WordPress 2.1 Ella is here

Ludwik mi właśnie rzucił informacją, że została opublikowana nowa stabilna wersja WordPressa – 2.1. Poniżej szybki przegląd newsów przetłumaczony z angielskiego na nasze :)

  • Automatyczne zapisywanie, żebyśmy nigdy nie stracili naszego posta (kto używał GMaila albo Office’a zna dobrodziejstwa tego wynalazku)
  • Edytor z dwoma zakładkami do szybkiego przełączania się pomiędzy edytorem graficznym WYSIWYG a czystym kodem HTML.
  • Bezstratny imprt i eksport w formacie XML do łatwego przenoszenia danych pomiędzy blogami (i tak będą problemy z kodowaniem ;))
  • sprawdzanie pisowni w edytorze. Niedługo w końcu zaktualizuję Bykom-STOP!, będzie o czym napisać.
  • Blokada przed wyszukiwarkami, czyli opcja pozwalająca zablokować wysyłanie przez nasz blog pingów w świat, oraz zablokowanie robotów indeksujących. Hm… Po co… Przecież WordPress to IMHO The Ultimate SEO Tool Ever
  • Możliwość ustawienia statycznej strony jako główna strona naszego serwisu bez konieczności wyprawiania setek akrobacji. Nie mogli o tym pomyśleć zanim musiałem zrobić Opowieść Wigilijną…?
  • Domas Mituzas, specjalista z MySQL zoptymalizował wszystkie zapytania do bazy. Ma być szybciej, lepiej i ogólnie piękniej :)
  • Nowy panel do logowania
  • Więcej zabawek z AJAX-em, czystym reklaksem :) Dodawanie tzw. pól użytkownika i moderacja komentarzy ma przebiegać jeszcze sprawniej.
  • W końcu można zapisać statyczną stronę jako szkic (draft) w celu wykończenia w późniejszym terminie.
  • Zoptymalizowano panel admina, który ma się ładować dużo szybciej i ciut zgrabniejszy
  • Kanały RSS na pulpicie panelu admina mają się po cichu automatycznie aktualizować w tle
  • Kanał RSS dla komentarzy zawiera wszystkie komentarze, a nie tylko 10 ostatnich
  • Lepsza obsługa języków, w których pisze się od prawej do lewej strony
  • Now narzędzie do uploadu i zarządzania plikami
  • Najnowsza wersja wtyczki Akismet w zestawie

Tyle o nowościach, o których poinformowano na stronie. Mi już się ściąga aktualizacja, pewnie załaduję ją dziś z rana przed wyjściem na uczelnię, albo jakoś pod wieczór. Mam nadzieję, że nie będzie większych problemów…

Komentarze do wpisu "WordPress 2.1 Ella is here" (dodaj swój »)

  1. Tomasz Topa

    wtorek, 23 sty 2007 #Tomasz Topa

    Hm… I wygląda na to, że wszystko gra i buczy na nowym WP :)

    Odpowiedz na to

  2. Łukasz Więcek

    środa, 24 sty 2007 #Łukasz Więcek (WWW)

    To jest chyba najświeższa notka dotycząca Twojego bloga, więc napiszę to tutaj ;)

    Jako czytelnik tego bloga mam kilka zastrzeżeń… albo w zasadzie tylko jedno, które bardzo przeszkadza. Wiem, że obowiązuje zasada „Wolnoć Tomku w swoim domku”, więc niech to zostanie potraktowane tylko jako opinia, a nie namowa do zmian ;)

    Bardzo irytujące jest serwowanie całych wpisów na stronie głównej. Zdecydowanie wygodniej mi się czyta (przegląda) blogi, jak strona główna ładuje się szybko. A tutaj na stronie głównej często jest masa screenów, filmów z YT i tym podobnych. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w RSS – to, to już czasami tragedia przescroolować te całe wpisy (a jak jeszcze grafiki do tego dochodzą to już w ogóle poezja, bo FF mi nie wyrabia;).

    No – tylko tyle chciałem pomarudzić ;)

    Odpowiedz na to

  3. Tomasz Topa

    środa, 24 sty 2007 #Tomasz Topa

    @Łukasz: Ależ każda opinia jest ważna :)

    Dłuższe wpisy faktycznie zacznę skracać do postaci „streszczenia”. Miałem zresztą taki pomysł już trochę wcześniej, tylko jak zwykle kwestia zabrania się do realizacji… :)

    Odpowiedz na to


  4. Na blogu działa system WP Super Cache oraz filtr antyspamowy. Twój komentarz może się pojawić na stronie z pewnym opóźnienem - cierpliwości.

    Nowe komentarze do tego wpisu możesz również śledzić poprzez RSS.