Rewolucja na Digg.com? Walka o HD-DVD Hex Code

 

Ktoś jeszcze uważa, że serwisy internetowe nie mają wpływu na „normalne” życie? Å»e użytkownicy serwisów Web2.0 to masa bezmyślnych klikaczy w reklamy? Na Digg.com został opublikowany specjalny kod, który pozwala odblokować filmy High Definition. Wpis szybko znalazł się na głównej stronie z tysiącami „diggów”, jednak moderator „zdjął” go powołując się na Terms of Use – jest to w końcu crack. Ten przejaw, jak to nazwano, „cenzury” spotkał się z ogromnym niezadowoleniem ze strony społeczności Digga…

Lawinowo zaczęto umieszczać wszelkiej maści wpisy zawierające ten „zakazany” ciąg znaków w tytułach i opisach linków i komentarzach, a następnie wybijać te wpisy na samą górę listy. „Walka z układem” była tak zażarta, że momentami serwery tego popularnego serwisu nie wytrzymywały tak dużej aktywności użytkowników.

Moderatorzy mieli masę roboty w nocy. Praktycznie każdy wpis zawierający ten kod był zaraz wykopywany kilka tysięcy razy. Momentalnie zamieniło się to w siedlisko spamu – ludzie linkowali do swoich stron, cracków i innych syfiastych stron. Co bardziej „przedsiębiorczy” wykupili domeny zawierające wszelkie odmiany tego klucza w nazwie.

Od razu pojawiły się też głosy nawołujące do bojkotu Digga, hasła typu „Stop cenzurze”, „Digg współpracuje z MPAA”, „usuńcie moje konto jeśli chcecie, ale i tak opublikuję ten wpis”, „obywatelskie nieposłuszeństwo” itp. Milionowa społeczność Digga naraz wyszła na ulice. Zbiorowa histeria. Tylko czekać na drugą falę ataków, tym razem wycelowaną m.in. w Wikipedię, która zablokowała wpis traktujący o „HD-DVD” z powodu masowych wandalizmów.

Taka sytuacja musiała się prędzej czy później wydarzyć w serwisie opartym w całości o user-generated content. Źle pojęta „demokracja” i „wolność słowa”, przekonanie, że wszystko użytkownikom wolno, że walka z firmami to najważniejszy cel w życiu każdego internauty…

Wpis opublikowany 2 maja 2007
Tagi: , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Rewolucja na Digg.com? Walka o HD-DVD Hex Code"

 1. Ciekawe, co by było, gdybym umieścił ten kod właśnie w tym komentarzu… :)

  Autor komentarza, środa, 2 maj 2007 #

 2. Bo to „US & A”… Na wykopie też jest, ale jakoś nie ma milionów chętnych do wykopania :)

  Autor komentarza, środa, 2 maj 2007 #

 3. Bo to Polska właśnie : )

  Autor komentarza, środa, 2 maj 2007 #

 4. „Taka sytuacja musiała się prędzej czy później wydarzyć w serwisie opartym w całości o user-generated content. Źle pojęta “demokracja” i “wolność słowa”, przekonanie, że wszystko użytkownikom wolno, że walka z firmami to najważniejszy cel w życiu każdego internauty…”
  Zwróć uwagę że właśnie dzięki tej wolności słowa i obywatelskiemu nieposłuszeństwu, zabezpieczenia typu DRM które wcale piractwa nie powstrzymują a tylko utrudniają życie zwykłym użytkownikom, zostaną pokonane.

  Autor komentarza, środa, 2 maj 2007 #

 5. Ukuła się nawet nazwa na to Streisand effect.

  Autor komentarza, piątek, 4 maj 2007 #

 6. Czytałam o tym i nie jestem zaskoczona to musiało się prędzej czy później wydarzyć…

  PS:
  Zajrzałam na Twoje „O mnie” i jestem strasznie zaskoczona… chyba się pomyliłeś z rocznikiem ’86?! jak dla mnie wyglądasz na 78 albo nawet lepiej ;].

  Autor komentarza, poniedziałek, 7 maj 2007 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów