Rekordowy rok 2008 dla domen .pl – raport roczny NASK

 

Raport NASK 2008

Przeglądam właśnie udostępniony wczoraj Raport Roczny NASK Domeny 2008.

W stosunku do ubiegłego roku, rejestr polskich domen powiększył się o 560 tysięcy, zawierając pod koniec roku 1 323 454 domen, co daje nam 5 miejsce wśród krajów europejskich (za Niemcami, Wielką Brytanią, Holandią i Włochami).

Z ciekawszych danych znalezionych w raporcie:

 • Ponad 70% dynamika wzrostu stawia nas na pierwszym miejscu na świecie. Za nami Rosjanie z nieco ponad 60% przyrostem.
 • Procent odnowień domen .pl maleje. W 2007r. wynosił około 77%, w 2008r. dalej malał od 75% w pierwszym kwartale, do około 72,87% w czwartym. Jest to sytuacja obserwowana na wielu rynkach.
 • Największymi partnerami NASK są Home.pl (27% udziału) i NetArt (nazwa.pl) z 24% udziałem obsługiwanych domen

Wpis opublikowany 15 stycznia 2009
Tagi: , ,
Kategorie: domeny, internet, it, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Rekordowy rok 2008 dla domen .pl – raport roczny NASK"

 1. Właśnie dostałem spam z NetArt, w którym chwalą się, że stuknęło im już pół miliona domen. Nie dziwi mnie to: znaczny spadek cen domen, promocje itp. sprzyjają zakupowi domen „na wszelki wypadek”. Ja sam korzystam z jednej domeny, ale zakupione mam cztery. Miałem dla nich wspaniałe plany, które leżą sobie w szufladzie.

  Ciekawe czy da się zrobić wykaz ile domen jest naprawdę używanych?

  Autor komentarza, czwartek, 15 sty 2009 #

 2. Sam znacząco zawyżam statystyki rejestracji nowych domen, a potem zawalam dane dot. nieprzedłużania. Lista „genialnych pomysłów” jest przeogromna.

  A co rozumiemy pod pojęciem „używanych”? Czy te z parkingów też mają być traktowane jako używane czy nie? Niby nie kierują do konkretnej strony, ale też nie są zupełnie nieużywane – zarabiają :)

  Autor komentarza, czwartek, 15 sty 2009 #

 3. Widać kto najwięcej spamuje :P
  Przez te wszystkie promocje typu 10 domen za 1 grosz, ogromna ich liczba po roku nie jest przedłuzana i trafia na parkingi wlasnie. A po czesci winna cena przedluzen, ktora choc teraz tansza to i tak odstaje od cen przedluzen takich .com np.

  Autor komentarza, czwartek, 15 sty 2009 #

 4. Coś wiem o tych promocjach. Około 15 domen wykupionych z tego jedna, może dwie będą przedłużone ;). Nic dziwnego, że taki wzrost, a przecież domena powinna być wyróżnieniem, czymś na co nie mogą zasłużyć wszyscy.

  Autor komentarza, czwartek, 15 sty 2009 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów