Mobilny system transakcyjny mBanku

 

mBank uruchomił w końcu mobilną wersję systemu transakcyjnego. Ucieszyłem się, że w końcu będę mógł wygodniej korzystać z bankowości w terenie, przy pomocy mojego telefonu komórkowego. Koniec z ciągłym powiększaniem, przewijaniem i celowaniem w małe linki.

Radość nie trwała specjalnie długo, ponieważ nowa mobilna wersja nie działa do końca tak, jak bym tego oczekiwał. Działa zupełnie inaczej.

W praktyce i tak znowu przełączam się na tradycyjną „pełnowymiarową” wersję serwisu transakcyjnego, nic się nie zmieniło. Oto dwa główne powody (i trzeci malutki):

System w trybie tylko do odczytu

Mobilny system transakcyjny działa teraz wyłącznie w trybie read-only – nie można wykonać przelewów (oprócz tych zdefiniowanych, w których zrezygnowaliśmy z autoryzacji), nie można zmieniać limitów kart itd.

Do czasu pojawienia się w mBanku alternatywnej do haseł smsowych i jednorazowych metody autoryzacji, która usprawni pracę na urządzeniach mobilnych, użytkownik będzie miał dostęp wyłącznie do operacji nie wymagających potwierdzania np. spłata karty kredytowej, założenie lokaty itp. lub świadomie z niej zrezygnuje, np. przelew do odbiorcy zdefiniowanego.

O ile bym jeszcze był w stanie zrozumieć wątpliwości związane z przesyłaniem SMS-ów na telefon, w którym jest otwarta strona banku z zalogowanym użytkownikiem, to brak wsparcia nawet dla wydrukowanych haseł jednorazowych?

Wersja tekstowa vs wersja dotykowa

Istnieją dwie wersje mobilnego systemu transakcyjnego wersja tekstowa dla „tradycyjnych” telefonów, gdzie poruszamy się po stronie przy pomocy jakiejś formy klawiatury/klawiszy nawigacji oraz wersja dla urządzeń dotykowych, z większymi przyciskami itd.

Mój LG Swift 2X P990 zdecydowanie jest telefonem dotykowym, przeglądarka przedstawia się wszędzie jako urządzenie mobilne (jest wersja Androida, Mobile Safari itd.), jednak włącza mi się ciągle wersja tekstowa. Dopasowana do całej szerokości ekranu, wszystko jest małe, nie mogę jej w żaden sposób powiększyć, ciągle mam gęste skupiska linków, w które nie sposób trafić.

Najgorsze jest to, że nie wyświetla mi się link do przełączenia na wersję dotykową. Nie ma, null. Co ciekawe – taki link się pojawia, gdy wejdę na mobilną wersję systemu przy pomocy normalnego desktopowego Chrome’a na Windowsie, co dokładnie widać na screenie.

Problem chyba został rozwiązany, zaczęło wyświetlać mi poprawną wersję

Problem z logowaniem

Mam jeszcze problem z zalogowaniem w mobilnej wersji. Po wpisaniu identyfikatora i hasła i zatwierdzeniu malutkim (patrz: powód wyżej) linkiem „Zaloguj”, wszystko działa ok. Jeśli jednak wpisane hasło zatwierdzę „OK” / „Gotowe” na klawiaturze ekranowej, to strona się przeładowuje, identyfikator jest nadal wpisany w swoim inpucie, a hasło wyparowało. Weź tu pamiętaj żeby ukryć klawiaturę i celować w ten przycisk.

Czy będę korzystał z nowego panelu?

Nie, zdecydowanie nie. Jeśli już musiałem zalogować się do banku gdzieś w terenie, przy pomocy telefonu, to głównie w celu wykonania jakiegoś awaryjnego przelewu czy podwyższenia limitu karty itp. Å»adnej z tych funkcji nowy panel nie posiada. No i nie chce rozpoznać mojego telefonu jako dotykowego, przez co komfort pracy w takim panelu leci w dół. Niestety.

» Zobacz dodatkowe ilustracje do wpisu «

 

Wpis opublikowany 16 czerwca 2011
Tagi: , , , ,
Kategorie: bankowość, gsm, internet, software, webdesign, wszystkie

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Mobilny system transakcyjny mBanku"

 1. Kiedy ujrzałem tytuł wpisu w czytniku RSS miałem nadzieję, że mBank w końcu dopasuje w pełni swój serwis transakcyjny do urządzeń mobilnych, z których coraz częściej korzystamy. Szkoda, że przy okazji odchudzenia wyglądu odchudzono również funkcjonalności serwisu – czemu, tego zupełnie nie rozumiem. Kilkukrotnie zdarzyło mi się wykonywać przelewy z telefonu komórkowego, znacznie bezpieczniejsza forma wykonania przelewu niżÂ z randomowego komputera w okolicy. ;)

  Zobaczyłem, poklikałem i podziękowałem – tak by można było podsumować moje 5 minut z m.mbank.pl. :)

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • Ale iPhone’a pewnie chociaż wykryło jako urządzenie dotykowe, prawda? Nie wiem skąd to pominięcie Androidów przy takim rozpoznawaniu urządzeń…

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • Tak, po wejściu na m.mbank.pl wykryło iPhone’a jako urządzenie dotykowe.

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 2. Widzisz Łukaszu… chyba nawet o tym dyskutowaliśmy za pośrednictwem twittera badz jabbera, ze mobilne aplikacje banków to dość spore ryzyko.

  Szkoda ze mbank jako bank kopie sobie grób.

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • Aplikacje mogą być ryzykiem, fakt. Ale strona dopasowana do mobilnych przeglądarek to inna bajka.

   A co do kopania sobie grobu… no cóż, oferta już nie jest tak atrakcyjna jak kiedyś. Oprocentowanie lokat śmieszne, coraz więcej malutkich opłat wrzucanych tu i tam…

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 3. mB to chyba już któryś bank który oferuje wersję mobilną. Tylko z tego co widziałem, żadna mobilna wersja nie dorównuje pełnoprawnej.

  Sam mam ING, gdzie co prawda jest system mobilny pod dziwnym adresem lajt. czy jakoś tak. A nie m. Oraz nie działa książka adresatów przelewów.

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 4. Z tego co gdzieś czytałem ma się pojawić aplikacja na iPhone’a i Andka do obsługi mBanku.

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • Niech zrobią najpierw w pełni funkcjonalną stronę choćby trochę dopasowaną do telefonów. Aplikacja nie jest potrzebna do szczęścia, trzeba je rozwijać osobno dla różnych platform itd.

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 5. Mi na HTC Desire z Androidem wczytało wersję dotykową, więc jest ok. Nie widzę też problemu z tym, że mogę wykonywać tylko i wyłącznie operacje nie wymagające potwierdzenia hasłem. Używam raz na kilka dni, żeby zrobić szybki przelew lub sprawdzić limit/saldo. Dla mnie wersja jest ok.
  Jedno pod czym się podpisuję, to zatwierdzenie logowania „enterem” z dotykowej klawiatury nie działa tak, jakbym tego oczekiwał. U mnie też przeładowało stronę i zjadło hasło.

  Oczywiście można marudzić na wszystko co się da, ale przecież nie każdy jest malkontentem. Dla mnie mBank zyskał +, inny – jak dziecko – zawsze będą marudzić, że im mało.

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • O, chyba to rozpoznawanie Androida zostało naprawione, też mi się już ładuje wersja dotykowa. Jednak od wczoraj, gdy pierwszy raz skorzystałem z mobilnego panelu, do chwili opublikowania tego wpisu dzisiaj, wyświetlało mi tryb tekstowy.

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

  • U mnie działało już wczoraj około 19:30

   Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 6. A jak zobaczyć tytuły przelewów? Dostaje kilka przelewów na taką samą kwotę i nadal nie wiem która faktura została opłacona…

  Autor komentarza, czwartek, 16 cze 2011 #

 7. ROTFL. To mi mBank. Dosyć że tak długo czekać, to zrobił jeszcze jakąś wewn. betę wyłącznie read-only.
  A marmurkowa konkurencja ma, i to bardzo fajne systemy. Chociażby Citi.

  U mnie mBank to już wyłącznie zapasowy bank. Poszli w ilość i dali ciała.

  Autor komentarza, poniedziałek, 20 cze 2011 #

 8. Kurcze mobilna wersja mbanku, jaka jest, niech będzie. Ale wprowadzenie opłaty 2 zł za kartę debetową, to istne zdzierstwo. A Mbank miał być prostym bankiem ZA DARMO. Szkoda, przywiązałem się do ,,niego”

  Autor komentarza, poniedziałek, 20 cze 2011 #

  • No niby jest ta opłata, ale wykręcenie miesięcznie tej stówki transakcjami bezgotówkowymi to nie jest jakiś wyczyn… jedno tankowanie czy zakupy i problem z głowy.

   Autor komentarza, poniedziałek, 20 cze 2011 #

 9. Bank Millenium ma dedykowane apki na Androida i iPhona w pełni funkcjonalne (wyciągi, wykonywanie przelewów, doładowanie telefonu). Działa naprawdę dobrze.

  Autor komentarza, wtorek, 28 cze 2011 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów