Wykop.pl nie działa z powodu padu MySQL w DreamHost.com

 

Na stronie Wykop.pl pojawiła się informacja z wytłumaczeniem awarii:

Przepraszamy

Serwis padł z powodu problemów z konfiguracją serwera bazy danych. Niestety nie mamy na to wpływu – staramy się szukać innego rozwiązania, do czasu aż administracja DreamHostu wreszcie zechce odpowiedzieć na nasze maile…

Uuuu… Jakoś nigdy nie wpadło mi do głowy, żeby spingować wykop.pl i sprawdzić gdzie to jest trzymane. O ile spodziewałem się, że Wykop jest hostowany w Stanach ze względu na koszty, to jednak spodziewałem się, że jest to serwer dedykowany, utwierdziła mnie w tym przekonaniu informacja o kupieniu Wykopu przez inwestora. A tu proszę: DreamHost.

Może inaczej – sam mam tam konto i część serwisów, które nie wymagają błyskawicznego działania właśnie tam przeniosłem działa to w sumie całkiem fajnie (np. miniPortal i jego serwisy, które generują sporo ruchu, ale jednocześnie są wyposażone w bardzo dobry system cache, czyli serwujemy praktycznie czysty HTML. Ale już ten blog jest wciąż na Site5.com).

Dla średniowymagającego klienta mają oni ofertę wręcz genialną: terabajty miesięcznego transferu i setki gigabajtów przestrzeni leją się tam strumieniami, a wszystko to za, na dobrą sprawę, grosze. A co to oznacza? Å»e jest idealnym rozwiązaniem hostingowym dla takich dużych serwisów, które dopiero zaczynają zarabiać. Ale co to jeszcze oznacza? Å»e rzuci się tam prawdziwy tabun chętnych i zacznie zapychać serwery.

Dlaczego się przyczepiłem więc do DreamHostu? Bo oferują oni tylko usługi typu shared hosting. Inaczej – DreamHost nie oferuje serwerów dedykowanych. No zaraz zaraz, ale przecież jest tam link do takiej oferty – „Strictly Business Enhanced”, czyli siedzimy sobie sami na maszynce z prockiem AMD Dual Core 2.8 GHz i 3GB RAM. Do tego 5TB transferu miesięcznie i 500GB miejsca na dysku. Czy warto płacić, bagatela, $395 miesięcznie za taki pakiecik? Nie. Z powodu jednego zapisu:

Your email and databases are still hosted in a shared environment.

 

A co jak co, ale serwisy typu Wykop.pl dają bazie SQL popalić ile wlezie. Tu nie ma mowy o zaawansowanym cache, bo przecież sytuacja zmienia się z minuty na minutę – głosy lecą, pojawiają się nowe komentarze, obserwatorium jest odświeżane co kilkanaście sekund… A to wszystko na współdzielonym serwerze baz danych

Ostatnia sprawa i przestaję się pastwić nad DreamHostem. Hosting jest w sumie bardzo fajny, dopóki nie będzie potrzebna reakcja supportu. Raz musiałem skorzystać z maila do pomocy technicznej i po prawie 30h sam wycofałem nieruszone zgłoszenie. Mam więc niestety złe przeczucia, że jeszcze przez kilka dni Wykop.pl może być niedostępny. Oby jednak wrócił.

Wpis opublikowany 3 stycznia 2007
Tagi: , , , , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Wykop.pl nie działa z powodu padu MySQL w DreamHost.com"

 1. Kiedyś to w końcu musiało paść :/ Ale kto by się tym przejmował? :)

  Autor komentarza, środa, 3 sty 2007 #

 2. To ja teraz już rozumiem dlaczego Wykop tak niemiłosiernie zamulał ;) …a może to właśnie DH przez Wykop zamulał? ;)

  Autor komentarza, środa, 3 sty 2007 #

 3. jak nie dziala jak dziala ;)

  Autor komentarza, środa, 3 sty 2007 #

 4. „Firefox nie może nawiązać połączenia z serwerem http://www.wykop.pl.”

  Działał ;)

  Autor komentarza, środa, 3 sty 2007 #

 5. A teraz działa, o dziwo, może już na dobre :)

  Autor komentarza, środa, 3 sty 2007 #

 6. ja mam jedno pytanie natury ogolno hostingowej.

  porownując dobry hosting w Polsce (np. home.pl) za 181 zlotych/rok dostaje
  1GB na dane,
  5 baz mysl
  25GB transferu/miesiac

  a na np. site5.com

  za 5*24 czyli 120$/2 lata czyli 60$/rok czyli ok.180zl/rok dostaje
  110GB na dane
  nielimitowana ilosc baz myslq
  5TB ruchu

  podsumowujac za podobna cena dostaje w Stanach dostaje
  110 razy wiecej miejsca na dane
  brak limitu na bazy mysql
  200 razy wiecej transferu

  czyli za ta same kase dostaje 100-200 razy lepsze parametry.

  skąd sie bierze taka różnica? (zarobki, koszty zycia w stanach duzo wieksze)
  dlaczego jeszcze ktos sie hostinguje w Polsce?

  Autor komentarza, poniedziałek, 7 maj 2007 #

 7. To wszystko i tak overselling :)

  Generalnie w serwerowni Site5 stoi sobie kilkadziesiąt maszyn (spis dostępny pod adresem http://www.site5.com/support/currentstatus.php). Efekt skali – gdy już masz tak dużą liczbę maszyn, to koszt jednostkowy utrzymania jednej machiny jest mniejszy. Koszty łącz na pewno też są dużo (DUÅ»O) niższe, stąd dorzucanie dodatkowego transferu.

  Dlaczego ktoś się hostuje jeszcze w Polsce?
  – Krótszy czas potrzebny na połączenie się z serwerem (niby to ułamki sekundy, ale jednak różnica pomiędzy serwerami stojącymi w Zieleniaku w Centrum Gdańska (15km ode mnie) a DreamHostem gdzieś na zachodnim wybrzeżu jest bardzo duża – 15ms do 200ms)
  – Support w języku polskim, np. pomoc przez telefon 24h
  – Elegancka fakturka VAT, którą po prostu przekazujemy Pani Krysi z Księgowości, łatwa płatność przelewem, nie trzeba mieć karty płatniczej

  A tak na dobrą sprawę – wykorzystałbyś wszystko, co Ci dają w pakiecie? Ja mam jeden ze starszych planów S5 – 5GB miejsca i 100GB transferu. Odkąd rozdzieliłem strony pomiędzy S5, DH i inne konta, to na S5 wykorzystuję może z 30% transferu i 2-2,5GB miejsca – z czego większość to poczta via IMAP.

  Autor komentarza, poniedziałek, 7 maj 2007 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

   meble holenderskie poznań

   ŻAKPOL - producent mebli w Poznaniu Zapraszamy na stronę Sklepzakpol.pl Tel +48 61 650 77 00
   sklepzakpol.pl
Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów