Opera Mini 5 dla Androida

 

Opera Mini 5 beta

Pół roku temu pojawiła się Opera Mini 5 beta. Gdy wtedy pisałem o niej, miałem jeszcze Nokię E51 z Symbianem. Była to wtedy rewelacyjna przeglądarka: szybka, pozwalająca przeglądać wiele stron naraz dzięki obsłudze wielu tabów oraz oszczędzająca niewielkie pakiety internetu dzięki wstępnej obróbce na serwerach Opery.

Na przerzuceniu się na telefon z Androidem, przez pewien czas brakowało mi Opery. Z czasem przyzwyczaiłem się jednak do domyślnej przeglądarki. A tu proszę, niespodzianka: pojawiła się w końcu wersja dla telefonów z Androidem.


Opera Mini 5 beta główna

Plusy

Prędkość działania – bardzo dobra. Pomimo przetwarzania strony przez proxy, całość ładuje się w przyzwoitym tempie.

Podoba mi się działanie tabów – systemowa przeglądarka ogranicza mnie do 4 okien, tutaj wszystko śmiga przy 7 otwartych stronach i wciąż mogę otworzyć nowe okno.

Synchronizacja zakładek i innych ustawień poprzez Opera Link pewnie przyda się osobom, które używają pełnowymiarowej Opery na PC.

Opera Mini 5 beta zakładki

Niedoskonałości

Niektórzy wytykają brak obsługi multi-touch do powiększania strony. Warto jednak pamiętać, że Opera Mini trochę inaczej obsługuje powiększenie: mamy albo widok całej strony dopasowanej do szerokości ekranu albo powiększony fragment, czyli tylko 2 stopnie powiększenia.

Co innego flash – Opera Mini nie obsługuje Flash Lite, chociaż przeglądarka systemowa radzi sobie z tym całkiem sprawnie.

Przetwarzanie strony przez proxy Opery nie pozwoli nam też nacieszyć się AJAX-owym doładowywaniem stron. Przyzwyczaiłem się już do np. doładowywania starszych wiadomości w Facebooku, a teraz za każdym razem wczytuje całą stronę od początku.

YouTube w wersji „touch” również trzeba zamienić na wersję „mobile”, ponieważ Opera Mini nie zrozumie ustawionych tam linków.

Opera Mini 5 QR

Jeszcze się waham czy ustawić Operę Mini jako domyślną przeglądarkę, czy zostać przy standardowej. Mam też zainstalowane przeglądarki Dolphin i Coco, których używam od czasu do czasu. Zobaczę jak się będzie sprawowała finalna wersja.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 13 marca 2010
Tagi: , , , , ,
Kategorie: android, gsm, internet, software, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Opera Mini 5 dla Androida"

 1. Mnie najbardziej cieszy to, że ta Operka dobrze sobie radzi z domenami IDN, tak wiec mogę z palca wklepać adres mojego bloga i ładnie się załaduje :) Plus dla Opery!

  Jeżeli chodzi o inne alternatywne przeglądarki, to jak dla mnie są całkowicie nieużyteczne przez swoją toporność działania. Opera Mini jest jak dla mnie jedynym sensownym konkurentem dla standardowej przeglądarki Androida. Muszę tylko ją lepiej poznać i nauczyć się klawiszologii obsługi :)

  Autor komentarza, sobota, 13 mar 2010 #

  • Klawiszologii…? Aaaa… no tak, Ty masz telefon z klawiaturą :) W moim Magiku niestety Opera nie pozwala w żadne sposób wymusić wysunięcia klawiatury.

   Autor komentarza, sobota, 13 mar 2010 #

  • A odradzał Więcek zakup telefonu bez klawiatury? Odradzał! Trzeba było słuchać ;)

   Autor komentarza, sobota, 13 mar 2010 #

  • Ależ Panie Więcek, ja doskonale wiem, że trzeba słuchać ;) Ale nie jest źle, wszystko mogę i tak zrobić jednym kiwnięciem palca ;)

   Autor komentarza, sobota, 13 mar 2010 #

  • Tylko pytanie, czy jest pewne ładowanie się w G1? Czy dostanie on Androida 2.0?

   Autor komentarza, niedziela, 14 mar 2010 #

  • Nieoficjalne ROMy z Androidem 2.0 pewnie się pojawią też dla G1, telefon ma dużą rzeszę fanów lubiących dłubać przy telefonie.

   Ja się za to zastanawiam nad wymianą Magika na coś z SnapDragonem i Androidem 2.1. Ale to pewnie nie wcześniej niż Q3 lub nawet Q4.

   Autor komentarza, niedziela, 14 mar 2010 #

  • „Nieoficjalne ROMy z Androidem 2.0 pewnie się pojawią też dla G1, telefon ma dużą rzeszę fanów lubiących dłubać przy telefonie.”

   Już dawno się pojawiły :) 2.1 też

   Autor komentarza, wtorek, 16 mar 2010 #

 2. Pisałem też o tym u siebie i nie powiem, bo dyskusja fajnie się rozwinęła. Nie ma multitoucha – to po pierwsze, a poza tym ta konwersja stron nie działa zupełnie tak efektownie, jak powinna.

  http://paolo.org.pl/2010/03/12/miniblog-opera-5-dla-android/

  Autor komentarza, niedziela, 14 mar 2010 #

 3. najlepsza przeglądarka dla twojego urządzenia to „steel” stestowałem tego wiele i wiem co mówie, jeśli chodzi o romy na 2.0 i 2.1 dla G1 to jest już kilka sprawnych w pełni i w zasadzie stabilnych produkcja kinkklick http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=645787 koleś miażdzy ze swoimi romami to jest 2.1 with ULsense wprost z droid eris, na magica polecam sobie zarzucić coś takiego http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=645419 rom również oparty na dump’ie z eris, obecnie sam go używam i nie ma na niego bata, pozdrawiam serdecznie

  Autor komentarza, niedziela, 14 mar 2010 #

 4. Ja mam pytanie treści następującej: Jak ustawić Operę w Androidzie (mam G1) jako domyślną przeglądarkę?

  Przyznaję, że dopiero zagłębiam się w jej tajniki ale już mi sie ona spodobała za swoją szybkość :) I czy za pomocą Opery można stworzyć skróty na pulpicie?

  Pozdrawiam,
  Mariusz

  Autor komentarza, wtorek, 16 mar 2010 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów