Nowy Market.Android.com

 

Klikam sobie po nowej witrynie Android Marketu i mam mieszane odczucia.

Skłamię, jeśli powiem, że nie podoba mi się możliwość przeglądania zawartości całego marketu z poziomu przeglądarki na ekranie komputera. Bez względu na to, czy to wielkie 21.6″, 15.6″, 12″ czy choćby podstawowe 10″, wygodniej się to przegląda niż na dużo mniejszym ekranie telefonu.

Możliwość zdalnej instalacji przy pomocy dwóch kliknięć na stronie to genialna sprawa. Wcześniej trzeba było wpisywać nazwę aplikacji w wyszukiwarce na telefonie lub używać Barcode Scannera do odczytywania kodów QR/2D z zewnętrznych stron.

Ale rewolucyjnych zmian w Markecie niestety nie ma…

Ostatnio zauważyłem, że aplikację Market uruchamiam tylko po to, aby zaktualizować obecne aplikacje. Nie instaluję niczego nowego. Dlaczego?

Bo ciężko mi znaleźć nowe, ciekawe aplikacje.

Niby na wejściu jest zestaw Featured Apps, czyli zestaw kilku (a obecnie prawie 40) aplikacji promowanych przez Google, ale te nie zmieniają się zbyt często, a wśród nich często brak perełek.

Niby są listy „Top Free” / „Top Paid” zarówno wśród gier jak i aplikacji, ale tutaj pierwsze -naście czy nawet -dziesiąt pozycji zmienia się jeszcze rzadziej.

Niby przy aplikacjach jest teraz zakładka Related, która pozwala znaleźć podobne aplikacje… ale ja szukam nowych aplikacji, a nie substytutów już używanych.

Czego mi brakuje?

Brakuje mi takich prostych rankingów jak mają AppBrain czy AndroLib: Top Of A Day czy Hot this week, czyli zestawień zmieniających się dość często. Jeśli dobrze pamiętam zabawy z App Store, tam też był dział z obecnymi hitami.

Webowy market nie ma też działu „Just in” prezentującego nowości w Markecie. Albo czegoś w stylu „Updated” czy „Price Reduced” znanego z AppBrain.

Chciałbym po prostu czasem sam trafić na jakąś perełkę.

Bez tego nowy webowy Market jest fajny, przydatny, wygodny… ale to wciąż ten sam Market.

Wpis opublikowany 4 lutego 2011
Tagi: , , , , ,
Kategorie: android, google, gsm, internet, software

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Nowy Market.Android.com"

 1. W ustawieniach webowego marketu definiujesz sobie urządzania, na których chcesz instalować aplikacje, ale chyba rzeczywiście nie ma żadnego filtrowania listy aplikacji pod kątem kompatybilności z wybranymi urządzeniami.

  Drugim minusem jest to, że aplikacja zainstalowana z poziomu przeglądarki w ogóle nie pojawia się wśród zainstalowanych aplikacji w Markecie, przez co nie można jej zaktualizować z poziomu telefonu.

  Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

  • Zapomniałem wspomnieć o wyborze urządzenia „podpiętego” pod to samo konto Google. Też fajny bajer, gdy ma się telefon i na przykład tablet. Faktycznie nie ma nigdzie ustawionego „domyślnego” urządzenia, więc teoretycznie mamy wgląd do wszystkich aplikacji… Ciekawe jak się będzie zachowywało, gdy będziemy próbowali zainstalować coś np. wymagającego 2.2 na urządzeniu ze starszym systemem.

   Co do drugiego punktu: instalowałem aplikację z poziomu WWW i mam ją na liście „Downloads” gdy uruchomiłem Android Market na telefonie…

   Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

  • Chmm… a ja nie miałem. Nawet czyściłem cache aplikacji Market i nic to nie dawało. Może już coś poprawili w tej kwestii (ja sprawdzałem zaraz po pojawieniu się w sieci informacji o webowym markecie).

   Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

 2. Zgadzam się z Tobą Tomaszu, nowy Android Market od Google nie jest jakimś niespodziewanym objawieniem. Raczej dalej będę regularnie zaglądała do AppBrain i tam szukała nowych programów dla mojego telefonu.

  Przy okazji chciałabym zadać pytanie: czy ta instalacja aplikacji z poziomu strony WWW dotyczy tylko telefonów z Androidem 2.2+ (na takiej samej zasadzie co ChromeToPhone, czyli wykorzystując tę nową funkcję Cloud To Device Messaging), czy działa też ze starszymi wersjami tego systemu? Mam telefon z nowym systemem, więc nei mam jak sprawdzić.

  Pozdrawiam serdecznie!

  Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

  • Na moim starym, ledwo żyjącym G1 z androidem 1.6 aplikacje się instalują z poziomu www :)

   Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

  • Dzięki Marku za informację. Ja teraz mam tylko telefon z Andkiem 2.2.1, więc nawet nie miałem jak tego sprawdzić.

   Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

 3. „Ciekawe jak się będzie zachowywało, gdy będziemy próbowali zainstalować coś np. wymagającego 2.2 na urządzeniu ze starszym systemem.”

  Podczas instalacji wybierasz urządzenie na którym ma się appka wylądować. Wybierasz z listy urządzeń które masz podpięte do twojego konta i mają odpowiednia wersje androida.

  Tak więc jak twoja komórka nie ma odpowiedniej wersji systemu to na liście jej nie zobaczysz ;)

  Autor komentarza, piątek, 4 lut 2011 #

 4. I tak brakuje jednego podstawowego narzędzia w tej aplikacji, synchronizacji wstecznej. Czyli webMarket, nie wie iż daną aplikację mam zainstalowaną, i dalej mam opcję instaluj. Zamiast np aktualizuj czy doinstaluj. No i oczywiście brakuje możliwość deinstalacji aplikacji z poziomu www.

  Autor komentarza, sobota, 5 lut 2011 #

 5. Generalnie webowa wersja Android Market nie umywa się do AppBrain gdzie przede wszystkim jest możliwość zaznaczenia programu do instalacji albo w zdalny sposób zarządzać.

  Kolejna rzecz to przede wszystkim nawigacja – w AppBrainie fajnie się przegląda programy w dodatku od razu sortujemy wg. wersji systemu.

  Ostatnia rzecz – komentarze + oceny w appbrainie miadża Market. No ale to wszystko początki, więc myślę, żę w końcu poprawią i będzie funkcjonować to bardzo sprawnie.

  Autor komentarza, sobota, 5 lut 2011 #

 6. A ja właśnie chcę zobaczyć, czy nowy Market przebije u mnie AppBrain…

  Autor komentarza, niedziela, 6 lut 2011 #

  • długo nie przebije appbraina

   Autor komentarza, poniedziałek, 7 lut 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów