WebAplikacje GG Network: Widget Gadu-Gadu

 

WebAplikacje GG Network: Widget Gadu-Gadu

GG Network pokazało dziś światu Widget Gadu-Gadu. Skrypt umieszcza na naszych stronach małe okienko, umożliwiające internautom bezpośrednią rozmowę z wybranym numerem GG. Taki niby komunikator, ale bez konieczności uruchamiania normalnego klienta Gadu-Gadu.

Kod widgetu można wygenerować w serwisie GaduDodatki.pl. Przygotowanie widgetu zajmuje dosłownie kilka minut i jest banalnie proste.

Oczywiście widget GG nie jest pierwszym rozwiązaniem tego typu na świecie. Różnej maści shoutbox-y czy web-komunikatory można było wstawiać na swoje strony od dawna dzięki różnym usługom. Teraz jednak mamy oficjalne narzędzie działające z najpopularniejszym komunikatorem w kraju bez żadnego kombinowania, konfigurowania transportów itd.

Krótką prezentację można zobaczyć na udostępnionych slajdach:

 

Slajdy slajdami, sprawdźcie to LIVE!

Slajdy sobie można pooglądać później, najlepiej to zobaczyć w działaniu. Po prawej stronie powinniście już widzieć załadowane okienko rozmowy.

Jeśli jeszcze jestem online i mam włączone GG, to powinniście mieć możliwość wysłania mi bezpośredniej wiadomości. Momentalnie otwiera mi się nowe okno rozmowy i mogę Wam odpowiedzieć. Najszybszy możliwy feedback – ale i tak zachęcam do zostawienia tradycyjnego komentarza ;)

Wszystko działa dość sprawnie, opóźnienie minimalne, działa bez zarzutu.

Dla kogo ten widget?

Z pewnością może to zainteresować wszelkie sklepy internetowe, które już teraz często na stronach umieszczają firmowe numerki GG pod którymi można zasypać pytaniami jednego z pracowników. Taki widget na pewno ułatwi potencjalnego klientowi nawiązanie rozmowy.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie dające tyle narzędzi jak dedykowana aplikacja typu live chat (jak choćby opisywany kiedyś LiveChat Contact Center).

Minusy?

To co jest jedną z zalet Widgetu może też w niektórych przypadkach być i jego wadą. Widget zapewnia anonimowość – wiadomości wpisane za pomocą widgetu dotrą do nas z losowego numeru. Niestety przy każdym odświeżeniu strony ten numer się zmienia. Szkoda, że konkretny numer nie jest przydzielany na czas trwania danej sesji przeglądarki (jedno małe cookie załatwia sprawę).

Nie można również edytować ustawień danego widgetu, nie widzę w profilu listy wygenerowanych widgetów. Trochę szkoda, bo mogło by to ułatwić zarządzanie okienkami na różnych stronach – łatwa zmiana kolorów, treści powitalnej, opisu… Teraz trzeba za każdym razem wygenerować nowy widget. Sam stworzyłem chyba z 4 czy 5 zanim przy próbach dopracowania wszystkiego ;)

Kończąc

Ciekawe czy widget stanie się popularny i wkrótce zacznie się masowo pojawiać na różnych stronach. Na pewno jest ciekawym krokiem GG Network, jeśli się sprawdzi pewnie można się spodziewać kolejnych widgetów i webaplikacji do umieszczania na własnych stronach. Złośliwi pewnie też zapytają od razu kiedy widgetom będą towarzyszyły reklamy :)

Wpis opublikowany 28 kwietnia 2009
Tagi: , , , , ,
Kategorie: ciekawostki, internet, it, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "WebAplikacje GG Network: Widget Gadu-Gadu"

 1. co do slajdu trzeciego – czy mi się wydaje, czy gtalkowy czat do umieszczenia na www też daje taką możliwość i to już od dłuższego czasu? :)

  Autor komentarza, wtorek, 28 kw. 2009 #

  • Taki marketingowy „skrót myślowy”, który ładnie wygląda w prezetancjach -> pierwszy polski komunikator ;)

   GTalk oczywiście od dłuższego czasu pozwala na coś takiego.

   Autor komentarza, wtorek, 28 kw. 2009 #

 2. Złośliwi pewnie też zapytają od razu kiedy widgetom będą towarzyszyły reklamy :)

  Złośliwi zapytają jeszcze, jak jest to odporne na spam-boty. :P

  Autor komentarza, wtorek, 28 kw. 2009 #

  • Z tym spamem to może nie być tak źle. Czytaj: nie gorzej niż wcześniej. Bo budowanie bota, który by szukał stron z widgetem, przetwarzał JS i wysyłał wiadomośc, którą przeczyta JEDNA osoba, to chyba nie jest chyba najbardziej opłacalna rzecz na świecie.

   Ale jest inna rzecz, na którą ktoś mi zwrócił uwagę przez ten widget (ktoś, bo w końcu anonimowo, nie? :)): wystarczy prosty skrypcik do greasemonkey lub coś podobnego, co by potrafiło wysłać wiadomość, odświeżyć stronę, znowu wysłać itd. żeby skutecznie zdezorganizować pracę osoby obsługującej to konto GG.

   Każde odświeżenie przypisuje użytkownikowi nowy numer, z którego przychodzi wiadomość. Taki automat potrafiłby w minutę wygenerować tyle nowych okienek z rozmowami, że nie zostaje nic innego jak wyłączyć zupełnie komunikator.

   Chcesz zdezorganizować pracę w sklepie konkurencji? Wystarczy się pobawić przez kilka minut z chłopakami z biura – wyślij pytanie, odśwież, wyślij nowe pytanie, odśwież…

   Autor komentarza, wtorek, 28 kw. 2009 #

  • A po co dla jednej osoby? GG-bomb teraz będzie? Odpalenie instancji IE przez ActiveX i wybabranie jej odpowienim skryptem nie stanowi przecież problemu – hurtowo się wysyłają formularze. I spimmerzy mają dodatkowe narzędzie w rękawie – IMHO nie grożą tak bardzo blokady, można powiedzieć, że GG sam sobie strzelił w stopę.

   Autor komentarza, środa, 29 kw. 2009 #

 3. To będzie naprawdę przydatne narzędzie.

  Autor komentarza, wtorek, 28 kw. 2009 #

  • & to będzie naprawdę niebezpieczne narzędzie.

   Autor komentarza, środa, 29 kw. 2009 #

 4. Zobaczymy do czego Polacy będą tego używać. GG bez logowania może oznaczać masowy spam.

  Pożyjemy zobaczymy

  Autor komentarza, wtorek, 5 maj 2009 #

 5. Witajcie,
  Mam problem:

  Wygenerowałem sobie widget, wsadziłem na stronę www i zapomniałem numeru gg dla tego widgetu – czy da się go jakoś odzyskać, czy muszę założyć nowe konto GG?

  Pozdrawiam i liczę na pomoc!

  Autor komentarza, czwartek, 27 paź 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów