Microsoft jak zwykle wszystko po swojemu…

 

Dobrych 10 lat temu zaczął krążyć po sieci taki dowcip:

Ilu potrzeba specjalistów z Microsoftu, żeby wymienić przepaloną żarówkę?

Ani jednego. Bill Gates zwołuje zebranie Rady Nadzorczej, ogłasza „Ciemność ™” nowym standardem panującym na świecie i wydaje 10 milionów dolarów na promocję nowej idei.

I zgadnijcie, czy pomimo upływu dekady, zmieniło się cokolwiek w polityce naszej ulubionej firmy? Gdzie tam! Microsoft dalej robi wszystko po swojemu, mając gdzieś standardy i dostępność swoich produktów dla użytkowników alternatywnych, od tych zawierających „Microsoft” w nazwie, produktów. Gigant z Redmond chyba ma zamiar olać ok 15% Intermautów

Threadwatch zauważył, że każdy znający się na fachu webmaster zna zasadę „Build for Firefox, Tweak for IE„, czyli twórz strony dla Firefoksa i poprawiaj tak, żeby badzIEw potrafił to jakoś wyświetlić. Ale jak widać, Microsoft ma zupełnie inne podejście do sprawy.

Uruchomcie sobie wersję beta nowej strony MSN najpierw w kIEpskim programie, a potem w jakiejś przeglądarce internetowej. Szok?

„Mam złe przeczucia” (jak to mawiali bohaterowie Gwiezdnych Wojen), że Microsoft może pozostawić ten fakt, tak jak to jest teraz. Strona MSN jest równie popularnym serwisem jak Google czy Yahoo, równie często ustawianym jako strona startowa, jak u nas Onet czy WP. Przy czym Microsoft może sobie pozwolić na olanie użytkowników używających alternatywnych rozwiązań…

Oczami wyobraźni, zlany zimnym potem, widze, jak Ms komentuje: „Twój program nie umożliwia Ci wyświetlenia Twojej ulubionej strony? Ten program jest zły! A to o nas mówiono, że nasza przeglądarka jest tą najgorszą! Zobacz, z nowym systemem Windows masz od razu nową przeglądarkę, która wszystko wyświetla poprawnie. Po co Ci coś innego, co nie działa tak dobrze?”

A biorąc pod uwagę fakt, że ogromna większość Internautów nie należy raczej do grona osób „oświeconych” (czytaj: nie są specami z zakresu obsługi komputera), dla nich argumenty, że to strona jest źle zbudowana, nic nie będą znaczyły. Ona ma działać, bo ja tak chcę. Tylko badzIEw potrafi to wyświetlić? No to go będę używał!

Będzie trzeba się bacznie przyglądać tej stronie…

Wpis opublikowany 10 listopada 2005
Tagi: , , , , , , , , , , ,
Kategorie: Bez kategorii

Zobacz również:

Komentarze do wpisu "Microsoft jak zwykle wszystko po swojemu…"

 1. amen. :)

  Autor komentarza, czwartek, 10 lis 2005 #

 2. Z drugiej strony chciałbym zauważyć, że w serwisue Live była taka miła informacja „Uzytkowników Fx prosimy o cierpliwosć, ten serwis będzie działał pod tą przeglądarką”.

  I działa.

  Autor komentarza, czwartek, 10 lis 2005 #

 3. no ale ten beta.msn nie działa:P

  Autor komentarza, czwartek, 10 lis 2005 #

 4. dziala tyle ze nie wyswietla wszystkiego pod niebadzIEwnymi przegladatkami ;)

  Autor komentarza, niedziela, 13 lis 2005 #

 5. Hmm… A napisali, że to XHTML 1.0 :P. I nawet div-ki tam widać…

  Autor komentarza, niedziela, 13 lis 2005 #

 6. Tak, tylko potem MS chciał się pochwalić, jak to potrafi robić strony używając cudów jak ASP, XML, AJAX, inne ichniejsze wynalazki :) – pod koniec źródła zaczynają się fajne rzeczy :)

  Mind you, że w swoim FAQ uwzględnili m.in. takie pytanie:
  „Q: Do I need to upgrade Microsoft Internet Explorer?
  A: With the latest version of Microsoft Internet Explorer you can get the most out of the MSN website. For more information, or to upgrade, visit Internet Explorer Home.”

  Autor komentarza, niedziela, 13 lis 2005 #

Robisz zakupy w internecie?
Pomagaj ZA DARMO przy okazji
4000 organizacji społecznych i ponad 1000 sklepów