.pl, .com, .net – którą domenę wybrać? Wszystkie!

 

Wybierając domenę dla serwisu, któremu planujemy mniejszy lub większy sukces w Sieci (hm… czyli w sumie zawsze, bo po co robić coś, w co nie wierzymy? :)) warto dołożyć te kilkanaście dolarów i wykupić nie tylko domenę np. foobar.pl ale również i inne foobar.com czy foobar.net. Czemu? Oto dwa przykłady, na które natknąłem się w przeciągu kilku ostatnich minut:

Atakują klony…

Odnośnie poprzedniego wpisu (MS Firefox) – pobawiłem się chwilę whoisem:

 • www.msfirefox.com: regdate: 24.10.2006, IP: 67.15.250.17, brak reklam
 • www.msfirefox.net: regdate: 27.10.2006, IP: 70.103.16.161, reklamy AdSense

Domena msfirefox.pl jest jeszcze wolna, też zrobię kopię tej strony i dorzucę swoje reklamy, a co ;)

Wykopmy konkurencję

Piotr Chmolowski wykupił przezornie wykop.pl i wykop.com. Domen .net, .info czy .biz już nie brał. 6 tygodni później, gdy serwis stał się już trochę znany, były już zarejestrowane. Przez kogo? Konkurencję.

Wykop podkupiony

Też raz dałem ciała i nie zarejestrowałem wszystkich domen, ktoś mi ją podharcerzył przez co teraz jestem w dość niekomfortowej sytuacji… Mądry Polak po szkodzie…

Wpis opublikowany 29 października 2006
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu ".pl, .com, .net – którą domenę wybrać? Wszystkie!"

 1. Tez znam taka historie:
  http://www.ibo.com.pl – Anonse On-line
  http://www.ibo.pl – ??? :) wlasnosc naszego kolegi Slawka :)

  Cezar, niedziela, 29 Paź 2006 #

 2. Sławek ma trzyliterówkę .pl i ja nic o tym nie wiem? Oż to cwaniak z polibudy skubany…:)

  Tomasz Topa, niedziela, 29 Paź 2006 #

 3. Taa.. i to nie jedna :)

  Cezar, niedziela, 29 Paź 2006 #

 4. Ee tam ;) Nawet jak wykupisz .pl .info .biz .net .com .com.pl, to i tak zawsze się znajdzie ktoś, to wykupi .cc albo jakieś inne dziwadło ;)

  Łukasz Więcek, niedziela, 29 Paź 2006 #

 5. Ale w wielu sytuacjach takie domeny można cwaniakom odebrać…

  Bellois, poniedziałek, 30 Paź 2006 #

 6. Można odebrać, gdy domeną jest np. zarejestrowany znak towarowy, nazwa firmy, nazwisko… U nas działa tzw. Sąd Polubowny przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji., a statystyki jego działalności mówią same za siebie: http://www.piit.org.pl/_gAllery/53/66/5366.pdf ;) No a procesowanie się przed sądami w USA w przypadku domen globalnych jest chyba sprawą grubszą i warto się w to bawić tylko jeśli nasza marka jest naprawdę rozpoznawalna na całym świecie…

  Tomasz Topa, poniedziałek, 30 Paź 2006 #

 7. Pewnie, oczywiście, że warto kupować wszystkie, tylko, że trzeba mieć na to pieniądze. ale jeśli robi się serwis, który ma zarabiać, cóż to wydać dodatkowe ok, 300 pln rocznie?

  Uwodzenie, niedziela, 11 Mar 2007 #

 8. ja tez jestem z tych mądrych po szkodzie ;) nie kupiłem sobie .plki i poszedłem szukać sponsorów i jeden z nich kupił sobie peelkę a współpraca nam nie wyszła bo nie zaoferował mi nic szczególnego ponad to co miałem no a teraz za odkupienie peelki chce kilka tysiaczkow :P

  Htsz, sobota, 18 Sie 2007 #

 9. Jedno to końcówka domeny, a drugie to sama jej nazwa.Wolę mieć np domenę wakacje.com.pl jak superwyjazdyzagraniczne.pl
  Za 2-3 lata zostana uwolnoine domeny i bedzie mozna robic wszystko co sie chce, wiec tak naprawde nie ma sie co zbytnio przejmowac jaka koncowka. Bo bedzisz mogl miec domene „www.cokolwiek.cokolwiek”

  Asia, piątek, 16 Wrz 2011 #

Najnowsze posty:


Najnowsze komentarze:

koko: Czesc wszystkim, a ja mam pytanie, mieszkam w uk i zalozylem pay pala,2 dni temu dokonalem tranzakcji i zaplacilem z... więcej »

Meh: Witam, Patrząc na recenzje w Amazon UK, ta nawigacja jest cieniutka. Jak jest z gubieniem sygnału GPS? Bo na to... więcej »

janusz walecki: Kupiłem Router Netgear N600 WNDR3700v2 w celu wykonania domowej sieci Wi-fi. Obecnie korzystam z modemu... więcej »

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 900 sklepów