WordPress 3.0 lada chwila – lista nowości

 

Zgodnie z wcześniejszymi planami, dzisiaj powinna odbyć się premiera WordPress-a 3.0, system zgłoszeń pokazuje jednak jeszcze 8 otwartych zadań, co sugeruje pewne opóźnienie. Nie są to poważne błędy, więc można się spodziewać premiery w ciągu najbliższych dni.

Przed weekendem pojawił się jednak trzeci Release Candindate, który pozwala zapoznać się z nowościami w WP3.0. A tych jest sporo – na liście zmian wypisano ponad 250 pozycji, od kosmetycznych poprawek w nazewnictwie linków w panelu, po poważne zmiany systemowe.

Oto kilka ciekawych innowacji wyłowionych z całej masy zmian:

WordPress = WordPress MU = WordPress Multisite

WordPress MU functions in WordPress

W „normalnym” WordPressie zintegrowano funkcje WordPress MU, który umożliwiał uruchomienie własnej „platformy blogowej”.

Å»eby większość blogerów nie zrobiła sobie „kuku” podczas klikania w nowe linki w panelu, uaktywnienie tej funkcji wymaga dopisanie jednej linijki w wp-config.php, ale dalsza instalacja tego „dodatku” i zarządzanie całym systemem odbywa się już w normalnym panelu.

WordPress jako CMS

Pojawiło się sporo nowych funkcji pozwalających jeszcze wygodniej wykorzystywać WordPress jako CMS dla stron nie-blogowych:

  • Usprawniono mechanizm definiowania typów postów. Jeśli ktoś zaglądał w strukturę bazy WordPress, na pewno widział już typy post, page, attachment czy revision, już od wersji 2.9 można definiować własne typy przy pomocy funkcji register_post_type(), teraz pojawiło się więcej narzędzi do wykorzystania tego mechanizmu.
  • Możliwość definiowania szablonów dla określonych typów postów – podczas dopasowywania pliku szablonu, WordPress wyszukuje teraz najpierw pliku typu single-{post_type}.php, potem dopiero bierze single.php itd.
  • Bardziej wyeksponowano możliwość tworzenia i zarządzania „własnymi znacznikami” (Custom Taxonomy). Jeśli nie wystarczają nam kategorie i tagi, możemy tworzyć kolejne, własne listy.
  • Dodano możliwość tworzenia plików szablonów dla strony głównej (front-page.php – gdy jest to strona statyczna, nie trzeba przypisywać do niej osobnego szablonu), konkretnych autorów (author-{nicename}.php lub author-{id}.php), znaczników (taxonomy.php), konkretnych znaczników (taxonomy-{taxonomy}.php) a nawet konkretnych wartości tych znaczników (taxonomy-{taxonomy}-{term}.php). Powinno to trochę ograniczyć liczbę Conditional Tags w „ogólniejszych” szablonach.
  • Lepsze zarządzanie pozycjami w menu, jakby wydzielony osobny moduł z wprowadzonych kiedyś widżetów. Twórca skórki definiuje obszary przeznaczone na miejsca, a z poziomu panelu możemy w łatwy sposób wrzucić do takiego menu linki do podstron, kategorii czy zewnętrznych stron.

WordPress 3.0 Menu

Nowa domyślna skórka, pa pa Kubrick

Po ponad 5 latach żegnamy się ze skórkami Kubrick i „classic”. W nowej paczce znajdziemy tylko jedną, nową skórkę: Twenty Ten

WordPress 3.0 nowa domyślna skórka

Przy okazji zmienił się trochę instalator skórek:

WordPress 3.0 Themes

Instalacja WordPress 3.0

WordPress 3.0 Instalacja

Drobnej zmianie uległ też instalator WordPress-a: Sami możemy teraz wybrać login i hasło dla głównego użytkownika (nie musi to już być „admin”).

Instalator automatycznie generuje też losowe ciągi znaków dla stałych, które są używane do szyfrowania haseł i sesji (AUTH_KEY, SECURE_AUTH_KEY, LOGGED_IN_KEY, NONCE_KEY, AUTH_SALT, SECURE_AUTH_SALT, LOGGED_IN_SALT i NONCE_SALT). Mało osób po instalacji zaglądało do wp-config.php i zmieniało domyślną frazę na coś własnego, przez co ten mechanizm zabezpieczeń zwykle niczego nie wnosił.

Inne zmiany kosmetyczne

Wprowadzono kilka kosmetycznych poprawek w szarej skórce panelu sterowania:

WordPress 3.0 Dashboard design

Oprócz tego zmieniono trochę nazewnictwo kilku pozycji w menu (np. Wpisy » Edytuj zmieniono na Wpisy » Wpisy), przeniesiono kilka linków głębiej w działach „Ustawienia” i „Narzędzia” oraz inne tym podobne drobiazgi.

Aktualizacje itp.

Naturalnie zaktualizowano przy okazji masę zewnętrznych skryptów używanych przez WordPress: jQuery (1.4.2), jQuery UI (1.7.3), json lib, phpass (0.2), Prototype.js (1.6.1), Scriptaculous.js (1.8.3), SWFobject JS (2.2) itd.

Zainteresowanym szczegółami, a zwłaszcza tworzącym pluginy i skórki, polecam zapoznanie się z pełną listą zmian. Omówione wyżej najważniejsze nowości niosą za sobą wiele drobnych zmian w różnych funkcjach – dodane parametry, przeniesione niektóre funkcje do innych plików, zastąpienie pewnych rozwiązań innymi (status „deprecated”) itp.

Jedno jest pewne – zanim wykonam aktualizację na tym blogu, przynajmniej dwukrotnie wypróbuję aktualizacji na jakichś kopiach – wdrożenie Multisite jest całkiem sporą zmianą w strukturze bazy danych…

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 14 czerwca 2010
Tagi: , , , ,
Kategorie: blog, ciekawostki, wordpress, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "WordPress 3.0 lada chwila – lista nowości"

  1. I pomyśleć, że WordPress był kiedyś taki fajny, lekki…

    Autor komentarza, poniedziałek, 14 cze 2010 #

    • To chyba było „za kadencji” Duke’a (2.0, grudzień 2005) czy nawet Strayhorna (1.5, luty 2005). Hitem były wtedy strony statyczne i system skórek :)

      Autor komentarza, poniedziałek, 14 cze 2010 #

    • Marudzisz. Jest za to świetny ;) .

      Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

  2. Ciekawe kto teraz jeszcze pamięta jak wyglądał panel administratora z wersji 1.5. :)))) Stare, dobre czasy. ;)

    Co do samego WordPressa: zastanawia mnie ilość wykorzystywanych bibliotek JSa – po cholerę nam ich tyle skoro mogliby zrobić wszystko w jednej? :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 14 cze 2010 #

    • Słuszna uwaga. Ale z obserwacji wynika, że te biblioteki są po prostu dodawane do instalacji, a nie są koniecznie wykorzystywane wszystkie na raz… Przy pomocy wp_enqueue_script() możesz w dowolnym momencie wczytać dodatkową bibliotekę. W panelu jest wykorzystywane przede wszystkim jQuery…

      Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

    • Domyślnie do szablonu nie jest ładowana ani jedna – ale jeśli koniecznie chcesz, to nie ma problemu – a przy okazji nie musisz się martwić o instalacje, adresy, aktualizację… ;)

      Autor komentarza, czwartek, 17 cze 2010 #

  3. Mogli by go w końcu wydać, gdyż muszę postawić nowego WP. A tak bym sobie postawił już na 3.0

    Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

  4. Dobre wprowadzenie do zmian pomiędzy 2.x a 3.0. Teraz trzeba dokładniej przejrzeć changeloga i spróbować instalacji. Na wordpress.tv jest ostatnio sporo ciekawych prezentacji dotyczących wordpressa – nie tylko technicznych.

    Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

  5. Już nie mogę się doczekać! Tyle nowych funkcji! Tyle zabawy! :D

    Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

  6. Skoro zwykły WP przejął możliwości WP MU to czy są jakieś wieści dla posiadaczy MU w kwestii migracji na WP 3.0 ?

    Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

    • Wydaje mi się, że niedługo we wszystkich panelach pojawi się wspólna aktualizacja dla obu systemów, wszędzie zainstaluje się WordPress 3.0 i w przypadku MU skrypt automatycznej aktualizacji po prostu skonfiguruje Multisite.

      Wydaje się, że to logiczne i sensowne rozwiązanie, na forum WPMU nie widziałem jeszcze konkretnej informacji.

      Autor komentarza, wtorek, 15 cze 2010 #

  7. WordPress 3.0 właśnie pojawił się do pobrania. Enjoy.

    Autor komentarza, czwartek, 17 cze 2010 #

    • Ja już zaktualizowałem, póki co na tworzonym dopiero blogu – ale przebiegło bez problemów, ładnie, błyskawicznie się pobrało. Panel się prawie nie zmienił, poza nieco innym ułożeniem menu, no i gdzieniegdzie angielskimi wstawkami (nie zostało jeszcze wydane polskie tłumaczenie do tej wersji). Chyba zaraz wgram ją też na Marsjana.net ;)

      Autor komentarza, czwartek, 17 cze 2010 #

  8. Ja tam czekam na 3.0 PL — jeszcze nie wrzucone, więc się ścierpię ;-)

    Autor komentarza, czwartek, 17 cze 2010 #

    • Już jest – bezpośrednio po napisaniu poprzedniego komentarze poszedłem aktualizować Marsjana.net, a tam już mi zaproponowało polską wersję… ;)

      Autor komentarza, czwartek, 17 cze 2010 #

  9. Właśnie usadziłem nową wersję WP przez doinstalowanie jej wtyczki Hyper Cache.. strona dosłownie przestała wyświetlać cokolwiek i niestety nie dało się tego cofnąć.. także dla nowych instalacji, radzę uważać..

    Autor komentarza, piątek, 18 cze 2010 #

    • Powinno pomóc zalogowanie się przez ftp i zmiana nazwy katalogu wtyczki.

      Autor komentarza, piątek, 18 cze 2010 #

  10. @MZM: dzięki za tipa. WP3.0 już siedzi na moich blogach :D

    Autor komentarza, piątek, 18 cze 2010 #

  11. Wczoraj zaktualizowałem WP na blogu. Zasadniczo poszło bez problemów…

    Ale oczywiście coś trzeba było pomajstrować. Zmieniła się odrobinę obsługa statycznej strony głównej. Wcześniej miałem ustawioną jako główną statyczną (page) stronę główną z przypisanym do niej indywidualnym szablonem, ale adres w postaci /page/1 kierował już na index.php z „normalnym” szablonem, /page/2 odpowiednio cofał o X wpisów wstecz itd. Po aktualizacji /page/1 czy /page/x kierowały wciąż na stronę (page) ustawioną jako główną.

    Rozwiązane teraz pewnym hackiem – podaję, bo może się komuś przydać: plik szablonu home.php zaczyna się od sprawdzenia is_paged() – funkcja zwraca FALSE dla pierwszej strony (/, /index.php czy /page/1) i TRUE dla kolejnych podstron (/page/x)

    Autor komentarza, środa, 23 cze 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów