Sens „Dnia bez komputera”

 

Dzisiaj obchodzimy pierwszy „Dzień bez komputera„. I wszyscy krzyczą, że to głupie, niepotrzebne, zróbmy od razu dzień bez oddychania itp. Marudzicie Panowie i Panie! Wiem, że przeczytacie to wszyscy dopiero jutro ;) ale może warto do tego podejść z większym luzem?

22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Wiadomo przecież, że w imię ekologii ratownicy medycznie nie zostawią karetek na parkingu i nie będą jechać do wypadku tramwajem. Ale Ty, jeśli jedziesz tylko do kumpla mieszkającego gdzieś w tym samym mieście, zostaw samochód pod domem i przejdź się pieszo albo wsiądź w tramwaj. Zwłaszcza, że w wielu miastach w tym dniu przejazdy komunikacją publiczną są darmowe.

15 lipca z okazji Dnia bez telefonu komórkowego, wyłącz swój telefon i ciesz się świętym spokojem. W tym roku wypada on w niedzielę, więc sporo osób nie będzie musiało być telefonem „bo praca”. Czy osoba, której umowa o pracę wymaga bycia dostępnym 24/7, wyłączy telefon? Nie.

A 3 listopada w Dzień bez Papierosa – czy każdy palacz odłoży papierosy na bok? Nie. Niektórym nie pozwoli na to nałóg. Ale ktoś może dzięki temu jednemu dniu rzuci palenie zupełnie.

Podobnie dzień bez komputera. Jeśli ktoś używa komputera bo pracuje, musi przygotować sprawozdania na uczelnie itp. – niech to robi. Ale jeśli gapi się w ekran tylko po to, żeby z nudów postukać na GG, to niech lepiej wyjdzie na dwór (tak, za firewallem jest inny świat!). Można się na przykład udać do pubu i wypić piwko ze znajomymi właśnie z okazji tego święta;)

Nikt nikogo nie przymusza do cieszenia się z pluszaków (25 listopada – „Światowy Dzień Pluszowego Misia”) czy składania życzeń teściowej. Ale można to zrobić. To tylko zabawa, forma rozrywki.

Wpis opublikowany 24 marca 2007
Tagi: , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Sens „Dnia bez komputera”"

 1. Ale jaki cel mają takie dni? Co to zmienia?

  Autor komentarza, sobota, 24 mar 2007 #

 2. Bellois, to powiedz mi teraz co zmienia pójście na kręgle? Wiesz co to rozrywka i zabawa?
  Rozrywka, zabawa która do czegoś przekonuje. Oczywiście – tu nie chodzi o to, że wyrzucić komputer za okno i żyć jak na wsi. To ma być symbolizm.

  Ja w każdym razie nie odejdę dzisiaj od komputera, mam sporo do nauki :)

  Autor komentarza, sobota, 24 mar 2007 #

 3. Lanooz, to nie jest odpowiedź na pytanie. Nadal nie rozumiem CELU ustalania takiego dnia.

  Autor komentarza, sobota, 24 mar 2007 #

 4. Witam, celem takiej akcji może być pokazanie iż bez komputera też można spędzić miło czas, zobaczcie czy na waszych podwórkach widać dzieci bawiące się w chowanego albo berka , one teraz siedzą przed PCtami i łupią w quake3 .

  Autor komentarza, niedziela, 25 mar 2007 #

 5. Oczywiście, że można miło spędzić czas. Ale nadal nie widzę tu potrzeby ustanawiania kolejnego „święta” :)

  Autor komentarza, niedziela, 25 mar 2007 #

 6. Bellois: Po prostu niektórym ludziom potrzebny jest taki dzień, żeby mieć motyw do jakiegoś działania. Tak samo, jak niektórzy potrzebują Dnia Kobiet, żeby docenić swoją dziewczynę czy żonę, Walentynek, żeby okazać miłość, czy wreszcie Dnia bez Komputera, żeby wyłączyć to głupie pudło i wyjść z rodziną na spacer. Bo łatwiej jest nam coś zrobić, mając świadomość, że nie jesteśmy w tym działaniu sami. Å»e jeśli cierpimy z powodu braku komputera, samochodu czy papierosa, to razem z nami cierpi też całe mnóstwo osób. Bo ludzie muszą mieć motywację. I to nie motywację „bo ja mam na to ochotę” ale „inni też robią i głupio mi będzie jeśli nie zrobię tego samego”. Ot cała filozofia.

  Autor komentarza, niedziela, 25 mar 2007 #

 7. @Yano: to ja takich motywów nigdy nie pojmę :>

  Autor komentarza, niedziela, 25 mar 2007 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów