Wizyta u LG Polska – prezentacja telefonów

 

Telefony LG

Jakiś czas temu miałem okazję gościć w warszawskiej siedziby na prezentacji poświęconej nowym telefonom LG. Jako właściciel telefonu z Androidem i ogólnie fan tej platformy, byłem zadowolony z tego, że sporo poświęcono nowym pozycjom działającym pod kontrolą tego systemu. Było trochę mniej lub bardziej oficjalnych zapowiedzi i możliwość dowiedzenia się kilku ciekawych szczegółów dotyczących planowania cyklu wydawniczego.

Oto garść wynotowanych podczas spotkania rzeczy:

Marketingowo

Na początku było oczywiście trochę ogólnych informacji, marketing talk.

  • O ile produkty RTV i AGD od LG cieszą się w naszym kraju raczej dobrą opinią, to telefony wciąż przegrywają z innymi producentami. Zwłaszcza z Nokią, która zasypuje rynek wieloma niedrogimi i podobnymi do siebie modelami. Udział LG na polskim rynku szacowany jest na 14-20%, co daje 3-4. miejsce
  • Globalnie natomiast koreański producent plasuje się na trzecim miejscu w klasyfikacji producentów (za Nokią i Samsungiem).
  • Podczas tworzenia nowych modeli, LG stawia głównie na wyróżniający się i bardzo elegancki design. Miałem w ręku kilka nowszych modeli i faktycznie, zdecydowanie odróżniały się od modeli Samsunga, Nokii czy HTC, niektóre bardzo „kobiece”. Wiadomo, kwestia gustów, o których się nie dyskutuje – mi na razie wystarcza plastikowaty do bólu Magic.
  • LG dzieli swoje portfolio telefonów na dwie kategorie: Smart Phones (internetowe, nie tylko dla biznesu, bazujące na Androidzie i Windows Mobile) oraz Feature Phones z systemem od LG i różnymi ciekawymi cechami, które wyróżniają je na tle innych – raz jest to lepszy aparat, czasem klawiatura, kiedy indziej inne multimedialne właściwości.
  • LG chce też promować te bardziej zaawansowane modele wśród „nietechnologicznych” użytkowników, pokazując, że każdy jest w stanie ogarnąć funkcje dostępne w tych modelach.

LG Showroom

Telefony z Androidem: aktualizacje

Jest takie jedno słowo kluczowe, które wywołuje emocje wśród użytkowników telefonów opartych o system Android. Chodzi oczywiście o AKTUALIZACJĘ oprogramowania. Nie mogłem oczywiście nie zapytać jak to wygląda w przypadku telefonów LG.

  • Od rozpoczęcia prac na konkretnym modelem, to gotowego modelu i rozpoczęcia sprzedaży mija kilka ładnych miesięcy. Gdy więc Google wypuszcza SDK nowej wersji Androida, oprogramowanie dla konkretnego modelu może być już gotowe i zamrożone. W międzyczasie programiści są przydzielani do innych zespołów, innych projektów, pracują nad nowymi telefonami.
  • Gdy już zapadnie decyzja o aktualizacji dla konkretnych modeli, trzeba dobrać ludzi (najlepiej tych, którzy już pracowali przy tym modelu), wdrożyć zmiany, uwzględnić uwagi operatorów, przetłumaczyć, przetestować… to znowu zajmuje sporo czasu. A w międzyczasie znowu pojawiają się pierwsze informacje o kolejnej wersji Androida… itd.
  • No i aspekt biznesowy: aktualizowanie starych telefonów jest fajne, ale też kosztowne. A firma chce przecież po jakimś czasie skończyć promocję starego modelu i zachęcić do zakupu nowego sprzętu. W pewnym momencie trzeba postawić kropkę i zapowiedzieć koniec rozwoju danego modelu.
  • Na pewno najpóźniej jesienią ma pojawić się aktualizacja do wersji 2.1 dla Swift GT540. Czy telefon będzie rozwijany dalej? Ciężko powiedzieć.
  • Zapytałem też, czy w przypadku telefonów LG, podobnie jak wokół HTC, istnieje społeczność hakujących soft z nowych telefonów, przerabiająca i portująca je dla starszych modeli. Niestety, właściciele telefonów LG raczej nie mają wielkiego wyboru jeśli chodzi o nieoficjalne modyfikacje.

Showroom LG Swift GT540

LG Swift GT540 (Optimus)

LG Swift GT540 (znany na świecie jako Optimus), to ostatnio intensywnie promowany smartphone z Androidem, który sprawia całkiem pozytywne wrażenie.

  • Dla estetów: ciekawy design
  • Dla oszczędnych: cena. U operatorów dostępny od złotówki, na Allegro można dostać nówki po około 500zł. Nowego Magika wciąż ciężko kupić poniżej 800zł.
  • Słyszałem, że telefon ma całkiem niezłą baterię. Z aktywnym połączeniem 3G w tle i rozsądnym użytkowaniem, można wycisnąć z niej i cały weekend pracy.
  • Od ręki odtwarza filmy DivX / XviD. Szkoda, że domyślny odtwarzacz nie radzi sobie z napisami…
  • Telefon działa w oparciu o Androida 1.6, ale najpóźniej jesienią ma się pojawić oficjalna aktualizacja do wersji 2.1. Ale wiecie jak to jest z tymi oficjalnymi, pewnymi aktualizacjami…

Plotki, ploteczki

  • W zagranicznych serwisach pojawiały się już informacje o tym, że LG również wchodzi na rynek tabletów z Androidem. Pod koniec roku powinno pojawić się całkiem ciekawe urządzenie działające pod kontrolą dość aktualnej wersji systemu operacyjnego. Niestety sprawny prototyp miał dopiero dotrzeć do Warszawy za jakiś czas…
  • Engadget też już publikował fotki, więc nie będzie naruszeniem wielkich tajemnic, gdy zdradzę, że miałem w łapkach prototyp telefonu działającego pod kontrolą nowego systemu Microsoftu. Kanciasty interface Windows Phone 7 jest… nietypowy. Może przy dłuższym użytkowaniu nawet okazać się przyjazny. Ale o tym będzie można przekonać się dopiero za kilka miesięcy, gdy telefon pojawi się w sprzedaży.

LG organizuje co jakiś czas takie prezentacje/szkolenia w Warszawie i zaprasza blogerów. Wiem, że były już prezentacje m.in. telefonów i urządzeń typu DVD/Blue-Ray.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 26 lipca 2010
Tagi: , , , , ,
Kategorie: android, ciekawostki, gsm, offline, szkolenia, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Wizyta u LG Polska – prezentacja telefonów"

  1. Jakim programem robisz wrzuty ekranu na androidzie? Słyszałem, że takie programy muszą mieć dostęp do roota.

    Autor komentarza, poniedziałek, 26 lip 2010 #

    • Z rootem najłatwiej, bo wystarczy jedną aplikację wrzucić z marketu i śmiga (ja mam np. ShootMe). Ale i bez roota da się, trzeba tylko zainstalować na kompie SDK, uruchomić w telefonie USB Debuging i przez PCtowy soft robisz screeny

      Autor komentarza, poniedziałek, 26 lip 2010 #

    • A czy przy rotowaniu tracimy dane z telefonu czy wszystko zostaje tak jak było?

      Autor komentarza, poniedziałek, 26 lip 2010 #

    • Do rootowania HTC Magic / G1 wykorzystuje się starszą wersję systemu, która miała pewną lukę. A zmiana systemu to niestety wyczyszczenie danych…

      Ja rootowałem telefon przed aktualizacją softu do 2.1, więc tak czy siak byłem nastawiony na czyszczenie wszystkiego.

      Autor komentarza, poniedziałek, 26 lip 2010 #

  2. witam niedawno zakupiłam telefon LG BALI i mam niestety problem żeby go sparować z głośnikiem samochodowym lg bluetooth HFB-3OO BADRZO BYM PROSIŁA O POMOC

    Autor komentarza, piątek, 24 wrz 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów