Wiele przeglądarek obok siebie: IE6, IE7, IE8, Firefox, Opera…

 

Wiele IE obok siebie

Temat niby banalny i oczywisty, ale biorąc pod uwagę liczbę pytań o to, które otrzymuję… Chyba kilka najbliższych wpisów zostanie poświęconych takim „oczywistym oczywistościom”. By żyło się lepiej. ;)

Chociaż wraz z kolejnymi projektami zbieramy doświadczenie i wyrabiamy sobie pewne schematy, które pozwalają na poprawne wyświetlanie strony we wszystkich (a przynajmniej w olbrzymiej większości) przeglądarek, warto jednak mieć pod ręką kilka przeglądarek i na bieżąco sprawdzać jak to tam wygląda. Chociaż przerabialiśmy ten kod setki razy, może akurat się zdarzyć, że z czymś się jednak pokłócił i cała strona się rozsypała.

Normalnie używam Firefoksa, w systemie mam zainstalowaną też Operę 9.6 oraz IE8 beta 2. Do tego obowiązkowo IE6 i IE7 w wersjach bezinstalacyjnych. I na deser Chrome i Safari do sprawdzania pod Webkitem.

Jak pogodzić te przeglądarki ze sobą? A zwłaszcza różne wersje Internet Explorera?

IE3, IE4.01, IE5.01, IE5.5, IE6

Multiple IEs

Małe ustrojstwo firmy Tredosoft pod nazwą Multiple IE załatwia nam problem wersji bezinstalacyjnych przeglądarek IE3, IE4.01, IE5.01, IE5.5, IE6. Ściągamy jeden instalator, który zainstaluje nam wybrane przeglądarki. Koniec, wszystko elegancko działa – mamy IE6. W przeciwieństwie do znanego IE6eolas_nt, nie występuje tu problem z cookies.

IE7 Standalone

Jeśli aktualizujemy Windowsa i mamy już IE7 jako część systemu – nie ma problemu. Schody się zaczynają, gdy (tak jak ja) zainstalujemy na to betę IE8. Niby IE8 ma tryb kompatybilności. Niby się aż tak nie różni. Niby… ja tam wolę jednak mieć dwie osobne aplikacje i testować naraz.

Z pomocą znowu przychodzi nam firma Tredosoft, która przygotowała wersję IE7 Standalone. Nie wchodzi ona w zakres paczki MultipleIEs, ale ładnie opisali jak sobie poradzić z tą przeglądarką.

 • Ściągamy instalator Internet Explorer 7 – czy to ze stron Microsoftu czy z innych źródeł – szukamy pliku IE7-WindowsXP-x86-plk.exe (lub dla wersji angielskiej: IE7-WindowsXP-x86-enu.exe)
 • Przy pomocy WinRara / WinZipa / 7-Zip / innego archiwizera rozpakowujemy zawartość instalatora. Jeśli jakimś cudem nie mamy akurat pod ręką żadnego narzędzia tego typu, wystarczy uruchomić instalator z parametrem /x
 • W wypakowanym folderze wchodzimy do katalogu update i tam uruchamiamy instalację małej poprawki xmllitesetup.exe. Teoretycznie posiadając wcześniej IE7/IE8 beta 2 nie powinno to być potrzebne, ale jednak ja miałem problemy z tabami…
 • Ze strony http://tredosoft.com/IE7_standalone pobieramy plik IE7s.exe („Download Internet Explorer 7 standalone program only (149KB)”), który wrzucamy do rozpakowanego przed chwilą IE7.
 • Uruchamiamy IE7s.exe. Powinno zadziałać :)

Å»eby nie było tak różowo – IE7 Standalone nie będzie w pełni działało – tzn. będzie wywalało komunikaty o błędach przy próbie otwierania menu konteksowego, menu programu, nie pozwoli instalować kontrolek ActiveX, może się wysypać przy stronach wymagających autoryzacji…

Jednoczesne uruchomienie dwóch wersji Firefoksa

A wiecie, że można również uruchomić kilka różnych wersji Firefoksa? Może chcemy sprawdzić czy wszystko ładnie działa pod Firefox 2 czy nawet Firefox 1.5?

Nie będę powielał całego rozwiązania, ponieważ bardzo ładnie opisał to Yano.

Na koniec

Instalacja Opery, Safari czy Chrome to chyba już nie jest problem.

Warto sprawdzać strony pod różnymi przeglądarkami, a w miarę możliwości też i pod różnymi systemami operacyjnymi.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 9 listopada 2008
Tagi: , , , , , ,
Kategorie: internet, it, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Wiele przeglądarek obok siebie: IE6, IE7, IE8, Firefox, Opera…"

 1. zebys nie musial sie meczyc zobacz http://browsershots.org/

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 2. Mi tam wystarczy jak blog będzie dobrze działał pod Firefoxem, Operą, Chrome i Safari…
  IE nie używam i bardzo dobrze, a to że coś komuś źle się wyświetla na danej stronie przez te IE to już jego sprawa. Niech zmieni przeglądarkę.
  Mogę jeszcze IE7 zrozumieć, ona jeszcze tak nie odbiega od standardów, ale kto by używał starszych wersji? Jeszcze by się syfa jakiegoś złapało czy cuś ;)

  Choć tak naprawdę to przydał mi się sposób od @Yano na uruchomienie dwóch różnych wersji Firefoxa ;)

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 3. Microsoft udostępnia (za darmo!) obrazy dysków maszyn wirtualnych: Windows XP SP3 z Internet Explorerem 6, Windows XP SP3 z Internet Explorerem 8 beta 2 oraz Windows Vista SP1 z Internet Explorerem 7. Wystarczy Virtual PC, mocny procesor i dużo pamięci RAM i mamy spokojnie drugiego, wirtualnego Windowsa z odpowiednią wersją IE – w sam raz do testów.

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 4. A ja polecam jeszcze program IETester, dzięki niemu również łatwiej testować strony pod róznymi IE. A co ważne, działa to na Viście :)

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 5. @Jagbyś: Sierpnień – Październik 2008, prawie 150 tysięcy odwiedzin. Użytkownicy IE6 stanowili około 12%. 18 tysięcy to mało czy dużo? Nie jestem pewien czy bym od ręki odrzucił co dziesiątego odwiedzającego…

  Może inaczej: ja wychodzę z założenia, że podstawową funkcjonalność strony muszę zapewnić maksymalnej liczbie odwiedzających. Projektując dodatkowe ficzery mogę sobie pozwolić na przymknięcie oka na te kilka-kilkanaście procent użytkowników, oni po prostu nie będą mieli tak fajnie jak pozostali ;)

  @Tyfus: też dobre rozwiązanie, gdy już mamy gotową stronę i robimy ostateczny test. Jeśli nanosimy poprawki na bieżąco, to jednak dodatkowa przeglądarka odpalona w tle będzie wygodniejsza :)

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 6. MultipleIsE to dobra sprawa, żeby wybadać czy nie ma grubszych błędów na stronie. Niestety rozwiązaniem idealnym nie jest. Podczas tworzenia komercyjnego portalu ze sporym użyciem JS, miewałem sytuacje kiedy strona potrafiła wyglądać dziwnie a nawet zawiesić IE6 (!) z pakietu multipleIEs. W takich wypadkach jednak niezbędny jest czasami komp ze starą i natywnie działającą wersją IE.

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 7. Podobnie jak wzs używam IETester, który ma tę zaletę, że zawiera już IE8 beta2.

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 8. Popieram Ktosia. Sam używam obrazów Windowsa udostępnianych przez Microsoft, bo Multiple IE nie zawsze zachowuje się jak oryginalna wersja IE.

  Autor komentarza, niedziela, 9 lis 2008 #

 9. Ostatnio miałem podobny problem, czyli musiałem testować na wszystkim co się dało… z firefoxem na szybko to można sobie poradzić, po prostu instalując ff2 i uruchamiająć zamiennie z ff3 – niestety nie da się mieć ich dwóch razem. Ale generalnie ff to nie problem :) ie i to dopiero wyzwanie :)

  Ktoś u góry powiedział, że IE7 jest już w miarę dobry… Nie chce mi się wnikać w specyfikacje, ale z mojego subiektywnego punktu widzenia to core tych przeglądarek niewiele się różni między 6 a 7, baardzo dużo bugów i specyficznych zachowań pozostało. Trochę rzeczy pod publikę (wsparcie dla :hover i kilka innych rzeczy z cssa, obsługa alpha dla png) a reszta po staremu. Dla mnie najważniejszą przewagą ie7 jest możliwość użycia dość dobrego debuggera, (MS script editor albo MS VS), bo wcześniej to było błądzenie w mroku… :)

  Autor komentarza, środa, 12 lis 2008 #

 10. niedawno odkrylem mega pomocny kombajn ze wszystkimi wersjami Internet Explorera w jednym miejscu:

  http://finalbuilds.edskes.net/iecollection.htm

  Teraz IE8-1 może działać na jednej maszynie!

  Autor komentarza, poniedziałek, 25 sty 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów