się pogadać z zewnętrznego serwera?

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

 3. API do całej NK na pewno się w końcu pojawi. Ale nktalk ma spełniać trochę inne zadanie, właśnie jako zatrzymywacz użytkownika na Naszej-Klasie. Jesteś na NK, widzisz znajomego, zagadaj do niego i siedź ciągle na ich stronie.

  Podobną funkcję spełnia chat w Facebooku. Ostatnio gdy jechałem pociągiem w UK dokładnie widziałem ludzi, którzy mieli odpalone laptopy, a tam oczywiście Facebook. Przeglądali fotki, wypełniali głupie psychotesty i inne quizy, a przy okazji korzystali z tych małych okienek czata do pogaduch ze znajomymi.

  Sam Facebook też na początku nie współpracował z XMPP ani nie miał oficjalnego API. Ludzie haxiorzyli system na podstawie analizy logów http i pisali petycje o współpracę z jabberami (odpowiednie grupy na FB są do dzisiaj).

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

 4. Jeśli serwer XMPP nie będzie otwarty to… szkoda…

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

 5. @Andrzej uruchom tą komendę którą podałem wcześniej ;) Tylko na razie nie wiem czy to są serwery obsługujące nktalk.

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

  • @Bartosz: raczej bym powiedział że jest to tylko do komunikacji wewnętrznej – widać że serwer kieruje na google a oni zdaje się nie oferują czegoś takiego jak archiwum rozmów via xmpp. Jeśli ma to działać na zasadzie wyłącznie wewnętrznego komunikatora opartego na przeglądarkę to IMO nadużyciem byłoby wykorzystywanie do tego celu xmpp

   Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

 6. Podobno pocztę też w google trzymają.

  Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

  • Pewnie tylko jako wewnętrzną, tak jak jabber/talk. Chyba, że śladem Fotki chcą udostępnić usługi Google ;) w co jednak powątpiewam.

   Autor komentarza, sobota, 14 lis 2009 #

  • http://www.google.com/a/nasza-klasa.pl

   Trzymają się GApps od bardzo dawna, więc w możliwość udostępniania usług również wątpię. Chyba byłoby za dużo kursów kolizyjnych jak na jeden raz – mikroblogi, Gadu-Gadu, a teraz doszliby dostawcy bezpłatnej poczty. ;)

   Autor komentarza, niedziela, 15 lis 2009 #

 7. Na dzień dzisiejszy ntalk uniemożliwia poprawne przeglądanie nasza-klasa.pl z platformy Google Android. Nie wiem czym to jest spowodowane ale odkąd się pojawił ntalk przeglądarka wbudowana w ten system nie wyświetla całej zawartości strony.

  Autor komentarza, poniedziałek, 16 lis 2009 #

  • Tak samo niestety jest z operą mini… A szkoda, mogli by to wykrywać i wyłączać…

   Autor komentarza, poniedziałek, 16 lis 2009 #

  • Nie tylko chodzi o zawartość strony na platformach mobilnych.

   Dla mnie poważną wadą (też się załapałem do testów NKTalka) jest uniemożliwienie otwierania stron w nowych kartach w Operze. Wszystkie linki są przechwytywane przez funkcje JS i bazują na hashu zamiast normalnego linka.

   Przez to spada u mnie końcowa ocena.

   Autor komentarza, wtorek, 17 lis 2009 #

  • Faktycznie, przeglądarka w HTC Magic ma jakieś problemy z renderowaniem strony. Niby się ładuje cała, ale już scrollowanie nie działa.

   Autor komentarza, wtorek, 17 lis 2009 #

 8. Ten komunikator właściwie nie proponuje nic nowego. Gadu gadu natomiast coraz dalej idzie w stronę stworzenia kombajnu, który to kierunek wykończył winampa. Myślę, że przyszłością są uproszczone komunikatory, które oferują szybkość działania i łatwość obsługi, są wygodne i zjadają jak najmniej zasobów systemu.

  Autor komentarza, piątek, 27 lis 2009 #

 9. Przez nktalk nie moge sie zalogowac ;/ wyskakuje mi aby pasek nktalk i nic więcej ;/

  Autor komentarza, czwartek, 7 sty 2010 #

 10. @Paulina: jakiej przeglądarki używasz? Nk talk może nie działać poprawnie pod starszymi…

  Autor komentarza, czwartek, 7 sty 2010 #

 11. ja nie moge przez ten nktalk używać naszej klasy tylko sie załaduje i nic nie można zrobić ;/

  Autor komentarza, środa, 13 sty 2010 #

  • ja mam tak samo

   Autor komentarza, niedziela, 17 sty 2010 #

 12. Ja mam ten sam problem,przez nk talk zniknela mi cala Nasza-Klasa,nie wiem co robic;-(

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 13. ja mam ten sam problem co wy:(zaloguje sie, pojawia mi sie białe okno i nic nie mozna zrobic moze ktos pomoże?? czytalam ze w ustawieniach mozna cos zmienic tylko ze ja nie moge na swoj profil wogole wejsc;/porazka…

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 14. Odkąd potwierdziłam,że chcę korzystać z ntalka,ładuje mi się strona NK,jednak nic na niej nie mogę zrobić:(
  Czy ktoś wie jak temu zaradzić?

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 15. Obok okienek przeznaczonych do logowania sie na NK byla reklama tego nowego Ntalka – kliknelam !
  I niczego tak nie zaluje!
  Ciekawosc mnie zgubila.
  Nie moge sie zalogowac , nie moge wejsc na swoje konto , jest jedna wielka, biala plansza mimo iz u gory widnieje juz adres naszej klasy .

  Siostra moze wejsc na moje konto z innego kompa.
  Czy ktos wie jak temu zaradzic ?
  Bo jak sie nie da , bede musiala ja prosic o usuniecie konta :(

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 16. Nie wiem jakie macie przeglądarki, więc ciężko mi dokładnie określić co nie tak.

  Spróbujcie wyczyścić pamięć podręczną w Waszych przeglądarkach:

  Internet Explorer (niebieskie „e”):
  – menu „Narzędzia” » „Usuń historię przeglądania”
  – w okienku zaznaczamy „Zachowaj dane ulubionych witryn” i „Tymczasowe pliki internetowe”.

  Firefox (czerwony lisek wokół planety):
  – menu „Narzędzia” » Wyczyść historię przeglądania.
  – Z listy „okres do wyczyszczenia” wybieramy „WSZYSTKO”
  – klikamy w „szczegóły” i z rozwijanej listy zaznaczamy TYLKO „Pamięć podręczna”

  Po kliknięciu OK przeglądarka powinna wyczyścić swoją pamięć. Zamknijcie wszystkie okna przeglądarek i ponownie je włączcie. Po ponownym wejściu na NK wszystko powinno działać.

  Gdyby były problemy, piszcie.

  Bez paniki, nie będzie trzeba kasować kont :)

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 17. zrobiłam tak jak radził kolega powyżej ale niestety to nic nie zmieniło nadal nie moge wejsc na swoje konto:(moze ktos ma jakies inne pomysly jak temu zaradzic?

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

  • A można jeszcze prosić o nazwę i wersję używanej przeglądarki? (Szczegóły dostępne zawsze w menu „Pomoc” -> „O [nazwa programu]”)

   Spróbuję zainstalować taką wersję, założyć dodatkowe konto i rozwiązać problem.

   Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 18. Mozilla Firefox

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 19. @evelajn: ale w jakiej wersji? „Kolega powyżej” napisał jak to sprawdzić. ;)
  możesz też od razu kliknąć w „Sprawdź dostępność aktualizacji” w menu Pomoc – instalacja najnowszej wersji powinna rozwiązać problem, a jeśli nie rozwiąże, spróbuj skasować „ciasteczka” – postępujesz tak samo jak polecił @Tomasz z tym, że zaznaczasz dodatkowo właśnie „ciasteczka”. (uwaga: prawdopodobnie spowoduje to wylogowanie ze wszystkich serwisów, na których jesteś zalogowana, oraz może spowodować utratę pewnych ustawień, np wyszukiwarki google…)

  Autor komentarza, czwartek, 14 sty 2010 #

 20. wersja 3.5.7 zrobiłam jak kolega radził ale niestety sie nie udalo tak samo skasowałam „ciasteczka” i tez nic a najlepsze to to ze z innego komputera wszystko dziala bez zarzutów ;/

  Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

 21. Dla wszystkich którzy mają problem z zalogowaniem się na NK przez NK talk -miałem ten sam problem biała strona,migotanie ekranu a na innym kompie bez problemu wchodziłem na NK-nie trzeba kasować kont,wersja przeglądarki też nie ma znaczenia<<< ad munchera<(nie mylić z ad blokiem) i po sprawie pozostaje się ponownie zalogowac i jest ok,jeśli nie -to powtórzyć***poprostu ad muncher gryzie się z NK talkiem i musi być wyłączony.Pozdrawiam.

  Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

 22. Dla wszystkich którzy mają problem z zalogowaniem się na NK przez NK talk -miałem ten sam problem biała strona,migotanie ekranu a na innym kompie bez problemu wchodziłem na NK-nie trzeba kasować kont,wersja przeglądarki też nie ma znaczenia<<< ad munchera<(nie mylić z ad blokiem) i po sprawie pozostaje się ponownie zalogowac i jest ok,jeśli nie -to powtórzyć***poprostu ad muncher gryzie się z NK talkiem i musi być wyłączony.

  Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

  • Dzięki,działa .Też miałam ten problem wyłączyłam muchera i jest nk.

   Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

 23. ad muncher wcale nie przeszkadza. Po wyłączeniu go nadal nie mogę zalogować się na nk!!!!!

  Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

 24. pobrałam ten programik pozbyłam sie reklam ale cały czas nie moge wejsc na nk;/

  Autor komentarza, piątek, 15 sty 2010 #

 25. Witam wszystkich:) rozwiązałam ten problem a mianowicie musicie wyłaczyc obsługe JavaScript wejsc w przeglądarke Mozilla Firefox (narzędzia–>opcje–>treść–> i odznaczyc JavaScript–>ok:) mam nadzieje ze to pomoże mi pomoglo życzę miłego spedzania czasu na nk pozdrawiam

  Autor komentarza, sobota, 16 sty 2010 #

 26. Witam ma ten sam problem, biały ekrtan itp jak to naprawić dla opery ?

  Autor komentarza, sobota, 20 lut 2010 #

 27. Mam problem nktalkiem ustawaim ze jestem dostepna wszystko jest ok oprocz tego ze nikt do mnie nie moze wyslac wiadomosci ani ja do nikogo , kiedy napisze wiadomosc wciskam enter to wszystko mi kasuje nie wie co jest zgane :(

  Autor komentarza, poniedziałek, 22 lut 2010 #

 28. Dzięki, dzięki:) Odznaczenie JavaScript pomogło:)

  Autor komentarza, środa, 24 lut 2010 #

 29. ej,moje nktalk przestało działać!tzn.nie chcą się wysyłać wiadomości o co może chodzić???

  Autor komentarza, środa, 14 kw. 2010 #

  • wejdz w edytuj profil i tam na dole masz wylacz komunikator nk talk
   bo to wlasnie mi zepsulo kompa
   ja wylaczlam i jest dobze
   mysle ze pomoglam pozdrawiam na pisz na mojego
   e-maila: xxsandra1999xx7@o2.pl

   Autor komentarza, środa, 21 kw. 2010 #

 30. ja mialam ten sam problem jak pablo itd
  zacznijmy od tego: jak sie logowalam na nk wyskakiwalo mi biale okienko
  a ja poprostu zrobilam tak:
  weszlam w edytuj profil i wzielam wylacz komunikator nk talk
  i teraz wszystko jest w porzadku..
  ale niewiem bo wczoraj sobie nadusilam Ctrl alt + c
  i mam takie bardzo duze asza klase co mam zrobic ja wam pomoglam
  PROSZE POMOZCIE

  Autor komentarza, środa, 21 kw. 2010 #

 31. Ej to jest jakieś chore !!
  po zalogowaniu się na naszej-klasie wyskakuje mi komunikator nktalk(na całym ekranie)
  i nie można go wyłączyc! nic nie działa, nie można się nawet wylogowa! naciskam wszystkie guziczki na klawiaturze i nic!
  założyłam już dwa konta i dalej to samo!
  czy ktoś wie co mam zrobic, żeby mi to nie wyskakiwało?? nie mogę nawet wejśc na swój profil, nie moge nic ,bo tego się wyłączyc nie da!!!
  PROSZĘ POMÓŻCIE MI … ;(

  Autor komentarza, piątek, 2 lip 2010 #

 32. jak mam k….a usunac ntalk nawet nie moge wejsc na moj profil zeby go wylaczyc h… wam w d… z taka nasza klasa chyba do konca was pogielo ja nie umiem tego zrobi wiec wy cos zrobcie

  Autor komentarza, piątek, 19 lis 2010 #

 33. jezu zaraz mnie trafi szlag moze wy wiecie co zrobic albo usune sie i zaloguje jeszcze raz myslicie ze to cos da jak ktos wie jak to zrobic to napiszci na ewa1114-87@o2.pl prosze pomozcie

  Autor komentarza, piątek, 19 lis 2010 #

 34. hej widze ze masz ten sam problem juz wczesniej pisalam :uruchom przegladarke a pozniej:

  (narzędzia–>opcje–>treść–> i odznaczyc JavaScript–>ok

  jesli nie chesz miec tego komunikatora nk talk poprostu wejdz w edycje swojego profilu i odznacz ze korzystasz z nk talk pozniej znowu wejdz w (narzędzia–>opcje–>treść–>i spowrotem zrob haczyk na JavaScript powinno zadzaialac jak nie to pisz na myszka594@wp.pl

  Autor komentarza, piątek, 19 lis 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów