RPS – Real Private Servers w ofercie OVH

 

RPS - Real Private Server w ofercie OVH

Kilka dni temu OVH.pl zaprezentowało w swojej ofercie coś nowego: serwery prywatne nazwane tu RPS – Real Private Servers. W przeciwieństwie do VPS – Virtual Private Server gdzie jeden fizyczny serwer jest podzielony na kilku użytkowników, tutaj serwer fizycznie należy tylko i wyłącznie do nas, jednak dla ścięcia kosztów, zamiast osobnego dysku mamy tzw. SAN czyli osobny serwer plików, na którym zostały umieszczone zasoby dyskowe każdego serwera RPS, a te łączą się z SAN korzystając z protokołu iSCSI.

Usługa RPS (Real Private Server) to prawdziwy serwer, który umożliwia korzystanie z własnego procesora, pamięci RAM i przepustowości. Gwarantujemy wydajność zasobów serwera RPS, ponieważ nie mogą być one wykorzystywane przez innych użytkowników usługi.

Mamy więc szafę wypełnioną serwerkami opartymi o +/- takie płyty główne typu Intel® Desktop Board D201GLY2 / D201GLY2A z zintegrowanym procesorem, grafiką i sieciówką:

Intel Desktop Board D201GLY2 / D201GLY2A

Własny procesor Celeron 1.2-1.33 GHz, pół giga RAMu, 10GB miejsca na dysku (8zł netto/mc za każde kolejne 10GB miejsca) i łącze ze światem 100Mbps z (teoretycznie) nieograniczonym transferem za 39,90zł netto miesięcznie? Trzeba przyznać, że oferta wygląda dość atrakcyjnie. A na przełomie marca i kwietnia pojawią się w ofercie również mocniejsze maszyny – mocniejszy procesor i nawet 2GB RAM za 99.90 / 159.90 zł netto/mc – wciąż dużo taniej niż dedykowany serwer. Pytanie tylko: jak wygląda sprawa wydajności takiego rozwiązania? Niewątpliwie wąskim gardłem będzie tutaj właśnie SAN, czyli dostęp do dysku.

Jak już wspomniał Normanos, ekipa WebHostingTalk.pl już zaczęła testy tego wynalazku. Firma OVH postanowiła udostępnić 50 serwerów do bezpłatnych miesięcznych testów.

Na kolejnych podstronach wątku są już pierwsze pomysły na hostingi-krzaki ;) ale są już pierwsze wrażenia z testów.

  • były drobne problemy z instalacją nowych serwerów
  • pojawia się pierwsze marudzenia na wolne dysku
  • i kolejne: przy pobieraniu większych rzecz load serwera leci w górę, komuś udało się przywiesić całą maszynę,
  • i dalej: przeciążone SAN-y, wielkie kolejki procesów czekających na dostęp do dysków, partycje readonly…

Zobaczymy jak to będzie wyglądało w ciągu kolejnych tygodni. Póki co jest to wciąż usługa w fazie testów. Zapowiada się ciekawie, jeśli tylko rozwiążą problemy z SAN to będzie to całkiem konkretna oferta.

Wpis opublikowany 24 marca 2008
Tagi: , , , , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "RPS – Real Private Servers w ofercie OVH"

  1. O, naprawdę ciekawe rozwiązanie. I tanie jak barszcz… Warto się przyjrzeć, dzięki!

    Autor komentarza, poniedziałek, 24 mar 2008 #

  2. Hi,

    Testuje właśnie tą usługę. Na darmową opcje nie uśmiechało mi się czekać przez święta. Po opłaceniu przez mTransfer instalacja w równe 37 minut.

    W ciągu tego tygodnia postawione będzie na tym serwerze kilkadziesiąt stron opartych na plikach. Bo używania bazy na większą skalę sobie na tym sprzęcie nie wyobrażam.

    http://data.web-tools.pl/data/fsimg/2008-03-24_154024.png

    Autor komentarza, poniedziałek, 24 mar 2008 #

  3. Hm, muszę przyznać, że dawno żadna oferta do tego stopnia mnie nie zainteresowała. Na razie jednak wstrzymam się chyba z ryzykowaniem i płaceniem, a poczekam na jakieś konkretniejsze opinie.
    Mam nadzieję, Tomku, że i Ty nie omieszkasz odezwać się jeszcze w tym temacie :)

    Autor komentarza, poniedziałek, 24 mar 2008 #

  4. @Homikus: Ja nie jestem niestety aż takim specem żeby samemu sobie przekonfigurować taki serwer, więc nawet nie próbowałem łapać na te 50 darmowych testówek (które i tak już poszły na pniu).

    Na pewno będę dalej śledził opinie na WHT, może ktoś znajomy też kupił.

    Może Marek coś więcej napisze po testach? Rozumiem, że jakieś zaplecze pod SEO chcesz na tym postawić. Daj proszę znać jak się to będzie sprawowało, znajomy też myśli wykorzystaniu tego w podobnym celu :)

    Jeśli rozwiążą jakoś sensownie problem dużych obciążeń SAN-ów, to będzie to bardzo atrakcyjna oferta.

    Autor komentarza, poniedziałek, 24 mar 2008 #

  5. Hej, nie chce spamować, komentowałem już u Normanosa. http://normanos.com/linux/bombowa-oferta-rpsow-z-ovh/#comment-9037

    Niemniej jednak oferta w EUR jest tańsza od PLN.

    Autor komentarza, wtorek, 25 mar 2008 #

  6. stardi może i tańsza ale Polska faktura się przydaje. Zresztą w 90% przypadków składając zmówienie z polski i tak przekierują Cię do OVH polska.

    Jak na razie działa to wszystko stabilnie. Zobaczymy jak google się zassie. W dreamhost mieli problemy z utrzymaniem ruchu na statycznych stronach po 3 miesiącach indeksacji.

    Autor komentarza, środa, 26 mar 2008 #

  7. Faktycznie, dosyć tanie, chociaż akurat ja aż tak dobrego sprzętu nie potrzebuję ;)

    Czekam na informacje po zakończeniu testów.

    Autor komentarza, środa, 26 mar 2008 #

  8. Oferta niezła ale w aktualnej konfiguracji to marnowanie mocy ze względu na dostęp do dysku…
    Ja buduje właśnie NASa na Intel D201GLY2 – płyta tania jak barszcz ~200zł, pobiera 17W i może działac pasywnie…

    Autor komentarza, czwartek, 27 mar 2008 #

  9. Newsy z frontu (WHT)
    – Ruszyły testy RPSII: procesory AMD BE-2300 (2×1.9GHz) + 1 GB RAM + 20 GB dysku.
    – poprawiła się sytuacja z SAN, mniej mulenia, mniej padów

    Czytając posty na WHT można dojść do wniosku, że ten serwerek wykupuje się wyłącznie do postawienia klienta do Torrentów…

    Autor komentarza, sobota, 29 mar 2008 #

  10. Na profesjonalny hosting to się nie nadaje ale miło widzieć że niektóre firmy myślą o małych użytkownikach, który nie potrzebują maszyny za 200-300zł a znowu przeciążają normalne hostingi swoimi aplikacjami a takie cudeńko im wystarczy w zupełności.

    Autor komentarza, niedziela, 12 paź 2008 #

  11. @aBajt Mam tego najtanszego RPS od 7 dni i powiem tyle, ze to totalna porazka, bardzo zaluje, ze nie wzialem znowu vps’a. Praktycznie kazda aplikacja odpala sie na moim rps ok 1,5-2 minut, nie wspominajac juz o probie spakowania czegokolwiek np. archiverem (akurat to robie dosc czesto, bo mam slabiutki net i wole zassac sobie wszystko na serwer, wywalic zbedne rzeczi i spakowac, zeby nie sciagac tysiecy plikow, przykladowo 700 MB, byly tam tylko 4 wieksze pliki, pakowanie bez kompresji – czas pakowania 49 minut 37 sekund) czy innej operacji (przy tym sprzecie moj Pentium II 350 MHz z 128 ram’u to rakieta, a tu mamy niby celerona 1,2 GHz i 512 ram’u), transfer hdd pierwszego dnia 2-2,5 MB/s, drugiego 1,8-2 MB/s, trzeciego 1,4-1,6 MB/s i od czwartego max widzialem do 1 MB/s (zapis/odczyt), dzisja dzien siodmy i przy kopiowaniu pliku 200MB sredni transfer wynosil 480 KB (sprawdzalem i w dzien i w nocy, transfer zawsze byl w tych samych granicach), to i tak chyba nie rekord, bo widzialem wypowiedz kogos na forum ovh i pisal, ze on ma zapis/odczyt w granicach 290 KB od kilku dni, napisal do ovh transfer podskoczyl na dzien do 5-6 MB, a po 2 dniach znowu po staremu. Na poprzednim vps’ie, ktorego mialem bylo 10 userow i chodzil duzo duzo sprawniej, a placilem ok 40 zl, tu dalem 20 wiecej i jestem bardzo rozczarowany.

    Autor komentarza, piątek, 17 paź 2008 #

  12. czy nada się taki serwer na to aby postawic na nim serwer do gry? Skoro tylko dysk zamula a mapa wczytuje sie z dysku raz na 30 minut do tego ma ona maxymalnie 10 MB to chyba powinno sie sprawdzic? jak myslicie?

    Autor komentarza, środa, 4 lut 2009 #

  13. Jeśli faktycznie potrzebna jest głównie moc procesora i pamięci a nie szybki odczyt z dysku, to taki RPS może być niezłym rozwiązaniem. Widziałem w kilku miejscach informacje, że udało się postawienie takiego cuda w OVH i działa :)

    Największy chyba temat o RPSach można znaleźć na polskim WebHostingTalk: http://www.webhostingtalk.pl/index.php?showtopic=11514

    Autor komentarza, środa, 4 lut 2009 #

  14. ok dzieki, poczytam jeszcze o tym troszke i moze sprobuje rps z OVH

    Autor komentarza, środa, 4 lut 2009 #

  15. Czy warto stawiać na takim serwerze stronę internetową, nie będzie zamulać? maks. 15 000 unikalnych wizyt dziennie + dużo generowanego trafficu

    Autor komentarza, środa, 22 lip 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów