Przesyłanie linków pomiędzy Androidem a Google Chrome

 

Instalacja Froyo na moim HTC Magic była bardzo dobrym pomysłem. Android 2.2 to nie tylko zdecydowanie szybsza praca, ale również dostęp do nowych usług. Jedną z nich jest Android Cloud to Device Messaging (C2DM) czyli możliwość przesyłania linków w trybie push z przeglądarki Google Chrome wprost do telefonu z Androidem. A niedawno powstał również projekt, który umożliwia przesyłanie linków również w drugą stronę, czyli z telefonu do przeglądarki.

Zobacz jak to działa na żywo:


Z lewej strony okienko Chrome, z prawej wyświetlony obraz z mojego telefonu (w porywach 6fps, ale niestety więcej się nie da wyciągnąć…)

ChromeToPhone – przesyłanie linku z komputera do telefonu

ChromeToPhone to zestaw przygotowany przez Google i udostępniony na licencji Apache License 2.0. Ze strony projektu pobieramy aplikację na telefon i instalujemy rozszerzenie dla przeglądarki. Następnie przy pomocy aplikacji w telefonie i rozszerzenia w przeglądarce logujemy się na nasze konto Google.

Teraz możemy przesyłać na nasz telefon:

 • linki do stron
 • linki do Google Maps
 • linki do filmików na YouTube
 • numery telefonów, które zostaną przekazane do dialera
 • dowolne fragmenty tekstu – które zostaną przesłane do schowka w telefonie

Jeśli mamy w telefonie zainstalowane aplikacje Google Maps i YouTube, to system automatycznie uruchomi je i otworzy w nich przesłane linki.

Android2Cloud – przesyłanie linków z telefonu do komputera

ChromeToPhone umożliwia przesyłanie danych z komputera do telefonu, ale co zrobić gdy chcemy osiągnąć rzecz odwrotną: przesłać link z telefonu do przeglądarki w komputerze? Tu przychodzi nam z pomocą Android2Cloud autorstwa Paddy’ego Forana, dostępna na licencji MIT.

Potrzebny jest kolejna aplikacja i rozszerzenie – w Markecie szukamy „android2cloud”, a rozszerzenie dla przeglądarki pobieramy ze strony projektu.

Następnie należy podać w aplikacji adres serwera i zalogować się na nim przy pomocy naszego konta Google. Możemy wykorzystać serwer udostępniony przez autora aplikacji (http://android2cloud.appspot.com) lub wykorzystać udostępniony przez niego kod źródłowy i uruchomić własny serwer na swoim koncie Google AppEngine. Instrukcję obsługi znajdziemy w Wiki na stronie projektu.

Aby przesłać link z przeglądarki w telefonie do Google Chrome na komputerze, wystarczy wybrać z menu opcję Udostępnij » android2cloud. Po chwili w przeglądarce zostanie uruchomiona strona w nowej karcie.

Wymagania

Å»eby móc sobie przesyłać dane pomiędzy telefonem a komputerem, będziemy potrzebowali

 • Uruchomionej przeglądarki Google Chrome z odpowiednim rozszerzeniem
 • Telefonu z systemem Androidem 2.2 „Froyo” z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami i uaktywnionym połączeniem internetowym
 • Konta Google, którego używamy zarówno w telefonie jak i w przeglądarce

Więcej o usłudze Cloud to Device Messaging (C2DM) można poczytać na stronach projektu C2DM

Wpis opublikowany 8 sierpnia 2010
Tagi: , , , , ,
Kategorie: android, chrome, ciekawostki, google, internet, software, video, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Przesyłanie linków pomiędzy Androidem a Google Chrome"

 1. Tak tylko sprecyzuję jedno z wymagań. Obsługiwane są tylko standardowe konta Google (@gmail.com). Niestety właściciele Google Apps muszą póki co poczekać…

  Łukasz Więcek, niedziela, 8 Sie 2010 #

  • Można mieć Konto Google zarejestrowane na konto mailowe w swojej domenie oraz swoją domenę podpiętą pod Google Apps ;)

   Ale fakt, doprecyzowując: potrzebne jest Konto Google (Google Account), a konta w Google Apps nie są w tej chwili obsługiwane.

   Tomasz Topa, niedziela, 8 Sie 2010 #

 2. Może trochę offtopic, za co przepraszam. W jaki sposób wyświetlasz na komputerze obraz ze swojego telefonu? To jakiś pic na wodę fotomontaż? Czy te aplikacje CamStudio/Flashing widoczne na dolnym pasku mają z tym coś wspólnego? Potrzebny root?

  Piotr, niedziela, 8 Sie 2010 #

  • CamStudio to taka mała i darmowa aplikacja do nagrywania obrazu na komputerze.

   Do wyświetlenia obrazu z telefonu potrzebny jest zainstalowany na komputerze Android SDK, Java Runtime Environment, telefon podłączony przez USB i DroidEx – mała aplikacyjna napisana w Java.

   Wykorzystuje ten sam mechanizm DDMS, którym robi się screeny, dlatego taka kiepska i szarpana jakość video – max. 5-6fps. Paskudny hack, ale nic innego na razie nie widziałem.

   Na telefonie nie trzeba niczego instalować, root też nie jest potrzebny.

   Tomasz Topa, niedziela, 8 Sie 2010 #

 3. Witam,

  Jak dociera informacja do telefonu?

  Musi on byc stale podlaczony do internetu? Czy gugel sam aktywuje polaczenie gdy takie cos bedzie mialo przyjsc i sie rozlaczy po odebraniu?

  misiek, sobota, 4 Wrz 2010 #

  • Telefon musi być podłączony do internetu, nie ma możliwości żeby telefon się na chwilę podłączył do sieci, odebrał link i rozłączył.

   Jeśli telefon jest odłączony, linki czekają na serwerach Google aż urządzenie się z nimi połączy.

   Tomasz Topa, niedziela, 5 Wrz 2010 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

koko: Czesc wszystkim, a ja mam pytanie, mieszkam w uk i zalozylem pay pala,2 dni temu dokonalem tranzakcji i zaplacilem z... więcej »

Meh: Witam, Patrząc na recenzje w Amazon UK, ta nawigacja jest cieniutka. Jak jest z gubieniem sygnału GPS? Bo na to... więcej »

janusz walecki: Kupiłem Router Netgear N600 WNDR3700v2 w celu wykonania domowej sieci Wi-fi. Obecnie korzystam z modemu... więcej »

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
3000 organizacji społecznych i ponad 900 sklepów