WordPress i cache’owanie – WP-Cache 2.0 plugin

 

Według mnie WordPress jest świetnym narzędziem do prowadzenia własnego bloga lub niewielkiej strony. Nie ukrywam, że wprost uwielbiam jego możliwości w zakresie SEO :) Ostatnio jednak pojawiło się kilka problemów – strona jest świetnie indeksowana, ale niestety taki zmasowany atak crawlerów potrafił niemal wywalić serwer.

Za każdym razem trzeba jednak te kilka zapytań do bazy danych wykonać, roboty dość szybko przemieszczają się pomiędzy podstronami, w międzyczasie normalni użytkownicy przeglądają stronę… Czym to się może skończyć – wiadomo, zwłaszcza w przypadku z korzystania z tzw. shared hosting. Z pomocą przyszło rozwiązanie zwane cache’owaniem.

Cache, pamięć podręczna, buforowanie. W naszym przypadku będzie to zapisanie wygenerowanej podstrony w postaci statycznego pliku HTML na serwerze. Dzięki temu wejście na wcześniej zbuforowaną w ten sposób podstronę nie wymaga ponownego nawiązania połączenia z bazą danych, pobrania i przetworzenia treści, komentarzy i innych elementów, ale ogranicza się do pobrania prostego pliku HTML. Obciążenie serwera jest tu o wiele mniejsze, niż w przypadku konieczności parsowania całego kodu PHP.

Autorem wtyczki WP-Cache (obecnie w wersji 2.0) jest Ricardo Galli.

WP-Cache is an extremely efficient WordPress page caching system to make your site much faster and responsive. It works by caching Worpress pages and storing them in a static file for serving future requests directly from the file rather than loading and compiling the whole PHP code and then building the page from the database. WP-Cache allows to serve hundred of times more pages per second, and to reduce the response time from several tenths of seconds to less than a millisecond.

Ricardo, great work! :)

Wpis opublikowany 27 lutego 2007
Tagi: , , , , ,
Kategorie: wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "WordPress i cache’owanie – WP-Cache 2.0 plugin"

  1. Hmmm, faktycznie ciekawe, wypróbuję kiedyś. Masz już odpalony ten plugin?

    Autor komentarza, środa, 28 lut 2007 #

  2. Tak, tu już działa ten plugin i efekty są super. „Expire time” ustawiłem na 21600 sekund (6 godzin), 428 podstron siedzi grzecznie w cache i czeka na odwiedzających :)

    Uprzedzając ewentualne pytania: „Podobne wpisy” i „Ostatnio komentowane” wyłączyłem sam osobiście, to nie wina pluginu :)

    Autor komentarza, środa, 28 lut 2007 #

  3. tez uzywam tego skryptu dobra rzecz
    zwlaszcza jesli na blogu jest kilkuset czytajacych w jednej chwili a dziennie odwiedza go kilka tysiecy osob

    Autor komentarza, sobota, 7 kw. 2007 #

  4. Po takich komentarzach też się przyłączę do grupy używających. Właśnie przeglądam neta i szukam sposobów na przyspieszenie bloga. Jest to może kilkadziesiąt osób dziennie, ale za to później nie będę musiał się martwić :-)

    Autor komentarza, czwartek, 7 cze 2007 #

  5. Właśnie sobie zainstalowałem ten plugin bo admin mi uwagę zaczął zwracać…

    Tomku, czy trzeba coś jeszcze poustawiać inaczej niż domyślnie?
    Nie chciałbym aby tak jak tutaj, komentarze pokazywały się od razu. U mnie się pokazują od razu mimo, iż mam w Accepted files:
    wp-atom.php
    wp-comments-popup.php
    wp-commentsrss2.php
    wp-links-opml.php
    wp-locations.php
    wp-rdf.php
    wp-rss.php
    wp-rss2.php

    I jeszcze jedno, jak ten plugin wpływa na działanie kanału RSS ?

    Autor komentarza, środa, 27 cze 2007 #

  6. Co prawda tutaj też się od razu pokazują komentarze :)

    Jeszcze jedno, też tak masz, że w ustawieniu pluginu wartość cached pages się zmienia ale w dół?

    Raz miałem 9 i myślałem, że będzie rosnąć, a po 3 minutach mam 5 :/
    Expire time też ustawiłem na 6 godzin.

    Autor komentarza, środa, 27 cze 2007 #

  7. W zasadzie przy domyślnych ustawieniach można spokojnie działać. Nie pamiętam ile wynosił domyślny „Expire time”, ja mam ustawioną 1 godzinę (w polu wpisane: „3600” – sekund) i działa to dobrze. W przypadku nalotu robotów czy ludzi, spokojnie to utrzyma serwer przy życiu, przy małym obciążeniu podstrony (tak jak np. w tym przypadku) – wszystko dalej działa dość sprawnie jak widać :)

    Na liście „Accepted files” masz pliki, które pomimo występowania „wp-” w nazwie, BĘDĄ CACHE’OWANE. Czyli w tym przypadku Twój kanał RSS też może być aktualizowany z pewnym opóźnieniem.

    Jeśli chcesz, aby kanał RSS był publikowany natychmiast, po prostu wytnij z tego pola „wp-rss.php”, „wp-rss2.php” i „wp-atom.php”

    Autor komentarza, środa, 27 cze 2007 #

  8. Mimo wszystko, coś jest nie tak. Jak wchodzę niezalogowany to nie widzę wogóle sidebara i stopki, tak, jakby w jakimś momencie strona przestawała się ładować.

    Przy wejściu do wpisu, widać w sidebarze tylko kategorie, ale też nie wszystkie – mam ich dużo :). Stopki oczywiście też brak…

    Takie wyświetlanie strony nie pomoże w indeksacji bloga.

    Nie chodzi o bloga prywatnego.

    Autor komentarza, środa, 27 cze 2007 #

  9. ciekawe będę musiał spróbowac :-)

    Dzięki Tom

    Autor komentarza, czwartek, 6 mar 2008 #

  10. Słyszałem, że ta wtyczka gryzie się z poniektórymi. Czy to prawda? Miał Pan już jakieś problemy?

    Autor komentarza, środa, 26 mar 2008 #

  11. Witam,

    przy korzystaniu z wtyczki wp-cache mam następujący problem. Za każdym razem, gdy dana podstrona generowana jest po raz pierwszy pojawia się komunikat w topie strony:
    Warning: semget() failed for key 0x152b: Permission denied in /home/users/domena/public_html/wp-content/plugins/wp-cache/wp-cache-phase2.php on line 98

    Wydaje mi się, że próbowałem już wszystkiego a komentarz wciąż się pojawia. Miał już ktoś kiedyś taki problem z tą wtyczką? Serdecznie proszę o pomoc

    Autor komentarza, czwartek, 10 lip 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów