The Pidgin has landed. Bye bye Konnekt?

 

Pidgin vs Konnekt

Od ładnych trzech tygodni testuję komunikator Pidgin. Zastąpił służącego od wielu lat Konnekta. Ten ostatni po przestał się rozwijać, chociaż ostatnio na forum pojawiły się głosy, że Konnekt powróci. W ciągu trzech miesiący ekipa zorganizowała zrzutkę i zainwestowała w dedyka… Å»e niby będzie trac, nowe repozytorium pluginów, serwer jabber, cuda wianki. O nowej wersji samego komunikatora na razie cicho. Ale nie o tym miało być. Czemu zmieniłem komunikator? Jak się na nim pracuje? Co z zagrożeniem ptasią grypą? Już piszę.

Potrzebowna mi była możliwość podpięcia dwóch numerów GG, tlenu, GTalk i innego Jabbera, MSN. Potrzebowałem prawdziwego multikomunikatora. Niby można było to zrobić w Konnekcie, wystarczyło podpiąć dwuTlenKa i kJabber, a potem skonfigurować sobie odpowiednie transporty GG i MSN po stronie serwera. Ale ponieważ kJabber nie był daaaaawno aktualizowany, często i gęsto były jakieś problemy z połączeniem z serwerem jabbera.

Pidgin pozwala mi dodać tyle różnych kont ile chce. Gadu-Gadu obsługuje w standardzie, obsługę Tlenu zaimplementował Aleksander Piotrowski i wszystko działa pięknie.

Wiele kont w Pidginie

Pidginowe bajery

Do każdego konta mogę sobie przypisać inny status:

Schematy statusów

Takich zdefiniowanych schematów mogę mieć od groma i ciut ciut, a potem zmieniać je jednym kliknięciem:

Zapisane schematy

Jest oczywiście dziennik rozmów z dostępną pod ręką szukajką:

Dziennik rozmów

Jest też poręczna szukajka w bieżącym oknie rozmowy:

Wyszukiwarka w oknie rozmowy

Przydatnym bajerem jest zaznaczanie miejsca, w którym skończyliśmy rozmowę przed rozłączeniem:

Linia pozioma

Coś co zaraz dopiszę jeszcze do BYKOM-STOP! – sprawdzanie pisowni:

Sprawdzanie pisowni

A każdy użytkownik Blipa z pewnością doceni wtyczkę Character Counter, która zlicza wpisane znaki:

Character Counter

Do ściągnięcia jest też wiele innych ciekawych pluginów.

A czego mi brakuje?

Bardzo fajnych funkcjonalności, które oferowały wtyczki do Konnekta: zniKacz (wychwytujący ukrytych na GG) oraz kDodatki – łatwe kopiowanie UID / opisu / IP kontaktu, możliwość wysyłania pingów…

Byłoby też miło, gdyby można było trochę przemeblować listę kontaktów – np. podobnie jak w Konnekcie ustawić opis OBOK nazwy, a nie pod… Ale i do tego się idzie przyzwyczaić.

Wciąż próbuję też rozgryźć jak można wyeksportować historię z Konnekta do jakiegoś XMLa, żeby przerzucić sobie do Pidgina.

Podsumowując…

Czy jestem zadowolony z Pidgina? TAK, działa dość sprawnie. Czemu nie wybrałem Mirandy? Nie wiem, tak jakoś wyszło :).

Wpis opublikowany 15 marca 2008
Tagi: , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "The Pidgin has landed. Bye bye Konnekt?"

  1. ja z Pidgina korzystam już dobre 2 lata chyba i mogę tylko potwierdzić, że to dobry komunikator, praktycznie nie mam z nim problemów, konta działają niezależnie, więc nie ma potrzeby np transportów na koncie jabberowym . również gorąco polecam :)

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  2. Podobnie jak wizkid, Pidgina używam od dłuższego czasu. Komunikator ten staje się coraz bardziej popularny. No i dobrze, bo jest rzeczywiście świetny. Polecam! :)

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  3. Używam Pidgina Portable od jakiegoś pół roku :) Jest naprawdę dobry :) Wcześniej miałem Mirandę, ale jakoś tak zmieniłem.

    Te statusy w Pidginie są trochę zakręcone. Orientujesz się może jak w Pidginie ustawić status GG gdy jestem offline????

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  4. Również używam, również polecam, Mirandę używałem.. komunikator pro, ale aby oprowadzić ją do w miarę ładnego wyglądu i funkcjonalności, należało poświęcić bardzo dużo czasu.. konfiguracja jest skomplikowana.. taki linux wsrod komunikatorów (tylko bez flejmów, linux teraz domyślnie całkiem ładny jest, kiedyś bywało różnie). Pidgin mi się czasem sypie jak się do gg nie może zalogować czy przez inne protokoly.. po prostu w tray’u sa takie wtyczki laczace sie, a sam program nie odpowiada, trzeba kilować..

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  5. Ja śmigam na Mirandzie. Tak jak pisze nbb – komunikator pro :) Warto się namęczyć, żeby ustawić go pod siebie. Po prostu nieograniczone możliwości.

    Pidgin jest bardziej przyjazny, ale używam go tylko w Ubuntu.

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  6. A ja wiernie trwam z Konnektem. Do Pidgina nie potrafiłem przywyknąć, choć używałem go dość długo. Inna sprawa, że potrzebuję tylko jednego protokołu – Jabbera – po to żeby mieć dostęp do kontaktów nawet na komputerach z ograniczonymi uprawnieniami (a o kluczu USB nie zawsze muszę pamiętać ;)).

    Tak nawiasem: czy Pidgin dorobił się wreszcie przeglądarki usług na serwerach XMPP?

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  7. @nbb, medraka: fakt, Miranda jest aż zbyt „pro” ;) Po 30 minutach konfigurowania mi się znudziło i chciałem mieć po prostu komunikator ;-) Kiedyś robiłem przymiarki do niej, ale… nie wiem, nie przypadła mi jakoś do gustu.

    @Paweł: Przełączasz po prostu status na „rozłączony”? Wyłącza wtedy wszystko i czyści statusy. Ja mam po prostu osobny własny zestaw statusów, gdzie wszędzie jest stan „rozłączony” i tam ustawiam opisy. Chyba tylko u nas się zostawia opisy przy wyłączonym komunikatorze… ;)

    @Lukem: nie widzę nigdzie na wierzchu, więc pewnie ni ma :)

    Swoją drogą – Konnekt cały czas jest zainstalowany i ikonka jest na pulpicie…

    Autor komentarza, sobota, 15 mar 2008 #

  8. Ja także zostaję przy Konnekcie. Pidgin jakoś do mnie nie przemawia. Ciężko mi się tam odnaleźć a w konnekcie wszystko jakieś takie milsze.

    Autor komentarza, niedziela, 16 mar 2008 #

  9. Hm, od wczoraj walczę z tym Pidginem i za cholerę nie chce się łączyć z GG… (WinXP). Ktoś wie cóż to może być?

    Autor komentarza, poniedziałek, 17 mar 2008 #

  10. a na maku jest Adium. i miazdzy wszystko co do tej pory mialem pod klawiatura (czyli oryginalne ICQ, GG (mlody bylem i glupi ;]), Konnekta, Mirande, i Pidgina :P)

    Autor komentarza, wtorek, 18 mar 2008 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów