Android: Synchronizacja poczty, kontaktów i kalendarza z Google Apps

 

Aktualizacja: OkazałoSięâ„¢, że na wszystkich telefonach oprócz mojego, synchronizacja z kontem Google Apps odbywa się bezproblemowo bez konieczności kombinowania z Google Sync/Exchange… Honorowym sponsorem tego wpisu zostaje Capt. Obvious. Zamiast czytać zbędny tekst, pograjcie w Wilka i Jajka :)

Szybka sztuczka dla osób, które chcą synchronizować pocztę, kontakty i kalendarz pomiędzy telefonem z Androidem a kontem w Google Apps. Problem jest taki, że konta w Google Apps (GMail we własnej domenie), nie są pełnoprawnymi Kontami Google (Google Accounts) i dlatego nie można ich ustawić jako domyślne konta do synchronizacji w telefonach z Androidem.

Na szczęście w Android 2.0/2.1 dodano pełną obsługę Microsoft Exchange, natomiast w Google Apps można uaktywnić usługę Google Sync. Włączenie jest bardzo proste:

Uaktywnienie usługi Google Sync

Google Sync

Zaloguj się do panelu zarządzania domeną w Google Apps i przejdź do działu Ustawienia usługi » Telefon komórkowy (bezpośredni URL: https://www.google.com/a/cpanel/TWOJA_DOMENA/MobileSettings) i tam uaktywnij Google Sync.

Konfiguracja konta w telefonie

Przejdź do menu Ustawienia » Konta i synchronizacja i dodaj nowe konto typu Exchange ActiveSync. Wybierz Ustawienia ręczne i wpisz dane do konta:

  • Adres e-mail: Twój adres e-mail w Google Apps
  • Adres serwera: m.google.com (lub m.google.com/syncml)
  • Nazwa użytkownika: Twój adres e-mail w Google Apps
  • Hasło: Hasło do e-maila w Google Apps
  • Zaznaczamy opcję „Serwer wymaga połączenia szyfrowanego (SSL)”

Synchronizacja Google Apps

I przechodzimy dalej. System sprawdzi ustawienia i pozwoli nam wybrać usługi do synchronizacji (Poczta, Kontakty, Kalendarz). Częstotliwość synchronizacji będziemy mogli ustawić wchodząc w opcje Exchange ActiveSync na liście skonfigurowanych kont.

Podobnie możemy synchronizować konto GMail i konta Google Apps również na innych telefonach – Apple iPhone, BlackBerry, Nokiach z Symbianem, Windows Mobile itd.

Testowane na telefonie HTC Magic z systemem Android 2.1 (ErisSense 0.4pre by Sanpei) i darmowym kontem Google Apps.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 19 lipca 2010
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: android, google, gsm, internet, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Android: Synchronizacja poczty, kontaktów i kalendarza z Google Apps"

  1. Polecam zmianę Romu na 2.2. CyanogenMod .6.00. Na ErisSense nie narzekałem, ale szybko mi się znudził ;)

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

    • Niedługo zaktualizuję do 2.2. Na XDA śledzę rozwój m.in. FroyoRider, który zapowiada się całkiem fajnie (JIT, mały overclock procesora)

      Problem w tym, że dla Magic 32A na nowym radio (6.35) nie udało się jeszcze zmusić do pracy aparatu, a jednak dość często z niego korzystam

      Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  2. Tomaszu, ale przecież synchronizacja poczty, kontaktów i kalendarza z Google Apps jest możliwa! Osobiście z tego korzystam na moim G1 z Androidem 1.6.

    Choć fakt, nie wiem jak się Android zachowa w przypadku posiadania konta GoogleApps i aktywowaną usługą GMail, czyli dwoma skrzynkami pocztowymi jednocześnie.

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

    • Dziwne, mi zawsze sprawiał problemy… Chociaż nie dam głowy, że winą nie jest fakt, że na jeden adres (tomasz małpa topa) miałem dawno temu zarejestrowane Google Account, a potem identyczne konto w Google Apps…

      Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  3. Panie Tomku, czyżby zaktualizował Pan soft na swoim Magicu z orange? Pytam, bo przydałby się nowszy soft (co najmniej 1.6), żeby móc sobie zainstalować NavDroyda, ale trochę się boję :/

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  4. Eee… ja od samego początku miałem podpięte swoje konto w GoogleApps jako jedyne i nie miałem nigdy żadnych problemów z synchronizacją (jedynie MyTracks nie potrafił zrobić eksportu zapisanych tras do map we własnej domenie). A tak, to zarówno na G1 z Androidem 1.5, 1.6 i 2.1, jak i w Desire z Androidem 2.1 nie miałem nigdy żadnych problemów :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

    • I odnosząc się do tego, co napisałeś kilka komentarzy wyżej – ja swój adres też miałem wcześniej zarejestrowany w Google Account ;)

      Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

    • … mówiłem już kiedyś, że technologia mnie po prostu nie lubi?

      Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  5. U mnie sytuacja wygląda podobnie. Android 2.1, Google Apps i mail podpięty pod zwykłe konto Google. Wszystko dziala out of the box. Co nie zmienia faktu, że nadal nie wiem dlaczego. Za dużo automagii, jak dla mnie. BTW – miałem Google Sync włączone już od jakiegoś czasu.

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  6. U mnie też działało to bez problemu, w każdym razie na wersji 2.1. Tylko dla synchronizacji kalendarza, konto Google Apps musi być dodane jako pierwsze.

    Autor komentarza, poniedziałek, 19 lip 2010 #

  7. Potwierdzam. Ja jako pierwsze dodałem właśnie konto z Google Apps i nie miałem problemów (jeszcze wtedy Android 1.5). Po zrootowaniu i użytkowaniu ROM-u MyHero dalej działa. Nie zmienia to faktu, że wpis wielu osobom może się przydać. Zwłaszcza, że z wpisu Tomasza wynika wprost: jemu od ręki nie działało, a to jedna z metod na pozytywne załatwienie sprawy. Dla nas, użytkowników Androida, to kolejna wskazówka, że nawet kolejność rejestrowania kont w telefonie może mieć znaczenie ;)

    Autor komentarza, wtorek, 20 lip 2010 #

    • Powiem szczerze, że przy pierwszej próbie rejestracji telefonu (zaraz po wypakowaniu z pudełka) z kontem w Google Apps wywaliło mi błąd, więc spiąłem z Google Account. Kiedyś później znowu próbowałem i było to samo.

      Jestem skłonny uwierzyć w to, że to były chwilowe zonki i przez ten czas żyłem w moim innym świecie, gdzie Google Apps było „be”, miałem dwa różne konta, które musiałem synchronizować innymi sposobami itd.

      Ja po prostu przyciągam wszelkie zdarzenia zdefiniowane przez Prawa Murphy’ego :)

      Sorki więc za zbędny post. http://tomasz.topa.pl/wilk-i-jajka-russian-eggs-nu-pagadi.html – pograjcie sobie w Wilka i Jajka ;)

      Autor komentarza, wtorek, 20 lip 2010 #

  8. Takie drobne pytanie, jak lepiej trzymać kontakty telefoniczne? W telefonie czy w gmailu? A jeśli w GM to wrzucić je też do jakieś dodatkowej kategorii np telefon?

    Autor komentarza, piątek, 17 wrz 2010 #

    • Ja poświęciłem jedno paskudne deszczowe popołudnie na zrobienie porządków z adresami i w końcu mam wszystko ogarnięte.

      Zsynchronizowałem wszystko z GMailem i tam (przez interface www, wygodniej) scaliłem wszystkie duplikaty, wywaliłem wszystkie śmieciowe adresy, które przez lata się tam ddodały, uporządkowałem wszystkie numery telefonów według jednego formatu (+48…), wszystkich wpisałem według jednolitego schematu („Imię Nazwisko”) itd. A potem dałem synchro z telefonem.

      W telefonie jeszcze pociągnąłem scalenie kontaktów z facebookiem i twitterem (dużo łatwiej gdy masz już wszystkich wpisanych według „imię nazwisko”).

      Wszystkie kontakty mam teraz domyślnie dopisywane w telefonie i synchronizowane od razu z GMailem. Jedna skrzynka kontaktów, wszędzie te same dane, backup w chmurze.

      Autor komentarza, piątek, 17 wrz 2010 #

    • 1) To jak zrobić by w gmail nie robił się śmietnik (nie dodawały się automatycznie maile).
      2) Gmail+FB da się zrobić ładne spięcie, gdy kontakty nie są tak samo ponazywane?

      Autor komentarza, piątek, 17 wrz 2010 #

    • 1) Jeśli dobrze widzę, to synchronizuje tylko osoby z grupy „Moje kontakty”. Nie widziałem niestety nigdzie opcji wyłączającej dodawanie kolejnych adresów do kontaktów.

      2) Da się łączyć dowolne kontakty, gdy są nazwane tak samo po prostu łatwiej się znajduje duplikaty. Pamiętam, że w HTC Sense było to bardzo wygodnie rozwiązane – w menu kontaktów po prostu opcja szukania duplikatów.

      Teraz na Cyan ściągnąłem aplikację SyncBook, która całkiem sprawnie łączy kontakty z Facebookiem

      Autor komentarza, piątek, 17 wrz 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów